سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 71588
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » ملاک های انتخاب اصلح از دیدگاه گفتمان انتظار و مهدویت
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

برای این که بدانیم در این برهه حساس چه کسی را انتخاب کنیم باید نگاه خود را روی گفتمان انتظار و مهدویت زوم کنیم و شخصی را به عنوان مسئول انتخاب کنیم که بر اساس گفتمان انتظار ملاک های مورد نیاز را داشته باشد

سلام دلفان – ملاک یک انتخاب اصلح از دیدگاه گفتمان انتظار و مهدویت:

A Palestinian police officer shows his ink-stained finger after casting an early vote during local elections at a polling station in the West Bank town of Jenin, Thursday, Oct. 18, 2012. Members of Palestinian security forces cast an early vote ahead of local elections which are to take place across the West Bank on October 20, 2012, in the first such polls since 2006. (AP Photo/Mohammed Ballas)

مقدمه

به طور کلی باید گفت که شیعه از هر لحاظ در برهه ای حساس از زمان قرار دارد برهه ای که طبق بشارت های بزرگان دین من جمله امام خمینی(ره) مرحوم علامه جعفری، مرحوم طباطبایی ، علامه حسن زاده آملی…می تواند خیلی نزدیک به آخرالزمان و ظهور باشد. اتفاقاتی که در سطح جهان می افتند میتوانند مؤید این بشارت ها باشند . بنابراین میتوان زمان حاضر را برای شیعه بسیار حساس به حساب آورد. یکی از جنبه های بسیار حساس برای شیعه سیاست و امور سیاسی اوست که از هر بعد دیگری حائز اهمیت بیشتری است و شیعه باید سعی کند سیاست خود را هم سو با معارف مهدویت و گفتمان انتظار پیش ببرد چرا که بزرگان ما انقلاب اسلامی ایران را ظهور صغرای امام زمان(عج) میدانند و اگر مسئولین بخواهند خود را در انقلابی متصل به حکومت جهانی امام زمان(عج)ببینند و در راستای تحقق حکومت حضرت مؤثر باشند باید همان دستوراتی را که سرلوحه ی مسئولین حکومت حضرت مهدی (علیه السلام) است را اجرا کنند و خوب بدانند خواسته های امام زمان از کارگزارانش را و عامل به آنها باشند . در این راستا باید مناصب سیاسی را کسانی بر عهده بگیرند که توان کمک به سیاست شیعه در این جهت را داشته باشند.خصوصاً اگر توجهی به کلام مبارک امام خامنه ای (حفظه الله) داشته باشیم در میابیم که صحبت های ایشان در مورد رسیدن زمان ایجاد تمدن بزرگ اسلامی در راستای القاء تفکرات آخر الزمانی بوده و جهت آماده کردن افکار عمومی هم سو با قیام و حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) است.

بر همین اساس برای این که بدانیم در این برهه حساس چه کسی را جهت انجام این مهم انتخاب کنیم باید نگاه خود را روی گفتمان انتظار و مهدویت زوم کنیم. در اين زمينه فاكتورها و ملاک های فراواني وجود دارد که ذكر همه آنها موجب اطاله خواهد شد.

از اين رو در اين نوشته به مهمترین عوامل اشاره می شود.

1-استکبار ستیزی:
شکی نیست که امام زمان(عج) طبق آیات و روایات برای نابودی ظلم مستکبران و ایجاد عدالت خواهد آمد (یملا الارض عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما:زمین را از عدالت پر میکند همانطور که از ظلم پر شده باشد)(جلد 1 کافی “حضرت علی”ع”) حال اگر کسی بخواهد در این برهه حساس سیاستی درست و در راستای گفتمان انتظار و مهدویت داشته باشد باید در این مهم به امام زمان(عج) اقتدا کرده و افکار و رفتارش مغایر با ظالمان جهانی باشد.و آنان را بزرگ و کد خدا نپندارد و راه حل مشکلات را در تمسک و توصل به آنان نداند،در اشاره به همین ملاک بود که امام خامنه ای (حفظه الله) فرمودند:کسانی را به مجلس نفرستید که متمایل و هم سو با آمریکا و غرب باشند و گیرنده ها و آنتن هایشان به سمت آمریکا و غرب تنظیم باشد.) اینجاست که انتخاب افرادی که دلداده ی غرب هستند می تواند مثل موریانه برای نظام عمل کند و باعث ایجاد دردسر برای نظام شود.

2-ایجاد اتحاد و صمیمیت در جامعه:

از مهمترین وظایف دولتمردان و مسئولین جامعه ی شیعه ی منتظر این است که در صدد ایجاد اتحاد و صمیمیت بین مردم باشد.امام صادق(ع)به مفضل فرمود:به خدا سوگند ای مفضل،به طور حتم از ملت ها و دین ها اختلاف را بر میدارد و تمام دین یکی خواهد شد)(بحارالانوار جلد 53 صفحه 4).یک مسئول اگر بخواهد قدمی در راستای سیاستی درست و بر اساس گفتمان انتظار بردارد باید تا حد توان سعی در ایجاد اتحاد و صمیمیت در فضای سیاسی کشور داشته باشدکه قطعا این امر برکات زیادی در پی دارد که از جمله ی آنها کمک به ظهور زوتر امام زمان(عج)است چرا که خود حضرت در نامه ای به شیخ مفید فرمودند:(اگر شیعیان ما که خداوند ایشان را به اطاعت خود موفق بدارد با دلهای متحد بر وفای به عهد خویش اجتماع میکردند ملاقات ما از آنان به تاخیر نمی افتاد…احتجاج طبرسی جلد 2 صفحه 499).بر این اساس یک مسئول سیاسی باید بر سر تعهداتی که با دین و امام خود در راستای سیاست درست اسلامی و امام زمانی(و با انتقلاب و شهدا و ولایت مطلقه فقیه)بسته است با دیگر دستگاه ها و با مردم تا میتواند ایجاد اتحاد کند و سعی در ترویج اتحاد سیاسی داشته باشد که قطعا از آثار این اتحاد سهولت در تشکیل جامعه ای منتظر است که از نتایج مهم آن ظهور هر چه زودتر امام زمان(عج)میباشد.بنابراین باید از گفتار و رفتاری که بوی تفرقه میدهد بپرهیزد و سعی در نزدیک تر کردن دل مردم به انقلاب و نظام و دولت داشته باشد،نه اینکه با الفاظی همچون(یک مشت بی سواد و…) منقدان را خطاب کند و میان مردم را با خود و دولت به هم زده و ایجاد اختلاف کند.این نکته ای بسیار واضح و روشن است که خواسته ی رهبری بصیرمان امام خامنه ای(حفظه الله)نیز از مسوولین این است که سعی در ایجاد فضایی صمیمی بین خود و مردم داشته باشند،نامیدن امسال هم به نام(دولت و ملت همدلی و هم زبانی)گواهی بر ضروری بودن این امر است.بنابراین باید از انتخاب افرادی که به جای

3-داشتن تقوای سیاسی:

تقوا یعنی انجام واجبات و پرهیز از محرمات،که میتوان تقوا را به اموری نسبت داد و انواعی برای آن قائل شد ،من جمله میتوان به تقوای سیاسی اشاره کرد که به معنای انجام وظایف صحیح سیاسی بر اساس معارف اسلامی و اتخاد مواضع درست در قبال نظام و انقلاب و پرهیز از رفتارهایی است که مغایر با نظام و انقلاب بوده و باعث دلگرمی دشمنان گردد.بسیار تاسف بار است که عده ای غربی از افراد یا گروه هایی در داخل انقلاب نام برده و آنها را مهره ی خود دانسته و وجود آنان را برای خود نقطه ای مثبت بدانند،این قظعا مغایر با سیاست درست و هم سو با گفتمان انتظار است.تقوای سیاسی برکاتی هم دارد از جمله اینکه در آیه 96 سوره اعراف می فرماید(و لو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض:اگر مردم شهرها ایمان آورده و تقوا داشته باشند حتما برکات آسمان و زمین را بر روی آنان باز می کنیم) خوب وجود برکت می تواند برای تقوای سیاسی هم باشد ، یعنی یک مسئول با داشتن تقوای سیاسی می تواند برکات زیادی را برای خود و انقلاب به ارمغان بیاورد . اما اگر تقوای سیاسی نباشد و یک مسئول شانه خالی کند از انجام وظایف سیاسی درست در قبال انقلاب و نظام و ولایت ، و سعی در انجام کارهایی مخالف با آرمانهای انقلاب داشته باشد باعث آلوده کردن فضای سیاسی کشور شده و کشور را به چالش می کشاند ، که این خود تبعات بسیار منفی ای دارد و می تواند انقلاب را از گفتمان انتظار به کلی دور کند.

4-تعهد و تخصص:
توجه به تعدادی از آیات مهدویت از جمله آیه 55 سوره نور (وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات…) و آیه 108 سوره انبیاء (…ان الارض یرثها عبادی الصالحون) روشن می کند که آینده ی جهان را خداوند به کسانی خواهد داد که هم عبد و بنده ی خداوند باشند و اطاعت پذیری از دستورات دین را داشته باشند (تعهد) ، هم بر اساس معرفت الهی اهل انجام بهترین کارها در بزنگاه مناسب باشند (تخصص) . با این حساب یک مسئول اگر بخواهد کمک کار سیاست شیعه باشد و در این زمان حساس به انقلاب اسلامی ایران که به اعتقاد بزرگانی چون علامه حسن زاده آملی و مرحوم علامه طباطبائی ظهور صغرای امام زمان(عج)شمرده می شود،کمک کند ، باید هم متعهد به خط امام و رهبری باشد و هم در این میدان تخصص کافی داشته باشد. از مهمترین و بارزترین نتایج تعهد و تخصص در قبال انقلاب ، یافتن بصیرت و بینش است.بصیرت یعنی بینشی عمیق که با وجود آن شخص مسئول در فتنه ها و موارد حساس حق را از باطل بشناسد و در دام دشمن نیفتد . میتوان مسئول سیاسی بی بصیرت را مسئولی کور دانست چرا که رسول الله (ص)فرمودند:«کور کسی نیست که چشمش نابینا باشد ، همانا کور کسی است که چشم بصیرتش کور باشد»(میزان الحکمه حدیث 1735) بسیار تاسف بار است که مسئولینی با بی بصیرتی و عملکرد خود موجب تحریف خط امام و رهبری شوند و دشمنان انقلاب را نسبت به بروز اختلاف و نفوذ در کشور امیدوار کنند.

5-خوش اخلاقی و مردم داری:
یکی از وظایف ما در عصر غیبت که باید در تمام عرصه ها و ابعاد آنرا به کار ببریم اخلاق و مردم داری است.یک مسئول سیاسی باید خوش اخلاق و مردم دار بوده و باشنیدن مشکلات مردم سعی در رفع آنها داشته باشد.اهلبیت بسیار اهل انجام این امر مهم بوده اند و امام زمان هم در حکومت جهانی اش بسیار به انجام آن می پردازد.بر همین اساس اگر شخص مسئول سیاسی بخواهد سیاستی هم سوی با گفتمان انتظار داشته باشد باید مردم دار بوده و مؤمنین را با تفقد و دلجویی های خود مورد احترام قرار داده و موجب دلگرمی آنان شود نه اینکه پرخواشگر و بی حوصله بوده و باعث شود که مردم از اطراف او پراکنده شوند،این همان است که خداوند به پیامبر(ص) فرمود:(…و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک : اگر تند خو و سنگ دل می بودی(مردم) از اطرافت پراکنده می شوند”آیه 159 سوره آل عمران).

6-سعی و اهتمام به یاری کردن مردم :
یکی از وظایف ما در عصر غیبت سعی و اهتمام در یاری رساندن به امام زمان و تلاش برای ایجاد اجتماع ها و گروه هایی برای یاری حضرت است ، با توجه به اهمیت بالای شیعیان در نظر مبارک امام زمان(عج) شکی نیست که از مهمترین مصادیق یاری رساندن به حضرت یاری رساندن به شیعیان و منتظران او در ابعاد مختلف است که بعد سیاسی هم از مهمترین آنهاست.بنابراین یک مسئول سیاسی باید تمام همت خود را برای کمک به حل مشکلات مردم به کار برد و در این راستا تمام توان خود را صرف کرده و با تشکیل کارگروه هائی متخصص و متعهد بیشتر در پی تحقق این مهم باشد.

7-احیاء و عمل به سیره و سنت معصومین:
از شاخصه های حکومت امام زمان(عج) عمل به سنت ناب محمد و آل محمد(ص) است ، در همین مورد پیامبر (ص)فرمود:(مردی از اهل بیتم خروج میکند ، او به سنت من عمل می کند…)(بحار الانوار جلد 51 صفحه 82). همچنین امام صادق (ع) فرمود:(چونقائم ما قیام کند ، لباس علی (ع) را بر تن کرده و به روش او عمل می کند)(بحارالانوار جلد 47 صفحه 55).

بر این اساس یک مسئول سیاسی شیعه بر اساس گفتمان انتظار و مهدویت برای احیای امر مهم انتظار در بعد سیاسی باید ضرورتا سیره و سنت معصومین را یاد گرفته و بر اساس آن در جامعه عمل کند تا جامعه آمادگی لازم را جهت پذیرش سیره و سنت معصومین در حد گسترده در حکومت امام زمان(عج)پیدا کند.البته قابل توجه اینکه چنین امری ضرورت اختصاص بودجه های خوب و به کارگیری افرادی متخصص و متدین را به همراه دارد ، اما متاسفانه کار فرهنگی در بین اکثر مسئولین بسیار مظلوم است.
جمع بندی:

با توجه به شرایط حساس سیاسی حاکم بر دنیا و احتیاج به اتخاذ سیاستی درست از سوی شیعیان که محیا کننده ی
جامعه برای ایجاد تمدن بزرگ اسلامی و امام زمانی باشد باید شخصی را به عنوان مسئول انتخاب کنیم که بر اساس گفتمان انتظار ملاک های مورد نیاز را داشته باشد من جمله: 1- استکبار ستیز باشد. 2- ایجاد کننده اتحاد و صمیمیت باشد .3 – تقوای سیاسی داشته باشد. 4 – تعهد و تخصص و در نتیجه بصیرت داشته باشد. 5 – خوش اخلاق و مردم دار باشد. 6 – اهتمام کافی جهت کمک رسانی به مردم را داشته باشد. 7- احیاء کننده و عامل به سیره و سنت محمد و آل محمد (ص) باشد.

علی گلی حسین آبادی/ بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)دلفان

تلگرام سلام دلفان

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۵۰

  انشالله همینطوره ولی از هزینه چند صدملیونی تبلیغات ….

  • نویسنده دیدگاه: غمکده
   بهمن ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۲:۱۳

   سلام علی من اتبع الهدی، (از هزینه چند صد میلیونی تبلیغات…) این رو اگه ممکنه توضیح بدید، ممنون

 2. نویسنده دیدگاه: حامی روحانیت
  بهمن ۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۶:۳۹

  با اهدا سلام و تحیات از موضوع زیبا و پر محتوا بهره ی وافی و کافی بردیم مساعی راقم ماجور و محفوظ عندالله باشد و از خداوند خواهان توفیق نگارنده را مسئلت داشته که معارف دین بر قلم و لسان ایشان ساری و جاری گردد.

 3. نویسنده دیدگاه: انتظار
  بهمن ۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۷:۱۹

  با عرض سلام و درود، بسیار عالی و پر محتوا بود، خیلی ممنون از نگارنده ی محترم، استاد گلی ، و از سایت سلام دلفان که به این امر مهم پرداخته است، حقیر بر اساس این مطالب رای خواهم داد امیدوارم همه شیعیان نیز چنین کنند.
  ضمناً اگر امکان دارد مثل گذشته سعی کنید مطالب مهدویت رو در سایت داشته باشید مثل گذشته،که سایت بوی امام زمان عج رو بگیره.
  با تشکر،بنده از فرهنگیان شهرستان هستم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار