سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7184
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » روی خط مناظره/پایانی دور اول،علی اکبر ولایتی،دکتر جلیلی ،محمد باقرقالیباف و غرضی در دور اول مناظره چه گفتند؟
Print This Post

روی خط مناظره: 8 کاندیدای ریاست جمهوری در سومین مناظره تلویزیونی با موضوع سیاست داخلی و سیاست خارجی شرکت کردند.

در ادامه ولایتی پشت تریبون قرار گرفت/
وی گفت: معتقدم حتی حل مشکلات اقتصادی هم در گرو حل اولویت ها است. اصلی ترین اولویت از نظر مردم هم حل مسائل خارجی و لغو تحریم ها است. به لطف الهی، رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری اجرایی شدن قطعنامه 598 به طوری اجرا شد که حقوق مردم حفظ شد و ما این را نماد مدیریت مدبرانه می دانیم و باید در مذاکرات هسته ای نیز مبنا قرار گیرد. وظیفه دستگاه دیپلماسی کاهش هزینه است. بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از سوءتدبیر و عقل کل دانستن خود و خانه نشین کردن مدیران به علت اختلاف نظر و درگیری با سایر قوا است. اگر فردی در راس مجریه قرار گیرد که نوعی مقبولیت بین جناح های نظام داشته باشد مشکلات به سرعت حل می شود. گرایش دولت من اخلاقگرایی، عقلانیت و ثبات سیاست و مدیریت است. چنین دولتی در سطح قانونی نیز باید به اصول قانون اساسی در زمینه آزادی پایبند باشد و فقط شعار ندهد. اگر مدیران خانه نشین نشوند بازسازی اعتماد صورت میگیرد. برای نشاط و همدلی باید زمینه حضور همه را فراهم کرد. باید فقط شعار نداد و رسانه ها را آزاد گذاشت. 

 


در ادامه حدادعادل گفت: مسئله هسته ای؛ مسئله ای نیست، چرا که مساله هسته ای اصلا وجود خارجی ندارد. دشمن میداند ما نمیخواهیم بمب بسازیم. نباید مسئله امروز ما را با مسئله 20 سال پیش مقایسه کرد. 20 سال پیش در اثر انقلاب خطری برای سلطه جهانی به نام بیداری اسلامی بوجود نیامده بود. امروز در اثر افزایش قدرت ما دشمنی با ما بیشتر شده است. نکته ای هم خطاب به عارف عرض کنم، من سعیم این بود اگر احمدی نژاد کار درستی انجام داد بگویم درست است و اگر قانون شکنی کرد جلویش ایستادم. کارنامه ام در مجلس گواه این است و من تاوانش را هم دادم و یک لحظه هم پشیمان نیستم. 

در ادامه نیز جلیلی گفت: در بحث روابط بین الملل قهر و آشتی مثل مسائل فردی نیست و بحث منافع است. اگر منافعمان تعارض داشته باشد باید دفاع کنیم.در دوران 16 سال شما مسئولیت برخی کارها را می پذیرید؟ 598 بعد از حمله صدام به کویت و بعد از اینکه هیچکس دفاع نکرد از صدام، این قطعنامه صادر شد. این حاصل تلاش 8 سال رزمندگان است. قبل از حمله صدام به کویت کاری توانستید بکنید؟

قالیباف نیز اظهار داشت: بحث توان ملی ما در عرصه اقتصاد، سیاست و نظامی است. اقتصاد با نظامی رابطه دارد. رابطه بین رزمندگان و حرکت های نظامی 2 طرفه است. در دوره 16 سال مدیریت جنابعالی همیشه یکطرفه از ظرفیت رزمندگان و ایثارگری ها به نفع سیاست خارجی استفاده کردید اما هیچگاه سیاست خارجی به کمک رزمندگان نیامد. سطح دیپلماتیک را شما در حد یک پروتکل پایین میاورید.

عارف گفت: نظری ندارم.

غرضی نیز گفت: من و شما با هم وارد دولت شدیم و دوران سخت جنگ گذرانده شد و رزمندگان و دولت و ملت سهم دارند. این دوره باعث شد منطقه با جنگ آشنا شود. 

رضایی نیز در واکنش به سخنان ولایتی اظهار داشت: اختلافات نظر شما با آقای حداد و قالیباف جدی است، مگر شما ائتلاف تشکیل ندادید، توضیح دهید چرا اینطور شده است؟  در زمان قطعنامه 598، قطعنامه صادر شده بود که شما می فرمایید اجرایی کردید اما در بحث هسته ای چیزی صادر نشده است.

روحانی گفت: نظر خاصی نداریم.

در ادامه ولایتی در پاسخ به اظهارات و انتقادات دیگر نامزدها تصریح کرد: معلوم است جناب آقای قالیباف از تاریخ اطلاع ندارید زیرا دیدار ما با آقای میتران بعد از زمان جنگ بوده است،اینکه می فرماید مال 20 سال پیش است و الان وضعیت فرق کرده ناچارم موضوعی را مطرح کرد. زمانی بعد ازاینکه به قطعنامه های شورای امنیت نرسیده بودیم، سارکوزی مستقیما برای مذاکره از من دعوت کرد و یکساعت ملاقات کردیم. ما با سارکوزی درباره عدد سانتریفیوژها به توافق رسیدیم تا غنی سازی تعلیق نشود. سارکوزی گفت من به ایران می آیم و دست دولت و رهبر شما را می فشارم. در آلماتی 2 آنها پیشنهاداتی کردند که میشد پیش رفت ولی آقای جلیلی نپذیرفت. گفتند غنی سازی 20 درصد را تعلیق و فردو را کند کنید، 3 تحریم را برمیداریم. در پاسخ به آنها گفتند این کارها را میکنیم شما کل تحریم را بردارد. حرف من این است که باید قدم به قدم پیش رفت. کاری که کردند نشان داد نمیخواهند کار پیش برود. 

در ادامه جلیلی درباره اظهارات ولایتی واکنش نشان داد و گفت: اگر اطلاعات دیگرتان مثل اخبار سومی هست واویلاست. نوار گفتگوهای آلماتی پیاده شده و به آقا داده شده است. در آلماتی آنها گفتند 20 درصد را بدهیم در ازای 2 تحریمی که بعدا میخواهد حل شود. این روش شما خطاست.ما در آلماتی گفتیم حاضریم گام های متقابل برداریم هر قدر شما بیاید ما هم میاییم. آقای قالیباف درست می گوید. واقعا سوالم این است که اگر اینگونه در سیاست خارجی که حوزه جدی است و منافع کشور است برخورد کنیم حتما نمیتوانیم. کی گفته در گفتگوها فقط اعلام موضع کردیم؟ از سال87 فقط یک قطعنامه صادر کردند و نتوانستند دیگر اجماعی داشته باشند. 

ولایتی نیز در پاسخ به اظهارات جلیلی گفت: بحث دیپلماسی کلاس فلسفه نیست، از وقتی شما مسئول هسته ای کشور شده اید یک قدم پیش نرفته ایم، تحریم ها کاهش پیدا نکرده است، هنر دیپلمات این است که نگذارد کار رزمندگان هدر برود.

قالیباف نیز گفت: رزمندگان باید خیری از دیپلمات ببینند.

در ادامه جلیلی در تحلیل برنامه خود گفت: حوزه سیاست خارجه؛ باید حوزه اندیشه بر اساس اسلام ناب و ساز و کار مقتدرانه قوی و هوشمندانه باشد. اگر ما اینکار را  نتوانیم انجام دهیم دچار ضعف می شویم. این یک بحث اساسی است. سوال من را آقای ولایتی جواب نداد که چرا بعد از 7 سال گفتگویشان تحریم های داماتو صادر شد و برای رئیس جمهور وقت هم حکم جلب آوردند.

غرضی در تشریح برنامه های خود گفت: سیاست خارجی انعکاس استعداد داخلی است. اگر استعداد داخلی فزون شود سیاست خارجی درست می شود و اگر نباشد، نمی شود. اگر مردم به من رای بدهند برنامه ام بر انسجام داخلی است. من اعلام کردم اگر شما به  من رای بدهید، استاندار هر استان را میگویم مردم انتخاب کنند که تحول بسیار بزرگی است. کشور یک قدم به جلو می رود. 

قالیباف نیز گفت: در بحث دیپلماسی انسجام داخلی اساس کارماست. چه بخواهیم مقاومت کنیم چه بخواهیم مذاکره و رقابت کنیم نیازمند این هستیم که در حوزه دیپلماسی، مبنا و جنس بحث قدرت باشد و باید توان و قدرت ملی ما بالا باشد تا قویتر عمل کنیم. هیچ وقت ملت ما در تاریخش عزت خود را فدای هیچ چیز از جمله اقتصاد و مسائل مادی نکرده است.

حدادعادل نیز در فرصت باقیمانده خود گفت: در انتخابات نه خودم باید سیاه نمایی کنم و نه هیچ کاندیدای دیگری. در اینکه مشکل داریم حرفی نیست اما اگر دوران فعلی را زمستان نام بگذاریم و بگوییم بهار می شود، جفا به ملت و انقلاب است. ما مشکل داریم اما دستاوردهای زیادی در سلولهای بنیادی، ارسال موجود به فضا، پیشرفت های علمی و غیره داشته ایم.

روحانی نیز گفت:  باید جوری کشور را اداره کنیم که همه چیز را ببینیم، باید منافع ملی را ببینیم. سانتریفیوژ  خیلی خوب است بچرخد به شرط اینکه زندگی مردم و کارخانه ها هم بچرخد. آنها که هرچه پیش بینی کردند غلط از آب در آمد و گفتند قطعنامه درکار نیست و شورای امنیت در کار نیست نشان داد، نتوانستد مسائل بین المللی را بشناسند.

رضایی گفت: در این جلسه نشان داد افرادی که ائتلاف کردند با هم مشکلات اسای دارند. دوستان نشان دادند که در مسائل گذشته ماندند و ماندن در گذشته آدم را عقب می اندازد. باید با فضای سیاسی جدیدی را در ایران مبنا قرار دهیم. سیاست داخلی و خارجی باید هدفمند باشد. سیاست جهادی موفق است. روابط خارجی ما نمی تواند ما را بعنوان بازیگر اساسی در منطقه جا کنند و باید تغییری اساسی  دهیم و هدفمند کنیم. مسئله هسته ای را باید از حالت فرسایشی بیاوریم بیرون. 

بخش اول مناظره سیاسی در ساعت 19 و 18 دقیقه پایان یافت و بخش بعد از 10 دقیقه استراحت آغاز می شود.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار