سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7188
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » روی خط مناظره/گزارش تفصیلی بخش پایانی
Print This Post

روی خط مناظره/بخش پایانی: امروز 8 کاندیدای ریاست جمهوری در سومین مناظره تلویزیونی با موضوع سیاست داخلی و سیاست خارجی شرکت کردند.

این بخش شامل دو سوال 2 دقیقه ای از کاندیداها و بخش جمع بندی نهایی هر کاندیداست.

رضایی/سوال: برای  حمایت از بیداری اسلامی چه برنامه ای دارید؟
پاسخ: ما باید از لحاظ فرهنگی و اقتصادی ارتباطات خود را در بیداری اسلامی قوی کنیم. بیداری اسلامی از موفقیت های بزرگ انقلاب ماست. مشکل الان بیداری اسلامی این است که همه سیستمهای جاسوسی و تبلیغاتی بسیج شدند که از ارتباط با ایران بازدارند. سوریه نقطه ضعفی شده که تلاش دارند ارتباط بیداری اسلامی را با ما کاهش دهند. از جزئیات این مسائل خودم و دوستانم آگاهم و میدانم چطور این فرمان را بچرخانم که بیداری اسلامی با ما متصل باشد. 

غرضی/ سوال:اگر تحریم ها بخاطر برنامه هسته ای کشورمان است، تحریم های قبل از چالش هسته ای چطور قابل توضیح است؟
پاسخ: من تحریم ها را خیلی مهم نمیدانم، تصور کنند با این حرکت ها می توانند کشور را از سازندگی بیاندازند اشتباه کردند. سعی من این است که استعدادهای داخلی را طوری مدیریت کنم که این مسائل را پوشش دهد.
عارف/ برای مقابله با ایران هراسی و اسلام هراسی چیست؟

 

پاسخ: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود باید با استفاده از دستگاه دیپلماسی روابط خود را بالا ببریم و با استفاده از سفرای کارآمد پیام صلح خود را به دنیا برسانیم. مبادلات فرهنگی و از طریق تسهیلات گردشگری بتوانیم از این ظرفیت برای آوردن نخبگان خارجی استفاده کرده و ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کنیم. افرادی را داریم که می توانیم از آن ها بعنوان سفیر صلح استفاده کنیم.

 

روحانی/ سوال:مرز بین سیاه نمایی و نقد چیست؟
پاسخ: حوزه نقد این است 
 واقعیتی اتفاق افتاده و ایراد و اشکالی دارد ما باید آن را تبیین کنیم. این اشکال گاهی در نوع تصمیم‌سازی است گاهی در تصمیم‌گیری و گاهی در اجرا و عمل، خوب اجرا نشده است. باید نقد کنیم و ایرادها و اشکالات را بگوییم و بگوییم چگونه باید اشکالات رفع شود. با نقد نقادان ارزیابی صورت می گیرد و این ارزیابی باعث می شود در سیکل تصحیح امور قرار گیریم. سیاه نمایی یعنی اگز نقصی کوچک است آن را چچند برابر کرده و واقعیت ها را مطرح نکنیم.

 

حدادعادل/ سوال:این جمله امام “آمریکا هیچج غلطی نمی تواند بکند” در نظر شما چه معنایی دارد و چگونه است؟
پاسخ: امام باور به خدا، باور به مردم و باور به خود داشت همانطور که رهبری فرمودند. اگر همین مشی امام را در پیش بگیریم، توکل به خدا کنیم و به مردم اعتماد داشته باشیم. امام یک مردم شناس الهی بود. امروز هم اگر به نیروی لایزال این ملت بزرگ متکی باشیم و سعی کنیم با نشان دادن الگوی اسلامی تقوا و تدبیر از مدیریت، مردم را پشت سر نظام حفظ کنیم‌، باز هم صحت گفته امام در آینده ثابت می شود. راهش این است که مثل امام زندگی کنیم و قول و فعلمان یکی باشد. مردم اگر بدانند دولتمردان صادق هستند و الگوی اسلامی اند، مردم کم نمی آورند.

 

ولایتی/ سوال: به نظر شما اختلاف بین قوا شخصی است یا ساختاری یا حقوقی؟ تا چه حد؟
پاسخ: همکاری بین قوای سه گانه از مطالب اصلی است که باید همه این را رعایت کنند و نقش قوه مجریه باید پررنگ تر باشد، مشکلات بین دولت و مجلس و بی اعتنایی دولت به قوانین مصوب مجلس و تذکرات آن و درگیری های ایجاد شده مردم را بسیار رنجاند، شعار من در دولت آینده اخلاق مداری است.مردم از  اینکه در حالی که گرانی روزافزون و بیکاری روزافزون است، می بینند مسئولان با هم همکاری نمیکنند و به مسائل شخصی می پردازند و به جان هم می افتند، موجب ناراحتی آنهاست و باید عرض کنم شعارم در دولت آینده، اخلاق مداری یکی از آنهاست. اگر دولت به مبانی اخلاقی متعهد نباشد، حتما مردم را از انتخابشان پشیمان می کند.

قالیباف/سوال: در طول یکسال گذشته 18 بار شبکه های خارجی ایران قطع شد، به نظر شما دلیل این مسئله چیست؟
پاسخ: نشان می دهد که قدرت های یکجانبه گرا که فکر می کنند چون قدرت دارند پس حق هستند، اعتقادی به حرف هایی که در رسانه های خود میزنند باور ندارند و تا آنجایی این امور را قبول دارند که منافع خودشان تامین شود و این امر فقط در حوزه رسانه نیست و در امور حقوق بشر هم می بینیم که این اتفاق میفتد. 

جلیلی/ سوال: راه حل آمریکا برای حل مناقشات استفاده از زور است….؟
پاسخ:  بحثی که مطرح کردم که عرصه سیاست خارجی هر کشوری به مثابه پارادایم است و اصول و منافع و ارزشهایی دارد که مناسبات بین کشورها بر اساس نقاط اشتراک و افتراق شکل میگیرد. یکی از بحث های اساسیمان با آمریکا این است که ما بین دو پارادایم سیاست خارجی ایران و آمریکا تقابل  هست و اصولمان با هم تعارض جدی دارد. آمریکا به امنیت صهیونیست ها متعهد است و ما برعکس. سیاست خارجی جای اندیشه است. اشغال مشروعیت نمی آورد قدرت نظامی و انحصار مشروعیت  نمی آورد. این یک منطق روشن دارد و به خوبی میتوان از آن دفاع کرد. به خاطر تقابل پارادایمی مان با آمریکا می بینید در بحرین و فلسطین و … دچار اختلاف جدی می شویم. اینجا می شود دوگانگی حرفهای آنان را به جهانیان نشان داد.

//دور دوم سوالات:
ولایتی/ سوال:آیا اختیارات رئیس جمهور با وعده های شما تناسب دارد؟
پاسخ: اختیارات ریاست جمهوری در قانون اساسی کافی است و در چارچوب همین قوانینی می توان کشور را اداره کرد و اگر دیدید کسی ادعایی خلاف دارد، برای کار نکردند ها و یا بد کار کردن ها دنبال بهانه است. در حال حاظر اختیارات ریاست جمهوری ترکیبی از ریاست جمهوری و نخست وزیری سابق است و بیش از 90 درصد اختیارات بر عهده دولت است و وعده های من با قوانین موجود امکانپذیر است. در انتخابات وزرا هم باید با مجلس همکاری کرد.

حدادعادل/ سوال: استقلال جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه از جمله دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی است، در صورت تداوم فشارهای نظام سلطه و یا ایجاد محدودیت جدید چقدر حاضریت حافظ مرزهای استقلال باشید؟ 
پاسخ: ایران کشوری کهن است ما هزاران سال است که خوش نشته و خوش درخشیده ایم، اولین کلمه شعار ملت ایران استقلال بوده است که نشان می دهد ملت ایران نسبت به استقلال خود بسیار حساسند.  ملت ایران نسبت به استقلال خود بسیار حساس است. فشاور بیشتر هم شود مردم ایران عزتمدارانه تلاش میکنند با صنعت و کشاورزی و مدیریت و دین و ایمان و اعتقاد دست به دست هم میدهند در دولت آینده از استقلال کشور مثل چند هزار سال گذشته دفاع میکنند.

عارف/سوال: راهکار شما برای بکارگیری تجربیات و استفاده از تجربیات دولت های قبل چیست؟
جواب: من بحث شایسته سالاری را مطرح کردم، در دولت های مختلف ما دستاوردهای خوب و نیروهای کارآمدی داشتیم، پایداری دولت موسوی، سازندگی دولت هاشمی، اصلاح طلبی دولت خاتمی و استقامت و پشتکار دولت احمدی نژاد را مبنا قرار می دهم. در همه دولت ها نیروهای برجسته ای هستند که سعی میکنیم از تجربیات آنها استفاده کنیم. نه تنها از 7 کاندیدای دیگر بلکه از برخی نامزدها که صلاحیتشان تایید نشد و برنامه دارند استفاده میکنم. 

جلیلی/ سوال:حماسه 9 دی را چگونه تحلیل می کنید؟
پاسخ: 22 خرداد 88 یک اوج در نظام بود، به لحاظ مانور جمهوریت نظام. نظام توانست آن را به رخ جهان بکشاند. مشارکت گسترده در سازوکار بسیار عالی و رقابت سیاسی. عده ای این اوج و قله موفقیت و پیشرفت را میخواستند تخریب کنند. کارهایی کردند و دشمنان را امیدوار کردند. دشمنانی که فهمیده بودند نظام به اوجی می رسد و ظرفیت بزرگی بود برای موفقیت های بیشتر ولی متاسفانه عده ای آن فتنه را به پا و ظلم به نظام و طرفداران خودشان کردند. یکی از ویژگی های نظام ما که متمایز از دیگران است، امنیتش پشتوانه مردمی دارد و نه به خاطر دستگاه های پلیسی. 9 دی اوج حضور مردم بود برای مقابله با ظلمی که به نظام شد. فتنه ای که به پا شد به واسطه حضور حماسی مردم خاموش شد و این یکی از امتیازات نظام سیاسی اسلام است.

رضایی/ سوال: آیا جنابعالی سفرهای استانی را در دولتتان ادامه می دهید؟
پاسخ:بله اما با شیوه ای جدید . من مردمسالاری دینی را جاده دوطرفه میدانم. مردم زینت المجالس دولتمردان نیستند که برویم به شهرستان برایشان دستی تکان بدهیم و برگردیم. چراکه مردم  حق دارند مسئولان کشور را مورد سوال قرار دهند و تعهد میکنم تبعیض ها را برطرف کنم و با اختیاری که به استان ها می دهم و ایالت ها را تشکیل می دهم مثل دوره  انقلاب و دفاع مقد تحرکاتی را ایجاد می کنم که به تولید منجر شود و در ابتدا با اساتید دانشگاه ها جلسه می گذارم و بعد به میان مردم میروم.

غرضی/ سوال:چه تفاوتی میان آزادی در جامعه اسلامی و آزادی در جامعه سکولاری وجود دارد؟
پاسخ: در جامعه اسلامی تعریف آزادی بسیار گسترده تر از جوامع دیگر است و تعریف آزادی در جامعه سکولار محدود به غرایض دینی است و آزادی اسلامی تمامی نیازهای روحی را هم در بر می گیرد.  بحث آزادی بیان موضوع جدیدی است.  اینکه آزادی بیان محدود به کلمات است یا محدود به توسعه اجتماعی، به شدت در دنیا مطرح است. آن آزادی که جامعه بیشتری را در برگیرد وسیع است. حد آزادی آن است که بتواند از یک انبعاث کوچک اجتماعی به انبعاث وسیع تر جلو برود. محدوده آزادی فطرت انسان است. وقتی در کشورهای غربی معنی ‌آزادی را می بینید، مثلا آزادی صحبت و روزنامه هست، حد اینها به تعداد آدمی است که جذب می کند و به شدت مورد تعرض امروز جوامع است و آزادی اسلامی مورد تعرض نیست.

قالیباف/ سوال:دولت شما چه برنامه ای برای استفاده از ظرفیت های بالقوه نظام  از جمله ریاست بر جنبش عدم تعهد و قدرت در منطقه و نفوذ در آمریکای لاتین دارد؟
پاسخ: در حوزه سیاست خارجی اینکه امروزه ظرفیت های زیادی وجود دارد شکی نیست و باید از این ظرفیت در حوزه اقتصادی با کشورهای همسایه ایجاد کنیم. رویکرد منطقه گرایی موضع جدی ما است و حوزه خاورمیانه یکی از ظرفیت های مهم ما است، تقریب المذاهب و … از فرصت هایی است که باید استفاده کنیم. جنبش غیرمتعهدها که اتفاق خوبی در این دوره افتاد و دبیرخانه برایش درست شد، میتواند دولت بعدی از ظرفیت این بیش از 100 کشور استفاده کند. البته باید در حوزه های دور مثل آمریکای جنوبی ارتباط داشته باشیم ولی مزیت ما در منطقه گرایی است. فرصت ژئوپلتیک آمریکای جنوبی مثل منطقه ما نیست.

روحانی/ سوال: مهمتریم میراث امام خمینی چیست و چگونه از این ظرفیت عظیم برای تحقق برنامه های دولت خود استفاده میکنید؟
پاسخ: مهمترین میراث امام جمهوری اسلامی و این دولت است، عزت، استقلال، آزادی، فقه حکومتی و … از میراث های گرانقدر امام است، امروز برخی فکر می کنند جمهوری اسلامی یعنی تنها اسلامیت و تنها ولایت فقیه، اگرچه جایگاه ولایت فقیه بسیار مهم و بالا است اما  مردم و جمهوریت هم جایگاه بالایی دارند و اداره کشور بر اساس اصل 6 قانون اساسی بر پایه آراء مردم است. امام میخواست هم جمهوریت حفظ شود و هم اسلامیت. انتخابات 24 خرداد شوراها و ریاست جمهوری مظهر جمهوریت و مردمسالاری دینی است. امام بر  مساله وحدت هم بسیار و بسیار تکیه میکردند. وحدت داخلی که اساس قدرت ما را تشکیل میدهد.

جمع بندی:/
حدادعادل: من در این آخرین فرصت به ملت عزیز ایران عرض میکنم برای انتخاب رئیس جمهور کشور ما چند نفر یک قولهایی دادیم و وعده هایی دادیم نسبت به آینده. آینده را آینده معین میکند ولی یک راه بهتر برای تصمیم گیری این است که به جای آینده نیامده به گذشته تجربه شده مردم توجه کنند. گذشته هرکدام ما پیش روی شماست. با تحقیق بهتر میتوانید تصمیم بگیرید. نکته دیگر این است که قولی ندهیم که سال آینده شرمنده مردم باشیم. من سعی کردم هیچ قولی که خارج از اختیارات من باشد ندهم. تلاش میکنم با انتخاب همکاران باتقوا، باتدبیر، متخصص و باتجربه و با تکریم همه قشرها که استقلال ایران را در طول تاریخ حفظ کردند، آرامش را در کشور برقرار کنم و با پرهیز از جنجال و با کار و کار و کار همه توان را صرف استعدادهای کشور کنم. برای ایرانی آزاد و آباد و اسلامی و مستقل.

جلیلی:  باورم این است که پشتوانه قدرت و عزت و مقبولیت و کارآمدی ما دو عنصر مهم است. یکی اسلام ناب و یکی باور داشتن مردم که در جمهوری اسلامی شکل گرفت. این دو هرچه با سازوکار به هم نزدیک شوند تولید بیشتری از ظرفیت های عرصه های قدرت و کارآمدی خواهد کرد. اگر به این باور داریم این اندیشه و مدل بی بدیل است. و نقطه قوت ماست و ما را میتواند وارد مرحله تمدن سازی اسلامی کند. عمیقا باور دارم این اندیشه هم در امنیت و هم در آزادی کاربرد دارد. اینها باید در درون دولت ظهور یابد.دولت مقتدر دولتی نیست که سازوکار پلیسی بیشتر داشته باشد. دولت مقتدر باید مردم را باور داشته باشد و بر مبنای اسلام ناب که ما آن را در ولایت فقیه میدانیم آن را انجام دهد.

قالیباف: خوشحالم این فرصت را پیدا کردم که زمان بیشتری با مردم داشته باشم. نگرانی هایی را در مردم دیدم و امید. چشم امیدم به جوانان و امیدی که در چشمانشان دیدم به من آموخت دغدغه ای جز دغدغه مردم نداشته باشیم و امیدوارم در دولت آینده بیشتر کار کنم. ما از فرهنگ نهج البلاغه یاد گرفتیم تا حقوق مردم را ندادیم دنبال حقوق حاکمیت و دولت نرویم. در سیاست خارجی ماجراجویی را از حوزه دیپلماسی دور میکنم. نیازمند مدیریت جدی در این عرصه هستیم که نه امتداد وضع موجود باشد و نه برگشت به گذشته.نیازمند مدیریت جدی در حوزه دیپلماسی هستیم. توجه به تشکل ها و بگشتن نخبگان به متن تصمیم گیری ها است.

عارف:  در موقع استراحت به من گفتند دکتر معین و ظریفیان صحبت های آقای جلیلی را تکذیب کردند. برخی از مردم انگیزه کافی برای حضور پای صندوق ها ندارید اما باید به پای صندوق بیایید قهر کردن و رای ندادن اعتراض نیست عقب نشینی است. باید مشارکت حداکثری داشت. از همه اقشار و اقوام میخواهم در 24 خرداد به پای صندوق های رای بیایند و در تعیین سرنوشت خود شریک باشید. به کسی رای دهید که نشان داده می تواند کشور را به خوبی اداره کرده و پاسخگوی مشکلات باشد و از ظرفیت قانون اساسی برای پیشرفت استفاده کند و از همه نخبگان و شایستگان استفاده کند و با ایجاد دولتی فراگیر و پاسخگو تعالی و پیشرف کشور را پیگیری کند.

غرضی:  دولتی که پایگاه اجتماعی قوی داشته باشد دولتی مقتدر است. 50 میلیون صاحب رای است اگر همه رای بدهید 2 اتفاق مهم می افتد. اول عقب نشینی آمریکا و دوم اینکه شما به کسی که میخواهید رای میدهید. دولتی که توان اجتماعی پایین داشته باشد نمیتواند با رشوه و رانت مبارزه کند. شعار من توسعه جمهوریت و اسلامیت است. در اسلامیت گفتم که دست دولت را از  جیب فقرا کوتاه کرده و قیمت دلار را تثبیت میکنم. توسعه جمهوریت هم آن که میگویم انتخاب استانداران را به رای مردم میگذارم. در ورزش و هنر و سینما و رسانه ها که خیلی حقوق پایمال شده است. اگر رای بیاورم همه اینها را قانونمند کرده و دست رانتخوار را از اینکه عده ای مثلا در سینما با دولت بسازند و … را قطع میکنم. اماکن را انشاءالله سازماندهی میکنم.

رضایی: یکبار دیگر میخواهم از شهدا، جانبازان، ایثارگران، نیروز انتظامی و …  بخصوص نیروی انتظامی که متاسفانه در این مناظره تضعیف شد تجلیل می کنم.. فرهنگیان، معلمین، بانوان، جوانان و … خودتان را برای پیروزی های بزرگ در آینده آماده کنید. آیا با توجه به آمار بیکاری می توانیم منازعه کنیم؟ ما یک خیزش اسلامی را راه می اندازیم تا مردم دور یکدیگر جمع شوند، چرا همش می خواهیم از خودمان دفاع کنیم. دفاع از مردم و حقوق ملتی که باید در اولویت قرار دهیم. 

 ولایتی: برای اینکه موضوع فعالیت های سیاسی در جنگ تحمیلی نادیده گرفته نشود و اجر دوستان ضایع نشود میگویم من وزیر  خارجه دفاع مقدس بودم و هرگاه کابینه تغییر می کرد امام از طریق حاج احمد آقا پیام میدادند به مجلس که فلانی باید وزیر خارجه بماند. من زمینه خرید تسلیحات را از کشورهای دیگر فراهم میکردم. در قطعنامه 598 صحبت از پرداخت غرامت نشده بلکه بند 6 تعیین متجاوز است و به کشورهای دیگر توصیه شده به دو طرف برای سازندگی کمک کنند. آقای حداد ورودی در این کارهای سیاست خارجی ندارند به همین خاطر از سختی بی اطلاعند.

روحانی: از تمامی اقشار تشکر می کنم و می گویم نیامده ام که تا در برابر عزیزان دیگر خودنمایی کنم. از مردم میخواهم نه به جملات زیبا که به تدابیر و نه به فیلم ها که به واقعیت های عینی و نه به پوسترها بلکه به استقامت در نظر و آینده نگری رای دهند. 40 سال است با شما سخن گفتم اما هیچگاه شما را فریب ندادم. در معادلات کثیف سیاسی و اقتصادی وارد نشدم. هیچوقت نخواستم سیاستمدار مشهور باشم همواره سرفرازی مردم را به محبوبیت و عوامفریبی ترجیح دادم. امیدوارم دولت شما یعنی دولت تدبیر و امید چنان برنامه ریزی کند که بیشتر نگران تعالی بیشتر باشید تا پرداخت اقساط وام های جدید.
بخش دوم مناظره سیاسی کاندیداها در ساعت 20 و 40 دقیقه پایان یافت.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار