استقبال کردیم چون روحانی پول زیادی با خود آورده بود!

به گزارش سلام دلفان،شبکه تلویزیونی فرانس 24 در میزگردی با حضور چندین کارشناس سیاسی و اقتصادی، به بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی سفر روحانی به فرانسه پرداخت.

این شبکه پیش از گفت‌وگو با کارشناسان، ارزش قراردادهایی که در این سفر دو روزه با طرف فرانسوی منعقد شد را 15 میلیارد یورو اعلام و تأکید کرد، این سفر هفده سال بعد از سفر محمد خاتمی به پاریس روی می‌دهد.

«پاتریکا آله مونیئر» سردبیر بخش بین‌الملل شبکه تلویزیونی «تی.اف-1» در پاسخ به این پرسش که چرا اینگونه گرم از رئیس جمهوری ایران در فرانسه استقبال شد، گفت: از روحانی استقبال بسیار گرمی به عمل آمد چرا که وی نماینده چیزهای زیادی از جمله پول زیادی بود. پیش از اعمال تحریم‌ها در ایران، شرکت‌های فرانسوی، به ویژه شرکت خودروسازی پژو فعالیت زیادی در ایران داشتند که این رابطه به یک باره قطع شد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: فرانسه و ایران در مسائل مختلف سیاسی از جمله بحران سوریه با هم اختلاف نظرهای فراوانی دارند و باید گفت این سفر بیشتر از آنکه سیاسی باشد، اقتصادی بود.

یادآور می‌شود فرانسه ظرف یکی دو سال اخیر رشد اقتصادی نزدیک صفر درصد و بیکاری شدید و بحران اجتماعی رو به انفجار را تجربه می‌کند و بستن قراردادهای بزرگ و میلیاردی تجاری برای این کشور، حکم احیای پس از شوک و تنفس مصنوعی را دارد. فرانسه در جریان مذاکرات هسته‌ای بیشترین خباثت‌ها را به نفع اسرائیل و عربستان داشت و  زد و بندهایی را هم در این زمینه انجام داده بود. نخست‌وزیر این کشور علناً از کاریکاتورهای اهانت به پیامبر اعظم(ص) توسط نشریه موهن شارلی ابدو حمایت کرد. وزیر خارجه فرانسه همچنین متهم پرونده صادرات خون‌های آلوده به ایران است.