سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 72220
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » صفحه ويژه محمودرضا خاوري در سايت پليس بين‌الملل + عكس
Print This Post

تارنمای اینترپل (پلیس بین‌الملل) در صفحه افراد تعقیب خود مشخصات «محمود‌رضا خاوری» مدير عامل سابق بانك ملي ايران را منتشر کرده است.

به گزارش سلام دلفان، در تارنمای اینترپل از خاوری با عنوان «محمود‌رضا خاوری» مذکر، 63 ساله، متولد شهر خرم‌آباد و با ملیت ایرانی یاد شده و در زیر عنوان اتهام او آمده است: کمک و مشارکت در اختلاس و کلاه‌برداری، کسب دارایی‌های نامشروع از طریق نظام بانکی در سطح عمومی.

سرتیپ “مسعود رضوانی” رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی، روز یک‌شنبه از ارسال پرونده خاوری به مراجع قضایی کانادا برای طی مراحل قانونی خبر داده بود و “ناصر سراج” رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز آذرماه گفته بود: قول می‌دهیم خاوری را به کشور باز گردانیم.
در تارنمای اینترپل، نام و تصویر 11 ایرانی دیگر نیز دیده می‌شود که اکثر آن‌ها به اختلاس و کلاه‌برداری متهم و تحت تعقیب دستگاه قضایی ایران هستند.
 صفحه ويژه محمودرضا خاوري در سايت پليس بين‌الملل + عكس
محمودرضا خاوری فرزند علي‌عباس متولد 1331 در محله درب دلاكان خرم‌آباد است.
وی تحصیل‌کرده مقطع لیسانس در رشته حقوق از دانشگاه تهران و مقطع فوق لیسانس حقوق در دانشگاه شهید بهشتی مي‌باشد.
خاوری كه در اوايل دهه 80 سابقه مدیریت در بانک‌های صنعت و معدن و سپه را داشت 22 فروردین 1388 از سوی سید شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد به مدیرعاملی بانک ملی منصوب شد. وي 20 شهریور 1390 در مقام رئیس بانک ملی ایران، تقاضای سفر به انگلستان را در قالب یک ماموریت کاری برای شرکت در جلسه پی‌ال‌سی بانک لویدز مطرح کرده بود که 29 شهریور همان سال با حکم شماره ۵۷۸۶۶۹ با ماموریت وی به خارج از کشور موافقت شد. چند روز بعد، خاوری با ارسال فکسی از داخل هتلی در انگلستان، استعفای خود را به اطلاع مقامات دولت رساند.
این سفر ناگهانی به کانادا در رابطه با رسوایی اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی در ایران که در شهریور 1390 برملا شد، بود. منزل محمودرضا خاوری در محله بریدل پث قرار دارد، که بسیاری از تجار، هنرمندان و ژورنالیست‌ها از جمله سلن‌دیون هنرمند بنام موسیقی نیز در بریدل پث عمارتی را به نام خود ثبت کرده‌اند.
خاوری در دانشگاه‌های مختلف، از جمله دانشکده حسابداری شرکت نفت، دانشکده امور اقتصادی و دارایی، موسسه عالی بانکداری ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه شهید بهشتی تدریس می‌کرد.
ورود محمودرضا خاوری به کانادا به دلیل مشخص شدن تابعیت دوگانه وی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف جهان داشت. و اینها همه در شرایطی است که هم اکنون و در دوران زمامداری استفان هارپر در کشور کانادا قوانین سختی برای عموم ایرانیان وجود دارد، که به راحتی حتی اجازه دیدن و ملاقات ایرانی‌ها با بستگانشان را در کانادا نمی‌دهد و نقل و انتقالات پول با ایران نیز به سختی انجام می‌گیرد.
در نهایت بر اساس اخبار سایت متعلق به گروه خبری ایران-ایران به تاریخ 14 بهمن 1392، محمودرضا خاوری به ادعای رئیس بین‌الملل نیروی انتظامی ایران از کانادا فرار و به یکی از کشورهای حوزه کارائیب یا آمریکا جنوبی رفته است. رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی همچنین نیز اعلام کرده ‌است، پلیس کانادا ابتدا ادعا کرد که این فرد وارد کانادا نگرديده و در صورت ورود هنوز توسط پلیس شناسایی نشده است. این در حالی است که پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی آدرس و محل سکونت خاوری را به پلیس کانادا اعلام کرد.
در نهایت اینترپل کانادا در تماسی مدعی شد، این فرد به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی و یا حوزه کارائیب متواری شده است.
رئیس بین‌الملل نیروی انتظامی ایران تصریح کرد: اعلام قرمز برای خاوری صادر شده و تمامی پلیس‌های عضو اینترپل مسئول پی‌گیری این موضوع و دستگیری این فرد هستند.
به گفته وی احتمال دارد خاوری با مشخصات جعلی و تغییر هویت در کشورهای حوزه آمریکای جنوبی و حوزه کارائیب در حال تردد باشد.
 در نهایت در خبری از پایگاه خبری تحلیلی جمهوریت در تاریخ 7 مهرماه 1393 اعلام‌ شد، جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته‌ است، پلیس کانادا تا مدتی پیش قائل نبود که خاوری در این کشور است، اما اکنون این موضوع را پذیرفته و این پذیرش، موفقیت خوبی برای پلیس ایران است.
منابع كمكي: ايرنا و ويكي‌پديا-یافته

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار