سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 72535
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » انهدام “پادگان‌های اسرائیل” با پهپاد “شاهد 129” + تصاویر
Print This Post

این پهپاد توانمندی گسترده ای در انهدام دقیق اهداف دارد.

به گزارش  سلام دلفان؛  پهپادها نقش مهمی در افزایش توان عملیاتی نیروهای هوایی در کمک رسانی به نیروهای سطحی دارند و در این پروسه می‌توانند با شناسایی و عکس برداری مختصات نقاط لازم را به نیروهای زمینی بدهند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای سازنده  پهپاد های بدون سرنشین بوده که می‌تواند از این پهپادها در رصد عملیاتی دشمن استفاده کرده و نتایج را به مرکز فرماندهی برای تصمیمات آینده برساند و این پروسه یقینا باعث افزایش امنیت ملی می‌گردد.

اخیرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبادرت به تولید پهپاد  “شاهد 129”  نموده که البته این پهپاد دو سال پیش تولید شده بود و اخیرا پروسه مسلح سازی آن به نمایش تلویزیونی درآمد و این موضوع نشان دهنده دستاورد دیگری در نیروهای مسلح بود.

**مشخصات پهپاد  “شاهد 129  ”

“شاهد 129” یک پهپاد شناسایی و عملیاتی است که بیش از 8  متر طول و  دمی شبیه استوانه دارد. این پهپاد ساخت  نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که دارای  توانمندی های بالقوه و بالفعل بسیاری  است.

انهدام

انهدام

موتور  “شاهد129 ” از نوع ملخی فشار دهنده با ملخ سه پره است و در انتهای بدنه قرار شده که این محل نصب به عملکرد بهینه سامانه الکترواپتیکی مستقر در دماغه کمک می‎کند و قدرت پرواز را افزایش خواهد داد.

که با توجه به سقف پرواز حدود 24000 تا 25000 پائی اعلام شده برای  “شاهد129 ”  احتمال  وجود موتور پیستونی  در نمونه‎های فعلی تقویت می‎شود و وجود برنامه‎های افزایش سقف پرواز این هواپیما لازم است.

پهپاد  “شاهد 129  ”  تا 24 ساعت می تواند پرواز کند (مداومت پروازی 24 ساعت است). این پهپاد می‌تواند با حمل 8 بمب هوشمند “سدید” انواع اهداف سطحی را به دقت مورد اصابت قرار دهد.

**تسلیحات قابل حمل پهپاد “شاهد 129”

یکی از مهم‎ترین نکات پیرامون شاهد129، تنوع تسلیحات قابل حمل توسط آن بوده که  یک نوع که مشابه موشک‎های ضد زره “طوفان”  دارای خروجی پیشران در میانه بدنه و به سمت پهلوهای موشک است و نوع دیگر که به نظر می‎رسد خروجی موتور آن در انتها بوده  بر مبنای تصاویر به نظر می‎رسد یکی از انواع موشک‎های نمایش داده شده در پرتابگر دارای محفظه استوانه‎ای زیر بال هواپیما نصب می‎شود. به عبارت بهتر پهپاد “شاهد 129”  دو نوع موشک “طوفان” و “سدید” را حمل می‌کند.

**ماموریت های تعریف شده پهپاد “شاهد 129”

ماموریت هایی که برای پهپاد مذکور تعریف شده عبارتند از : “رصد و شناسایی عملیاتی”،  “انهدام مواضع دشمن”  و “عکس برداری از مواضع و انتقال به مرکز فرماندهی برای تصمیم گیری نهایی” ، “جنگال” .

انهدام

این پهپاد با فناوری بومی می‌تواند  هر هدفی را در مقیاس کوچک و متوسط با هدف گیری دقیق منهدم کند و ضمنا پهپاد  “شاهد 129  ” به عنوان دست بلند سپاه پاسداران در رصد عملیات  برون مرزی  شناخته می‌شود.

منظور از برون مرزی این است که در آب های خلیج فارس و آب های بین المللی هیچ تحرکی از طرف ناوهای آمریکایی از نگاه تیزبین این پهپاد دور نخواهد ماند و تصویربرداری عملیاتی در مواقع لزوم انجام خواهد شد و دوربین های عملیاتی این پهپاد به صورت 24 ساعته و بدون وقفه آماده رصد و تصویربرداری است.  “یونایتدپرس”  طی گزارشی با پرداختن به ویژگی‌ها و توانمندی‌های پهپاد ایرانی  “شاهد 129 ” اذعان داشت: مقامات نظامی ایران گفته‌اند ایران در بخش پهپادی خودکفا شده‌ است.

در ادامه گزارش این سایت آمده است: “شاهد 129 ” دارای شعاع عملیاتی بیش از 1000 مایل بوده  و می‌تواند 24 ساعت در هوا باقی بماند و هشت موشک “سدید 1 ” ساخت داخل را بر روی چهار موشک‌انداز دوقلو که زیر بال هواپیماست حمل کند.

“یونایتدپرس” مدعی است:  این محصول شباهت فراوانی به پهپاد اسراییلی  “هرمس 450 ” دارد و جزییات سامانه‌های داخلی، ترکیب حس‌گرها و مشخصات ایستگاه کنترل زمینی  “شاهد129 ” اعلام نشده است.

“طال عینبار” ، یک متخصص پهپاد در موسسه مطالعات راهبرد هوافضا در اسراییل موسوم به موسسه “فیشر”  عنوان داشت: عکس‌های  “شاهد 129 ” نشان می‌دهد اندازه و طراحی آن مشابه هرمس 900 تولیدی شرکت البیت سیستمز است.  وی افزود: “شکل خارجی این پهپاد نشان‌دهنده پیشرفت مهمی در تولید مواد ترکیبی، نظیر فریم هوایی بزرگ و عناصر سازه‌ای است.”

دیفنس آپدیت با بررسی پهپاد عملیاتی و شناسایی “شاهد 129” گزارش داد:  بر اساس مشخصات عملکردی پهپاد “شاهد 129 ” در مقایسه با پهپاد اسراییلی، دارای پلاتفورم قوی‌تر و ظرفیت حمل مهمات بسیار بیشتری است.” دیفنس آپدیت ادامه داد:  موشک‌های “سدید” که بر روی  “شاهد 129 ” سوار شده‌اند ، یک موشک ضد زره به حساب می‌آیند.

انهدام

قابلیت  و مداومت پرواز قابل قبول  و خصوصیات رزمی و شناسایی،  پهپاد “شاهد 129” را به یک پرنده بدون سرنشین مسلح و عملیاتی تبدیل کرده که می‌تواند در میدان نبرد کمک حال نیروهای سطحی باشد. این پهپاد با خصوصیات مذکور می‌تواند انواع عملیات پشتیبانی از نیروهای سطحی را با کمترین خطا انجام دهد.

این پرنده بدون سرنشین می‌تواند با توان بالا به مقابله با اهداف ثابت و متحرک بپردازد و به عنوان چشم رصد گر نیروی هوافضای سپاه پاسداران به عنوان یک رزمنده بدون سرنشین،  “پاسدار مرزها و امنیت ملی”  است.

***انهدام پادگان های اسرائیل با پهپاد  “شاهد 129 ”

در صورت شیطنت اسرائیل و تروریست‌ها این پهپاد می‌تواند با بمب های هوشمند خود مواضع آن ها را هدف قرار دهد و قطعا اسرائیل به خوبی می‌داند که اشتباه اول باعث  انهدام و یا خسارت جدی به مواضع و پادگان‌هایش در سرزمین های اشغالی خواهد شد.

برای مثال انهدام پادگان های شهرها و شهرک های  “صفد” ، “نهاریا”، “تل آویو” ، “اشدود” و “دیمونا” و …  می توانند گزینه هایی باشند که اسرائیل را نگران کند؛  چرا که بنا بر گزارش منابع خارجی پهپاد “شاهد 129”  توانایی و استعداد زیادی در حمل مهمات با وزن بالا و مداومت پروازی وسیع  دارد  و وزن بالای مهمات یعنی تخریب بیشر مواضع.

باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار