سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 72781
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » فرهنگ خون صلح جان قاتلی دیگر را نجات داد
Print This Post
باحضور مسئولین شهرستان دلفان؛

زن و شوهر داغدیده در مراسم خون صلح در یکی از مساجد شهرستان خرم آباد قاتل فرزندشان را پس از هشت سال بخشیدند.

به گزارش سلام دلفان، خون بس یا خون صلح، فرهنگی بومی در بین مردم لرستان است، که دراین فرهنگ خانواده مقتول با گذشت از حق قصاص خود، قاتل را می بخشد.

این آیین قدیمی، کماکان در مناطق غربی بویژه در استان لرستان با وساطت ریش سفیدان و معتمدان موجب فراهم آمدن زمینه گذشت اولیای دم مقتول می شود.

این فرهنگ صحیح که این روزها مورد توجه شورا های حل اختلاف نیز قرار گرفته است، موجب می شود بازگشت انسانی به آغوش خانواده اش و ازبین رفتن کدورت‌ها می ‌شود.

در آیین خون بس پس از مذاکرات ابتدایی ریش سفیدان با خانواده مقتول و کسب اجازه از آنها گروهی از رشید سفیدان که این روزها با همراهی مسئولان برگزار می شود، قاتل کفن پوش و دست بسته را در سایه یک جلد کلام الله مجید و با یک قبضه چاقو همراهی کرده و به نزد خانواده مقتول می روند.

مفهوم این اقدام این است که یا به عظمت قرآن کریم قاتل را ببخشید و یا اینکه با چاقویی که در کنار قرآن گذاشته می شود او را قصاص کنید.

مرسوم است که خانواده مقتول قرآن را بوسیده و دست قاتل را باز می کنند که این اقدام با ذکر صلوات افراد حاضر در مراسم همراه است.

با این اقدام کینه به وجود آمده بین خانواده قاتل و مقتول که گاهی موجب بروز کینه بین اهالی دو روستا و حتی دو طایفه می شود، به فراموشی سپرده خواهد شد.

مراسم خون صلح و یا خون بس خود نشانی از احترام مردم لرستان به سنت های دینی و اهمیت دادن به جایگاه عفو و بخشش است.

در آیین خون صلح که شامگاه (18 بهمن) در یکی از مساجد خرم آباد برگزار شد، زن و شوهر داغديده  قاتل فرزندشان را پس از هشت سال بخشيدند.

این مراسم که با حضور رئیس کل دادگستری لرستان، نماینده ویژه قوه قضائیه و معاون قضایی رئیس کل دادگستری، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف، رئیس زندان خرم آباد، امام جمعه نورآباد و دیگر مسئولان این شهر از جمله اعضای شوراهای تامین نورآباد، شوراهای حل اختلاف، روستاهای دانه میسی بخش کاکاوند و صدها نفر از مردم منطقه برگزار شد دو جوان 25 و 27 ساله در حالیکه به جرم قتل در انتظار چوبه دار بودند با برقراری صلح و سازش در پرتو تلاش های مسئولان یاد شده به آغوش گرم خانواده هایشان بازگشتند.

سرهنگ رضا شيراوژن ،فرمانده انتظامی استان لرستان در این خصوص، گفت: 25 مرداد 86 مردي با هويت معلوم به سبب اختلاف ديرينه با يکي از اقوامش تصميم گرفت با حمله مسلحانه به اعضاي اين خانواده از آنها انتقام بگيرد.

وي گفت: بنابراين قاتل همراه چند همدست عازم روستاي ” نخود ” از توابع  شهرستان سلسله مي شود،  آنها پس از تير اندازي هوايي و متفرق کردن روستاييان به در خانه يکي از اهالي روستا رفته و به سمت آنان شليک مي کنند.

معاون اجتماعي استان، اظهار داشت: در همين موقع پسر يکي از همسايه ها که جواني دانشجوست قصد ميانجيگري و پايان دادن به اين درگيري را دارد که هدف گلوله قرار مي گيرد و به قتل مي رسد.

 وي تصريح کرد: قاتل پس از دستگيري توسط ماموران انتظامي در يکي از شبعات دادگاه کيفري استان به قصاص محکوم شد.

شيراوژن، گفت: خانواده قاتل همچنان با پادر مياني بزرگان، ريش سفيدان و مسئولان انتظامي استان در تلاش براي جلب رضايت بودند تا اين که خانواده مقتول براي رضاي خدا از خونخواهي گذشتند و قاتل را در مراسم آئين« خون صلح » که در مسجد فاطمه زهرا (سلام الله) شهرستان خرم آباد برگزار شد بخشيدند./ منبع: شبستان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار