سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 73125
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اظهار نظر هاشمی رفسنجانی درباره رهبر انقلاب
Print This Post

رئیس مجمع تشخیص با اشاره به انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبری گفت:از آنچه که انتخاب کردیم راضی هستیم و تاکنون بهتر و مناسب تر از آیت الله خامنه ای کسی را در فقهای موجود نمی بینیم.

اظهار نظر هاشمی رفسنجانی درباره رهبر انقلاب

سلام دلفان – آیت الله هاشمی رفسنجانی در اولین برنامه انتخاباتی خود برای شرکت در پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری که عصر امروز از شبکه تهران پخش شد، گفت: بنده برای بیان نظراتم در این برنامه صدا و سیما شرکت کردم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی حقیقتا از زبان مردم مطرح شد و بعد هم پذیرفتند و گفتند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» که «جمهوری اسلامی» هدف اصلی آن بود و استقلال و آزادی نیز از شرایط تحقق این هدف است.

هاشمی رفسنجانی افزود: برای اینکه جمهوری اسلامی حالت رسمیت پیدا کند برخلاف همه انقلاب های دنیا، برای اولین بار رهبر انقلاب ایران، امام خمینی دستور دادند که رفراندوم برگزار شود و با برگزاری رفراندوم هم معلوم شد که نزدیک به 99 درصد مردم نیز همین هدف را قبول دارند بنابراین آنچه که مردم و رهبرشان خواستند «جمهوری اسلامی» بود که هنوز در انتظار تکمیل آن هستیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی دو مقوله جمهوریت و اسلامیت دارد، ادامه داد: جمهوریت با رای مردم شکل می گیرد و اسلامیت جایی است که جمهوری اسلامی باید در آن چارچوب عمل کند که مسائل زیادی را باید رعایت کنیم که مهمترین آن مسئله ولایت فقیه است.

هاشمی رفسنجانی انتخابات را تبلوری برای خواست اراده مردم دانست و تصریح کرد: شما می بینید همه امور کشور ما به انتخاب ها بر می گردد و انتخاب رهبری به دلیل خیلی تخصصی بودن، دو مرحله شده است بعد انتخابات مجلس ها و انتخاب رئیس جمهور است.

وی با اشاره به انتخابات شوراها گفت: این انتخابات هم در سراسر کشور و در شهرها و روستا برگزار می شود لذا در بعد مردمی کاملا مشخص می شود که این نظام، بر اساس جمهوریت است.

وی با اشاره به بعد اسلامیت نظام تصریح کرد: بعد اسلامی نظام را در قانون اساسی تضمین کرده ایم که آن هم ولایت فقیه است و خبرگان به دلیل آنکه تخصص شناخت ولی اصلح را دارند آنها متکلف هستند رهبری را انتخاب کنند.

وی با اشاره به شکل گیری خبرگان اضافه کرد: امام در سخنرانی اولیه خود گفته بودند که من قانون اساسی را اصلاح می کنم به دلیل آنکه در گذشته قانون اساسی همیشه با تشکیل دو مجلس سنا و شورای ملی تدوین می شد لذا در شورای انقلاب بحث شد که باید چکار کنیم.

هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: شورای انقلاب خدمت امام در قم رفتند که ما این دو مجلس را نداریم چگونه باید قانون اساسی را از نو بنویسیم. بحث هایی شد که مجلس خبرگان تشکیل شود البته آن مجلس خبرگان با مجلس خبرگانی که امروز داریم متفاوت است.

وی ادامه داد: کلمه خبرگان نشان می دهد که شرط این کار خبرگی، دانش و اطلاعات کافی است. لذا قرار گذاشتیم که در خبرگان رهبری شرط اجتهاد و عدالت را با هم داشته باشیم که هم بتوانند بفهمند و هم به خاطر عدالتشان نظر دهند.

هاشمی رفسنجانی افزود: خوشبختانه انتخاب های فراوانی در کشور ما انجام شده که در همه آنها هم بعد اسلامی و هم بعد جمهوری و مردمی مراعات شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در سالهای اخیر هر دو بعد اسلامیت و جمهوریت در انتخابات تضعیف شده است گفت: امیدواریم که این انتخابات نتیجه اش آن باشد که بتوانیم این دو بعد را تقویت کنیم.

هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: در انتخابات ها گاهی دیده می شود از لحاظ تبلیغات ، تایید صلاحیت ها و رد صلاحیت ها در بعد جمهوریت اشکالاتی وجود دارد. در بعد اسلامی هم می بینیم در کشوری که بنا بوده همه چیز آن اسلامی باشد، بداخلاقی های فراوانی می بینیم. خانواده که قرار بوده بنیان جامعه بشری باشد تا حدودی متزلزل کردند، طلاق ها زیاد شده، ازدواج ها کم شده و فسادهای اخلاقی از نوع تهمت زدن، نزاع ها و درگیری ها و دروغ گفتن ها هم زیاد شده. لذا باید در این انتخابات این نقاط ضعف را در بعد جمهوریت و اسلامیت جبران کنیم.

وی ادامه داد: وقتی که خبرگان را در نهادهای اساسی کشور آوردیم قانون اساسی گفته بود اگر کسی مانند امام که رهبر شدند به طور طبیعی و اکثریت قاطع مردم ایشان را قبول داشتند همین کافی است و می شود رهبر ولی اگر این طور چیزی نبود یک شورایی تشکیل می شود و آن شورا را باز باید مجلس خبرگان آن را تعیین کند.

هاشمی رفسنجانی گفت: به دلیل آنکه امام زنده بودند رهبری ما همان وضع سابق را داشت اما امام در اواخر عمرشان توجه کردند که شورایی از مراجع و نه مجتهدین تشکیل شود و دستور دادند قانون اساسی در چند زمینه اصلاح شود که یکی از آن، همین بود.

وی ادامه داد: ما درحال اصلاح و بازنگری بودیم که امام رحلت کردند. خوب ما باید فورا ولی فقیه را انتخاب می کردیم چرا که مشروعیت نظام با ولایت است.

هاشمی رفسنجانی گفت: ما باید در یک روز کار را تمام می کردیم و در جلسه ای که داشتیم از اول اختلاف نظری پیش آمد که آیا باید شورا را انتخاب کنیم یا فرد؟ بحث جدی ای شد که بیشتر وقت جلسه را گرفت. رای گرفتیم 35 درصد به شورا رای دادند و 45 درصد به فرد و این تمام شد و قرار شد که فرد را انتخاب کنیم.

وی اظهار داشت: وقتی که قرار شد فرد باشد جمعی از علمای قم، آیت الله گلپایگانی را پیشنهاد دادند. بحث زیادی شد ایشان رای نیاوردند و تنها 14 رای آورد. فرد دوم را ماهها اعلام کردیم که آیت الله خامنه ای بودند. من جلسه را اداره می کردم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: برای ایشان رای گیری کردیم و حدود 70 و چند نفر به ایشان رای دادند البته اجماع کامل نبود اما اجماع بیشتر به ایشان رای دادند البته گفتیم سعی کنیم بازنگری قانون اساسی به اتمام برسد و در بازنگری نیز رای به فرد دادیم و بعد هم دومرتبه در جلسه خبرگان رای گیری کردیم و این بار آیت الله خامنه ای با اجماع و شاید فقط یک نفر رای نداد ایشان انتخاب شدند.

وی اظهار داشت: از گذشته تا به حال از آنچه که انتخاب کردیم راضی هستیم و تاکنون بهتر و مناسب تر از آیت الله خامنه ای کسی را در فقهای موجود نمی بینیم که بتواند کشور را اداره کند چرا که شرط های بسیار مشکل دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار