سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 73518
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » جلب آرا با شيوه‌هاي نامشروع؛ زنگ خطري براي انتخابات لرستان
Print This Post

امروزه در حكومت‌هاي مبتني بر دموكراسي، مردم به عنوان منشاً حكومت و صاحبان اصلي قدرت به حساب آمده و قدرت از طرف آنان با شيوه‌هاي معين به نمايندگان واگذار مي‌گردد.

سلام دلفان – در دموكراسي، تفكيك قوا به عنوان اصلي مهم رعايت شده و قدرت به شكل مناسبي توزيع مي‌شود. يكي از اركان اساسي در نظام‌هاي دموكراتيك، پارلمان يا مجلس نمايندگان است كه به عنوان قوايي مؤثر و كارآمد كار ويژه‌هاي مهمي را در امور مختلف كشورها بر عهده دارد.

جمهوري اسلامي ايران نيز به عنوان كشوري دموكراتيك با داعيه‌هاي ارزشي و اسلامي، داراي قانون اساسي مدون و نظام‌مند و برخوردار از قواي سه‌گانه با رعايت اصل تفكيك قوا مي‌باشد كه توزيع قدرت در آن به شيوه‌هايي مبتني بر انتخابات و مشاركت مردم معين گرديده است. يكي از ركن‌هاي اساسي در نظام جمهوري اسلامي ايران مجلس شوراي اسلامي است كه وظايف عمده قانون‌گذاري و نظارت را بر عهده داشته و نمايندگان به صورت عمده‌اي با نفوذ بر سيستم مديريتي حوزه انتخابيه‌شان در روند پيشرفت و پسرفت حوزه‌هاي مختلف تأثيرگذار مي‌باشند.
تا كنون 9 دوره مجلس شوراي اسلامي پشت سر گذاشته شده و آن‌چه كاملاً در خور توجه است مشاركت گسترده مردم و ميزان رأي ملت در راه‌يابي كانديدها به مجلس و پوشيدن جامه وكالت شهروندان ايراني مي‌باشد.
 با عنايت به نزديكي انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي نكته‌اي اساسي كه توجه ويژه‌اي را مي‌طلبد، بررسي عملكرد كانديداهاي احتمالي جهت كسب آرا و جلب نمودن افكار عمومي به سمت خويش است. در اين برهه‌ي زماني، تقريباً كانديداهاي احتمالي كه قصد حضور در اين عرصه را دارند مشخص شده و از ماه‌ها قبل فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را به صورت غيررسمي آغاز نموده‌اند.
يكي از راه‌هاي شناسايي جهت انتخاب صحيح كانديداها، بررسي عملكرد مديريتي گذشته، ارزيابي ميزان موفقيت در مسوليت‌هاي پيشين، داشتن تجربه و آشنا بودن با سازوكارهاي حاكميتي، ارائه راه‌كارهاي مناسب براي كاهش و برون رفت از معضلات مهم جامعه نظير بيكاري و نارساي‌هاي اقتصادي و آشنايي با نوع تفكر آنان و يا ديگر لازمه‌هاي اين مهم نظير شیوه بيان و سخنوري، قدرت ارتباط اجتماعي، وابستگي‌هاي سياسي، قدرت اثرگذاري‌، نوع شخصيت و میزان نفوذ و … افراد فوق مي‌باشد كه تلاش شهروندان در راستاي بررسي مجموعه عوامل فوق نشان از سلامت ذهني و شكل‌گيري جامعه‌پذيري صحيح براي انتخاب مناسب‌ترين گزينه احتمالي است.
 جلب آرا با شيوه‌هاي نامشروع؛ زنگ خطري براي انتخابات لرستان
متأسفانه موضوعي كه اين روزها ذهن هر شهروند متعهدي را در لرستان به تأمل وا مي‌دارد و دل هر انسان فرهيخته‌اي را به درد مي‌آورد، استفاده‌ي نابه‌جاي معدودی كانديدها از شيوه‌هاي غیراخلاقی و بهره‌مندي آنان از ابزارهاي غير انساني جهت به دست آوردن آراي افراد ضعيف جامعه (از نظر اقتصادي) مي‌باشد.
در اين شيوه كه از انسان‌ها با نگرشي ابزارگونه سوءاستفاده مي‌شود، نقطه اساسي وضعف اصلی آنان كه كمبود اقتصادي است مورد هدف قرار گرفته و با روش‌هاي مختلفي نظير اعطاي مبالغ ناچيزي پول، توزيع اقلام مصرفي مورد نياز، توزيع غذا به صورت مقطعي، به كارگيري مهره‌ها و عناصر مديريتي در سازمان‌ها و نهادهايي كه با معشيت مردم سر و كار دارند و اعطاي امتياز فقط در صورت رأي به كانديد مورد نظر و ده‌ها مورد غير اخلاقي و غير شرعي ديگر، حق آزادي انسان‌ها در انتخاب گزينه‌ي مناسب به روشني سلب شده و آزادي عمل آنان در اين زمينه زير علامت سؤال بزرگي قرار مي‌گيرد که نشان از تلاش آنان برای راه‌یابی به مجلس ولو به قیمت زیر پا نهادن اصول انسانی و شرعی و تضعیف حقوق قشری از شهروندان زحمتکش و محترم این مرز و بوم دارد که انصافاً حق عظیمی بر گردن نظام اسلامی و پیشبرد آن در مقاطع مختلفی داشته‌اند.
شايسته است نهادهاي محترم نظارتي و مسئولين مربوطه موضوعات ذكر شده و آسيب‌هاي موجود در اين بحث را با اشرافيت گسترده و دقت نظر بيش‌تري مد نظر قرار دهند تا خداي نكرده حق انتخابي كه در نظام مردمي و اسلامي برگرفته از خون هزاران شهيد، به امت واگذار گرديده است، دچار كوچك‌ترين خدشه‌اي نشود و مستعضفاني كه به قول امام خميني(ره) صاحبان اصلي اين مملكت هستند به خاطر تنگ‌دستي ناگزير به انتخابي از روي استيصال و ناچاري نگردند تا ان‌شاءالله شاهد حضور گسترده مردم و مشاركت هر چه بيش‌تر آنان در پاي صندوق‌هاي رأي براي گزينش اصلح و درست در انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي باشيم.
خبر: مصطفي حسنوند/ یافته

 1. نویسنده دیدگاه: اکبر
  بهمن ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۲۹

  شما ای سایت رسمی دلفان بیا عدالت را از خودت اول نشان بده شرافتن بی طرف باش االبته طبیعی که کاندید تو رستمی ولی سایت تو تنها جایی که می تونیم توش اظهار نظر کنیم پس به این عدالت قسمت میدهم همه ی حرف ها و نوشته های مردم رابی کم و کاست بزار رو سایت

  • نویسنده دیدگاه: salambrmahdi2580
   بهمن ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۰۲

   باسلام خدمت شما مخاطب گرامی، سلام دلفان از هیچ شخص و یا گروهی حمایت نکرده و نخواهد کرد ولی برخی دیدگاه ها که جنبه توهین و تخریب دارند و بعضا توسط یک مخاطب با ip مشخص برای ما ارسال می شود قابل انتشار نمی باشد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار