سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 73621
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » نامزدهای انتخاباتی و مشارکت مردمی
Print This Post
7 روز تا انتخابات

کاندیداهای مجلس نباید دست خالی به میدان رقابت با هم آمده باشد، آنها باید با مطالعات عمیق خود به کنه حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و … رسیده باشند و در هرکدام از ابعاد یاد شده صاحب نظر و برخوردار از دیدگاه باشند.

سلام دلفان – پایه و اساس دموکراسی در هرکشوری خواست و نیاز مردم است. اما در کشور ما که نظام سیاسی جمهوری اسلامی است، لفظ دموکراسی وافی به مقصود نمی باشد. بنابراین، از جمهویت و اسلامیت سخن رفته است که بیانگر نظام مردم سالاری دینی است. بدین معنا که این نظام سیاسی هم به خواست و نیاز مردم توجه کرده است و هم به احکام اسلامی و اللهی که بایستی حاکم بر رفتار مردم باشد.
در چنین ساختاری چند ضلع مهم و اساسی از یکدیگر قابل تفکیک است؛ که هر کدام نیز در مقابل هم دارای حقوق و تکالیفی می باشند.
یک ضلع انتخابات که بسیار مهم و حیاتی است، حضور پررنگ مردم می باشد که افزایش یا کاهش آن، رابطه مستقیمی با میزان مشروعیت و مقبولیت نظام دارد.
براین مبنا رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) از مردم به عنوان ولی نعمت یاد می کند و درست هم تشخیص داده بودند. زیرا اگر مردم در صحنه حضور نداشته باشند، آسیب پذیری نظام بیشتر از هرزمان دیگر ممکن خواهد شد.
ضلع دیگر انتخاب شوندگان هستند که بایستی از سوی مردم انتخاب شوند، بدون تردید حضور نامزدهای انتخاباتی در به میدان آوردن مردم و حضور حداکثری آنها بویژه از طریق شبکه های خویشاوندی نقش بی بدیلی دارد و این موج ملایمی که آغاز می شود تا خود را به روز انتخابات برساند، بسیار شایان احترام و تقدس است. زیرا بخشی از مردم نیز با نیت اللهی و خدائی و به قصد قربت الی الله در پای صندوق های رای حاضر می شوند.
ضلع دیگر نیز دستگاههای برگزار کننده انتخابات می باشند که بدور از هرگونه جانبداری جناحی، نسبت به کاندید خاص، بایستی قانون و عدالت را محور عمل خود برای برگزاری شایسته یک انتخابات پر شور و مردمی فراهم نمایند.
انتخاب اعضاء هیئت های اجرائی، نظارت و بازرسی و آرایش و چینش همراه با عدالت آنها، در مراکز پر ازدحام و کم ازدحام برای کاندیدا ها از نقش حیاتی برخوردار است. به گونه ای که بعد از برگزاری انتخابات دیگر حرف و حدیثی دال بر بی توجهی مسئولین امر در فرمانداریها و یا مغشوش بودن شیوه انتخاب هیئت ها در هیچ صندوقی وجود نداشته باشد.
مضاف بر موارد یاد شده همه نباید فراموش کنند که دو انتخاب باید داشته باشند که هرکدام در جای خود از اهمیت شایانی برخوردارند. مردم نباید یکی از آنها را فدای دیگری نمایند. و مجریان انتخابات نیز بایستی از کوچک شمردن یکی به نفع دیگری امتناع نمایند. این دو انتخاب خبرگان رهبری و نمایندگان مجلس می باشند.
اگر انتخاب انسان نادرست باشد، مانند زنجیره های متصل به هم، سایر پدیده ها و خرده نظام ها نیز متأثر از آن خواهند شد و آنگاه یافتن راهکار برای کاهش آسیب های مترتب بر آن همراه با صرف هزینه های هنگفت خواهد بود. به عبارتی هزینه های فرصت از دست رفته افزایش خواهد یافت.
اما انتخاب درست علاوه برکاهش هزینه های فرصت، زمینه را برای بسط و توسعه عقلانیت در ابعاد مختلف فراهم می کند. و نوید بخش روز های پر از امید خواهد شد.
به همین خاطر لازم است مردم ابتدا معیار های خود را برای انتخاب درست در قالب یک جدول ماتریسی طراحی نمایند. متغیرهای مهم رابرای محک زدن کاندیدا ها شناسائی کنند.
بنشینند و با خود بگویند؛ من انتخاب کننده به دین و تقوا بیشتر اهمیت می دهم یا پایبندی به قانون اساسی، تحصیلات کاندید برایم مهم تر است یا تحلیل های سیاسی او، داشتن دیدگاه در ابعاد اقتصادی، و فرهنگی کاندید اهمیت بیشتری دارد یا مطرح بودن وی در نگاه مردم، به خواسته های خود بیشتر توجه می کنم یا به اهداف اجتماعی، بعد از اینکه معیار های مختلف را شناسائی کردید؛ در محور دیگر کاندیداها را فهرست نمائید و آنها را با ویژگیهای مورد نظر خود امتیاز بدهید؛ هرکدام که دارای امتیاز بیشتری بودند به عنوان کاندید اصلح یا برتر از دیگران انتخاب نمائید. درهر صورت بدانید “دین و تقوای اللهی” بسیار مهم است و در نهایت اگر چند گزینه نزدیک بهم داشتید، معیار برتری آنها را دین و تقوای اللهی قرار دهید که خداوند بزرگ «گرامی ترین مردم را همانا با تقوا ترین آنها دانسته است».
معیار
ردیف پایبندی به دین و تقوا، پایبندی به قانون اساسی، اعتقاد به ولایت فقیه، مدافع خط امام و رهبری، تحصیلات بالا، عدم اشتهار به فساد، داشتن قدرت تحلیل بالا در ابعاد مختلف، مدافع حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ،بکارگیری نیروهای کارامد در مناصب اداری.

اگر مشارکت مردم همراه با قانون مداری باشد، مسیر سوء استفاده بدخوان نظام را نیز خواهد بست. لذا بر مردم و کاندیدا ها فرض است که قانون را چون ستاره ثاقب راهنمای خویش در جریان انتخابات بدانند. احساسات آنی و تکانه های عصبی مردم را به بیراهه نکشاند و امنیت جامعه و حفظ ارزشها را چون امانتی پاک ارج بگذارند و فکر نکنند؛ اگر بازنده میدان رقابت شدند، لیاقت هیچ کار دیگری را ندارند. شما که از آبروی خود در میدان رقابت انتخابات مایه گذاشته اید تا اهداف چند بعدی در نظام را محقق سازید. در هر صورت در پیشگاه خدای بزرگ مأجور خواهید بود.
کاندیداهای مجلس نباید دست خالی به میدان رقابت با هم آمده باشد، آنها باید با مطالعات عمیق خود به کنه حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و … رسیده باشند و در هرکدام از ابعاد یاد شده صاحب نظر و برخوردار از دیدگاه باشند.
کاندیداهای مجلس بایستی متوجه خوراک فکری خود باشند که چگونه تأمین می شود؟ بدانند چه می گویند؟ و چه می خواهند؟ از چه سخن می رانند، نقل نظرهای خود را چگونه جهت گیری می نمایند؟ نقد نظرهای آنها چگونه طراحی شده است؟ جامعه هدف آنها چه دامنه ای را به خود اختصاص داده است؟
به هرحال لازم است کاندیداها کانالهای ارتباطی خود با دیگران را ارزیابی نماید، گاهی اوقات صحنه گردانان با چند واسطه دیگران را وادار به بازی در میدان خاصی می نمایند؛ لذا بر آنها است که مراقب همه این احوال باشند.
از سخنانی که منافع محرومین را تهدید می کند، بپرهیزند. در راستای منافع محرومین قدم بر دارند. مانع جدی برای گسترش فساد در جامعه ایجاد نمایند. در صورت کسب حداکثر آرای مردم با رانت خواری ها برخورد نمایند. دین ستیزی و شخصیت ستیزی نداشته باشند. مرعوب غول های قدرت در دنیا نشوند و چشم وگوش بسته در هر مسیری قرار نگیرند. خدا و مردم را هیچگاه فراموش نکنند. عمل خود را در راستای جلب رضایت خالق و خلق قرار دهند.
کاندیدای مجلس اگر نماینده مردم شد، در غالب تصمیم گیریها نباید متکی به همکاران مجلسی خود شود، این موضوع با همکاری، همدلی، همفکری و هماهنگی و مشورت متفاوت است.
همانطور که وظیفه اصلی کاندیدا ها قانون گذاری است، کار خارج از قانون و شرع از سوی هر کاندیدی که باشد مورد پذیرش نخواهد بود.
مردم برنامه های انتخاباتی خود را طوری طراحی نمایند که کاندیدا ها مجبور نشوند، برای کسب آراء، منزل به منزل بگردند. انتخابات و تبلیغات انتخاباتی باید به سمتی هدایت شود که نیاز به حضور کاندید در منزل دیگران نباشد. مردم باید برنامه های کاندیدا ها را مورد توجه قرار دهند، به اطرافیان انها نگاه داشته باشند، سخنان آنها را تجزیه و تحلیل نمایند، دیدگاه انها را مورد برسی قرار دهند و در نهایت همه را با یکدیگر انطباق دهند و گزینه مناسب را انتخاب و در ادامه مسیر او را برای توفیق بیشتر همراهی نمایند و از طرح خواسته های نامعقول و تلاش برای تأمین منافع فردی بپرهیزند و انتظارات اجتماعی را با توجه به چارچوب وظایف قانونگذار، بالا ببرند. باشد که همه دست در دست هم راه توسعه و ترقی را برای مردم این سرزمین هموار سازیم.

نویسنده: احمد حسن زاده

تلگرام سلام دلفان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار