سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 73883
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نگاهی به نمایندگان ادوار لرستان از مشروطه تاکنون
Print This Post
به گزارش سلام دلفان یکی از عادات خرم آبادی ها پس از انقلاب اسلامی این بوده است که یک نماینده را دوبار به نمایندگی انتخاب نکرده اند. البته یک استثنا ...

به گزارش سلام دلفان یکی از عادات خرم آبادی ها پس از انقلاب اسلامی این بوده است که یک نماینده را دوبار به نمایندگی انتخاب نکرده اند. البته یک استثنا در این میان وجود دارد و آن انتخاب سید محمد صالح طاهری خرم آبادی در ادوار دوم و چهارم است.
در بقیه ادوار تاکنون خرم آبادی ها بر این عهد نانوشته استوار بوده اند که هرگز یک نماینده را دوبار به مجلس نفرستند! اما این عادت نه در بقیه لرستان رایج است و نه حتی در خرم آباد قبل از انقلاب این گونه بود! برای بررسی این مورد نگاهی به فهرست نمایندگان لرستان از صدر مشروطه تاکنون نشان می دهد که حداقل پانزده نفر بیش از سه بار به نمایندگی مردم لرستان برگزیده شده اند.
فهرست نمایندگانی که بیشترین بار به نمایندگی مردم لرستان برگزیده شده اند ( از مشروطه تاکنون) بدین شرح است:
1- احمد اعتبار: 9 دوره
2- علی محمد غضنفری: 6 دوره
3- محمدتقی فاضل بروجردی (ثقه الاسلام) : 5 دوره
4- جواد شجاع چاغروند : 5 دوره
5- غلامحسین فخر طباطبایی : 5 دوره
6- علاء الدین بروجردی : 4 دوره
7- فتح الله پورسرتیپ : 4 دوره
8- فتح الله گودرزی : 4 دوره
9- محمد محمدی : 4 دوره
10- علی امامی راد: 3 دوره
11- محمد مهدی شاهرخی : 3 دوره
12- عبدالرحمن صالحی لرستانی : 3 دوره
13- محمد طباطبایی (سلطان العلماء): 3 دوره
14- علی کمالوند: 3 دوره
15- فضل الله همایونی : 3 دوره
همچنانکه فهرست نشان می دهد شیخ الوکلای لرستان به لحاظ تعدد ادوار نمایندگی در مجموع قبل و بعد از انقلاب ، احمد اعتبار نماینده بروجرد است که در مجموع 9 دوره به وکالت از مردم بروجرد به مجلس راه یافت.
احمد اعتبار در دوره های پنجم تا سیزدهم به طور مستمر در مجلس حضور داشت و رکوردی دست نیافتنی را ثبت کرد که به رغم گذشت هفتاد سال برای ایشان محفوظ مانده است.
یادآور می شود ملاک این بررسی کسب آراء و ورود به مجلس است و گرنه برخی از نمایندگان در حین نمایندگی فوت شده و یا استعفاء داده اند. به عنوان مثال همین آقای احمد اعتبار در اواسط دوره نهم نمایندگی به علت تصدی پست وزارت کشاورزی از وکالت استعفاء داد.
به هر روی پس از از احمد اعتبار ، رکورد نمایندگی متعلق به علی محمد عضنفری است که در دوره های هشتم ، پانزدهم ، شانزدهم ، هجدهم ، نوزدهم و بیستم به مجلس شورای اسلامی راه یافت. البته ایشان در ابتدا نماینده خرم آباد و پس از استقلال حوزه انتخابیه کوهدشت ، در دوره بیستم نمایندگی مردم این شهر را به عهده گرفت.
پس از غضنفری ، رتبه سوم تا پنجم متعلق به دو بروجردی و یک خرم آبادی است که هر کدام پنج دوره نمایندگی مردم را در مجلس شورای اسلامی به عهده داشته اند.محمد تقی فاضل بروجردی در دوره های ششم تا دهم یعنی حد فاصل سالهای 1305 تا 1316 و غلامحسین فخر طباطبایی در دوره های نوزدهم تا بیست سوم یعنی حدفاصل سالهای 1335 تا 1354 نمایندگی مردم بروجرد را به عهده داشته است.
همچنین جواد شجاع چاغروند از دوره دهم تا چهاردهم یعنی حدفاصل سالهای 1314 تا 1324 نمایندگی مردم خرم آباد را به عهده داشته است.
پس از این سه تن ، دو فتح الله رتبه چهارم را به خود اختصاص داده اند. فتح الله گودرزی در ادوار دهم تا سیزدهم و فتح الله پور سرتیپ که یک بار در دوره نهم و سپس در ادوار 17 و 18 و در نهایت در دوره بیستم نمایندگی مردم خرم آباد را به عهده داشته است .
یادآور می شود طول دوره نمایندگی در قبل از انقلاب تا دوره هجدهم دو سال بوده که البته در بعضی از ادوار حتی از این میزان هم کمتر بوده است مانند دوره سوم که کمتر از یک سال بود و دوره بیستم که تنها 77 روز دوام داشت.
همچنین فرمایشی بودن عمده این انتخابات که عموماً به فرموده دربار و به نام مردم انجام می شد آشکار است که از آن در می گذریم.
اما در میان نمایندگان پس از انقلاب اسلامی نمایندگان بروجرد و سلسله و دلفان رکوردار چهار بار انتخاب هستند: علاء الدین بروجردی و شیخ محمد محمدی که از ایشان بروجردی در دوره اخیر نیز در میان کاندیداهای دوره دهم قرار دارد که شانس افزایش رکورد خود را داراست.
همچنین کسانی که سه بار پس از انقلاب اسلامی انتخاب شده اند شامل آقایان علی امامی راد و محمد مهدی شاهرخی است . قبل از انقلاب و در صدر راه اندازی مجلس شورا شیخ عبدالرحمن لرستانی سه بار و در ادوار متاخر مجلس شورا مرحوم سلطان العلما سه بار به نمایندگی مردم برگزیده شده اند.
همچنین یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که در بسیاری از مواقع با کنار رفتن یک نفر از کاندیداتوری یک شهرستان و یا همزمان با حضور او ، فرد دیگری از خانواده و یا نزدیکان او نیز به این عرصه ورود کرده است که در ادامه فهرست نمایندگی که در ادوار مجلس ( از مشروطه تا کنون) با هم نسبت داشته اند ذکر می شود:
– عبدالحسین اعتبار و احمد اعتبار
– شهیدان سیدفخرالدین و سیدنورالدین رحیمی
– عبدالحسین و محمد طباطبایی و جواد و غلامحسین طباطبایی و علی اصغر سلطان العلما که هر پنج نفر از بنی اعمام همدیگر و از خاندان بزرگ سادات طباطبایی هستند که در ادوار مختلف نمایندگی مردم بروجرد را به عهده داشته اند.
– امان الله ، علی محمد ، محمدحسین و غلامرضا غضنفری نمایندگان خرم آباد و طرهان
– امیرقاسم و امیرحسین و عزیزالله فولادوند
– حبیب الله و علی کمالوند ( پدر و پسر) که نمایدگی مردم خرم آباد و ملاوی را به عهده داشته اند.
نکته دیگری که خالی از لطف نیست این است که برخی از لرستانی ها در ادوار مختلف به نمایندگی سایر مردم شهرهای دیگر انتخاب شده اند. به عنوان مثال:
مظفر زعفرانلو که متولد بروجرد بود سه دوره نمایندگی مردم بهبهان و کهکیلویه را به عهده داشت.
عبدالحمید اعتبار بروجردی نیز در دوره بیستم به نمایندگی مردم اسدآباد همدان انتخاب شد.
محمدحسین بدیعی نیز از اهالی بروجرد و نماینده شهرستان اهواز در دوره 23 مجلس شورای ملی بود.
غلامرضا فولادوند از مردم درود و ازنا نماینده دو دوره متوالی 15 و 16 مردم شاهرود بود.
دکتر جلال عبده که بروجردی و در دوره ای قبل از انقلاب وزیر خارجه ایران بود در ادوار 14 و 15 نماینده مردم تهران شد.
در نخستین دوره مجلس شورای ملی که با دستور مظفرالدین شاه راه اندازی شد دو تاجر بروجردی نیز از طرف اصناف تهران به عضویت مجلس شورا درآمدند: نخست حسین بروجردی ( مدیر الاسلام) که از طرف صنف آهنگر و نعل بند انتخاب شد و محمدعلی شالفروش فرزند حاجی حبیب تاجر بروجردی که نماینده تجار تهران بود.
یادآور می شود که لرستان از هنگامه تاسیس مجلس شورا در دوره قاجار تاکنون 109 نماینده داشته است که از ایشان حداقل 18 نفر از سادات و یک نفر نیز زن بوده است ( پروین دخت سلیلی ، نماینده دورود قبل از انقلاب).
از میان 109 نماینده تاریخ لرستان در مجموع 39 نفر نمایندگی خرم آباد را به عهده داشته و مابقی یعنی 70 نفر دیگر نمایندگی بقیه شهرهای لرستان را در اختیار داشته اند.
برخی از نمایندگان هم در ادوار مختلف در دو شهر لرستان به نمایندگی انتخاب شده اند مانند محمدرضا عباسی فرد و علی محمد غضنفری و غلامرضا غضنفری که هر سه نفر علاوه بر نمایندگی مردم کوهدشت به نمایندگی مردم خرم آباد نیز انتخاب شده اند و یا امیرحسین فولادوند که علاوه بر نمایندگی مردم الیگودرز ، یک دور نیز نماینده مردم خرم آباد بود.
بدیهی است ذکر نام همه این افراد بدون توجه به سوابق و عملکرد و عقاید سیاسی ایشان است و گرنه سوابق بسیاری از نمایندگان قبل از انقلاب و وابستگی های ایشان مقوله دیگری است که جداگانه باید بررسی شود. و نیز پر معلوم است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نباید به هیچ روی با ایشان در یک تراز نهاد اما رویکرد ما در این یادداشت تنها بازنمایی گوشه ای از تاریخ پارلمانی لرستان است که شکل جامع آن ان شاء الله در وقت مقتضی در کتاب «تاریخ رجال پارلمانی لرستان» منتشر خواهد شد.
منبع:  میرملاس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار