سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 73885
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » مشكل اصلی ما اشتغال، پايين بودن سطح معيشت و خلاء سرمايه گذاري بخش خصوصي است / من شعار نمي دهم كه مثلاً در 4 سال به اندازه چندين سال شما را جلو مي برم/ در مقابل جريان انحرافي سوابقم روشن است
Print This Post
مصاحبه تفصیلی سلام دلفان با عبدالسعید حقیقی مقدم؛

اولين كارم ايجاد دفتر ارتباط مستقيم با حوزه انتخابي است كه در ساعت اداري و مشخص چه خودم باشم و چه نباشم پذيراي مشكلات مردم باشد.

پایگاه خبری سلام دلفان بنا بر وظیفه ذاتی و تجربیات ادوار گذشته سلسله مصاحبه هایی صریح، شفاف و چالشی را با کاندیداهای مطرح انتخابات ترتیب داده است.

 در این گفتگوهای بی پرده سعی شده است در عین معرفی کاندیداهای انتخابات سطح آگاهی، قدرت بیان و جهت گیری های سیاسی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایشان را در قالب طرح سوالات مختلف برای مخاطبان تبیین نماید.

 در زیر مصاحبه تفصیلی با عبدالسعید حقیقی مقدم را مشاهده می کنید

DSC00177

بيوگرافي خودتان را بگوييد؟

بنده عبدالسعيد حقيقي هستم متولد سوم بهمن ماه سال 1344 از الشتر، تقريبا ايام كودكي و نوجواني را در الشتر سپري كردم و مدت چند سالي دوران دبيرستان را در اصفهان گذراندم، بعد با جذب در تربيت معلم سال 1365 وارد عرصه خدمت در آموزش و پرورش در شهرستان سلسله شدم و بعد از آن مدتي به عنوان دبير يا مسئوليت هايي در آموزشگاه هاي راهنمايي و دبيرستان انجام وظيفه كردم و مدتي بعد به عنوان كارشناس مسئول در فعاليت هاي فرهنگي و امور تربيتي، اداره كل آموزش و پرورش استان مشغول بودم و بعد از وقفه اي كه با تدريس در مدرسه شاهد و مدارس ديگر گذشت به عنوان اداره مالي و پشتيباني سازمان تبليغات آن روز كه امروز اداره كل تبليغات اسلامي است من منصوب شدم و هم زمان مسئول بودجه و تشكيلات سازمان در لرستان بودم، بعد از آن فرماندار كوهدشت در آغاز دولت نهم بودم، بعد فرماندار نهاوند ومدتي هم توفيق داشتم فرماندار قم باشم و هم زمان به عنوان سرپرست معاونت سياسي استانداري قم انجام وظيفه مي كردم، و البته به تناسب وظايفي كه بر عهده داشتم در ستاد تسهيلات زايرين استان قم و هم در كارگروه هاي گوناگون استاني وظايفي به تفويذ به بنده واگذار شد.
از جمله در تمام استان ها كميسيون ماده ده يارانه ها به رياست معاونين برنامه ريزي استانداران شكل مي گرفت و در قم به صورت استثنا به مسئوليت بنده شكل گرفت، بعد از فرمانداري قم مدتي مدير كل دفتر اقتصادي استانداري بودم كه هم زمان مشاور اقتصادي استاندار وقت بودم.
در كنار اين ها عضو هيئت مديره منطقه اقتصادي سلفچگان بودم، عضو هيئت مديره تيم ليگ برتري صباي قم بودم و الان هم به عنوان كانديدا در خدمت مردم شريف و آگاه منطقه خواهم بود.
شغل فعلی شما چيست؟
كارمند استانداري قم هستم.
شغل پدر و مادرتان چه بوده است؟
پدر بنده حسابدار ذوب آهن اصفهان بوده و قبل از آن هم مدتي به كار معلمي پرداخته است و مرحوم مادرمم هم خانه دار بودند.
از كدام طايفه هستتيد؟
پدرم از طايفه سياهپوش الشتر است و از نوادگان عارف بزرگ و نامدار لك زبان مرحوم ملا حقعلي سياهپوش هستم و مادرم هم نوه مرحوم ملا علي شاه علي شاهي دوآب الشتر است.
چند فرزند داريد؟
دو دختر و يك پسر دارم كه دختر بزرگم ازدواج كرده و دختر كوچكم راهنمايي است، و پسرم هم پزشكي دانشگاه علوم پزشكي قم تحصيل مي كند.

چند خانه داريد؟
در خرم آباد يك منزل دارم در الشتر هم به طور طبيعي زمين و زندگي محلي داريم و خانه اي هم با پدر دارم.
چند ماشين داريد؟
خودم ندارم ولي فرزندم يك ماشين دارد كه من استفاده مي كنم.
اگر نماينده مجلس شويد به كدام كميسيون مي رويد؟
به دليل نوع شغلي كه داشتم به اضلاع گوناگون حاكميت واقف شدم و فعاليت هايم هم در عرصه هاي سياسي و امنيتي و فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي بوده است و چون مسائل مبتلابه منطقه را مسائل اقتصادي و اشتغال مي دانم تلاش خواهم كرد به مرتبط ترين كميسيون در حوزه اقتصادي و كارآفريني تمايل داشته باشم به دليل اين كه ماموريتي كه براي خودم قائل هستم مسائل كار آفريني و اشتغال زايي است.
ناگفته نماند كه بنده هم فوق ليساني مديريت بازرگاني گرايش استراتژيك دارم و هم دوره عالي كسب و كار را گذراندم و رشته تحصيلي دوره دكتراي بنده هم مديريت تصميم گيري و خط مشي گذاري عمومي است و نوعا اين گونه رشته هم در همه حوزه ها مورد نياز است چه سياست، امنيت اقتصاد و اشتغال و فرهنگ و اجتماعي.
در سوابق شما چه نمونه هايي از عدالت اجتماعي ، مبارزه با فساد و تبعيض و دست يابي به الگوي بومي و انقلاب قابل ذكر است؟
سوال پيچيده است و من هم سعي مي كنم ساده جواب بدهم .
در جاهايي كه فرماندار بودم بنابر به قوانين ابلاغي و وظايف ابلاغي بايد وظيفه ام را انجام مي دادم اما هميشه توجهم به اين بوده است كه در مسير توجه به اقشار كم درآمد و كم دست از نظر اقتصادي وظيفه مناسبي انجام. دهم به عنوان نمونه زماني كه در سازمان تبليغات اسلامي بودم بحث رفاهيات كارمندان را خيلي مدنظر قرار دادم بحث زير ساخت هاي فرهنگي و مذهبي در دوره بنده در مناطق و شهرستان ها پيش رفت و از جمله اداره تبليغات اسلامي شهرستان دلفان را در خود سلسله هم و بقيه شهرها تلاش كرديم.
در زمان فرمانداري كوهدشت كه آغاز فعاليت هاي عمراني در دوره خاص بعد از دهه هشتاد بود وظايف خودم را در آن زمان به اعتراف مديران بالاتر به درستي انجام دادم و گاهي گوشه چشمي به مسائل فرهنگي داشتم و به همين دليل در دو سه مرتبه كه بنده به عنوان فرماندار نمونه معرفي شدم در حوزه فرهنگ بوده است و در شهرستان نهاوند كه فرماندار بودم بحث ساخت مسكن مهر بايد انجام مي شد كه اراضي دولتي را برخي تصاحب كرده بودند، كه با پيچيدگي هاي سندي كه ايجاد كرده بودند در قالب اختيارات شوراي تامين ورود كردم و اراضي را پس گرفتم و مسكن مهر نهاوند شكل گرفت و همه آن مسكن ها هم متقاضي داشتند و كارگروه مسكن نهاوند يكي از كارگروه هاي فعال كشور بود.
در قم هم در قالب هاي متعدد كه نمونه هاي آن يكي كميسيون ماده ده كه توجه به رتق و فتق يارانه اقشار محروم به اعتراف سازمان هدفمندي يارانه ها كه رسمي مكتوب از بنده تقدير كردند در آن زمان يكي از بهترين ها را براي رسيدگي به اقشار محروم و خانواده ها ايجاد كردم.
از معدود فرمانداراني بودم كه قبل از ورود به عرصه يارانه ها تلاش داشتم كه اقشار مرفه و ثروتمند را توجيه كنم كه از دريافت يارانه يا به نفع عموم خودداري كنند يا براي محرومان دريافت كنند كه خوشبختانه قريب به 1200 خانوارمان را قبل از همه ايران در همان اوايل كار توانستم مجاب كنم كه به فكر محرومان باشند.
در كارگروه هاي مسكن مهر و اشتغال قم نقش فعال و جدي داشتم و هيچ گاه كسي مراجعه نكرده براي انجام كاري و ببينم كه حق الناسي به گردنم نمي ْآيد و يا حرامي اتفاق نمي افتد كه كار آن كس را پيگيري نكرده باشم.
حتي مجموعه كاري و اداري خودم را موظف مي كردم به پاسخ گويي به اقشار مختلف به صورت آنلاين و نمونه آن مثلاً در نهاوند بود كه من در تمام تعطيلات نوروزي كه همه به فكر استراحت مي بودند تلفنم را اعلام مي كردم كه اگر كسي در تعطيلات دچار مشكل است و يا در جاده اي مانده و يا نياز به حمايت دستگاهي داشته باشد به خودم تماس بگيرد و يا پيامك بدهد و تلاشم اين بوده است كه با نوع مردم در ارتباط باشم و در فعاليت هايم با اقشار پايين جامعه در تماس باشم.
در دوران جنگ چه ميزان به كمك انقلاب آمديد؟
به فضل الهي قبل از تشكيل بسيج به فرمان امام زير نظر عزيزان انقلاب و كميته در آمدم و نوجواني بودم كه آموزش هاي نظامي را طي كردم و بلافاصله بعد از تشكيل بسيج افتخار سربازي در آن را داشتم و هميشه در بسيج بودم تا آن جايي كه سن من كم بود كه جنگ شروع شد و اما عنايت الهي شامل حال شد هر چند خودم ناراضي هستم كه چرا 8 سال را در جنگ نبودم  ولي به اندازه وسعم در دفاع مقدس حضور داشتم و در برخي از عمليات ها هم حضور مستقيم داشتم و مدتي هم در فعاليت هاي برون مرزي قرارگاه رمضان هم حضور داشتم.
تحليل شما از فتنه 88 چيست؟
بدترين خاطره بنده از جريان سياسي و اجتماعي كشور است و هم فتنه سازان و هم فتنه گران محكوم هستند و كساني كه تاكنون در محكوميت فتنه قدمي بر نداشته اند قطعا بايد مرزبندي خود را با فتنه گران مشخص كنند.
حوزه كار سياسي، در چهارچوب قوانين تعريف شده است و اين كه برخي فتنه گري و فتنه را نام اعتراض و درخواست بازنگري مطرح كنند آدرس غط دادن است و هم دشمنان از قضيه فتنه خوشحال شدند و هم دوستان نظام خون دل خوردند و البته صبوري پيامبر گونه رهبر انقلاب موجب روشن شدن اذهان عمومي جامعه و آگاه شدن آنها از برنامه فتنه گران شد و از طرفي اتمام حجتي شد براي كساني كه نياز داشتند در موقع ضروري مرزبندي خود را اعلام كنند و اگر كسي از اين زمان قانوني خود براي اتمام حجت بهره نبرده نقص از خودش است و گدرنه امامت و رهبري جامعه حجت را بر همه تمام كردند و با صبوري همه خون دل ها را به جان خريدند براي اين كه ريزش ها به حداقل برسند و سران فتنه با ترحم و مرحمت نظام اسلامي بايد تكليف را خودشان روشن كنند و اين لطف نظام را در حق خود بزرگ بشمرند.
مقصران به وجود آمدن حوادث سال 1388 چه كساني بودند؟
بنده در جايگاهي نيستم كه به اسناد دسترسي داشته باشم و مقصران را از نظر اسنادي و تحقيقي معرفي كنم، نه آن موقع در اين جايگاه بودم و نه الان در آن جايگاه هستم، اما بدون شك نقشه از پيش طراحي شده دشمن و بازي خوردن عناصر داخلي و برخي معاندين داخلي موجب به وجود آمدن غبار فتنه شد كه ممكن بود تشخيص حق و باطل را براي خيلي ها سخت كرده باشد و البته به فضل الهي بنده در همان ابتداي موضوع مواضعم در قبال فتنه قطعا روشن بود و هنوز هم بر مواضع محكم ولي امر هستم و خودم را سرباز مبارزه با فتنه مي دانم.
براي تبليغات انتخاباتي خود چقدر و از چه منبعي هزينه مي كنيد؟
بنده تا الان هزينه خاصي جز چاپ يك كارت ويزيت نداشتم كه آن هم حدود 16 بهمن اين كارت را منتشر كردم و تلاشم بر اين است كه حداقلي هزينه ها را داشته باشم و پيش بيني و برآوردي به دليل بي تجربگيم در حوزه كانديدايي ندارم و همه نيازها و ظرفيت هاي مشروع و قانوني را كه موجب معرفي ام را به افكار عمومي را به كار مي برم در وسع مالي خودم، پدرم، برادرانم، بستگانم و برخي از تشكل ها و گروه هايي همراه از ظرفيت هاي آنها استفاده مي كنم و با هيچ صاحب ثروتي هم نه پيمان و نه قراردادي دارم و اگر ناچار شوم و هزينه هايم زياد شود ممكن است از رفيق يا دوستي قرض بگيرم.
و تا كنون هيچ ريالي براي بحث هايي نظير خودرو، غذا و … از كسي قبول نكردم و دنبال آن هم نيستم و تلاشم بر اين است كه اگر كسي به افكار و برنامه هاي من علاقمند است بايد خودش هم به ميدان بيايد و در حد وسعش همراهي كند و تلاشم اين بوده است كه براي ورود به اين عرصه يك برنامه قابل دفاع داشته باشم.
آيا خودتان را نسبت به ساير كانديداها اصلح مي دانيد؟
اگر در رصد و بررسي ميان كانديداهاي ديگر و عرضه كردن خودشان به اين مي رسیدم كه از منظر توانمندي ها و تعاملات حاكميتي و تجربيات كاري مرتبط با حوزه قانون گذاري و مجلس كسي را هم پا، يا جلوتر از خودم مي ديدم، يقينا تكليفي براي حضور در انتخابات نداشتم و بنابراين نه بحث اصلح به معناي خوب و بد، بلكه بحث توانمند بودن را در خودم مي بينم و معتقدم اين ماموريت براي بنده در ميان افراد موجود يك ماموريت منطبق بر هم تجربياتم و هم تجربه و تخصصم است و اين تجربه و تخصص را هم در سايه انقلاب اسلامي به دست آوردم و الان هم در طبق اخلاص مي گذارم و بناي من تلاش و پيگيري است به گونه اي كه خودم را وقف وظيفه نمايندگي براي مردمم و براي جامعه ام بكنم
از نظر شما مهم ترين وظيفه مجلس چيست؟
از نظر من آن تعبير زيباي مقام معظم رهبري تحت عنوان اين كه نماينده وظيفه اش نماينده قانون گذاري است و بلافاصله نظارت بر اجراي قانون.
چون بنده معقد هستم اگر قانون گذاري صحيح انجام شود و نظارت بر اجراي آن ضعيف باشد قانون به درستي اجرا نخواهد شد و به نظرم نظارت بر قانون يعني نظارت بر مجريان قانون چون مديران و مجريان هستند كه قانون را اجرا مي كنند و در كنار اين ها معتقدم كه نماينده پل ارتباطي سالم، امين و تلاش گري بين مردم و حاكميت بايد باشد و اين نقش را تنها با تعامل با مردم مي تواند اجرا كند.
در صورت اين كه به عنوان نماينده به مجلس راه پيدا كنيد در عزل و نصب مديران دخالت مي كنيد؟
به مصداق اين كه به دنبال اين كه كسي را در جايي به پستي برسانم يقينا نه ، اما بنا بر وظايفم در برابر عزل و نصب هايي كه با آرمان هاي انقلاب و امام و رهبري تضادي ببينم حتما با قدرت خودم بر نظارت بر اجراي قانون استفاده مي كنم چون اين را ضايع شدن حق مردم مي دانم كه مدير ناتوان، ضعيف و نامرتبط با باورهاي انقلاب اسلامي عهده دار منصب بشود البته ملاكم براي بررسي افراد يقينا چهارچوبه قانون خواهد بود، اما خودم بناي بر ورود ندارم مگر جايي كه مغاير با اين خطوط باشد.
در مسائلي كه در آن تخصص ندارید تحليل هاي خود را چگونه به دست مي آوريد؟
در بحث مواردي كه آشنا هستم و درست است كه تجربيات دارم اما مفهوم آن تخصص كامل نيست و من هم در مواردي كه تخصص و تجربه اي دارم و هم در مواردي كه با آنها بيگانه هستم حتما از مشاوران توانمندي كه مورد وثوقم هستند هم به صورت رسمي و هم به صورت غير رسمي استفاده خواهم كرد البته ابزار بزرگ پژوهش ها تحقيقات آمايش ها و مطالعات گوناگون و اين چنين موارد هم در كشور انجام شده كه مي توان به آنها دسترسي پيداكرد و اگر نماينده اهل مطالعه و تحقيق باشد مي تواند از آنها استفاده كند.
نماينده مجلس چگونه مي توان مواردي نظير پارتي بازي و … را حل كند؟ پارتي بازي را به چه معني مي بينيد و چرا مي خواهيد پارتي بازي را به عنوان يك واژه مذموم تلاش داريد جا بيندازيد اين براي من سوال است؟
وقتي مي گوييم تبعيض بله بسيار بد است، اما پارتي بازي چيزي كه در بين عامه رايج است بدين معني است كه شما به مديري مراجعه كنيد و چون شما را مي شناسد و شما هم ايشان را مي شناسيد كار شما را راه بيندازد.
من مضمون حديثي از رسول اكرم(ص) را نقل مي كنم كه مي فرمايد امور مردم كه رو به سوي شما مي آورند نعمت خدا هستند به سمت شمال يعني اين كه كار مسلمانان را بايد راه انداخت.
نماينده فرمانده نيست، بلكه فرمانبر مردم است و فرمانبر موكلين خودش است و يكي از وظايفش پاسخ به ارباب رجووع و پيگيري حق ارباب رجوع است به شرطي كه دو اتفاق نيفتد يكي اين كه حق الناسي به گردن او نيفتد و اين كه حرام خدا اتفاق نيفتد حال اگر شما به من مراجعه كرديد و با من هم آشنايي داريد و كاري از شما به دست من درست شود و اگر كار شما را راه بيندازم و حق هيچ كسي را ضايع نمي كنم و هيچ حرامي اتفاق نمي افتد بايد كار شما را راه بيندازم، اگر نكنم نماينده مناسبي نيستم.
مردم دستشان به وزير نمي رسد و يا كم مي رسد و دستشان به استاندار يا مقامات ديگر راحت نمي رسد اما به نماينده خود راحت دستشان مي رسد حال چه اشكال دارد بخشي از وقت صرف پيگيري حق مردم باشد كه زمين نماند اگر اين حقوق موجب تضييع حق ديگران نشود و حرامي هم اتفاق نيفتد اشكال ندارد اگر اسم اين را پارتي بازي مي دانيد من منكر نيستم ولي من اسمش را پيگيري حق مردم مي نامم اما اگر به مفهوم اين كه كسي تبعيضي قائل شود پارتي بازي در مفهوم ايجاد تبعيض حرام است.
اگر حضور حداكثري مردم به انتخاب شما نينجامد تعبير شما از نتيجه آرا چيست آيا معتقديد در جمهوري اسلامي راي حداكثري مردم اصالت دارد يا نتيجه آراي آنها ولو با حضور حداقلي؟
مگر راي حداكثري با نتيجه آرا متفاوت است. اساساً دو مقوله هستند كه يكي هستند و حضور مردم در انتخابات يعني امضا پاي اعتقادات جمهوري اسلامي، همين نظام با همين چهارچوب ها با همين قانون اساسي با همين رهبري.
هر چيز يا هركس كه مانع حضور حداكثري باشد به آرمان هاي نظام خيانت كرده است اما خروجي حضور حداكثري هر كسي كه باشد خروجي قانون و ماست و ما به او كمك مي كنيم .
البته در اين راستا بنده تلاش مي كنم بي ريا و صادقانه نظراتم را مي گويم كه اين حضور به سمت من بيايد.
چه مكانيرم هايي براي نقد شدن و پاسخكويي و ارتباط با مردم خواهيد داشت؟
اولين كارم ايجاد دفتر ارتباط مستقيم با حوزه انتخابي است كه در ساعت اداري و مشخص چه خودم باشم و چه نباشم پذيراي مشكلات مردم باشد و از تمام ابزارهاي روز براي با مردم بودن استفاده مي كنم و برنامه هاي ارتباط با مردم و ارتباط با مديران و روستا گردي مستقل و برنامه ريزي شده براي دسترسي راحت مردم به خودم را ايجاد مي كنم و تلاش من اين خواهد بود 4 سال وقت خودم را براي مردم استفاده كنم.
جهت مبارزه با ويژه خواري ها و مديريت ايده آل شهر و روستا چه برنامه اي داريد؟
از نظر بنده كه چندين سال در حوزه نظارت بر مصوبات شوراي اسلامي فعال بودم و در انتخابات شوراها هم فعال بودم يكي از ناقص ترين قانون هاي ما قانون انتخابات شوراهاي شهر و روستا است كه حتما بايد در يك فرآيند و مكانيسم درست به سمت اصلاح اين قانون و تكميل و قدرتمند شدنش برويم.
شوراهاي اسلامي فرصتي براي دخالت مستقيم مردم در امود منطقه و شهر يا روستاي خودشان است و ظرفيت عظيمي دارند و اگر اين ظرفيت را درست بازتعريف كنيم بخش مهمي از تكاليف دولت و تصدي گري هاي دولت كاهش مي دهد و دادن اين اختيارات يك قدم رو به جلو است اما بايد مواظب مفسده ها و نواقص احتمالي باشيم.
مديريت واحد شهري يك تئوري اثبات شده موفق حكومت است ولي ظرفيت ناقص قانون شوراها متاسفانه توانايي حل اين قانون را الان ندارد و بحث جدي در تعداد اعضاي شوراها پيش آمد و افزايش داشتند ولي آيا اين افزايش به بهينه شدن انجام وظایفشان افزود، در برخي جاها بله و در برخي جاها نه.
فكر مي كنم ما نياز به بازنگري وظايف شوراها داريم و در عين حال از كاهش تصدي گري دولت به نفع مردم و تسلط بر امور مردم توسط خودشان حمايت خواهيم كرد.
به خودتان چه نمره اي در مسئوليت هايي كه داشته ايد مي دهيد؟
خيلي سخت است فقط مي توانم بگويم به فضل الهي در هيچ مسئوليتي عزل نشده ام و اين نمره قبولي است و نوعاً در مسئوليت هايم ترقي داشتم.
تعريف شما از اصول گرايي چيست؟
گفتمان انقلاب اسلامي مبتني بر آموزه هاي ديني و آرمان هاي شهدا امام و رهبري كه اين البته تعريف بنده است اما اصول گرايي را با آن زيبايي رهبر تعريف كردند و من به آن پايبندم.
خودتان را اصول گرا مي دانيد؟
صد در صد
تحليل شما در مورد مسئله برجام و فضاي پسا برجام چيست؟
برجام يك فرصت بين المللي بود كه به علت كم آوردن قدرت هاي استكباري در برابر گفتمان انقلاب اسلامي بود و اگر توان برخورد داشتند رحم نمي كردند و وقتي در برابر اراده ملت خود را ناتوان ديدند پاي ميز مذاكره آمدند و اين عقب نشيني ناشي از پاي بندي مردم بر آموزه هاي اسلام بود.
اين كه برخي برجام را به نفع جرياني مصادره كنند نوعي خيانت به آرمان هاي ملي است و اگر برجام موفقيتي داشته باشد مال همه حاكميت و مردم در همه دوره ها است.
ولي نواقص و آسيب ها را بايد مواظب باشيم و برجام يك موضوع صد درصد مورد تاييد نخبگان و افكار علمي جامعه نيست ولي يك نقطه عزيمت جديد براي بازتعريف حاكميت نلي ماست و هم تاثير فراملي و منطقه اي گفتمان انقلاب اسلامي است.
چون اين مسير ممكن است موجب طمع استكبار براي ورود و نفوذ جديد باشد بايد مراقبت هاي لازم باشد تا از بسترهاي به ظاهر نرم و مخملين و شيرين و اغفال كننده مثل بسترهاي اقتصادي دور نخوريم.
البته بايد از موضوعات اقتصادي موفق و سرمايه گذاري خارجي بايد حمايت كنيم و اين جز باورهاي عمومي است و نظام اسلامي نظام حمايت از سرمايه گزاري و ثروت هاي مشروع و اشتغال آفريني است ولي اگر اين موضوعات باعث نفوذ شود بايد مراقبت كنيم.
تعريف شما از اقتصاد مقاومتي چيست و نقش مجلس را در رابطه با تحقق آن چه مي دانيد؟
ساده ترين تعريف اقتصاد مقاومتي روي پاي خود ايستادن و ايجاد رفاه و آسايش بدون تاثير گذاري دشمنان مردم است و اگر من داراي يك توانمندي مشروع مناسب بدون وابستگي به همسايه ام يا دشمنم باشم يقينا سرزنده تر چابك تر و شاداب تر زندگي خواهم كرد.
الان نه تنها اقتصاد ما بلكه اقتصاد جهاني هم دچار مشكلي است و نقطه برون رفت از اين مشكلات هم اقتصاد مقاومتي است و اقتصاد مقاومتي اقتصاد فقر و رياضت نيست بلكه اقتصاد رفاه آسايش و اطمينان و آرامش اقشار مختلف است و بايد خود اتكايي در خود ايجاد كنيم و الحمدالله از نظر علمي و از نظر توانمندي اجرايي يا ضعف نداريم يا كمتر از بسياري از كشورهاست ولي از منظر مالي دولت مي تواند در تقويت اقتصاد مقاومتي كمك كند.
اقتصاد مقاومتي دشمن شماره يك فاصله طبقاتي اقتصادي است و اين اقتصاد جامعه را به سمت عدالت اقتصادي و رونق كسب و كار و اشتغال سوق مي دهد.
در مورد فسادهاي مختلف بالاخص فساد مالي مشكل اصلي را چه مي بيند؟
اول بايد بدانيم در همه جامعه ها به علت سيستم هاي مالي ممكن است چنين مواردي رخ دهد ولي گاهي ما بزرگ نمايي مي كنيم و به اين به اندازه خود فساد در جامعه اثر منفي ندارد.
بايد در مقابل اين فسادها  مطالعه جدي و قانونمند پي بگيريم و دست هاي ناپاك با مقررات قوي را حذف كنيم اما اگر گوشه اي اتفاقي مي افتد نبايد با بزرگ نمايي ذهن جامعه را مشوش كرد ما پاك دست ترين نظام دنيا هستيم و پاك دست ترين مديران را بعد از انقلاب اسلامي در عرصه حاكميت شاهد بوده ايم و اگر در گوشه اي دو اتفاق رخ مي دهد نبايد به همه تعميم داده شود.
مجلس وظيفه سنگيني در اقتصاد مقاومتي با تعامل با دولت و طرح هاي مترقي دارد و هم در رابطه با فساد مجلس مي تواند دريچه هاي فساد را مسدود كند بدون اين كه مانعي در برابر سرمايه گزاري باشد اين روزنه ها را ببندد.
آيا پس از پيروزي در انتخابات ليست اموال خود را اعلام مي كنيد؟
نه تنها پس از پيروزي بلكه پس ار خروجم هم حتماً اين كار را خواهم كرد هم مال خود هم فرزند و هم همسرم با به مقامات قانوني ارائه خواهم كرد.
چند سال مقيم اين حوزه بوديد؟
در اينجا نماز و روزه ام كامل است ولي در خرم آباد كه خانه دارم نمازم شكسته است و تا شروع دبيرستان به نوسان اينجا بودم بعد دز زمان كار و اشتغال هم هميشه در زمان هایي بودم و من فقط چهار سال دبيرستان و يك سال ابتدايي در اصفهان بودم و لاغير.
البته خانواده من يعني پدر و مادر در اصفهان بودند ولي من به الشتر آمدم.
مهمترين مشكل حوزه انتخابيه و راه حل آن را چه مي دانيد؟ 
مشكل اول جامعه من اشتغال و پايين بودن سطح معيشت و رفاه عمومي و خلا سرمايه گذاري بخش خصوصي است كه اين بايد پردازش شود.
سرمايه گذاري بخش خصوصي يعني اشتغال تضميني و هميشگي براي جويندگان كار و باز تعريف بازار كسب و كار منطقه بر اساس مزيت ها يعني ايجاد فرصت سرمايه گذار ي . اين را بايد كار كرد.
در كنار اين نابساماني هاي اجتماعي شاهد هستيم كه زندگي را براي مردم سخت كرده است مثل ارث در خانواده هاي ما كه دختران را يا محروم مي کنند يا عملا اجازه نمي دهند به ارث برسند و بحث حقوق زنان بسيار مهم است كه در جامعه ما با سوء استفاده از جايگاه مردان حقوق مشروع زنان دچار مشكل شده است و بحث جوانان در عرصه جوانان و ورزش و تحركات لازم و ايجاد امكانات تفريحي در منطقه از نيازهاي منطقه من است ولي اين كه هر كدام را چگونه بايد از دولت پيگيري كرد اين بحث جداگانه اي است.
جامعه ما جامعه بسيار جواني است و بايد سرانه ورزشي و سرانه آموزشي در آن باز تعريف شود و بايد كار كرد.
با توجه به اين كه شما اهل شهرستان سلسله هستيد چه ميزان با مشكلات شهرستان دلفان آشنايي داريد؟
آشنا هستم زيرا اولاً من در كارگروه هاي مختلف استان بودم و هميشه در تعامل با دوستان اين جا بودم و آمايش هاي مختلف كه در مورد دلفان صورت گرفته را بارها مطالع كردم.
بايد قبول كنيم به دليل پراكندگي روستاهاي شهرستان دلفان متاسفانه عقب ماندگي اين منطقه نسبت به الشتر بيشتر است و حتماً بايد تلاش مناسبي براي گذر از اين محروميت ها ايجاد مي شود و در كوتاه مدت انجام پذير نيست و من شعار نمي دهم كه اگر به من راي بدهيد مثلا در 4 سال به اندازه چندين سال شما را جلو مي برم بلكه من 4 سال خدمت صادقانه عالمانه و مجاهدانه خواهم كرد به صورتي كه مردم باور كنند من خودم را وقف پيگيري مشكلات منطقه نموده ام.
هيچ فرقي تا زماني كه مديريتم در دو منطقه تعريف شده است بين اين دو منطقه نمي دانم.
نظر شما در مورد طرح شوراي رهبري و كساني كه اين ايده را مطرح مي كنند چيست؟
در قانون اساسي چيزي به نام شوراي رهبري وجود ندارد و ما تابع آن هستيم و چرا ما روي كلمه رهبر تاكيد داريم چون رهبر ولي امر ماست و ما در انتخاب ولي امر مگر مي شود چند نفر باشد.
باور من از رهبري ولايت امر است و ولي امر بحثي شورایي نيست و فردي است اما طبيعتاً در مجلس شوراي اسلامي بر اساس همين نظرم از اين امر دفاع مي كنم و حاضرم جانم را هم در اين موضوع بدهم و در هيچ جايي در مجلس و در قانون و دولت جانم را فدايي نمي كنم مگر اين كه در دفاع از ولايت امر باشد.
اين كه جوانان ما بسياري از آنها در شهرهاي بزرگ به كارگري مي پردازند دليل آن چيست؟
بحث اشتغال ارتباط مستقيم با رشد اقتصادي ملي دارد و برنامه ششم بايد حتماً يك رشد اقتصادي معقول نصيب ملت كند تا امكان و فرصت كارآفریني فراهم شود و اين كه بيكاري و عدم سرمايه گذاري را با تحريم مرتبط مي كنيم و همه گناهان را به آن طرف مرزها مرتبط مي كنيم نشان از ناكارآمدي ماست.
بله اين ها موثر است و اقتصاد حتماً تاثير و تاثر بين كشورها دارد ولي اين كه ما همه را گردن تحريم بيندازيم نشان از ناكارآمدی ماست.
مناطقي مثل دلفان و سلسله كه در حوزه سرمايه گذاري بكر هستند نياز نيست منتظر رشد اقتصادي افسانه اي باشيم با سرمايه گذاري هاي وسيع هم بخش وسيعي از خانواده هايي كه دور ميدان شهرهاي بزرگ براي كارگري هستند امكان دارند اشتغال را براي آنها فراهم كنيم.
البته بازار گردشگري در حوزه گردشگري و ترانزيت بسيار بازار قابل اتكا و ارزشمندي است كه با ايجاد زير ساخت هاي آنها مي توانيم در بحث اشتغال مشكل وسيعي را حل كنيم.
برخي با طرفدار از نمايندگان مي خواهند در آينده بهره گيری كنند نظر شما چيست؟
تا اين لحظه مراجعات مكرر و فراواني داشتم براي انجام معامله كه قول پست و كمك هاي خاص، با اين كه اين كمك ها بعضاً مشروع هم بوده براي اين كه براي من كار كنند و هرينه كنند به هيچ احدي نه قولي داده ام از اين نمونه ها و آن چه كه مهم است سالم و صادقانه برخورد كردن با مردم است و نه قول پست و امتيازي به كسي دادم و نه زير بار آن خواهم رفت و اطرافيان بنده هم نتوانسته اند در برنامه هاي تبليغاتي من را تسليم كنند و آن چه را كه اصولي ديدم عمل كردم مثلا سر هيچ قبرستاني نرفتم و در فاتحه خواني براي تسلي بازماندگان بعد از فروكش كردن جمعيت رفته ام بنابراين زير بار اين مسائل نرفته و نخواهم رفت چون خودم هم از اين كارها نكرده ام و به هر چه رسيده ام از عنايت خدا بوده است و با تن دادن به اين گونه مسائل حقوق مردم ضايع مي شود و از اين كه با ضايع شدن حقوق مردم حق الناسي گردن من بيايد مي ترسم.
عملكرد نمايندگان گذشته اين حوزه را چگونه مي بينيد؟
به تاريخ بسپاريد.
عده اي مي گفتند كه دليل عدم احراز شما در دور اول تاييد صلاحيت ها ارنباط با جريان انحرافي دارد آيا اين گونه است؟
خوشبختانه علاوه بر فتنه و فتنه گران در مقابل جريان انحرافي هم سوابقم روشن است و اين افراد كه اين حرف ها را مي زنند بيايند تا با مصداق و دقيق بگويم كه اگر من به برخي از خواسته ها تن مي دادم به مراتب باليني دست پيدا مي كردم.
به نظرتان از احزاب مختلف اصولگرايي كدام يك مواضعشان با اصل اصولگرايي نزديك تر است؟
اگر جريان اصول گرايي كلمه حق امام راحل را فراموش نكند كه فرمود اگر همه پيامبران با هم مي آمدند هيچ كدام يكديگر را نفي نمي كردند زيرا همه براي يك كار آمده بودند و جريان اصول گرايي بايد نگاه خود را به تكامل انقلاب اسلامي و مسلمانان ايران و سرتاسر دنيا به گونه اي باشد كه منجر به وحدت رويه و وحدت كلمه شود و من از ميان احزاب جريان اصول گرايي فقط از وحدت كلمه و گفتمان انقلاب اسلامي و امام و رهبري حمايت مي كنم و سعي مي كنم خودم را در اين مسير به كار ببرم و ممكن است سلايق و روش ها متفاوت باشد ولي نفي و تخريب افراد شايسته اصول گرايي نيست كه الحمدالله شاهد اين وحدت هم هستيم.

 

يكي از نكاتي كه مقام معظم رهبري اخيرا مورد توجه قرار داده اندو جزء نگراني ها و هشدارهاي ايشان بود، بحث خطر نفوذ دشمن است به نظر شما علت نگراني رهبري انقلاب اسلامي در اين مقطع زماني از اين مسأله چيست؟

همانطور كه فرموديد بحث نفوذ دشمن اخيرا در يك بسامد بسيار فراواني در گفتمان مقام معظم رهبري وجود دارد و اين  نشان دهنده نگراني معظم له در مورد خطر نفوذ دشمن در اركان نظام اسلامي است البته اين محدود به وقت حاضر نيست هميشه در دنياي حكومت و سياست  تقابل ها وجود دارد وحكومت ها دنبال نفوذ در ميان نظام هاي رقيب هستند حالا چه نفوذ سياسي، نفوذ امنيتي، نفوذ اقتصادي، نفوذ فرهنگي، نفوذ نظامي به انحاء مختلف اما چرا الان مطرح مي شود؟! يادآوري هاي مكرر مقام معظم رهبري (مدظله العالي)در خصوص خطرنفوذ دشمن ناظر بر حساسيت زمان حال بيش از هر وقت ديگر است. دلايل اصلي اين موقعيت شناسي و نگاه هوشمندانه مقام معظم رهبري به مقتضيات زمان خاص اين دوره برمي گردد كه آنهم به هرحال دشمن ممكن است از پي ترافيك رفت وآمدهاي سياسي واقتصادي براي مطامع خودش بستري را فراهم يا شايد هم  راه هاي جديد و بسترهاي آماده تر براي خودش باوركرده است وبه نوعي خطرنفوذ دشمن بيش از هر زمان ديگري جدي است. خوب اينها هشدار است براي همه اركان جامعه، همه تصميم گيرندگان و همه تصميم سازان اعم از مردم ومسئولان كه مراقبت بكنند از اينكه دشمن را دست كم نگيرند وهوشيارانه از اعتماد زود هنگام وعجولانه بپرهيزيم، ديوار بي اعتمادي ما با دشمن بلند و پابرجاست البته با موقعيت شناسي درفرصت هاي پيش آمده براساس منافع نظام و براساس منافع مردم بايد تلاش كنيم كه حداكثر بهره را از اين رويارويي ها ببريم به هرحال ما با پيروزي انقلاب اسلامي وموفقيت در جنگ تحميلي و هشت سال دفاع مقدس وپشت سرگذاشتن تحريم هاي ناجوانمردانه،دشمن را از شكست مان نااميد كرديم. امروزه در فضاي جديدي بايد مراقبت بكنيم هم منافع بيشتر بدست بياوريم هم راه هاي نفوذ دشمن را در عرصه هاي مختلف سياسي،فرهنگي ، اقتصادي مسدود كنيم. اين را هم همين جا عرض كنم كه نفوذ فرهنگي و سياسي حتما از نفوذ نظامي و امنيتي خطرناك تر است. و عميقا باوركنيم خطر نفوذ دشمن توهم نيست، خطر واقعي است.بنيان واصول نظام اسلامي هميشه مورد طمع دشمنان است.

تلگرام سلام دلفان

 1. نویسنده دیدگاه: رای به حقوق مدنی
  اسفند ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۷:۳۷

  دکتر حاجی پور
  لایک
  لایک
  لایک
  با ما همراه شوید. . .

 2. نویسنده دیدگاه: نورآبادی
  اسفند ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۷:۵۹

  سلام خدا بر جناب آقای حقیقی. خدا ایشان را از بلیات روزگار حفظ کند انشاالله.

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۸:۵۸

  واقعا عالي مفصل وجامع وكاملا عالمانه وقتي أين همه تخصص را ميبينم به لرستاني بودن خودم افتخار ميكنم كاش ما مردم نوراباد و الشتر ياد بگيريم كه با بررسي و تحقيق و به دور از تعصبات قوميتي رأي بدهيم . من نورابادي هستم وبارها وبارها به توصيه پدرم به رأي ميدادم ولي الان با مطالعه أين مصاحبه صدد رصد من به آقاي حقيقي رأي خواهم داد اينطوري از انتخاب اصلح مطمئن هستم وبرأي ايشان آرزوي موفقيت را دارم. از سلام دلفان هم ممنونم بابت اطلاع رساني هاي دقيق و قشنگ شون

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   اسفند ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۳۳

   به توصیه پدر گرامی عمل کنی بهتره مطمئن باش ایشون به نفع طاهری کنار میره

 4. نویسنده دیدگاه: دلفانی
  اسفند ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۲۴

  شما رو به خدا قسم میدم این فرد شایسته و توانمند رو از دست ندیم. تنها راه نجات ماست

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار