سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 74923
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » آغاز خانه تکانی های نوروزی/ بوی بهار می آید
Print This Post
سال نو نزدیک است

این روزها همه در تکاپو هستند تا به استقبال سال نو بروند، سالی که از هم اکنون خود را برای رسیدن بهاری دیگر آماده می کنیم و استقبال از سال جدید را با خانه تکانی و نظافت منزل آغاز می کنیم.

سلام دلفان – اسفند ماه که از راه می رسد خود به خود شور و هیجان عجیبی همه جا را فرا می گیرد و تلاشها برای تمیز کردن خانه برای رسیدن عید نوروز چند برابر می شود. انگار در خانه تکانی ها علاوه بر زدودن گرد و غبار و نظافت منزل و تغییر در چیدمان وسایل خانه، مشارکت اعضای خانواده بیشتر می شود.

یکی از آداب و رسوم قبل از رسیدن عید نوروز خانه تکانی است و خاطراتی زیبا و پر از هیجان را رقم می زند. البته بانوان با برنامه ریزی خانه تکانی می کنند و همه قسمت های خانه را نظافت کرده و خلاصه همه چیز را برای رسیدن سال نو آماده می کنند. دور ریختن وسایلی که استفاده نمی شوند، تغییر دکوراسیون منزل، خرید وسایل نو، شستن فرشها و پرده ها ، زدودن گرد و غبار و لکه ها، همه همه این روزها در خانه تکانی ها دیده می شوند.

شاید اولین قدم برای آماده شدن سال جدید خانه تکانی باشد و با خانه تکانی آرام آرام به استقبال بهار می رویم و این روزها حسابی همه مشغول آماده شدن برای سال جدید هستند. برخی هم از کارگرها برای خانه تکانی استفاده می کنند و این روزها کار و بار کارگران برای خانه تکانی های نوروزی شلوغ شده و همه در تکاپو هستند تا سال جدید را برای پذیرایی از مهمانان آماده نمایند.

یادش بخیر زمانی وقتی اسفند ماه از راه می رسید، شستن فرشها در اولویت بود و فرشها در کف حیاط شسته می شدند و بعد هم از لبه دیوارها آویزان تا خشک شوند. اما امروزه به ندرت می توان دید که فرشی در خانه شسته شود چرا که بیشتر سعی دارند تا شستن فرشها را به قالیشویی و شستن پرده ها و پتوها را به خشکشویی ها بسپارند.

حالا 20 روز تا عید نوروز باقیمانده اما جنب و جوش عجیبی در همه جا دیده می شود، از خانه تکانی ها گرفته تا خرید لباسهای نوروزی و وسایل مورد نیاز و کاشتن سبزه ، همه و همه نوید رسیدن بهار را می دهند. اما انچه که باید در این ایام و خانه تکانی ها مورد توجه قرار گیرد، رعایت نکات ایمنی است تا با سلامتی به استقبال سال جدید برویم.

نیاز است که چند نکته ساده در این ایام مورد توجه قرار گیرد تا با سلامتی سال نو را آغاز نماییم. استفاده از دستکش و ماسک برای خانه تکانی و استفاده از شوینده های شیمیایی بسیار ضروری است و از تماس مستقیم دستها با شوینده ها جدا خودداری شود.

از ترکیب چند شوینده شیمیایی برای تمیز کردن بهتر سطوح مختلف باید خودداری کرد چرا که ممکن است این ترکیبات مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد.

در محیط های بسته بعد از ریختن شوینده ها حتما باید محیط ترک شود چرا که ممکن است گازهای ناشی از شوینده های شیمیایی وارد ریه افراد شود و مشکلات تنفسی را ایجاد نماید.

افتادن از روی چهارپایه و شکستن دست و پا و همچنین مسمومیت ناشی از گازهای شوینده های شیمیایی متاسفانه در ایام خانه تکانی افزایش می یابد که نیاز است با رعایت ایمنی و نکات ساده از بروز این گونه حوادث جلوگیری کرد.

منبع: بازتاب بروجرد

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار