سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 779
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » طرح دغدغه های انتخاباتی فعالان فرهنگی دلفان در دیدار با “مسئول دفتر شورای نگهبان نورآباد”
Print This Post
جمعی از فعالان فرهنگی شهرستان دلفان شنبه 19 آذر با مسئول دفتر شورای نگهبان این شهر دیدار و گفتگو کردند. به گزارش "سلام دلفان" در این دیدار که تعدادی از فعالان ...

جمعی از فعالان فرهنگی شهرستان دلفان شنبه 19 آذر با مسئول دفتر شورای نگهبان این شهر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش “سلام دلفان” در این دیدار که تعدادی از فعالان فرهنگی به نمایندگی از فعالان فرهنگی شهرستان دلفان حضور داشتند، دغدغه های این افراد مبنی بر سالم برگزارشدن انتخابات مجلس نهم و نیز استفاده از افراد معتمد، امین و جوان در ترکیب هیئت اجرایی انتخابات مجلس نهم مطرح شد.

در این دیدار، علی حسین سبزیان؛ رئیس دفتر هیأت نظارت بر انتخابات شهرستان دلفان، بیاناتی را اظهار داشت که به آنها اشاره می شود.

وی با بیان اینکه بخش اعظم احکام اسلام در خصوص سیاست و مسائل سیاسی است، داشتن دغدغه های سیاسی توسط فعالان فرهنگی شهرستان را قابل تقدیر دانست و به این افراد توصیه نمود بیشتر و منسجم تر در این مسائل دخالت کنند.

سبزیان در ادامه، توضیحاتی را هم پیرامون روند کار شورای نگهبان این شهر و فرایند برگزاری انتخابات بیان نمود.

وی با اشاره به روند راه اندازی دفاتر شورای نگهبان در همه شهرهای کشور اظهار داشت : در راستای هرچه بهتر برگزارشدن انتخابات، نیروهای ناظر شورای نگهبان را در طول سال با قانون انتخابات آشنا می کنیم و پس از هر انتخابات به آسیب شناسی می پردازیم و نیروهای ضعیف و ناکارآمد را مجدداً آموزش می دهیم و چنانچه قابل استفاده نباشند، نیروهای باسواد تر و اگاه تر را جایگزین می کنیم.

وی با بیان اینکه نظارت بر چهار انتخابات “ریاست جمهوری”، “خبرگان رهبری”، “مجلس شورای اسلامی” و “همه پرسی قانون اساسی” بر عهده شورای نگهبان است افزود: کار نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا برعهده شورای نگهبان نیست و برعهده هیئت نظارتی است که از طرف مجلس شورای اسلامی تعیین می شود و نیز با همکاری استانداری ها.

مسئول دفتر شورای نگهبان نورآباد در ادامه این دیدار گفت : برای هر انتخابات، هیئتی به نام هیئت مرکزی در تهران تشکیل می شود که کار نظارت بر انتخابات سراسر کشور را بر عهده دارد و به تبع آن در همه استانها نیز هیئت نظارت تشکیل می شود.

وی افزود : از طرف دفاتر شورای نگهبان هر شهر، 6 نفر از افراد آگاه، متدین و معتمد، به هیئت نظارت استان معرفی می شوند و پس از تایید هیئت مرکزی استان،  به هیئت مرکزی تهران معرفی می شوند و در نهایت احکام سه نفر از آنها به عنوان هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات آن شهر صادر می شود.

وی خاطرنشان کرد برای انتخابات مجلس نهم این هیئت در استان لرستان نیز تشکیل شده و در نورآباد بنده به عنوان مسئول هیئت نظارت شهرستان ، حجت الاسلام طهماسبی- نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی-  به عنوان نفر دوم و یکی از مدیران مجتمع آموزش و پرورش در خاوه جنوبی به نام شاحسین بهرامی برای این امر انتخاب شده اند.

وی افزود در بخش کاکاوند نیز شش نفر را به استان معرفی نموده ایم که از این تعداد، آقایان دوستعلی احمدیان- وکیل دادگستری- به عنوان رئیس هیئت نظارت کاکاوند، حجت الاسلام سید محمّداسماعیل موسوی به عنوان قائم مقام و اسفندیار عزیزی – معاون پرورشی آموزش و پرورش کاکاوند- به عنوان هیئت نظارت بر انتخابات کاکاوند انتخاب شده اند.

سبزیان اظهار داشت در مرحله بعد، فرماندار دلفان و بخشدار کاکاوند مؤظف هستند که هر کدام تعداد 30 نفر معتمد مردم را به هیئت های نظارت نورآباد و کاکاوند معرفی نمایند.

وی تأکید کرد در قانون، به صراحت تأکید شده که این 30 نفر باید از معتمدین مردم از اقشار مختلف فرهنگیان، کسبه و بازاریان، نمازگزاران مسجد، دانشجویان و سایر اقشار جامعه انتخاب شوند.

وی ادامه داد در مرحله بعد این 30 نفر به هیئت نظارت معرفی می شوند و توسط این هیئت مورد بررسی قرار می گیرند و چنانچه موردتأیید قرار گرفتند به فرمانداری معرفی می شوند.

وی افزود چنانچه هر تعداد از این 30 نفر مورد تأیید هیئت نظارت قرار نگیرد، فرماندار یا بخشدار مؤظفند “دو برابر” تعداد مورد تأیید قرار نگرفته را مجدداً به هیئت نظارت معرفی نماید و چنانچه در مرحله بعد نیز همین اتفاق افتاد و تعدادی دیگر مورد تأیید هیئت نظارت قرار نگرفتند، نهایتاً موضوع به استان ارجاع داده می شود.

“علی حسین سبزیان” در ادامه ی توضیح فرایند برگزاری انتخابات، گفت: در مرحله بعد، فرماندار از 30 نفر مورد تأیید هیئت نظارت دعوت به عمل می آورد و جلسه ای با حضور فرماندار، هیئت نظارت، رئیس اداره ثبت احوال و یکی از اعضای شورای شهر و بخش برگزار می شود و 30 نفر معرفی شده، با رأی گیری از بین خودشان، 8 نفر را به عنوان “هیئت اجرایی انتخابات” مشخص می کنند.

وی افزود این 8 نفر، تا پایان انتخابات فعالیت می کنند و درروند تأیید صلاحیت کاندیداها و همچنین در خصوص شعب اخذ رأی فعالیت می کنند و برای هر صندوق، 5 تا 8 نفر را به عنوان هیئت اجرایی انتخاب می کنند.

وی اضافه کرد یک نفر هم از طرف فرماندار در هر صندوق حضور دارد و هیئت نظارت هم نیروهای خودش را به عنوان ناظر برای هر صندوق معرفی می کند و یک بازرس از وزارت کشور نیز حضور می یابد که از طرف او نیز بازرسینی برای این امر انتخاب می شوند.

سبزیان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت : از برادر بسیجی مان- آقای نصیری پور- انتظار داریم برای با آرامش برگزار شدن انتخابات و رفع دغدغه های نظام و مردم در خصوص برگزاری انتخاباتی صحیح، سالم و خداپسند، 30 نفری که از طرف وی به هیئت نظارت معرفی می شوند به گونه ای انتخاب شوند که مردم مطمئن شوند این افراد از معتمدین خودشان هستند و جای هیچگونه شک و شبهه ای باقی نماند.

وی در خاتمه، به انتخابات دوره های قبل و شائبه هایی که در این زمینه وجود دارد نیز اظهاراتی ایراد نمود.

وی اظهار داشت در دوره های گذشته نیز روند به همین منوالی بوده که توضیح داده شد و بنده بر سالم بودن آن صحه گذاشته ام و هر طور که افراد حاضر در شعب اخذ رأی عمل نموده اند، ما صحه گذاشته ایم. و در هر جا نیز که اعتراضی شده ما بررسی نموده ایم.

 وی افزود هر کس مدرکی برای تقلب در انتخابات دوره های گذشته داشته باید همان موقع ارائه می نمود و حتی اکنون نیز حاضریم چنانچه افراد مدرکی دال بر تقلب در انتخابات گذشته داشته باشند،پاسخ آنها را با مستندات بدهیم.

سبزیان خاطرنشان کرد در انتخابات مجلس هشتم یکی از کاندیداها در نورآباد 25هزار و دیگری 27 هزار رأی کسب نمودند و کاندیدایی که رأی بیشتری کسب نموده بود فکر می کرد که پیروز انتخابات است، غافل از اینکه، “سلسله” نیز حوزه فرعی نورآباد است و آرای آنجا نیز باید با آرای نورآباد جمع بسته بشود.

 وی افزود : در الشتر 1200 رأی به کاندیدایی که در نورآباد رأی بیشتری آورده بود داده شده بود و 4هزار هم به کاندیدای دوم نورآباد و وقتی جمع بندی صورت گرفت در نهایت کاندیدایی که در نورآباد رأی کم تری بدست آورده بود، به عنوان نماینده مردم در مجلس هشتم انتخاب شد.

سبزیان همچنین اظهار داشت گناه کسانی که در این خصوص، آگاهانه شایعه پراکنی می کنند به گردن خودشان است.

گفتنی است این نخستین دیدار فعالان فرهنگی شهرستان دلفان در خصوص سالم برگزارشدن انتخابات مجلس با مسئولین است و در روزهای آتی نیز دیدارهایی با سایر مسئولین برگزار می گردد.

  1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
    بهمن ۲, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۸:۵۸

    برید کذشته افرادرا مرورکنید

  2. نویسنده دیدگاه: یحیی
    بهمن ۲۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲۰:۰۳

    انتخابات گدشته و جانبداری یک طرفه … شهره عام وخاص است چه عجب آقایان جلسه برگزار می کنند .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار