سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7965
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » شبکه عنکبوت بر علیه روحانی فعال شد
Print This Post
به گزارش سلام دلفان به نقل ازمشرق روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت: دلار گران بود غُر مي زدند؛ارزان شد باز هم غُر مي زنند! انتخاب حسن روحاني به عنوان ...

به گزارش سلام دلفان به نقل ازمشرق روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت:

دلار گران بود غُر مي زدند؛ارزان شد باز هم غُر مي زنند!

انتخاب حسن روحاني به عنوان يازدهمين رئيس‌جمهور ايران، اميد مردم نسبت به رفع سوءمديريت و بهبود شرايط اقتصادي کشور را به همراه داشته است. همين اميدواري و اعتماد، تبعاتي-هرچند گذرا- چون کاهش محسوس قيمت دلار را در يکي دو هفته اخير به همراه داشت.

گسترش انتشار خبر کاهش نرخ ارز که با افت قيمت جهاني طلا نيز توأم شده است، در ميان عامه مردم به عنوان نخستين جرقه‌هاي مثبت روي کارآمدن دولت حسن روحاني، مطرح شده است. کاهش نرخ ارز، انتظار مردم براي کاهش قيمت‌ها در ساير بازارها را هم به دنبال داشته است؛ چرا که در دو سال اخير قيمت بسياري از کالاها به بهانه‌ گراني دلار، بالا رفته بود.

با اين حال، به رغم استقبال عامه مردم و همينطور فعالان اقتصادي از کاهش اخير نرخ ارز، جريان‌هاي اصلاح‌طلب که همواره منتقد مديريت اقتصادي دولت دهم و خصوصا افزايش قيمت دلار در دو سال اخير بوده‌اند، واکنش‌هاي متناقضي نسبت به اين پديده از خود بروز داده‌اند و حتي با عصبانيت از کاهش قيمت دلار، انتقاد کرده‌اند.

مروري بر نشريات اصلاح‌طلب‌ طي روزهاي اخير از ناخرسندي آنها از کاهش قيمت دلار، حکايت دارد.سه‌شنبه هفته گذشته روزنامه شرق از کاهش نرخ ارز انتقاد کرد و به نقل از سعيد ليلاز مدعي شد دلار بايد چهارهزار تومان باشد تا دولت از پس کسري بودجه برآيد.

وي افزود: «افت قيمت دلار به زير سه‌هزارتومان به هيچ‌وجه به صلاح نيست و نبايد از اين اتفاق اظهار خوشحالي کرد. حتي اگر تحريم‌ها هم برداشته شوند، دليلي ندارد که قيمت دلار به کمتر از سه هزار تومان کاهش يابد.»

سعيد شيرکوند معاون وزارت اقتصاد دولت خاتمي نيز به روزنامه شرق گفته است: «از مجموع متغيرهاي موثر، روي نرخ ارز، به نظر مي‌آيد نرخ 3100 تا 3400 تومان براي دلار، طبيعي است. در اين شرايط حتي اگر درآمدهاي نفتي کشور به وضعيت پيشين بازگردد، کاهش دوباره قيمت ارز، معقول و منطقي به نظر نمي‌آيد.»

روزنامه بهار هم که متعلق به طيف تندروتر اصلاح‌طلبان است، در روزهاي اخير تحليل مشابهي ارائه داده و نسبت به کاهش قيمت دلار، ابراز نگراني کرده است.اين روزنامه نوشت: «حالا که قرار است دولت بعدي بيايد، نرخ دلار را پايين کشيده‌اند تا دولت را با دلار زير سه هزار تومان تحويل دهند و دو ماه بعد از مستقر شدن دولت يازدهم دوباره فتيله بالا کشيده مي‌شود تا گفته شود دولت تدبير هم نتوانست بازار را آرام کند.»

رسانه‌هاي اصلاح‌طلب توضيح نداده‌اند که چرا تا قبل از انتخابات رياست‌جمهوري، به طور مطلق از افزايش نرخ دلار، انتقاد مي‌کردند اما پس از انتخابات، تغيير موضع داده‌اند.يادآور مي‌شود نشريات زنجيره‌اي طي 18 ماه گذشته همواره جلوتر از نرخ جاري بازار ارز حرکت کرده و بارها به قصد ايجاد التهاب بيشتر، قيمت‌هاي به مراتب بالاتر را تبديل به تيترهاي اصلي خود نموده و اقدام به سياه‌نمايي کردند و اکنون هشدار آنها درباره پايين آمدن نرخ ارز نشان مي‌دهد که يکي از دو نگراني آنها – از نگاه خود آنها- دروغ و مزورانه بوده است.

شبکه عنکبوت فعال مي‌شود

شبکه عنکبوت براي طرح مطالبات ضد انقلابي از رئيس‌جمهور منتخب فعال شد.
اين شبکه طيفي از روزنامه‌نگاران زنجيره‌اي (غالباً متواري و بعضا مقيم ايران)، شماري از اعضاي حزب استعماري بهائيت، تعدادي از اعضاي حزب منحله مشارکت، و شماري از عناصر گروهکي متواري فعال در فتنه سبز را شامل مي‌شود. اخيرا دو طيف از وابستگان به اين شبکه که غالبا در فضاي مجازي فعال هستند با امضاي دو نامه تحت عنوان «روزنامه‌نگاران» و «کنشگران سياسي و اجتماعي و حقوق بشري» به طرح مطالبات جريان‌هاي ضد انقلاب پرداخته و خواستار دور کردن سايه فضاي امنيتي از فعاليت‌هاي رسانه‌اي شدند.

آنها همچنين خواسته‌اند انجمن صنفي روزنامه‌نگاران- که در دوره اصلاحات تبديل به مرکز حمايت از پايگاه‌هاي مطبوعاتي دشمن شده بود- احيا شود. در يکي ديگر از همين نامه‌ها ادعا شده که تبعيض عليه اقليت‌هاي مذهبي وجود دارد که بايد رفع شود و در ادامه اذعان شده که منظور از اقليت مذهبي، همان حزب صهيونيستي بهائيت (فرقه دست‌ساز انگليس) است!

پيش‌بيني مي‌شود انتشار اين قبيل نامه‌هاي زنجيره‌اي براي اعمال فشار به رئيس‌جمهور جديد در آينده تشديد نيز بشود و اين در حالي است که مجرمان امنيتي در هر کشوري در معرض مجازات و محدوديت قرار مي‌گيرند.رسانه‌هايي نظير بالاترين، گويانيوز، روزنت، جرس، کلمه و… در اختيار شبکه عنکبوت قرار دارند يا از اين شبکه حمايت مي‌کنند.

اپوزيسيون با دست خود شعار انتخابات آزاد را دفن کرد

«اميد کاذب، به يأس و شکست‌هاي بزرگ‌تر مي‌انجامد. حسن روحاني حتي اصلاح‌طلب هم نيست».
فريدون احمدي از عناصر ضد انقلاب خارج‌نشين و فعال در طيف موسوم به «اتحاد براي دموکراسي» ضمن بيان اين مطلب در مصاحبه با «اخبار روز» مي‌گويد: اميد به تغيير خوب است اما اگر کاذب باشد به يأس و شکست‌هاي بزرگ‌تر مي‌انجامد. روحاني اصلاح‌طلب نيست و از اعتدال و تعادل سخن مي‌گويد. اينکه ما از جنبش سبز به زرد و بنفش تنزل کنيم، تأسف‌بار است، عقبگرد و نشانه استيصال است.

وي درباره به حاشيه رفتن سران فتنه سبز مي‌گويد: دولت روحاني خواهد کوشيد جنبش سبز و سران نمادين آن را به حاشيه رانده و در اذهان به فراموشي بسپارد. مواضعي که توسط روحاني تحت نام افراط طرد شده و اعتدال در برابر آن نهاده مي‌شود در يک سوي آن همان جنبش سبز را مدنظر دارد. اين موضع نظام است و با تاسف شاهد آن هستيم که نيروهايي در صفوف اپوزيسيون نيز به جد مي‌کوشند همين سياست را پيش برند و وضعيت کنوني را ناشي از افراط‌گرايي و جنبش سبز جلوه دهند.

علي کشتگر از سران گروهک منحله فدائيان خلق نيز گفته است: روحاني حتي اصلاح‌طلب هم نيست.او مي‌افزايد: توهم امروز نسبت به روحاني نااميدي فردا را به دنبال خواهد داشت. و هرکس که بيشتر به اين توهم دامن زده باشد، مسئوليت‌ بيشتري در خلع سلاح و نااميدي مخالفان ايفا کرده است. خواسته‌هاي اپوزيسيون اساسا امکان تحقق در جمهوري اسلامي و هيچ نظام ديني ديگري ندارد.

با اين حال فواد تابان سردبير پايگاه اينترنتي اخبار روز درباره غافلگيري اپوزيسيون از حماسه مشارکت 73درصدي مردم مي‌گويد: غالبا اپوزيسيون به نديدن و نفهميدن روندها و وضعيت‌ها محکوم مي‌شود. بخشي از اين نديدن و نفهميدن طبيعي است. ما تحليلگر هستيم، جادوگر نيستم، غيبگو هم نيستيم.

براساس آن چه که ديده مي‌شود مي‌توانيم قضاوت و ارزيابي کنيم. از اين رو مواقعي پيش مي‌آيد که غافلگير مي‌شويم. اين را نمي‌توان فقط به حساب ضعف اپوزيسيون گذاشت. بخشي از آن، حاصل وضعيت به شدت غيردموکراتيک و «زرنگي‌هاي» حکومت در استفاده از اين وضعيت است که به منظور غافلگير کردن اپوزيسيون صورت مي‌گيرد.

او پيش‌بيني کرده که جنبش (فتنه) سبز تبديل به زائده‌اي در حاشيه شود. تابان مي‌گويد: خطر تبديل اصلاح‌طلبان و اپوزيسيون به بخشي از زائده حکومت وجود دارد. اکنون ما مي‌بينيم که بخش بزرگي از اپوزيسيون موضوع انتخابات آزاد را فراموش کرده و غرق در ابراز رضايت از وضعيت موجود است. سياست قواعد خود را دارد. نمي‌شود در اوج يک انتخابات، شعار «انتخابات آزاد» را فراموش کرد و کنار گذاشت، از نتايج يک انتخابات غيرآزاد و ضددموکراتيک احساس رضايت کرد و آن را پيروزي خواند و در عين حال مدعي شد که ما طرفدار انتخابات آزاد هستيم.

اصلاح‌طلبان خود را آلترناتيو روحاني مي‌دانند

طيفي از اصلاح‌طلبان دنبال حمايت توأم با فاصله‌گذاري نسبت به رئيس‌جمهور منتخب هستند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، برخي اصلاح‌طلبان در جلسات خود اين موضوع را مطرح کرده‌اند که ما نبايد بيش از حد خود را به روحاني نزديک کنيم تا در صورتي که وي نتوانست به مطالبات مردم پاسخ بگويد ما به عنوان آلترناتيو وارد صحنه شويم. اين افراد تاکيد کرده‌اند ناکامي احتمالي روحاني نبايد به نام ما تمام شود.

در همين حال گفته مي‌شود در ديدارهايي که رئيس‌جمهور منتخب با اهالي رسانه داشته وي خواستار اين شده که رسانه‌ها به سطح مطالبات و توقعات مردم دامن نزنند. از گمانه‌زني درباره کابينه يازدهم خودداري کنيد چرا که بنده تاکنون با هيچ وزيري براي کابينه صحبت نکرده‌ام.

اين گزارش همچنين مي‌افزايد: جمعي از حاميان محمدرضا عارف از وي خواسته‌اند طرح تشکيل يک حزب فراگير و ملي را ارائه دهد. همچنين گفته مي‌شود جريان اصلاح‌طلب در تدارک است با پرچمداري عارف در انتخابات آينده مجلس ليست انتخاباتي ارائه دهد.

گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حاکي است براساس نظرسنجي‌اي که پس از انتخابات رياست‌جمهوري برگزار شده است، 56 درصد مردم اولويت نخست خود را حل معضلات اقتصادي دانسته‌اند. 17درصد هم تحول در سياست خارجي را از رئيس‌جمهور منتخب درخواست کرده‌اند و 5 درصد هم آزادي‌هاي بيشتر فرهنگي را مطالبه کرده‌اند.

رهبر عالي ايران بار ديگر مانند يک استراتژيست ماهر جلوه کرد

يک انديشکده آمريکايي در ارزيابي انتخابات ايران نوشت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر عالي ايران بار ديگر ثابت کرد که يک استراتژيست چيره‌دست و قهار است.انديشکده گيت استون خاطرنشان کرد: ايراني‌ها بهترين استراتژيست‌ها در خاورميانه و حتي بهتر از استراتژيست‌هاي غرب هستند و به همين دليل است که ايراني‌ها به طور مداوم غرب را در تنگنا قرار مي‌دهند و بر آن برتري مي‌يابند.

هارولد رود تحليلگر آمريکايي در اين گزارش تحليلي مي‌نويسد: تقريبا حتمي است که ما به حسن روحاني رئيس‌جمهوري جديد ايران زمان مي‌دهيم تا موقعيت خود را مستحکم کند و از اين طريق به ايران حتي زمان بيشتري مي‌دهيم تا توانايي هسته‌اي خود را توسعه دهد. اين معناي انتخابات رياست‌جمهوري اخير ايران است که توسط رهبر عالي ايران تدارک شد.

وي مي‌افزايد: برگزاري انتخابات اخير يک حرکت ماهرانه از سوي رهبر جمهوري اسلامي و پيروزي براي وي در کنار شکست براي غرب و اسرائيل بود.

اکونوميست: مشکل غرب افراد نيست؛حکومت ديني و شير پارسي است

«انتخاب حسن روحاني به رياست‌جمهوري ايران، آن تغييري را که غرب در انتظار آن است برآورده نمي‌سازد».نشريه انگليسي اکونوميست در تبيين اين ارزيابي خود نوشت: اگر مردم ايران به شعارها و قولهاي روحاني اميد بسته باشند دليلي ندارد که غرب هم نسبت به رئيس‌جمهور جديد ايران زيادي خوش‌بين باشد.

اکونوميست با اشاره به گسترش نفوذ منطقه‌اي ايران در کنار پيشرفت دانش هسته‌اي مي‌نويسد: شير پارسي با همه مشکلات، همچنان پنجه در پنجه غرب مي‌افکند و اثري از اينکه حکومت ديني تبديل به دموکراسي [غربگرا] شود، نيست. روحاني را در واقع اصلا نمي‌توان يک رفرميست (اصلاح‌طلب) به حساب آورد. روحاني 64ساله در حقيقت يکي از سياستمداران وفادار به جمهوري اسلامي است. او سالها شوراي امنيت ملي ايران را هدايت کرده و از جمله 8 نامزدي بود که با وجود رد صلاحيت افرادي مانند هاشمي، تأييد صلاحيت شد.

نويسنده اين گزارش در ادامه مي‌افزايد: همه اين پيشرفتهاي ايران، بي‌اثر بودن سياستهاي غرب در مقابل ايران را ثابت مي‌کند. در اين سالها مذاکرات پشت سرهم براي آنکه ايران را ملزم سازد که برنامه اتمي خود را کنار بگذارد بدون نتيجه جريان داشته است. در عرصه‌اي که «قدرت پارسي» رو به گسترش است، مصلحت نيست غرب از خاورميانه عقب‌نشيني کند.

اکونوميست در تحليل ديگري تأکيد کرده است: رهبر جمهوري اسلامي و حسن روحاني بيش از 40 سالي است که با يکديگر آشنا بوده و روحاني پيش از تصدي مسئوليت جديد، دبير شوراي عالي امنيت ملي و سرپرست هيئت مذاکره‌کننده اتمي ايران بوده است. درباره سياست ايران در قبال سوريه نيز بايد گفت تلقي عمومي بر اين است که حسن روحاني در راستاي سياست جمهوري اسلامي و همانند سلف خود، به حمايت از رژيم سوريه ادامه خواهد داد. سياستي که بسط نفوذ «محور شيعه» را در منطقه دنبال مي‌کند و از جنوب لبنان، مقر حزب‌الله، تا سوريه و عراق گسترده شده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار