سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 8054
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » معضل افزایش نرخ رهن و اجاره مسکن در شهرستان، این روز ها دیگر برای مستأجران مسئله عجیبی نیست
Print This Post
مسلم زارعیان- با اینکه دولت میزان افزایش نرخ اجاره بها را در سال 90 بین 7 تا 9 درصد اعلام کرده بود لیکن در شهرستان دلفان شاهد رشد 25 تا ...

مسلم زارعیان- با اینکه دولت میزان افزایش نرخ اجاره بها را در سال 90 بین 7 تا 9 درصد اعلام کرده بود لیکن در شهرستان دلفان شاهد رشد 25 تا 30 درصدی نرخ اجاره بها بودیم. در سال 91 علی رغم تأکید امام جمعه وقت شهرستان، مبنی بر لزوم توجه و اهتمام مسئولین مربوطه در جهت کاهش نرخ اجاره بها، این بار مستأجران شهرستان چاره ای جز تحمل رشد حدودا” 60 تا 80 درصدی نرخ اجاره بها نداشته و از طرف مسئولین نیز هیچ اقدامی را شاهد نبودیم.

با وجود رکود بازار مسکن در سال 92 انتظار می رفت که نرخ اجاره بها نیز از ثبات نسبی برخوردار شود. لکن باید اذعان نمود که رشد سرسام آور نرخ اجاره بها هم چنان سیر صعودی خود را با همان شتاب قبلی در پیش گرفته است.

امام جمه محترم شهرستان در خطبه های نماز جمعه، با بی رحم نامیدن مسببان این سیر صعودی خواستار توجه مسئولین مربوطه شدند؛ لذا مردم شهرستان در انتظار پاسخ عملی مسئولین هستند.

هر چند بازار اجاره مسکن در شهرستان چند سالی ناجوانمردانه و بدون نظارت مسئولین امر به کار خود ادامه داد و مستأجران خصوصا” خانواده های ضعیف و کم درآمد و نیز جوانان تازه ازدواج کرده را که بعضا” به هر دری زده اند بلکه بتوانند مبلغ مورد نظر مالکان را تأمین نمایند (آن هم در شرایطی که علی رغم اعلام مسئولین مربوطه از تسهیلات ازدواج خبری نیست) کلافه نموده لکن جا دارد که مسئولین امر دست به کار شده و برای رضای خدا هم که شده فکری به حال مردمی نمایند که هر ساله چندین روز بلکه چند هفته را در بنگاه های املاک صرف یافتن مسکنی با اجاره مناسب می نمایند و بعضا”مورد تحقیر مالکان مسکن نیز قرار می گیرند.

اما به راستی آیا می شود مستأجران کم درآمد را به مهار این افزلیش سرسام آور امیدوار کرد؟

آیا می توان به جوانان در شرف ازدواج و فاقد مسکن، نوید کاهش نرخ اجاره بها را داد؟

آیا می شود امید داشت که در آینده با کاهش نرخ اجاره در شهرستان، مستأجران بدون دغدغه ی علافی و تحقیر و نیز بدون نیاز به اخذ وام، منزل دل خواه خود را اجاره نمایند؟

آیا … ؟

راستی در این افزایش بیش از حد نرخ تورم مقصر کیست؟

دولت و مسئولین؟ مشاوران املاک؟ مالکین ساختمان؟ و یا مستأجران؟

شاید بهتر باشد عوض این که دنبال مقصرین باشیم به بررسی علل و عوامل این گرانی بپردازیم و قضاوت را به عهده مردم بگذاریم.

دلایل افزایش نرخ اجاره بها:

1- باید اذعان نمود که جامعه با تورمی رو به رشد مواجه است که بیشتر جنبه روانی دارد. و مسلما” بازار اجاره مسکن از این وضع مستثنی نیست.

2- کاهش نرخ سود بانکی و عدم تسهیلات دهی بانک ها به مردم، که خود از عوامل عدم توانائی مردم در ساخت مسکن به شمار می رود.

3- افزیش تقاضا از سوی مستأجران در مقطع زمانی خاص (مرداد و شهریور).

4- افزایش نرخ تورم در هر بخش بازار منجر به افزایش قیمت در بخش های دیگر و از آن جمله بازار اجاره مسکن خواهد شد.

5- این روز ها دیگر مسکن نه به عنوان یک کالا در سبد خانوار بلکه به عنوان یک کالای سرمایه ای در زندگی مردم ایفای نقش می نماید. لذا متمولین جامعه به مسکن به دید یک سرمایه می نگرند در نتیجه انتظار سود آوری هر چه بیشتر آنان را به سمت افزایش نرخ اجاره بها سوق می دهد.

6- افزایش مبلغ پروانه ساخت مالیات و جریمه های مصوب توسط شهرداری را نیز باید یکی دیگر از عوامل افزایش نرخ اجاره بها به شمار آورد.

7- تعیین نرخ کالا و خدمات در هر بخش بازار را باید کارشناسان همان بخش بر عهده بگیرند. ولی نرخ اجاره بها در شهرستان نه توسط کارشناسان مسکن و نه مشاوران املاک بلکه صرفا” توسط مالکان ساختمان تعیین می شود. به حکم { إن الإنسان خلق هلوعا” (1)} مردم خود بر عواقب این علت (که مهمترین و مؤثرترین علت محسوب می شود) و تأثیر آن بر بازار اجاره مسکن واقفند. طبق نظر برخی از مشاوران املاک، مشکل گرانی اجاره مسکن توسط مالکان و در سایه عدم نظارت مسئولین شکل می گیرد.

راستی چرا کسی پاسخ گوی نیاز و مشکل قشر کم درآمد و محروم جامعه (صاحبان اصلی انقلاب) نیست؟

راه کار های برون رفت از معضل گرانی اجاره بها چیست؟

1- تکمیل مسکن مهر شهرستان و تحویل آن به مردم می تواند تا حد زیادی از مشکل گرانی اجاره بها بکاهد. هرچند در بحث مسکن مهر با اهمال کاری های صورت گرفته، شهرستان ما طبق معمول باید آخرین شهری باشد که از این نعمت برخوردار شود، ولیکن امیدواریم که به زودی شاهد تکمیل و تحویل آن به مردم باشیم.

2- تعیین نرخ اجاره بها توسط کارشناسان (معدود مشاوران املاکی که دارای مجوز می باشند)

3- تصویب قوانین کارشناسی شده و عادلانه که ضامن اجرای آن فقط نظارت دقیق مسئولان می باشد.

4- کاهش مبلغ پروانه ساخت و مالیات و نیز تخفیف در جریمه ها.

5- احیای بافت های فرسوده شهرستان، که روند قابل قبولی را در شهرستان طی نموده است.

6- حمایت از تولید و عرضه مسکن.

7- باز گذاشتن دست مردم در ساخت و ساز مسکن و ترغیب مردم به ساخت و ساز.

8- با استناد به آمار های رسمی مشکلی به نام کمبود مسکن نه در کشور و نه در شهرستان وجود ندارد. لذا مستأجرین بهتر است در صورت توان در مهر ماه که شاهد کاهش اجاره بها هستیم اقدام به اجاره مسکن نمایند.

مشاوران املاک نیز مراقب باشند که با بازار گرمی های خود موجب افزایش اجاره بها نشوند؛ بلکه در صورت توان سعی در کاهش نرخ رهن و اجاره بنمایند و این قول خواجه شیراز را مد نظر قرار دهند که:

حافظ ! قلم شاه جهان مقسم رزق است از بهر معیشت مکن اندیشۀ باطل

مالکان هم خوب است رعایت عدل و انصاف را در معاملات خود نموده و آخرت خود را با متاع قلیل دنیا معاوضه نکنند که موجب سخط حضرت احدیت و خسران مبین است.

از مسئولین هم خاضعانه تقاضا می شود که جهت کسب رضای حضرت باری تعالی و خرسندی دل صاحب حقیقی عصر و نیز رفاه حال همشهریان عزیز که بعضا” به خاطر عدم توانائی در پرداخت مبالغ رهن و اجاره مجبور به سکونت در منازلی نمور و با کمترین امکانات بهداشتی می شوند هر چه زود تر اقدامی در خور توجه بنمایند. باشد که خیر دنیا وآخرت را از حضرت رحمن در کارنامه خود ثبت نمایند.

(1):همانا انسان حریص و كم طاقت آفریده شده است. سوره معارج آیه 19

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار