سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 81723
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » «حاج عمران»؛ عملیاتی که در آن ۱۹ شهید دلفان آسمانی شدند + پیام مقام معظم رهبری و عکس
Print This Post
بمناسبت سالروز عملیات حاج عمران

لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با تقدیم ۳۰۰ شهید و مفقود توانست ارتفاعات ۲۵۱۹، تپه شهدا و تپه شهید صدر را تصرف و مانع تصرف پیرانشهر و آذربایجان غربی به دست دشمن شد.

به گزارش سلام دلفان، یکی از عملیات های غرور آفرین دوران ۸ ساله دفاع مقدس عملیات حاج عمران است که این عملیات تعداد زیادی شهید را به اسلام و انقلاب هدیه کرد تا از مرزهای کشور و ناموس ملت ایران در برابر دشمنان متجاوز دفاع کند وسهم شهرستان دلفان تقدیم ۱۹ شهید به نظام جمهوری اسلامی بود، به همین سبب نیز سالروز شهادت این ۱۹ شهید آسمانی در شهرستان دلفان (۲۴ اردیبهشت ماه) بنام روز حماسه و ایثار نام گرفت و اهمیت واقعه حاج عمران به حدی بود که که مقام معظم رهبری با صدور  پیامی از رشادت های رزمندگان لرستان که ۳۰۰ شهید را در این عمیلات تقدیم به انقلاب کرده بودند تجلیل کردند.

DSC00312_001

اسامی شهدای گلگون کفن دلفانی که در این روز آسمانی شدند:

شهیدان علی دوست محمدی، حسن رضا حقی، ایوب شیرخانی، سعیدشهبازی، علی کاظم امکانی،محمد حسین حیدری، سید مومنعلی حسینی، نورکرم عزیزی، جهان مرادی، علی مرادیان، علی عرب محمدیان، موسی محمودی، محمد علی محمودی، بهزاد کورانی، دانیال کاوه ای، رسول علی نجفی، موسی مراد نوروزی، سعید افتاده 

سرهنگ پاسدار محمد رجب یوسفوند فرمانده گردان امام حسین (ع) در عملیات حاج عمران می گوید: این عملیات یکی از پیچیده ترین عملیات های دوران دفاع مقدس بود، رژیم بعث عراق در رابطه با دفاع متحرک با ۷ تیپ و ۱۲ گردان کماندویی به منطقه حاج عمران حمله کردند که در آن زمان یگ گردان از تیپ ۱۱۰ شهید بروجردی و یک گردان از ارتش در خط عملیات حضور داشتند که در زمان حمله تنها این دو گردان در میدان عملیات بودند. بعد از رشادت هایی که نیروها انجام دادند لشکرهای دیگری وارد عملیات شدند از جمله لشکر همیشه پیروز حضرت ابوالفضل(ع) لرستان که جلوی نیروهای بعثی را گرفتند و جلوی هدفی که عراق داشت و می خواست ارتفاعات کمرشیر را تصرف کند و به شهر پیرانشهر مسلط شود.

طی ۱۰ روز عملیات استان لرستان ۳۰۰ شهید و تعداد زیادی نیز مجروح داشت و عراق تنها توانست دو ارتفاع را تصرف کند و از هدف اصلی خود باز ماند. در این عملیات عراق ۳ هزار کشته و ۲۰۰ نفر اسیر داد و در طول این چند روز ۱۷ فروند بالگرد عراقی سقوط کرد.

سرهنگ پاسدار علی محمد نظری یکی دیگر از رزمندگان حاضر در عملیات حاج عمران می گوید: نیروهای عراقی در عملیات حاج عمران در یک برنامه از پیش تعیین شده بنا داشتند که شهر پیرانشهر را تصرف کنند و با ایجاد یک جبهه جدید در منطقه کردستان مشکلاتی را برای کشور به وجود بیاورند. در آن زمان گردان امام حسین (ع) به فرماندهی محمد رجب یوسفوند از فرماندهان شهرستان دلفان و مجموع نیروهایی که از شهرستان دلفان بودند در ارتفاعات ۲۵۱۹ و مابقی ارتفاعات حضور داشتند که مورد تهاجم عراقی ها قرار گرفتند و پس از مقاومتی جانانه که قابل وصف نبود با هجمه ای که دشمن انجام داده بود عراقی ها موفق شدند منطقه حاج عمران را تصرف کنند.بلافاصله پس از این عملیات از طرف سپاه مجدد ماموریت واپس گیری منطقه حاج عمران به لشکر ۵۷ ابوالفضل(ع) لرستان داده شد که این لشکر با استعداد هفت گردان پیاده وارد منطقه حاج عمران شد و جلوی پیشروی دشمن را گرفت و نگذاشتند عراقی ها به اهداف خود برسند.

متن پیام مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت رزمندگان لرستان حاج عمران
سلام مرا به مردم شهید پرور لرستان و شهر خرم آباد و علمای محترم ابلاغ کنید . من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم ، لیکن در سال ۵۹ شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته ام . نبرد آنان بیش از آن چه شنیدنی باشد دیدنی است ، تاسف مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان به خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید .

امیدوارم با شهد پیروزی در آینده ای نه چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود . از قول من به مردم اطمینان بدهید که پیروزی ما انشاء ا.. و به فضل و لطف الهی دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد .

 

 

 

  1. نویسنده دیدگاه: نعمت الله اسدی
    اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶ در تاریخ ۲۲:۳۵

    ما به خون اینها مدیونیم ضمن سپاس ازخبرنگارگرامی خواستم عرض کنم انتخاب روشن است سیدشریف خراسانی رئیسی وسلام

  2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
    اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۶:۰۹

    درود خدا برشهدا و سلام برسیدمحرومان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار