سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 82041
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » پرداخت تسهیلات بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده لرستان در گیر و دار سیستم بانکی
Print This Post

حدود یک دهه گذشته استان لرستان از خشکسالی در رنج بود و اثرات ناشی از این پدیده طبیعی علاوه بر ماندگاری در زندگی روزمره مردم، زمینه را برای بروز حوادثی از جمله خشکی بیش از حد خاک و عدم جذب آب و در نتیجه وقوع سیل فراهم کرد.

به گزارش سلام دلفان، پس از سال ها کم بارشی و خشکسالی، لرستان روزهای به نسبت مطلوبی در سال 94 را پشت سر گذاشت اما به دلیل عدم زیرساخت های لازم، توجه اندک به مساله پدافند غیرعامل و شدت بارش ها، وقوع دو سیلاب مخرب در فاصله کمتر از شش ماه تبعات و خساراتی در استان به جای گذاشت.
در این میان خسارات وارده به منازل به ویژه در مناطق مسکونی یکی از اصلی ترین دغدغه های اصلی مردم بود که با وعده پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض تا حدودی برطرف شد.
اما هنوز تسهیلات سیل آبان ماه پرداخت نشده که وقوع سیل فروردین در این استان برای دومین بار منجر به تخریب و خسارت بسیاری از منازل روستاییان شد.
وقوع سیل دوم در حالی موجب بروز نگرانی برای مردم شده که این افراد نیز همچنان امیدوار به دریافت تسهیلات ساخت و تعمیر هستند اما در شرایط کنونی که تسهیلات سیل اول پرداخت نشده، این امر تا حدودی سخت به نظر می رسد.
نیمه بهمن سال گذشته قرار بود تسهیلات ویژه یک هزار و 289 واحد مسکونی سیل زده استان آغاز شود.
به گفته کامران امیری معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان، بانک های ملی، صادرات، ملت، تجارت ، سپه و رفاه مسئول پرداخت این تسهیلات بوده اند.
بر این اساس 300 میلیون ریال تسهیلات با سود پنج درصد و 60 میلیون ریال بلاعوض به واحدهای شهری، 200 میلیون ریال وام با سود چهار درصد و 50 میلیون ریال بلاعوض به واحدهای روستایی پرداخت می شود.
در این روزها که حدود سه ماه از اعلام آغاز پرداخت تسهیلات می گذرد در عمل تسهیلاتی پرداخت نشده و سیل زدگان همچنان منتظر سخاوت بانک ها هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان در این خصوص گفت: در مجموع یکهزار و 289 واحد شهری و روستایی برای دریافت تسهیلات ساخت و تعمیر مسکن و معیشت به بانکهای استان معرفی شده اند.
فرهاد خاکی پور افزود: تاکنون بیش از یکهزار واحد برای تسهیلات مسکن انعقاد قرار داده شده ولی در عمل وامی پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: شرایط سخت سیستم بانکی و اصرار بانک بر معرفی دو ضامن با شرایط ویژه، موجب سردرگمی متقاضیان به ویژه روستاییان شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان اضافه کرد: سود و اصل این تسهیلات را دولت ضمانت می کند اما بانک ها همچنان بر ادامه سختگیری خود از جمله معرفی ضامن کارمند با سابقه بیش از 25 سال خدمت اصرار دارند.
خاکی پور گفت: تنها 158 فقره تسهیلات معیشت به متقاضیان شهرستان کوهدشت و دو فقره تسهیلات ساخت و تعمیر مسکن پرداخت شده که این امر نارضایتی و ناامیدی مردم را در پی داشته است.
وی خواستار همکاری بیشتر بانک ها در پرداخت تسهیلات به سیل زدگان شد و افزود: از مجموع یک هزار و 289 پرونده تشکیل شده برای دریافت تسهیلات مسکن و معیشت، 685 مورد مسکن به بانک معرفی شده که تاکنون دو نفر موفق به دریافت وام شده اند.
به گفته خاکی پور قرار است برای هر واحد متقاضی، 40 میلیون ریال وام قرض الحسنه و 20 میلیون ریال بلاعوض پرداخت شود که تاکنون ابلاغ نشده است.
به نظر می رسد تسهیلات پرداخت نشده به سیل زدگان به ویژه در مناطق روستایی چندان توسط بانک ها جدی گرفته نشده و تمامی این برخوردهای سیستم بانکی در شرایطی است که بانک های استان باید خود را برای پرداخت تسهیلات به سیل زدگان فروردین ماه آماده کنند.
یکهزار و 550 واحد تجاری و مسکونی شهری همراه با تمامی لوازم زندگی و دو هزار و 80 واحد مسکن روستایی با تمامی لوازم در اثر سیل هفته پایانی فروردین خسارت دید که بدون شک مردم برای تعمیر منازل و لوازم زندگی خود انتظار مساعدت های بانکی را دارند.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار