سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 83309
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » واقعیت ماجرای بریدگی گونه نوزاد اصفهانی در بیمارستان چیست؟! +عکس
Print This Post

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان جزئیات دقیق اتفاق بریدگی گونه نوزاد اصفهانی را شرح داد؛ ماجرایی که پس از انتشار آن در یک رسانه و نبود شفاف‌سازی کامل سبب تشویش اذهان عمومی شده بود.

به گزارش سلام دلفان، از حدود چند روز پیش، تصویری از یک نوزاد با گونه بخیه شده در شبکه‌های مجازی با توضیح اینکه “بر اثر بی دقتی جراح حین زایمان، این نوزاد با گونه زخمی به دنیا آمد و بخیه شده به والدینش تحویل شد” منتشر شده است. برخی شبکه‌های اجتماعی عنوان کرده بودند که “به گفته پدر این نوزاد، پزشک معالج، در دوره 3 روزه بستری مادر، حاضر نشد او و فرزندش را ببیند.” حتی عنوان شده بود که “رئیس یکی از بیمارستان‌های دولتی اصفهان، که نوزاد در آن به دنیا آمده گفته اگر او بعد از یک ماه مداوا نشد از پزشک شکایت کنید! این اتفاق که به گفته پزشکان نادر است دومین بار طی هفته های اخیر روی داده “.این مطالب هر روز در شبکه‌های مجازی وگروه‌ها در حال چرخش تشویش اذهان عمومی شده و مردم را نگران وبی‌اعتمادتر نسبت به کادر پزشکی نه تنها اصفهان بلکه کشور کرده است. با توجه به اتفاقاتی که چندی پیش در مسئله بخیه یک کودک در خمینی‌شهر اصفهان در صدر خبرهای کشوری قرار گرفت، این موضوع دوباره نقل رسانه‌ها شده است.

واقعیت ماجرای بریدگی گونه نوزاد اصفهانی چیست؟! +عکس

 

حالا هم بخیه گونه نوزاد اصفهانی خبرساز شده و در یکی از رسانه‌ها ماجرایی از اتفاقی که برای نوزاد و مادرش رقم خورده را منتشر شده است. خبر اعلام شده مبنی بر اینکه گونه نوزاد هنگام تولد در عمل سزارین تیغ جراحی با اصابت بر صورت نوزاد سبب بریدگی و بخیه بر گونه آن شده این روزها در رسانه‌ها، دست به دست می‌چرخد، حال آنکه غلامرضا اصغری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ماجرای واقعی این اتفاق را با سند و مدرک‌هایی که تمام آن‌‌ها را با فیلم مربوطه دارد برای تسنیم شرح داد.

جزئیات اتفاق

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در اصفهان گفت: روز 26 اردیبهشت پدر همراه همسر باردارش شخصا به یک بیمارستان مراجعه کرده بودند، در واقع تحت نظر پزشک آنجا نبودند. در خبر منتشر شده آمده که مادر چندین ساعت درد کشیده این یک امر طبیعی در زایمان است و هر زایمانی درد دارد و چندین ساعت زمان می‌برد تا مادر به مرحله اصلی زایمان نزدیک شود؛ پدر نوزاد هم داخل زایشگاه نبوده که این خبر و ماجرا را نقل کرده است.

وی افزود: ابتدا ماماها برای زایمان طبیعی کمک می‌کنند اما با توجه به شرایط حاد مادر و به دلیل شرایطی که نوزاد در رحم بوده زایمان طبیعی صورت نمی‌گیرد؛ از بیمارستان با یک متخصص زنان و زایمان تماس گرفته و شرایط را توضیح می‌دهند و این متخصص با معاینه بیمار تصمیم به سزارین مادر کرده اما باز هم مادر در شرایط عادی نبوده و از آنجائی که این مادر از قبل برای سزارین انتخاب نشده بوده، پزشک در حالت اضطراری مادر را به اتاق عمل برده و عمل سزارین انجام می‌شود.

دلیل بریدگی صورت نوزاد چه بود؟!

اصغری با اشاره به بریدگی صورت نوزاد تصریح کرد: صورت نوزاد هنگام عمل سزارین به دلیل نزدیکی به دیواره رحم با تیغ می‌برد، اما توسط یک پزشک صورت آن بخیه می‌خورد بدن برخی  از نوزادها به دیواره رحم نزدیک بوده و ممکن است این برش به دلیل این نزدیکی اتفاق بیفتد البته  در هر 1000سزارین 3 مورد به همین دلیل اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه مادر و نوزاد توسط پزشک معالجه شدند گفت: در خبری که منتشر شده عنوان شده که پزشک 3 روز به مادر و نوزاد سر نزده و او را معاینه نکرده اما این موضوع کذب است. پس از تولد متخصص اطفال نوزاد و متخصص زنان و زایمان مادر را معاینه کردند اما پزشکی که عمل را انجام داده به دلیل این که پدر در حین این اتفاقات استرس زیادی داشته درگیر می‌شود که فیلم آن نیز موجود است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: البته رفتار پدر با توجه به شرایطی که داشته و اضطراب و استرسی که بر او حاکم بوده حق داشته و پزشکی که عمل را انجام داد به دلیل فضایی که پدر نوزاد ایجاد کرده احساس کرده با حضور در آنجا درگیری ایجاد شود به همین دلیل سایر پزشکان مادر و نوزاد را معاینه کردند.

واقعیت ماجرای بریدگی گونه نوزاد اصفهانی چیست؟! +عکس

وی با اشاره به رئیس بیمارستان مربوطه گفت: رئیس بیمارستان نیز پس از این ماجرا با پدر و مادر نوزاد صحبت کرده و دلیل بریدگی را توضیح داد و آن‌ها هم قبول کردند، اما پس از اینکه از بیمارستان می‌روند این جریانات پیش می‌آید.

انتقام‌گیری از پزشکان، با قصد خاص

وی با اشاره به حاشیه‌هایی که در مورد جامعه پزشکی رخ می‌دهد گفت: با توجه به مشکلات اجتماعی و اقتصادی گروهی قصد بر این دارند که مقصر جلوه دهند و از آنجائی که پزشکان را اقشار پردرآمد تلقی می‌کنند از این موارد استفاده می‌شود و به نوعی انتقام‌گیری است و همه با شنیدن این جریانات سریع آن را می‌پذیرند.

اصغری تصریح کرد: اما این کار ضربه زیادی به بیمار و عمل می‌زند و با پخش و تکرار خبرهای غیر شفاف در این مورد سبب می‌شود مادری که عمل سزارین دارد نگرانی زیادی در این مورد برای او ایجاد شود و ایجاد این تصویر کمکی به بیمار نمی‌کند.

وی گفت: این مسئله راه حل دارد،همینطور که این پدر گفته به نظام پزشکی شکایت کرده و اگر قصوری باشد کارشناسان بررسی می‌کنند، اگر تشخیص مبنی بر اینکه پزشک کوتاهی کرده او را جریمه می‌کنند.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار