سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 83813
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » ناقوس مرگ در دل آب‌های استان لرستان/سهم دلفان 3 قربانی/ بی‌احتیاطی مردم یا کمبود امکانات
Print This Post
گزارش جامع؛

غرق‌شدگی در رودخانه‌ها و آبشارهای استان لرستان به امری مکرر تبدیل‌شده به‌طوری‌که از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۲ نفر در آب‌های استان جان‌ باخته‌اند.

سلام دلفان – در فصل زمستان سیلاب و در فصل گرم سال آبشارها و رودخانه‌های استان لرستان مردم را به کام مرگ می‌کشانند.غرق شدن مکرر در آب‌های استان به‌ نوعی مرگ تکراری شده و هرچند وقت یک‌بار خبر غرق شدن جوانان و نوجوانان تیتر رسانه‌های استان می‌شود.

آبشارها، رودخانه‌ها و سدهای استان قربانگاه انسان‌های سهل‌انگاری شده که بدون آشنایی با فنون شنا، به بهانه آب‌بازی و شنا کردن خود را قربانی لحظه‌ای خنک شدن و تفریح می‌کنند.

غرق شدن‌های مکرر در آب‌های استان

کشته شدن دست‌کم 12 نفر طی امسال نتیجه کمبود فضاهای تفریحی و شنا، بی‌احتیاطی افراد و عدم رعایت مسائل ایمنی در محل  آب‌های استان است.

فضل‌الله رشیدی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد با اشاره به تعداد حوادث غرقی در آب‌های استان که سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد در محل حادثه حضور یافته است اظهار داشت: سال 93 هشت نفر، سال گذشته پنج نفر و طی امسال نیز هشت نفر در آبشار، رودخانه و سدهای استان غرق‌شده است.

وی بابیان اینکه افرادی در دریاچه کیو، منطقه قلعه جغد و آبشار بیشه طی دو ماه اخیر غرق‌شده‌اند افزود: در شهرستان دلفان، شهرستان پلدختر، سد خاکی ده پیر و در آبشار دره گرم نیز غرقی داشته‌ایم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد عنوان کرد: طی دو روز گذشته نیز دو نفر در محل احداث سد معشوره گرفتار آب شدند که یک نفر توسط اهالی نجات یافت، نفر دیگر غرق شد و هنوز جسد ولی پیدا نشده است.

وی با اشاره به غرق شدن مکرر افراد در رودخانه، آبشار و یا سدهای استان بیان کرد: عدم داشتن فنون شنا و عدم آشنایی با جریان آب سبب فرورفتن و غرق شدند آن‌ها می‌شود.

عدم آشنایی با فنون شنا و جریان آب

رشیدی تصریح کرد: با وجود اینکه هوا گرم است و جوانان نیز به جهت تفریح به آبشارها و یا رودخانه‌ها رفته و اقدام به آب‌تنی می‌کنند ولی متأسفانه چون با فنون شنا آشنا نیستند غرق می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در محل آبشارها تابلو شنا ممنون وجود دارد که باید خود افراد رعایت کنند، در خیلی مناطق مانند کنار رودخانه‌ها امکان نصب تابلو هشدار نیست که لازم است خانواده‌ها بیشتر مراقب فرزندان خود باشند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد گفت: با وجود اینکه در محل آبشار بیشه تابلو شنا ممنون نصب است و در مناطقی که امکان غرق شدن بیشتر است نگهبان وجود دارد و با وجود سخت‌گیری‌هایی که می‌شود ولی افراد در جاهایی که نگهبان حضور ندارد اقدام به آب‌تنی می‌کنند.

وی اظهار داشت: در برخی نقاط نیز آب شفاف است و افراد گمان می‌کنند عمق آب کم است که وارد آب‌شده و بلافاصله دچار غرق‌شدگی می‌شوند.

رشیدی افزود: متأسفانه جونان بی‌احتیاطی می‌کنند، مهم‌ترین اقدام رعایت کردن خود جوانان است، تفریح سالم داشته باشند و اگر می‌خواهند آب‌تنی کنند به استخر شنا بروند.

عدم توجه به ایمنی مکان‌های گردشگری

اسدزاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی دورود اظهار داشت: نصب علائم هشداردهنده و ایمنی در مناطق آب‌ها به‌ هیچ‌ عنوان رعایت نشده است، همان‌طور که تبلیغات گردشگری برای جذب گردشگر انجام می‌شود به همان  اندازه باید به ایمنی مکان‌های گردشگری نیز توجه شود.

وی افزود: متأسفانه تاکنون هیچ قدمی از طرف متولیان امر برداشته نشده، مردم به آبشارهایی که در سطح استان وجود دارد جهت تفریح مراجعه می‌کنند ولی هیچ محدوده شنا مجاز و شنا ممنوع تعریف‌نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی دورود عنوان کرد: به مباحث جاذبه‌های گردشگری پرداخته می‌شود اما امنیت مردم در هاله‌ای از ابهام است، چه کسی باید این رسالت را انجام بدهد مشخص نیست.

وی بیان کرد: اگر محدوده شنا مشخص و شنا در منطقه‌ای ممنون است باید علائم هشداردهنده نصب شود که این اقدام در مناطق داخل شهر بر عهده شهرداری است ولی در دریاچه‌ای مانند گهر که میراث فرهنگی متولی مسائل آن است و هلال‌احمر در ایام تعطیل و تابستان کمپ‌هایی ایجاد می‌کند باید تدابیری در راستای امنیت گردشگران بیندیشند.

اسد زاده تصریح کرد: مسائل ایمنی مناطقی که خطر غرق شدن آن‌ها بیشتر است می‌توان در قالب بروشورهایی که برای گردشگران در خروجی شهرها توزیع می‌شود تهیه شود.

80 درصد غرقی‌ها بومی است

وی بابیان اینکه 80 درصد افرادی که غرق می‌شوند بومی هستند خاطرنشان کرد: بهترین راه فرهنگ‌سازی است، باید اطلاع‌رسانی بیشتری از طریق صداوسیما انجام شود و خانواده‌ها نسبت به جوانان هوشیار باشند.

علی عباسی نژاد مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان کوهدشت اظهار داشت: نوجوانان و جوانان در فصل گرما جهت آب‌تنی و تفریح به رودخانه‌ها و آبشارها مراجعه می‌کنند ولی متوجه خطر آب  نیستند، عمق آب و محیط برایشان ناشناخته است.

وی با بیان اینکه با کمبود نیروی غواص در سازمان آتش‌نشانی شهرستان مواجه هستیم افزود: در حال حاضر یک غواص در سازمان آتش‌نشانی کوهدشت حضور دارد و با توجه به اینکه شرایط حضور غواص در این سازمان وجود دارد نیاز است تعداد بیشتری در این سازمان حضور داشته باشد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان کوهدشت عنوان کرد: متأسفانه مسائل ایمنی نیز در محل آب‌هایی که افراد برای آب‌تنی مراجعه می‌کنند کم است و هیچ اقدامی در راستای شناسایی مکان‌های خطرناک انجام‌نشده است.

وی بیان کرد: باید در مکان‌هایی که امکان خطر غرق شدن بیشتر است تابلوهای شنا ممنوع نصب شود، اطلاع‌رسانی‌ها قبل از اتفاق انجام شود و فرهنگ‌سازی شود که در کل محیط‌ها شنا نکنند.

کمبود فضای تفریحی و استخر شنا

عباسی نژاد تصریح کرد: عاملی که سبب می‌شود مردم شهرستان برای آب‌تنی به رودخانه مراجعه کنند کمبود فضای تفریحی و استخر است به‌ طوری‌که شهرستان کوهدشت تنها دو سالن استخر شنا دارد که فعال نیستند و در صورت فعال شدن هزینه‌های بالایی دریافت می‌کنند که در توان مردم نیست.

علی‌اکبری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان دلفان بابیان اینکه طی امسال 3  نفر در شهرستان دلفان غرق‌شده است اظهار داشت: یک نفر در رودخانه بادآور و طی چند روز گذشته نیز یک نفر در منطقه تنگ گاو شمار محل احداث سد معشوره غرق‌شده است و یک مورد هم غرق شدگی کودک در منطقه میربگ داشتیم.

وی افزود: اکثر افرادی که در سنوات گذشته در آب‌های این شهرستان غرق‌شده‌اند بومی شهرستان بوده و یکی از مهم‌ترین مسائل عدم رعایت اصول ایمنی است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان دلفان عنوان کرد: متأسفانه جوانان با فنون شنا آشنا نیستند و آگاهی ندارند رودخانه چه خطراتی دارد بنابراین صداوسیما باید اطلاع‌رسانی بیشتری داشته باشد و از توضیحات کارشناسان استفاده کند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر افرادی که غرق می‌شوند نوجوان و جوان هستند و در اکثر روزهای تعطیل این اتفاق رخ می‌دهد خانواده‌ها باید بیشتر مراقب فرزندان خود باشند.

غلامی رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی شهرستان الیگودرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیشتر افرادی که در آب‌های این شهرستان غرق می‌شوند به خاطر وجود سدها در اطراف شهر و روستا است که در محل زندگی مردم قرار دارند.

ترویج فرهنگ یادگیری شنا

وی افزود: علت اصلی غرق شدن عدم آشنایی افراد به فنون شنا است که باید فرهنگ‌سازی در راستای آموزش شنا انجام شود، نیاز است صداوسیما در برنامه‌های تلویزیونی و ائمه جمعه در خطبه‌ها جوانان را تشویق به فرا گفتن فنون شنا کنند چراکه یادگیری شنا نیز از احادیث پیامبر(ص) است.

رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی شهرستان الیگودرز عنوان کرد: اطلاع‌رسانی در راستای خطرات آبشارها و رودخانه‌ها انجام‌نشده و اقدامی در راستای ترویج فرهنگ یادگیری شنا صورت نگرفته که نیاز است در این زمینه اقدام شود.

محمد دارایی معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر لرستان در راستای تعداد غرق‌شدگی در آب‌های استان اظهار داشت: سال گذشته چهار حادثه غرق‌شدگی و از ابتدای امسال تاکنون پنج حادثه رخ‌داده که سه نفر غرق و دو نفر نیز مصدوم شدند.

وی افزود: پایگاه ساحلی هلال‌احمر در محل دریاچه گهر استقرار دارد و در مابقی مناطق تیم غواصی در پایگاه‌های امداد جاده‌ای حضور دارند که در زمان اعلام حادثه از طریق شعبه به منطقه مورد نظر اعزام می‌شوند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر لرستان عنوان کرد: با توجه به اینکه  بیشتر غرق‌شدگی‌هایی که در استان رخ می‌دهد در رودخانه‌ها است و افراد غرق‌شده بومی هستند عامل اصلی رخ دادن این‌گونه حوادث خود مردم‌اند چراکه از مکان‌های حادثه‌خیز اطلاع دارند.

وی بیان کرد: امداد و نجات هلال‌احمر بعد از رخ دادن حادثه در محل مورد نظر حضور پیدا می‌کند بنابراین باید اطلاع‌رسانی قبل از وقوع حادثه انجام شود که در این زمینه صداوسیما می‌تواند نقش بیشتری داشته باشد.

اطلاع‌رسانی صداوسیما در قالب گزارش‌های خبری

محمد بازوند مدیرکل صداوسیمای استان لرستان اظهار داشت: اطلاع‌رسانی صداوسیما در قالب گزارش‌های خبری و بیان مباحث کارشناسی توسط افراد متخصص در حوزه مربی‌گری شنا همواره در دستور کار است و از طریق رادیو و تلویزیون برنامه‌های کاملاً هشدار دهنده تهیه‌ شده به‌ ویژه در راستای آبشار بیشه که متأسفانه امسال چند قربانی گرفته و به علت اینکه افراد ناآشنا به محل هستند این حوادث رخ می‌دهد.

وی افزود: در این فصل سال جوانان برای شنا و آب‌تنی به آبشارها و رودخانه‌ها مراجعه می‌کنند که این اطلاع‌رسانی بیشتر می‌شود؛ متأسفانه برخی‌ها نیز به علت نپذیرفتن اطلاعاتی که رسانه‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند و اعتماد بی‌خود به خودشان دارند قربانی می‌شوند.

مدیرکل صداوسیمای استان لرستان عنوان کرد: یکی از عوامل اصلی رخ دادن پی‌درپی این حادثه در استان عدم رعایت مسائل ایمنی است به‌ طوری‌که باید در کنار اماکن گردشگری مانند آبشار بیشه که تاکنون قربانی‌های بسیاری گرفته است تیم نجات‌غریق وجود داشته باشد.

استقرار تیم نجات‌غریق در مناطق پرخطر

وی بیان کرد: جان افراد تا حدی ارزشمند است که باید متولیان امر از جمله اداره کل ورزش و جوانان استان افرادی را در تابستان به‌ عنوان نجات‌غریق در مناطق پر خطر مستقر کند.

بازوند با بیان اینکه وضعیت ایمنی مکان‌های گردشگری مناسب نیست تصریح کرد: مکان‌های گردشگری به حالت طبیعی خود هستند و تاکنون هیچ اقدامی توسط متولیان امر انجام‌نشده که باید میراث فرهنگی در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهد.

مهدی بهاروند معاون گردشگری میراث فرهنگی استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بابیان اینکه عامل غرق‌شدگی‌های استان بی‌احتیاطی مردم است اظهار داشت: در آبشار بیشه 10 تابلو شنا ممنوع نصب‌ شده و غریق نجات در مکان مستقر است که به‌ صورت دائمی حضور دارند ولی مردم رعایت نمی‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه دبی آب در برخی نقاط آبشار بیشه بالا است و تابلو اعلام‌خطر نصب‌شده ولی مردم رعایت نمی‌کنند حتی نحوه شنا کردن و پوشش نامناسب شناگرها نیز به لحاظ فرهنگی قابل‌قبول نیست.

حصارکشی محوطه آبشار بیشه

معاون میراث گردشگری میراث فرهنگی استان لرستان عنوان کرد: چند گودی در زیر آبشار وجود دارد که خطرناک است و دبی آب با توجه به بارش‌های استان افزایش‌یافته و باوجوداینکه در برخی روزها هشت هزار نفر گردشگر به آبشار مراجعه می‌کنند غریق نجات‌ها و نگهبانانی که در محل حضور دارند باید از ورود چند نفر به آب ممانعت کنند بنابراین باید مردم احتیاط بیشتری داشته باشند.

وی بیان کرد: تنها راهی که وجود دارد این است که محوطه آبشار را حصار کشی کنیم  تا کسی به رودخانه ورود نکند یا اینکه در مکان‌هایی که گودی وجود دارد به هر نحوی پر شوند.

بهاروند تصریح کرد: در حال حاضر اطلاع‌رسانی‌ها بیشتر شده و بنا است مشاوری در این زمینه به‌کارگیری شود  تا در راستای ایمنی این مکان‌ها طرح جامعی ارائه و حوادث کاهش یابد.

آب‌های استان لرستان قربانگاه افرادی شده که در اثر بی‌احتیاطی، عدم آشنایی با فنون شنا و مکان موردنظر و از طرفی کمبود امکانات لازم برای امداد و نجات  و هشدار جان خود را از دست می‌دهند که لازم است به اطلاع‌رسانی از خطرات و ایمنی مکان‌ها توجه بیشتری شود و اگر زیرساخت‌های لازم فراهم شود خیلی راحت‌تر جلوی این حوادث گرفته می‌شود.

گزارش از فاطمه بیرانوند/ تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار