سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 8414
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » فرهنگ؛ اصالت یا عدم اصالت
Print This Post

فرهنگ یعنی ذهنیت های حاکم بر وجود انسان که رفتار های او را به سمتی هدایت می کنند/ آیا فرهنگ دارای اصالت است و یا امری است تبعی؟

تعریف فرهنگ:

فرهنگ یعنی ذهنیت های حاکم بر وجود انسان که رفتار های او را به سمتی هدایت می کنند.

فرد یا جامعه دارای ذهنیت هایی هستند که منشأ اصلی رفتار و اعمال آنهاست و در واقع این اعمال و رفتار اثر همان ذهنیت و طرز تفکر است.

و این تأثیر تأثیری است مستقیم. به این معنا که رفتار افراد وجامعه به آن میزان رشد و ترقّی خواهد داشت که ذهنیت ها و طرز تفکر افراد و جامعه  رشد و ترقّی داشته باشد. و این رابطه در جهت منفی هم بدین منوال است و دارای رابطه ی مستقیم است.

فرهنگ؛ اصالت یا عدم اصالت

در این جا بیان یک نکته بسیار ضروری است، اینکه آیا فرهنگ دارای اصالت است و یا امری است تبعی؟

در اینجا دو نظر و دیدگاه وجود دارد:

الف) گروهی معتقدند که فرهنگ امری است تبعی؛ به این معنا که اصلاح و رشد فرهنگی جامعه تابع رشد در امور دیگر ازجمله اقتصاد و امور مادی است.

این گروه معتقدند  اگر در جامعه ای اقتصاد بهبود پیدا کند، فرهنگ آن جامعه هم اصلاح شده و رو به رشد و ترقّی خواهد رفت. که متأسفانه برخی از کاندیدهای ریاست جمهوری هم در بیانات خود در مناظره ها  خود را هم نظر و هم عقیده با این گروه نشان دادند.

ب) گروه دوم گروهی هستند که اصالت رابه فرهنگ می دهند و معتقدند که در مقوله های مختلفی مثل اقتصاد اگر فرهنگ اصلاح و رشد یابد، آن امور نیز به تبع فرهنگ اصلاح و پیشرفت خواهند کرد.

مثلاً در بحث اقتصاد ابتدا باید فرهنگ های اقتصادی را در جامعه نهادینه کرد و آنها را پیشرفت داد تا به تبع آن اقتصاد جامعه پیشرفت کند.

نظر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) بر اصالت فرهنگ می باشد و این امر با کمی تأمل در نامگذاری چند سال اخیر روشن خواهد شد. از جمله: اصلاح الگوی مصرف، جهاد اقتصادی، حمایت از کار و سرمایه ی ایرانی و همچنین طرح یک فرهنگ اقتصادی به نام اقتصاد مقاومتی نشان از آن دارد که رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) قصد دارند با اصلاح فرهنگ اقتصاد، اقتصاد جمهوری اسلامی را اصلاح و ترقّی دهند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار