سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 86048
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » مرگ صنعت در دلفان/ شهرک صنعتی دلفان چشم به راه همت مسئولان
Print This Post
19 سال گذشت؛

سال 76 بود که با هدف اشتغالزایی بیش از یکهزار و 200 نفر از افراد جویای کار و رونق اقتصادی و شکوفا شدن صنعت در شهرستان دلفان ناحیه صنعتی علیمیرزایی این شهرستان با تملک 25 هکتار زمین فعالیت خود را آغاز کرد.

سلام دلفان – با شروع بکار اولین واحد تولیدی در این ناحیه صنعتی که در زمینه فولاد فعالیت می کرد امیدها روز به روز به رونق شهرستان در دل مردم زنده می شد.
با راه اندازی این منطقه صنعتی و حضور سرمایه گذاران غیربومی صنعت در دلفان محروم کلید خورد و نور امید در دل مردم وجوانان جویای کار در این منطقه روشن شد که بالاخره کهن دیار مظلوم دلفان ، صاحب یک ناحیه صنعتی شد.

image_8477507584-Copy
بیکاران جویای کار به آینده امیدوارتر شدند و عده ای خوشحال از اینکه صنعت در دلفان پا گرفته ودغدغه مردم این شهرستان که موضوع اشتغال است حل می شود.
جایی که قرار بود واحدهای صنعتی مختلف با تولید قطعات خودرو، فولاد و میلگرد، قطعات و ادوات کشاورزی،طناب دریایی، عایق های رطوبتی، سیم جوش، کفش، کلید و پریز، کودشیمیایی و فرآورده های دامی با اشتغالزایی 500 نفر تاسیس شود.
اما با گذشت چندین سال انگار صنعت با این دیار با بیکاری 40درصدی آن روی خوشی نداشت و واحدهای به بهره برداری رسیده هرکدام به دلایلی مرگ خود را اعلام می کردند. image_8462827520-Copy
به گفته فرماندار شهرستان دلفان از 26 واحد ناحیه صنعتی علیمیرزایی این شهرستان تنها پنج واحد آن فعال است که نیازمند توجه مسئولان استانی است .
اکنون بسیاری از صاحبان واحد های صنعتی منطقه را ترک کرده اند و برخی از این واحدها بر اثربرف و باران تخریب و برخی رها شده اند و برخی نیز تنها یک نگهبان برای حفاظت از تجهیزات آن بکار گرفته اند.
مشکلات این ناحیه صنعتی دست به دست هم دادند و صنعت نوپای دلفان به دلیل عدم برنامه ریزی و کوتاهی مسئولان و البته تعدادی از سرمایه گذارانی که تسهیلات دریافتی از بانک های این شهرستان را در دیگر شهرستانهای برخوردار هزینه کرده اند دوامی نیاورد.
ناحیه صنعتی شهرستان دلفان هم اکنون با اشتغال زایی کمتر از60 نفر فعال ونیمه فعال است و مابقی آنها سال هاست تعطیل شده و افرادی که در شرکت های فوق مشغول شده بودند از کار بیکار شدند. image_8459386880-Copy
مرگ صنعت در دلفان در حالی به صدا در آمده که این شهرستان یکی از محرومترین مناطق استان لرستان و حتی کشور است.
دلفان بر اساس آمارهای ارائه شده توسط مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت لرستان در زمینه صنعت وضعیت مناسبی ندارد و این شهرستان از کمترین واحدهای صنعتی در لرستان بهره مند است و میزان اشتغال زایی صنعت در آن بسیار ناچیز است .
دلفان در بسیاری از شاخص ها آمارهای خوبی ندارد رتبه اول آماربیکاری استان لرستان و رتبه نخست آمار کارگران ساختمانی را داراست و این در حالی است که کارگران این شهرستان در فصول پاییز و زمستان بیکارند و آمار بالای بیکاری دراین دوفصل تا دوبرابر تشدید می شود.
سرانه درآمد مردم این شهرستان نسبت به دیگر مناطق لرستان پایین تر است به طوری که از جمعیت 147 هزار نفری آن 23 هزار نفر جمعیت تحت پوشش خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی هستند.
بدون شک حل مشکلات واحدهای تولیدی ناحیه صنعتی علیمیرزایی شهرستان دلفان نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق صنعت در منطقه دارد که امیدواریم مسئولان مربوطه نسبت به حل این مشکلات اقدام کنند.

نگارنده: علی معظمی گودرزی – ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار