سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 88895
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » شهرستان دلفان قطب تولید نخود در لرستان
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین و استراتژیک ترین بخش های هر نظامی محسوب می شود جرا که امروزه تهیه غذا به عنوان یک چالش جدی و اساسی مطرح است و به همین خاطر دولت ها برای تشویق کشاورزان به تولید بیشتر اقدامات زیادی را انجام می دهند.

به گزارش سلام دلفان حبوبات بعد از غلات دومین منبع غذایی انسان به شمار می روند و در این میان نخود با دارا بودن حداقل 25 درصد پروتئین نفش مهمی در تامین پروتئین دارد.
کارشناسان معتقدند حبوبات با تثبیت زیستی نیتروژن موجب بهبودی حاصلخیزی خاک می شوند هر بوته به عنوان کارخانه کوچکی از کود شیمیایی نیتروژن عمل می کند و موجب بهبودی خواص فیزیکی ، شیمیایی و زیستی خاک می شود و از طرفی این محصول از گیاهان کم توقع و برای کشت در نظام های کم نهاده و ارگانیک مطلوب است.
شهرستان دلفان با 133 هزار هکتار اراضی کشاورزی و تولید سالانه 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی یکی از قطب های مهم کشاورزی در استان لرستان است.
60در صد از جمعیت 145هزار نفری شهرستان دلفان در روستاها و 40درصد در شهرنورآباد زندگی می کنندکه عمده فعالیت آنان کشاورزی و دامداری است.
یکی از محصولات مهم در شهرستان دلفان حبوبات است که حبوبات تولیدی توسط کشاورزان این منطقه به سایرنقاط و خارج از کشور صادر می شود .
به گفته کارشناسان ، متوسط تولید نخود در شهرستان دلفان یک تن در هکتار است که این میزان نسبت به متوسط تولید کشوری 200 کیلوگرم بالاتر است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان در این باره گفت : در سال زراعی گذشته 20 هزار تن حبوبات در این شهرستان تولید شد و نخود تولیدی در این شهرستان از نظر کیفی ، خوش پختی و خوش خوراکی از کیفیت بالایی برخوردار است.
فرشاد بابایی افزود : شهرستان دلفان از صادر کنندگان مهم تولید نخود در کشور است که متاسفانه به دلیل نبود شرکت های صادراتی نخود تولیدی این شهرستان بنام دیگر شهرستان ها صادر می شود .
وی ، یکی از مشکلات نخود کاران این شهرستان را ناکافی بودن صنایع تبدیلی و دسته بندی عنوان کرد و اظهار داشت : این امر موجب شده است که نخود تولیدی شهرستان دلفان به نام دیگر شهرستان ها روانه بازار مصرف شود .
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان همچنین یکی دیگر از مشکلات نخودکاران این شهرستان را کمبود کمباین جهت مکانیزه نبودن برداشت این محصول عنوان کرد که کشاورزان با روش سنتی و با هزاران مشکل کار برداشت این محصول را انجام می دهند.
فرماندار شهرستان دلفان نیز در این باره گفت : این شهرستان به عنوان قطب مهم تولید حبوبات راه اندازی مرکز تحقیقات حبوبات در آن ضروری است .
جعفر طولابی اظهار داشت:در سال زراعی جاری 45 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دلفان به زیر کشت نخود رفته که پیش بینی می شود 36هزار تن نخود از این اراضی برداشت شود .
شهرستان دلفان با 133 هزار هکتار اراضی کشاورزی و تولید سالانه 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی یکی از قطب های مهم کشاورزی در استان لرستان است .نویسنده بابایی منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار