سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 89178
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » دیوان محاسبات را چرا دولتی می‌کنید /تعطیل کنید و خلاص!
Print This Post

در اقدامی عجیب و سؤال‌برانگیز، یک مقام دولتی از سوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نامزد ریاست دیوان محاسبات شد!!

به گزارش سلام دلفان، محسن بیگلری عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به ایسنا گفت: پیش از این 30 نفر برای ریاست دیوان محاسبات ثبت‌نام کرده بودند که در جلسه یکشنبه کمیسیون در مورد سه نفر به جمع‌بندی رسیدیم و در نهایت از بین الیاس نادران و علیرضا منادی سفیدان و عادل آذر، عادل آذر (رئیس مرکز آمار) با رأی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان گزینه پیشنهادی کمیسیون برای ریاست دیوان محاسبات انتخاب شد.
طبق قانون رئیس و دادستان دیوان محاسبات به پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه و با رأی نمایندگان در صحن علنی مجلس انتخاب می‌شوند.
یادآور می‌شود دیوان محاسبات مجلس، در واقع دادگاه است و مسئولیت خطیر نظارت بر همه فرآیندهای مالی به ویژه در دولت را برعهده دارد. این دیوان به همه حساب‌های وزارتخانه، مؤسسات، شرکتهای دولتی و دیگر دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند- به ترتیبی که قانون مقرر می‌دارد- رسیدگی یا حسابرسی می‌کند تا هیچ هزینه‌ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکرده باشد و هر وجهی در محل خود به مصرف رسیده باشد. دیوان محاسبات کشور حساب‌ها و اسناد و مدارک مربوط را برابر قانون جمع‌آوری می‌کند و گزارش تفریغ بودجه هر سال را به انضمام نظارت خود به مجلس شورای اسلامی تسلیم می‌کند.
طبق قانون دیوان محاسبات، هدف از تشکیل آن اعمال کنترل و نظارت مستمر مالی به منظور پاسداری از بیت‌المال از طریق:
الف- کنترل عملیات و فعالیت‌های مالی کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند.
ب- بررسی و حسابرسی وجوه مصرف شده و درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار در ارتباط با سیاست‌های مالی تعیین شده در بودجه مصوب با توجه به گزارش عملیاتی و محاسباتی مأخوذه از دستگاه‌های مربوطه.
ج- تهیه و تدوین گزارش تفریغ بودجه بانضمام نظرات خود و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی می‌باشد.
یادآور می‌شود در ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی دیوان محاسبات یکی از مراکز پیگیر ماجرا و در عین حال موظف به پاسخگویی درباره کوتاهی‌های انجام گرفته است.
با عنایت به جایگاه خطیر و مستقل نظارتی دیوان محاسبات جای سؤال است که چگونه کمیسیون برنامه و بودجه به جای نامزد کردن یکی از افراد مستقل معرفی شده، یک مقام دولتی را نامزد ریاست این جایگاه نظارتی و از جمله نظارت بر عملکرد مالی دولت کرده است؟!
پیش از این از آقایان الیاس نادران، غلامرضا اسداللهی، اسماعیل جلیلی، علیرضا منادی، موسی‌الرضا ثروتی و چند نفر دیگر به عنوان نامزد ریاست دیوان محاسبات نام برده شده بود.
ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم اکنون برعهده غلامرضا تاجگردون نماینده اصلاح‌طلب (معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت اصلاحات) است.

منبع: کیهان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار