سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 9148
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۸ نظر
خانه » اخبار برتر » شفاف سازی یا ماست مالیزاسیون؟ / جابجایی عباسپور و مرادی راهی کم هزینه برای خروج از بن بست!
Print This Post
کلاف سردرگم انتخابات شورای شهر نورآباد چگونه باز شد؟

شاید به گمان آقایان، کم هزینه ترین راه برای خروج از این معرکه جابجایی علی حسین عباسپور با عبدالحسین مرادی بود و شاید از این رو بود که بررسی ها ادامه پیدا نکرد، وگرنه دلیلی ندارد زمانی که با بازشماری نصف آراء تخلفاتی در این حد آشکار شده، سایر صندوق ها بازشماری نشود.

سرویس سیاسی سلام دلفان: 1- پرونده انتخابات چهارم شورای شهر نورآباد از آنچنان ابعادی برخوردار است که پرداختن به هر کدام از این ابعاد خود مجال مفصلی می طلبد. پس مخاطب گرامی اگر تا ماه ها بعد از انتخابات شاهد پرداختن رسانه به این موضوع باشد نباید تعجّب بکند!

2- بررسی و ریشه یابی علل مسائل بوجود آمده حول انتخابات از آن رو اهمیّت دارد که آشکار شدن ریشه های آن، ریشه و علل بسیاری از معضلات شهر را آشکار خواهد ساخت.

3- طی چند وقت اخیر شاید برخی ها اینگونه وانمود کردند که عدّه ای از کاندیداها به همراه تعدادی از رسانه ها اصرار بر عدم سلامت انتخابات دارند و به ناحقّ قصد دارند اذهان عمومی را با ادعای وجود تقلب و تخلف گسترده در انتخابات  مشوش کنند.

در این باره گفتنی هایی وجود دارد و آن اینکه :

تعدادی از رسانه های مستقل که رسالت اصلی خود را دفاع از حقوق مردم می دانند، در ابتدای امر که اعتراض کاندیداها به نتیجه انتخابات را مشاهده کردند بنابر وظیفه ذاتی خود سعی کردند تا حرف این افراد را به گوش مسئولین برسانند و صدای دادخواهی آنان را منتشر سازند تا مبادا حقّی از کسی ضایع شود.

پس از گذشت زمان و بالا رفتن حساسیت ها در بین افکار عمومی و آشکار شدن گوشه هایی از اتّفاقاتی که در انتخابات رخ داده، رسانه سوگند یاد کرد که تا آشکار شدن همه ابعاد قضیه قلم را زمین نگذارد. تأکید می شود که رسالت اصلی رسانه، روشن شدن حقیقت بوده و هست و اینکه این حقیقت به نفع چه کسی و به ضرر چه کسی تمام بشود اصلاً موضوعیت ندارد.

4- امّا به راستی چه عاملی باعث شدکه حساسیت ها نسبت به انتخابات تا این حدّ برانگیخته شود؟

در پاسخ به این سؤال، به جرأت می توان ادعا نمود که مهمّ ترین عامل، خود مسئولین دست اندرکار انتخابات بودند. آنچه که مسئولین برگزاری انتخابات- از شخص فرماندار گرفته تا هیئت نظارت بر انتخابات استان که نماینده دلفان و سلسله نیز خود یکی از آنان است- از خود بر جای گذاشتند عبارت است از عملکردی مشکوک، ابهام آلود و غیر شفاف. این نوع عملکرد که نگارنده اصرار دارد آن را مشکوک، ابهام آلود و غیرشفاف بنامد از قبل از انتخابات آغاز شد و تا اکنون که مُهر تایید خود را بر پای پرونده انتخابات زدند ادامه دارد.

انتخاب عجیب اعضای هیئت اجرایی انتخابات شورا که مردم را انگشت به دهان کرد، جابجایی و تعویض های مکرر در ترکیب اعضای هیئت نظارت شهرستان، بررسی صلاحیت ها به شکلی صوری و سطحی، چینش عوامل اجرایی صندوق ها به نحوی که داد همه را بالا آورد، عزل و نصب معنادار- تاکید می شود معنادار- اعضای هیئت نظارت شهرستان در فاصله 3 روز مانده به انتخابات، عدم برخورد با تخلفات گسترده در روز انتخابات، مقاومت های بیش از حد در مقابل بررسی اعتراضات کاندیداها و در مرحله بعد مقاومت در برابر بازشماری آراء، فشار به رئیس هیئت نظارت شهرستان برای تأیید صحت انتخابات، عدم پاسخگویی به مطالبات صریحی که توسط امام جمعه شهر از تریبون نمازجمعه مطرح شد، بازشماری آراء به شیوه ای مخفی، و… و….. و…… همه و همه گوشه ای از عملکرد مسئولین محترم دست اندرکار انتخابات شورای چهارم است.

حال مخاطب گرامی خود قضاوت کند که با توجه به مواردی که برشمرده شد، اگر اسم این عملکرد را مشکوک، غیرشفاف و ابهام آلود نگذاریم، پس چه اسم دیگری را می توان بر آن نهاد؟

5- از روز بعد از انتخابات که اعتراض کاندیداها کلید خورد قابل پیش بینی بود که اراده ای که مو را از ماست بیرون بکشد به هیچ وجه وجود ندارد. کمی بعد مشخّص شد که نه تنها “مو از ماست” بیرون کشیده نمی شود، بلکه بوی ماست مالی کردن قضایا هم به مشام می رسد! دلایل آن نیز کاملاً واضح است: ابتدا که به هیچ وجه به بازشماری تن داده نمی شد و مقاومت جانانه ای در برابر آن شکل گرفت، در مرحله بعد که تصمیم به بازشماری گرفته شد در نخستین بازشماری، بدون اینکه به رسانه ها اطلاع داده شود و یا نماینده ای از طرف آنان خواسته شود بازشماری 5 صندوق آغاز شد. بازشماری در میان سکوت کامل و غیبت رسانه ها در حالی صورت می گرفت که سال 88 زمانی که نظام مقتدر جمهوری اسلامی با ادعای تقلّب برخی ها مواجه شد، 10 درصد آراء در مقابل دوربین های صدا و سیما و با حضور نمایندگان کاندیداها بازشماری شد.

آن روز، نظام اسلامی هدفش شفاف سازی و تبیین حقایق بود، امّا چرا بازشماری انتخابات دلفان کاملاً مخفیانه و بدون حضور رسانه ها و نمایندگان کاندیداها انجام شد؟ بازشماری به این شیوه که هیچ حقیقتی را برای مردم روشن نمی ساخت تنها نتیجه اش شاید این می توانست که آقایان را از شوری دست پخت خود مطلع می ساخت و بس!

در این خصوص ممکن است گفته شود که هدف از بازشماری به این شیوه این بوده که از انتشار اخبار قبل از اعلام رسمی هیئت نظارت جلوگیری شود که باید گفت اگر هدف این بوده و همه تدارکات دیده شده که هیچ کس از محتوای جلسات باخبر نشود، پس چرا اخبار جلسات به بیرون درز پیدا می کرد (یا درز داده می شد!)؟ آیا می توان گفت که از حضور رسانه ها و انتشار اخبار صحیح و به موقع واهمه وجود داشت، امّا مخالفتی با انتشار اخبار به شکل درگوشی وجود نداشت؟

اگر هدف آقایان این بود که هیچ کس از محتوای جلسات بازشماری باخبر نشود- کمّا اینکه در مرحله دوم بازشماری، اعضای هیئت نظارت و کارکنان فرمانداری نیز به جلسه راه داده نشدند- پس چگونه همزمان با پایان مرحله دوم بازشماری به شکل گسترده در شهر شایعه شد که جای نفرات نهم و دهم عوض شده است؟

البته با این همه، در مرحله نخست بازشماری، اعضای هیئت نظارت شهرستان- که دو تن از آنها مدافع حقوق مردم بودند- در جلسه بازشماری حضور داشتند(هرچند که یکی از آنان را به جرم مصاحبه با سلام دلفان در ابتدا راه نداده بودند) و با اینکه فقط 5 صندوق بازشماری شد، امّا حقایق زیادی روشن شد و جابجایی نفر نهم و دهم در همان مرحله ثابت شد.

در مرحله بعد که فشارها برای شمارش کل آراء بیشتر شد، مجدداً هیئتی برای بازشماری تعداد بیشتری از صندوق ها به نورآباد فرستاده شد. این دفعه به قدری کار سری انجام گرفت که حتی اعضای هیئت نظارت شهرستان نیز راه داده نشدند! در این مرحله 14 عدد از صندوق ها بازشماری شد و البته برخلاف 5 صندوق مرحله اوّل، همه چیز حکایت از سلامت انتخابات داشت. شاید هم برای تایید صحت انتخابات به بازشماری صندوق هایی که صحت انتخابات را جلوه دهند نیاز مبرّم وجود داشت!

6- مسئولین هیئت نظارت استان که انتخابات شورای شهر نورآباد به کلافی سردرگم برای آنها تبدیل شده بود، سرانجام تصمیم نهایی را گرفتند و با یک تغییر اصلی و چند تغییر جزئی در ترکیب اعضای شورا انتخابات را تأیید کردند.

شاید به گمان آقایان، کم هزینه ترین راه برای خروج از این معرکه جابجایی علی حسین عباسپور با عبدالحسین مرادی بود و شاید از این رو بود که بررسی ها ادامه پیدا نکرد، وگرنه دلیلی ندارد زمانی که با بازشماری نصف آراء تخلفاتی در این حد آشکار شده، سایر صندوق ها بازشماری نشود.

مهر تأیید نمایندگان مردم لرستان در مجلس در نهایت به پای پرونده انتخابات پر سر و صدای انتخابات شورای شهر نورآباد زده شد، امّا باز هم علامت سؤال های زیادی را  در اذهان عمومی ایجاد کرد. و مهمّ ترین سؤال این است که به چه دلیل پنجاه درصد صندوق های باقی مانده بازشماری نشد؟ چه اشکالی داشت که آقایان دل را دریا می زدند و یک بار برای همیشه کل صندوق ها را بازشماری می کردند و آنگاه مهر تایید خود را پای انتخابات می زدند؟ چرا باید با احتیاط و ترس و لرز به سراغ صندوق های رأی می آمدند؟ مگر در صندوق های رأی چه چیز ترسناکی وجود داشت؟

از مسئولین محترم هیئت نظارت استان سؤال می شود که با کدام حجّت شرعی دست از بازشماری سایر صندوق ها کشیدید؟ آیا همینکه در نتیجه بازشماری مرحله دوم تغییر خاصی مشاهده نکردید برای شما حجّت شرعی ایجاد کرد که سایر صندوق ها نیز سالم است و نیاز به بازشماری نیست؟

سؤال واضح تر این است که از کجا معلوم  با بازشماری 50 درصد صندوق باقی مانده، رأی فردی که قبلاً نهم بوده و اکنون دهم شده افزایش پیدا نمی کرد و یا اصلاً جابجایی در برخی دیگر از اعضا صورت نمی گرفت؟ این احتمال زمانی قوت می گیرد که بدانیم فاصله آراء نفر سیزدهم(آخرین عضو علی البدل) با نفر هشتم حدود ششصد رأی بیش نیست.

از طرفی دیگر سیر نزولی آراء برخی کاندیداهای صدرنشین به گونه ای بوده که دور از ذهن نبود که با بازشماری سایر صندوق ها شاهد اتفاقات جالب تری می بودیم! بر اساس تحلیل های علمی و آماری که توسط کارشناسان صورت پذیرفته و در اختیار نگارنده قرار دارد، چنانچه سایر صندوق ها به همین شیوه بازشماری می شد حدود دو هزار رأی از مجموع آراء برخی از اعضا کاسته می شد. در اینجا باز ممکن است گفته شود که حتّی اگر دوهزار از آراء کاندیدایی خاص کم می شد باز رأی آنها به اندازه ای بوده که از ترکیب اصلی شورا خارج نشوند که در این زمینه باید گفت درست است که کاهش این تعداد رأی از برخی کاندیداها(مخصوصاً اگر در بالای جدول نیز باشند) باعث خروج آنان از ترکیب شورا نمی شد، امّا نکته مهمّ و قابل توجّه این است که اگر این اتفاق رخ می داد آیا اعضای هیئت نظارت می توانسند مهر تأیید خود را پای انتخابات بگذارند؟ انتخاباتی که فقط در یکی دو مورد از تخلفات آن، تعداد دوهزار از آرای برخی کاندیداها کاسته شده بود. و دقیقاً با درک این مسئله، اعضای هیئت نظارت بهترین تصمیم برای برون رفت از این کلاف سردرگم را در این دیدند که همه چیز در این مقطع مختومه شود تا نه سیخ سوخته باشد نه کباب!

7- نکته انحرافی که در این میان وجود دارد این است که همه آنچیزی که به سلامت انتخابات مربوط می شود را وابسته و منوط به بازشماری آراء بدانیم (چه بخشی از آراء چه کلّ آراء) و به دیگر عبارت مسئله “بازشماری آراء” را فصل الخطاب و راه حل قطعی رفع شبهات بوجود آمده درباره سلامت انتخابات بدانیم. همچنان که برخی ها این روزها باد به غبغب انداخته اند و سرمستانه می گویند: بازشماری نیز انجام شد و اتّفاق خاصی نیفتاد!

البتّه که همه مسائل، با بازشماری آراء حل و فصل نمی شود، مثلاً چگونه می توان مشکل چینش معنادار عوامل اجرایی و یا عزل و نصب دقیقه نودی اعضای هیئت نظارت را با بازشماری آراء برطرف کرد؟ یا اینکه اطرافیان برخی کاندیداها پای صندوق های رأی با طیب خاطر برای کاندیدای خود تبلیغ می کردند و حتی رأی دهندگان را مجبور می کردند که اسم فرد مورد نظر خود را نیز به تعرفه خود اضافه کنند چگونه با بازشماری می توان آن را برطرف کرد؟ یا مثلاً آیا می توان عدم بی طرفی برخی مسئولین در انتخابات را با بازشماری آراء برطرف کرد؟!

8- انتخابات شورای چهارم محلّی برای آزمون جدّی برخی نمایندگان مجلس و برخی مسئولین بود که متأسفانه نمره خوبی از این آزمون کسب نکردند و بعید است توقع این را داشته باشند که با رأی اعتماد مجدد مردم راهی خانه ملّت شوند. از طرفی دیگر این انتخابات زنگ خطری بود برای باندهای قدرت و ثروت و آنها را متوجه این نکته مهمّ کرد که دیگر با خیال آسوده نمی توان به مطامع غیرقانونی و غیرمشروع خود رسید و مردم از نیّات شوم آنان باخبر شده اند.

9- و نکته پایانی اینکه بی جا نیست مردم شهید پرور توقع داشته باشند با متخلفین انتخابات برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد و شاهد محاکمه  آنان در دادگاه صالحه باشند. به راستی که در این انتخابات به اعتماد عمومی خدشه وارد شد و این گناهی بس نابخشودنی و جرمی بزرگ است.

 آنچه گفته آمد یک نکته از هزاران است و در این زمینه گفتنی های زیادی وجود دارد و هزاران علامت سؤالی که در برابر عملکرد مسئولین قرار دارد. هرچند تقریباً برای همگان مسجل شده که مسئولین محترم پاسخی به این سؤالات نخواهند داد امّا رسانه این تعهّد را به مردم نجیب دلفان و مخاطبان گرامی می دهد که تا آمدن مسئولین محترم پای میز پاسخگویی دست از مطالبه نخواهد کشید.

 1. نویسنده دیدگاه: دلفانی
  تیر ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۱۸

  رواست حرف شهر مان به گوش آسمان رسد
  در این دیار بی کسی ،کسی به دادمان رسد

  متاسفانه انتخابات شورای شهر از وجود نهاد نظارتی شورای نگهبان بی بهره است . وقتی برخی نمایندگان ناظر رای مردمند! باید فاتحه انتخابات سالم را خواند.
  از آقای بیرانوند نماینده انقلابی بروجرد تقاضاداریم برای بازشماری کامل آرای نوراباد تلاش کند

 2. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  تیر ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۱۵

  بیرانوند داره با حسن روحانی کل کل میکنه وقت این کارها رو نداره اونجایی که داره تلاش میکنه پولش بیشتره

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  تیر ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۳۴

  جانا سخن از زبان ما می گویی…
  حقیقتا تحلیل بسیار زیبا و جالبی از ابتدای کلید خوردن پروسه ی انتخابات شوراهای شهرستان تا زمان کنونی بود!! پر واضح است که هر خواننده ی اهل منطق و تدبیر و تدبر با قدری تامل در این گونه تحلیل ها، به سادگی پی به خیانت بزرگ بخشی از دست اندر کاران غیر مسئول و وابسته به عناصر کذایی قدرت و ثروت در شهرستان که تنها و تنها به برکت بی دست و پا بودن ما دلفان نشینان، برای خودشان اسم و رسم و باند و عقبه ای به هم زده اند، در عمل به وظیفه ی خطیر پاسداری از آراء مردم مظلوم این دیار می برد. لطفا به تبیین زوایای دیگر ماجرا و انجام رسالت بزرگ روشنگری اذهان مخاطب خود با جدیت بیش تر ادامه دهید.

 4. نویسنده دیدگاه: امین
  تیر ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۹:۳۸

  با سلام زمانی که پنج صندق بازشماری شد و درصد تخلفات بالا بود عقل حکم میکرد صندق های بیشتری بازشماری شه که 14 صندق دیگه بازشماری شد که جمعاً 50% صندق ها بود که در 14 صندق تخلف آنچنانی وجود نداشت به همین خاطر با بازشماری کل صندق ها مخالفت شد بماند به دلیل اینکه در همان 5 صندق تعدادی از کاندیداها رای دور از انتظاری آورده بودند همان آقایی که در سایت شما (سلام دلفان )مصاحبه کرده بود اصرار بر بازشماری این صندق ها داشت بماند به چه دلیل خود نمایی میکرد ولی حکایت از این قرار بود

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   تیر ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۱۵

   وقتی اینقدر تقلب شده که یک نفر می افته و چند نفر بالا پایین میشن چرا مثل انتخابات خرم آباد(که نسبت به انتخابات نورآباد درصد کمتری تقلب داشته ) کل آرا شمرده نمیشه؟

 5. نویسنده دیدگاه: حسن
  تیر ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۳۱

  ديگه بسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسههههههههههههههههههه خودتون رو سر كار گذاشتيد وزنتون همينمه چرا جر ميزنيد به جاي اين همه رقيب رو كوبيدن واسه خودتون تبليغ ميكرديد حتما راي مياورديد يه سوال اگه بازشماري ماسمالي بوده چرا از راي بعضي ها كم شده كه حالا شما روي همون مانور ميديد واقعا تحليلتون ابكيه

 6. نویسنده دیدگاه: مهران
  تیر ۳۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۱۳

  دوستان عزیز سایت وزین نسیم دلفان در مورد مشکلات آمورش و پرورش مطلب جالب و جذابی زده لطفا مراجعه کرده و اعلام نظر فرمایید

 7. نویسنده دیدگاه: علی
  شهریور ۱۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۲۹

  به نظرم باید مهندس عباسپور شهردار بشه ایها الناس به قرآن قسم بهتر از ایشان تو لرستان وجود نداره.حتما باید اون التماس کنه ؟نه ماباید قدر ایشان رو بدونیم .شورایی ها هم مرد باشن ایشان از جنس خودشونه و۵۰۰۰رای سالم گرفت

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار