سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 9365
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حسادت از نگاه آیت‌الله مصباح یزدی
Print This Post

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر آدمی در هر رتبه مادی و معنوی که باشد به حسادت دچار شود آنگاه حقوق دیگران را زیر پا خواهد گذاشت.

به گزارشسلام دلفان به نقل از فارس، آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی دوشنبه شب در ادامه سلسله دروس اخلاقی خود که در حسینیه امام خمینی(ره) دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد اظهار کرد: پیامبران الهی در مسیر زندگی و رسالت خویش صبر داشتند که یکی از مهمترین نمونه‌های آن صبر حضرت نوح(ع) به مدت حدود هزار سال است به ویژه زمانی که در حال ساخت کشتی بود.

وی افزود: حضرت ابراهیم(ع) از جمله پیامبرانی است که بارها از سوی خداوند امتحان شد و در همه این موارد صبر پیشه کرد؛ زمانی که این پیامبر اولوالعزم را با منجنیق به داخل آتش انداختند جبرئیل به نزدش آمد و گفت اگر خواسته‌ای داری من اجابت خواهم کرد ولی حضرت ابراهیم(ع) با این‌که می‌دانست جبرئیل فقط با اذن خداوند کاری انجام می‌دهد اما باز هم به خدا توکل کرد و به فرشته الهی گفت خواسته‌ای از تو ندارم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به قضیه ذبح حضرت اسماعیل(ع) و امر خداوند در این زمینه گفت: حضرت ابراهیم(ع) در این امتحان هم صبر پیشه کرد و از آن سربلند بیرون آمد زیرا خداوند خود می‌خواهد بندگانش را بیازماید تا آنها را به درجات بالاتر برساند.

وی ادامه داد: در داستان حضرت یوسف(ع) هم می‌خوانیم که او به دلیل فضائل معنوی فراوانی که به غیر از زیبایی ظاهری داشت به شدت مورد محبت و علاقه پدرش بود و همین امر سبب حسادت ورزیدن برادرانش شد تا جایی که وقتی خوابش مبنی بر سجده کردن ماه و خورشید به خود را برای حضرت یعقوب(ع) بازگو کرد پدرش او را از تعریف کردن این مسئله در نزد برادران منع کرد تا بیش از این به او حسد نورزند.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه برادران یوسف سرانجام نتوانستند جلوی حسادت ورزیدن خود را بگیرند و به همین دلیل او را به چاه افکندند عنوان داشت: پس از اینکه کاروانی عازم مصر یوسف را از چاه بیرون کشید و به مصر برد حضرت یعقوب(ع) به دلیل علم نبوت بر راستگو نبودن فرزندانش واقف شد و با امید به خداوند فرمود من در این مصیبت صبری جمیل پیشه خواهم کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم حسد به عنوان یکی از بدترین ویژگی‌های اخلاقی انسانی را مورد توجه قرار داد و افزود: این صفت رذیله سبب می‌شود آدمی حتی برادر خویش را مورد رحم و شفقت قرار ندهد؛ برادران یوسف هم که پدر خود را گمراه می‌دانستند این کار را که خود به گناه بودنش آگاه بودند انجام دادند و می‌گفتند بعدها توبه خواهیم کرد اما اکنون از دست یوسف خلاص شدیم.

وی اضافه کرد: هیچ انسانی نباید گمان کند از خطر حسد در امان است مگر برخی از افراد خاص؛ دلیل اینکه دشمنان در صدر اسلام با پیامبر اکرم(ص) و دین او مبارزه می‌کردند هم حسدشان نسبت به ایشان بود زیرا کمالات و برتری‌های خاتم‌الانبیاء(ص) را می‌دیدند و کاری از دستشان بر نمی‌آمد.

آیت‌الله مصباح یزدی خیال دوری از حسد را ابتدای مسیر گمراهی دانست و تاکید کرد: نخستین جنایت بشری هم به دلیل حسادت ورزیدن قابیل نسبت به هابیل روی داد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به داستان این دو برادر و قبول شدن قربانی یکی از آن دو بیان داشت: همین امر سبب حسادت قابیل نسبت به هابیل و قتل او شد در حالیکه هابیل هیچ نقشی در قبول نشدن قربانی او نداشت.

وی ادامه داد: نعمت‌های الهی به هر کس که خداوند صلاح بداند به هر میزان که او بخواهد می‌رسند و آدمی نباید به دلیل تفاوت در برخورداری‌های مادی و معنوی که آن هم به دلیل شایستگی‌های طرف مقابل است نسبت به او حسادت کند زیرا دیگران در گرفتاری‌های ما هم شریک نیستند.

آیت‌الله مصباح یزدی با تاکید بر دوری از حسد در همه مراحل زندگی گفت: اگر آدمی در هر رتبه مادی و معنوی که باشد به حسادت دچار شود آنگاه حقوق دیگران را زیر پا خواهد گذاشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: آنچه از داستان حضرت یوسف(ع) در می‌یابیم این است که صبر در زندگی و امید داشتن به خداوند آدمی را به درجات بالا رسانده و حسد هم دشمنی است که خطر آن از دشمنان بیرونی انسان بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه حضرت ایوب(ع) نماد صبر و ایستادگی در برابر مشکلات بوده و در مقابل مصائب گوناگون بر خداوند توکل می‌کرد عنوان داشت: این پیامبر الهی الگوی خوبی برای صبر پیشه کردن در زندگی همه انسان‌هاست.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار