سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 93746
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » بیش از ۱۳ هزار شیء تاریخی-فرهنگی در استان لرستان کشف شده است
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان: بیش از ۱۳ هزار شیء تاریخی-فرهنگی در استان وجود دارد که از این تعداد ۱۱ هزار شی‌ء متعلق به موزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان و حدود ۲ هزار شیء متعلق به موزه‌های خصوصی است.

به گزارش سلام دلفان، غلامرضا سلیمانی در رابطه با قلعه فلک الافلاک اظهار داشت: بنای تاریخی فرهنگی قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد متعلق به دوره ساسانی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و درگذشته دارای کاربری‌های حکومتی، نظامی، زندان بوده که امروزه به‌عنوان فضاهای اداری، موزه‌ای، آزمایشگاهی و گنجینه‌ای استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود 32 سال پیش آغاز کار ایجاد گنجینه در قلعه فلک الافلاک زده شد، افزود: در سال 83 توسعه این گنجینه با مکانیزه شدن آن رقم خورد و در دوطبقه به مساحت 140 مترمربع گنجینه است این قلعه ایجاد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان بیان کرد: تا سال 83 حدود 70 هزار شیء در گنجینه این قلعه نگه‌داری می‌شد ولی با توجه به وجود قاچاق و حفاری‌های غیرمجاز هرماه به تعداد این اشیاء اضافه می‌شد به‌گونه‌ای که امروز بالای 11 هزار قلم شیء در قلعه فلک الافلاک نگه‌داری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروز با توجه به کمبود فضا برای نگه‌داری این اشیاء گران‌بها سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان درصدد ایجاد گنجینه‌ای دیگر برآمده، عنوان کرد: این اداره کل به لحاظ فراوانی اشیاء تاریخی- فرهنگی و در راستای نگهداری مناسب، تأمین حفاظت و امنیت آن‌ها اقدام به ایجاد و تجهیز گنجینه دوم بااعتباری بالغ‌بر 500 میلیون ریال کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان بیان کرد: این گنجینه که در فضای حیاط اول قلعه دارای مساحتی حدود 30 مترمربع است که قفسه‌ها و محفظه‌های آن گنجایش بیش از 5000 شیء را ایجاد و تجهیز شده و مجهز به سیستم دوربین مداربسته، اطفای حریق، پایش الکترونیکی و تجهیزات جانبی است.

سلیمانی با اشاره به اینکه بیش از 13 هزار شیء تاریخی – فرهنگی در استان داریم، تصریح کرد: از این تعداد 11 هزار شیء متعلق به موزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان است و حدود 2 هزار شیء متعلق به موزه‌های خصوصی است اما لازم است بدانید که این آمار ماهیانه اضافه می‌شود.

وی بابیان اینکه برای نگه‌داری بهتر اشیاء دو کاربر روی اشیا انجام می‌شود، عنوان کرد: کار نخست ما تهیه شناسنامه تخصصی و آلبوم معرفی اشیاء است که در این راستا بیش از 5 هزار شیء از موزه میراث فرهنگی و دو هزار شیء از موزه‌های خصوصی استان در این روند شناسنامه‌دار شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان تصریح کرد: ساماندهی فیزیکی نیز از دیگر کارهای ما در راستای نگه‌داری اشیاء تاریخی- فرهنگی است که در این بخش طبق استاندارد اشیاء نگه‌داری می‌شوند که آسیبی به این اشیاء وارد نشود.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار