سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 94714
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » لرستان ظرفیت تبدیل به کانون پلنگ ایران را دارد
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

تنوع آب و هوایی، ارتفاعی و شرایط اقلیمی لرستان، ظرفیت انتخاب این استان به عنوان کانون پلنگ ایران را مهیا کرده است.

به گزارش سلام دلفان، یکی ازگونه های مهم جانوری لرستان پلنگ ایرانی است که این استان را به یکی ازکانون های مهم پلنگ ایرانی تبدیل کرده است.

اما این گونه جانوری تأثیرگذار در اکوسیستم محیط زیست را عواملی تهدید می کند که می توان به شکارهای غیرمجاز، وفور اسلحه های شکاری و خشکسالی های مداوم اشاره کرد.
همچنین از بین رفتن زیستگاه ها بر اثرجاده سازی و ورود عشایر به زیستگاه های پلنگ هم از دیگر عوامل تهدید این گونه جانوری به شمار می رود.
پلنگ ایرانی یکی از گونه های در معرض خطر است که حفاظت از آن ضروری است و انتخاب لرستان به عنوان پایلوت پلنگ یکی از اقداماتی است که می تواند در حفاظت از این گونه جانوری مهم باشد.
با توجه به این موضوع که آمار دقیقی ازتعداد پلنگ استان در دست نیست بنابراین انتخاب استان به عنوان پایلوت پلنگ می تواند کمک شایان توجهی در این زمینه کند.
*** پراکنش مناسب پلنگ
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره می گوید: خسارتی که به دام ها از ناحیه پلنگ وارد می شود نشان دهنده پراکنش مناسب این گونه جانوری در استان است.
مهرداد فتحی بیرانوند افزود: با توجه به پراکنش پلنگ در همه عرصه های طبیعی استان چند بار از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرده ایم که لرستان را به عنوان پایلوت پلنگ معرفی کند.
وی ادامه داد: انتخاب لرستان به عنوان پایلوت نقش مهمی در انجام مطالعات کارشناسی شده در مورد زندگی پلنگ دارد.
***مزایای انتخاب لرستان به عنوان پایلوت
به گفته فتحی بیرانوند در صورت انتخاب استان به عنوان پایلوت پلنگ با ورود تجهیزاتی مانند حلقه گذاری الکترونیکی برای کنترل جمعیت می توان پی به تعداد قلاده پلنگ و مشکلات پیش روی آنها برد.
وی ادامه داد: پلنگ به دلیل اهمیتی که درتعادل بخشی به هرم غذایی دارد باید مورد حفاظت قرار بگیرد.
وی گفت: یکی ازپیامدهای از بین رفتن پلنگ طغیان گونه های جانوری مانند گراز است که خسارت های فراوانی به دامداران وکشاورزان وارد می کند اما زمانی که پلنگ به تعداد کافی وجود داشته باشد تعادل گونه های جانوری حفظ می شود.
***عوامل تهدید کننده
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: وفور اسلحه در استان و نهادینه شدن فرهنگ شکارچیان جوامع سنتی به خصوص عشایر حیات پلنگ را در استان تهدید می کند.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: قطع زیستگاه ها به واسطه ایجاد جاده ها که بدون مطالعه انجام می شود، ورود عشایر به زیستگاه پلنگ به منظور چرای دام ها هم از دیگر عواملی است که زندگی پلنگ را با خطر روبرو کرده است.
وی با اشاره به اینکه جریمه شکار پلنگ به 80 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است، گفت: با توجه به این موضوع که پلنگ ازگونه های جانوری در معرض خطر است افزایش جرایم بسیار مهم است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: طبق قراردادی که با یکی از شرکت های بیمه ای منعقد شده پلنگ بیمه است و در صورتی که خسارتی به دام یا کشاورزی وارد کند مطالبات پرداخت می شود.
***تنوع ارتفاعی و اقلیمی
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: لرستان به دلیل تنوع آب و هوایی و ارتفاعی ازتنوع زیستی مطلوبی برخوردار است، ظرفیتی که شرایط را برای حضورگونه های جانوری استان فراهم کرده است.
نبی الله قائد رحمتی بیان کرد: کمترین ارتفاع استان به پلدختر با 300مترمربوط می شود.
وی ادامه داد: بیشترین ارتفاع را اشترانکوه با 4هزار و 80متردارد که بستر مناسبی را برای زندگی پلنگ در لرستان ایجاد کرده است.
قائدرحمتی افزود: تنوع آب و هوایی و وجود طبیعت بکر از مواردی است که می تواند در انتخاب لرستان به عنوان پایلوت پلنگ نقش داشته باشد.
***زیستگاه های پلنگ در لرستان
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیستلرستان ادامه داد: در بخش پاپی به دلیل طبیعت بکر پلنگ بیشتری زندگی می کند و اشترانکوه، قالیکوه هم از دیگر زیستگاه های پلنگ در لرستان به شمار می روند.
وی با اشاره به نقش پلنگ در اکوسیستم محیط زیست افزود: پلنگ به عنوان گونه چتری شناخته می شود زیرا زمانی که پلنگ در منطقه ای زیست می کند بدان معناست که وضعیت آن زیستگاه مطلوب است.
قائدرحمتی در مورد اهمیت انتخاب لرستان به عنوان پایلوت پلنگ اظهار کرد: درصورت انتخاب لرستان به عنوان پایلوت پلنگ علاوه بر مشخص شدن تعداد پلنگ، شناخت بیشتری از محل زندگی آن پیدا می کنیم که مدیریت مطلوبی برای حفاظت از این گونه جانوری صورت می پذیرد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست این استان گفت: از دیگر مزایای معرفی لرستان به عنوان پایلوت پلنگ رفع مشکلات پیش روی آن است و تمهیداتی نیز برای رفع آنها اندیشیده می شود.
وی بیان کرد: در صورت موفقیت این طرح همچنین تجهیزات خوبی وارد استان می شود که می تواند در پایش این گونه جانوری نقش مهمی داشته باشد.

***تخریب زیستگاه ها
قائد رحمتی با اشاره به عمده ترین تهدید پیش روی حیات پلنگ گفت: تخریب زیستگاه ها و جزیره ای کردن زیستگاه پلنگ از عوامل مهمی است که پلنگ لرستان را تهدید می کند.
وی افزود :از بین رفتن هرم غذایی این گونه جانوری به خاطرشکارهای غیرمجاز وخشکسالی های مداوم هم تأثیر منفی برحیات پلنگ گذاشته است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در مورد بازدارنده بودن قوانین و جرایم در مورد شکار پلنگ گفت: میزان جرایم به ویژه با وجود قوانین جدید تاثیر قابل توجهی دارد ، اما جرایم برای افراد متخلف مانند زندان نیاز به اصلاح و بازنگری دارد.

***تعداد قلاده پلنگ
به گفته قائد رحمتی: درکل جهان هزار و 300قلاده پلنگ وجود دارد که از این تعداد 900 قلاده آن در ایران زندگی می کنند.
وی بیان کرد: طبق سرشماری سال 94- 93 هم 20تا 25 قلاده پلنگ در لرستان برآورد شده است.
قائدرحمتی افزود: با توجه به عرصه یک میلیون و200 هزار هکتاری و همچنین 451 هزارهکتاری عرصه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست می توان گفت بین 50 تا 70 قلاده پلنگ دراستان وجود دارد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به تعداد تلفات پلنگ استان، ادامه داد: ازسال 88 تاکنون 10مورد تلفات داشته ایم که سن آنها بین 2تا 3سال بوده و نشان می دهد زادآوری پلنگ در استان مطلوب است.
وی گفت: این گونه جانوری ارزشمند در معرض خطر قرار دارد بنابراین نیاز به حفاظت دارد.

 

منبع: روابط عمومی حفاظت محیط زیست لرستان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار