سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 95241
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » تعمیر سماور، تخریب سلامت؟!/ وقتی تعمیرکاران سماور و آبگرمکن خطر ساز می شوند
Print This Post
خطر خاموش در دلفان؛

متاسفانه در شهرستان دلفان تعمیر کاران سماور و آبگرمکن برای کیپ کردن سوراخ سماور و آبکرمکن از فلز سمی سرب استفاده می کنند. که به مرور زمان این فلز با آب سماور حل شده و وارد بدن همشهریان عزیز می گردد.

سلام دلفان- سرب عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان pb و عدد اتمی 82 وجود دارد.
سرب عنصر سنگین٬ سمی و چکش خواری است که دارای رنگ خاکستری کدر می باشد. از سرب در سازه های ساختمانی٬ خازن های اسید سرب٬ ساچمه و گلوله استفاده می شود.سرب سنگین ترین عنصر پایدار است.
این فلز سمی یکی از مهمترین عناصر سنگین است که از طریق خوردن آب و غذا و از راه تنفس وارد بدن می شود. که به محض بلعیدن، این فلز با بیومولکول های بدن مانند پروتئین ها و آنزیم ها به شکل ترکیبات بیوتوکسیک پایدار در می آید. که در نتیجه ساختار آنها٬ تغییر کرده و فعل انفعالات زیستی آنها با مشکل مواجه می شود.

سرب باعث جلوگیری از سنتز هموگلوبین٬ آسیب به عملکرد کلیه ها٬ سیستم باروری٬ مفاصل٬ سیستم قلبی عروقی٬ آسیب حاد و مزمن به سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی جانبی می شود. گفتنی است که در اطفال سمیت سرب باعث رشد ضعیف سلول های خاکستری مغز٬ و در نتیجه بهره هوشی کم می شود.
از اثرات مسمومیت حاد سرب می توان به بی اشتهایی٬ تحریک پذیری٬ استفراغ٬ انسفالوپاتی٬ تشنج٬ اغما و مرگ می توان نام برد
مسمومیتهای مزمن سرب: تورم لثه با خطوط آبی روی لثه ها٬ احساس طعم فلز در دهان٬ ترومبوز عروق مغزی و انسفالوپاتی ناشی از آن٬ کاهش قدرت یادگیری و حافظه٬ هوش پایین٬ اختلالات رفتاری٬ لرزش٬ قولنچ روده ای٬ درد عضلات٬ افزایش فشار خون٬ کم خونی٬ کاهش تعداد اسپرم و ناباروری.

و اما متاسفانه در شهرستان دلفان تعمیر کاران سماور و آبگرمکن برای کیپ کردن سوراخ سماور از این فلز سمی استفاده می کنن. این فلز بسیار خطرناک به مرور زمان با آب سماور حل شده و وارد بدن همشهریان عزیز می شود.

شاید برای بسیاری از شما اتفاق افتاده باشد بعد از یک بار تعمیر، مجددا از همان ناحیه وسیله شما سوراخ شود که این دلیلی جز حل شدن سرب با آب جوش ندارد و واکنش به وجود آمده باعث وارد شدن این عنصر سمی به بدن می شود.

با تشکر از آقای حتمی کارشناسی ارشد شیمی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار