سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 96540
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » چشم‌انداز 2 رقمی شدن تورم در آینه افزایش 30 درصدی نقدینگی
Print This Post

میزان نقدینگی ظرف یک سال، 30 درصد رشد داشت.

به گزارش سلام دلفان، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد نقدینگی کشور در خردادماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 30 درصد رشد داشت.
کارشناسان معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بررسی داده‌های بانک مرکزی گزارش کردند بهار امسال نقدینگی و پایه پولی از رشد فزاینده‌ای برخوردار بود. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در تیرماه امسال روند افزایشی خود را آغاز کرده است و برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این روند به تورم 2 رقمی منتهی شود.
به گزارش اتاق تهران، افزایش سهم سپرده‌های غیردیداری (شبه پول) از نقدینگی از دیگر تحولات متغیرهای پولی و اعتباری در خردادماه گذشته است.
سپرده‌های غیردیداری در بهار سال 1395 نسبت به بهار سال 1394 از رشد 31 درصدی برخوردار بوده است.
براساس این گزارش با وجود افزایش نقدینگی در خردادماه امسال، نسبت تسهیلات بانکی به سپرده پس از کسر سپرده قانونی همچنان در حال کاهش و رقابت در جذب سپرده به افزایش  مانده سپرده بانک‌ها منجر شده است اما نظام بانکی به دلایلی مانند هزینه کرد سپرده‌های جدید برای پرداخت سود سپرده‌گذاران قبلی قادر نیست منابع خود را صرف اعطای تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی کند که نتیجه آن نسبت 82 درصدی تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی شده است.
معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران به این نتیجه رسیده که مشکلات تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی ناشی از خشکی اعتبار بانک‌هاست، نه ناشی از کمبود نقدینگی.
افزایش تقریبا 130 هزار میلیارد ریالی خالص بدهی‌بخش دولتی به بانک مرکزی مهم‌ترین عامل رشد پایه پولی خرداد 1395 نسبت به خرداد 1394 است.
معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، افزایش نزدیک به 80 هزار میلیارد ریالی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نسبت به خرداد 1394 را عاملی دیگر برای رشد پایه پولی در خردادماه امسال دانسته است.
نقدینگی شاخص پراهمیتی است که آثار خود را در بسیاری جنبه‌های اقتصادی مانند تورم و رکود به جا می‌گذارد.
افزایش بیش از اندازه لازم نقدینگی به دلیل برهم زدن تعادل عرضه و تقاضا باعث بالا بردن نرخ تورم می‌شود.
به گزارش ایرنا برخی کارشناسان اقتصادی کشور از احتمال دو رقمی شدن نرخ تورم در سال آتی به دلایلی مانند رشد نقدینگی خبر داده‌اند.

منبع: کیهان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار