سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 98166
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » حسین امیرپور: دوست دارم تجمع بزرگ هیئت‌های شهرستان هرچه زودتر برگزار شود/ هیئت خوب هیاتی است که اصول تربیتی را مد نظر قرار دهد/ معمولا بیشتر مداحي گوش می‌کنیم تا اینکه مداحی بخوانيم
Print This Post
مصاحبه خواندنی با مداح نوجوان دلفانی؛

مداحان شهرستان هم در بحث محتوای انقلابی و مورد پسند ائمه ضعیف هستند. می‌توان گفت بیست درصد محتوای مداحی در هیئات نورآباد مورد تأیید و در راستای فلسفه برگزاری شعائر دین هست.

سلام دلفان– در حال و هوای محرم و شور عزای حسینی به فکر مصاحبه با مداحان شهرستان افتادیم. الحق و الانصاف که شهرستان ما در زمینه مدح اهل بیت علیهم‌السلام از استعدادهای قابل تحسین و درخور توحهی برخوردار است. به هر کدام از مداحان شهرستان که نگاه کنید، استعدادهائی رو می بینید در حد مداحان مطرح کشوری. آن هم در شرایطی که این جوانان از حضور و تلمذ در کلاس استاد محروم بوده و خود به کشف استعدادهای نهان خویش پرداخته است.
آقای حسین امیرپور یکی از مداحان نوجوان و خوش‌ذوقی بود که با استفاده از اشعار انقلابی و صدائی بسیار زیبا توجه‌مان را به خود جلب کرده بود.
این مداح نوجوان که از سن 5 سالگی به مدح اهل بیت علیه‌السلام پرداخته و در دستگاه امام حسین علیه‌السلام رشد نموده اینک از طرف خیلی از هیئات شهرستان دعوت به مداحی می‌شود.
در ایام دهه اول محرم، آن هم پنج روز دوم آن سخت می‌شود وقت فراغتی برای یک مداح دست دهد تا بتوان با او به مصاحبه نشست.
به هر صورتی که بود با ایشان مصاحبه‌ای خواندنی گرفتیم که در زیر می‌خوانید.

خودتان را معرفی کنید و بفرمائید که مداحی را از چه سنی شروع کردید؟

بسم‌الله الرحمن الرحیم
به اذن و مدد خالق یکتا
حسین اميرپور هستم متولد محرم سال 1377 شمسی در شهرستان دلفان. با علاقه کامل منصب نوکری‌ام را در مقطع مدح اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام شروع کردم و اینک از این امر بی نهایت خوشنودم.

از تحصیلاتتان هم بگوئید؟

تا پایان اول دبیرستان تحصیل را ادامه دادم و سپس در حوزه مشغول تحصیل و تهذیب هستم.

اولین باری که مداحی کردید یادتان هست؟

بله، در سن پنج سالگی، هیئت متوسلين به حضرت عباس علیه‌السلام واقع در کوچه منتهی به 16متری آزادگان

یعنی شما سیزده سال هست که مداحی می‌کنید؟

بله

آیا شخص خاصی مشوق شما در نوحه خوانی و مداحی بوده؟

خير، با علاقه خودم به این مکتب آمدم البته اگر لطف خدا و محبت حضرت سيدالشهداء علیه‌السلام شامل حالم نبود امكان نداشت چنین توفیق بزرگی نصیبم شود.

photo_2016-10-14_17-19-48
به نظر شما لازمه کار مداحی چیست؟ آیا صرف این‌که صدای شخصی خوب باشد و به مداحی علاقه‌مند باشد می‌تواند مداح خوبی هم باشد؟

لازمه كار مداحی ابتدا درك صحيح از اين خاندان و إخلاص در عبد بودن نسبت به خداوند منان است و مطالعه به معناي واقعي كلمه در زمنيه اين امر است. صدای حزين هم بايد باشد علاقه هم باید وجود داشته باشد، ولي فقط علاقه و صدا مطرح نيست، علاوه بر انسان برخي دیگر از مخلوقات خدا هم از صداي خوبي برخوردارند ولي تفاوت حیوان تا انسان خیلی زیاد است.
اگر از این حنجره صدای مخلص به خدا جاری نشود، شخص علاوه براینکه وظیفه اش را انجام نداده بلکه ممکن است برخلاف قاعده الهی یک جمعیت را گمراه کند، لذا باید با اخلاص و معرفت نسبت ولایت اهل بیت علیهم‌السلام همراه باشد.

الگوی شما در مداحی چه کسی است و روزی چند ساعت مداحی می کنید؟

الگوی من در این منصب حاج مهدی سلحشور است، معمولا بیشتر مداحي گوش می‌کنیم تا اینکه مداحی بخوانيم

یعنی با این توصیف شما در مداحی ازخودتان سبک ندارید بلکه مداحی‌تان صرفأ تقلیدی است؟

ما از خودمان هم شعر داریم و هم سبک، ولی فعلا لازم است جهت قوی نمودن پایه باید تقلید کنیم و متاسفانه از امکانات آنچنانی هم برخوردار نيستيم.

photo_2016-10-15_13-01-00

منظور شما از امکانات چیست؟ چه امکاناتی را در امر مداحی لازم می‌بینید؟

حسینیه و کلاس‌هایی در زمینه آموزش مداحی با حضور استاد و نیز برگزاری مراسمات گسترده در طول سال در شهرستان و اموری از این دست.

چه افقی را پیش روی خودتان تصویر نموده‌اید؟ به نظرتان یک مداح باید رو به چه افقی پیش برود؟
امیدوارم با توفیق الهی بتوانیم در دستگاه انسان‌ساز امام حسین علیه‌السلام به سوی اهداف بلندی که امام حسین و سایر ائمه علیهم‌السلام برای رساندن ما به آن قله‌ها ایثار نمودند پیش برویم.

دوست داری کجا مداحی کنی؟
دوست دارم تجمع بزرگ هیئت‌های شهرستان هرچه زودتر انجام شود. و آنجا بنده نیز توفیق مداحی کردن داشته باشم.

photo_2016-10-14_17-20-12
آرزوی شما در امر مداحی چیست؟

دوست دارم خداوند این توفیق را به من عطا نماید که تا اخرین نفس مداح ائمه اطهار علیهم‌السلام باشم. در شهرستان آرزو دارم که هیئتی تشکیل شود که بر طبق معارف اهل بیت علیهم‌السلام با برنامه ریزی دقیق و بلند مدت جهت نیل به اهداف مترقی اسلام تلاش شود.

هدف شما از مداحی برای اهل بیت علیهم‌السلام چیست؟

فقط و فقط به عشق امام حسین علیه‌السلام و در جهت عاشق و آگاه کردن مردم و جوانان با دستگاه پر جذبه امام حسین علیه‌السلام.

محتوای تولیدی هیئات نورآباد را چگونه ارزیابی می کنید؟

مساجد باید مرکز تولید محتوا باشند که متأسفانه بیشتر نقش یک نمازخانه را در شهرستان ایفا می‌کنند. مداحان شهرستان هم در بحث محتوای انقلابی و مورد پسند ائمه ضعیف هستند. می‌توان گفت بیست درصد محتوای مداحی در هیئات نورآباد مورد تأیید و در راستای فلسفه برگزاری شعائر دین هست.
و برای هشتاد درصد باقی‌مانده نیز باید امیدوار بود و تلاش کرد.

آیا هیئات نوراباد قدرت جذب جوانان و نوجوان را دارند؟

خير، خوب بالأخره در دستگاه ائمه اطهار همیشه جذب وجود داشته، اما ما باید سعی کنیم جذب نوجوانان بر اساس معرفت باشد تا ماندگار و دائمی باشد. متأسفانه جذب هیئات شهرستان بیشتر بر مبنای احساس صورت می‌گیرد. لذا می‌بینیم برخی جذب هیئت می‌شوند اما پس از مدتی از هیئت و مجالس مذهبی رویگردان می‌شوند. یا اینکه برخی‌ها حتی برخی از بزرگترهای هیات عمری را در دستگاه امام حسین علیه‌السلام نوکری می‌کنند اما هیچ‌گاه قادر به پا گذاشتن بر نفس اماره و کنار گذاشتن منیت‌ها نیستند. و اغلب مانع از انسجام و اتحاد هیئات با یکدیگر نیز می‌شوند.

photo_2016-10-15_13-01-10

شما خودتان هیئت دارید؟

بله، با چند نفر از دوستان هیئت باب الجواد را راه‌اندازی کردیم که جلسات هفتگی به صورت گردشی برگزار می‌کنیم.

در مراسمات هیئت خودتان سخنران هم دارید؟

بله، ما مراسم بدون سخنران  برگزار نمی‌کنیم. چرا که معتقدیم باید طبق سفارش معصومین علیهم‌السلام در مجالس مذهبی معارف اهل بیت علیهم‌السلام برای مردم بازگو شود.

تأثیر برگزاری و تعظیم شعائر دینی و مدح اهل بیت علیهم‌السلام بر عموم مردم و خصوصا جوانان را تا چه اندازه‌ای می‌دانید؟

به نظرم برپائی مجالس مختص معصومین علیهم‌السلام بیشتر از آنچه که برگزار کنندگان این‌گونه مراسمات فکرش را بکنند بر عموم مردم خصوصاً جوانان تأثیر می‌گذارد. ما هرچه داریم از برکت این مجالس داریم. مکتب اهل بیت علیهم‌السلام مکتب انسان‌سازی است. مکتب گذشت و ایثار است. مکتب مهربانی و عطوفت نسبت به دیگران است. کسی که با اهل بیت علیهم‌السلام آشنا باشد و به این بزرگان معرفت داشته باشد به سوی کمال سیر خواهد کرد. البته باید بگویم که متأسفانه این تأثیر مثبت در نوراباد ضعیف بوده چرا که هیئت خوب در شهرستان کم وجود دارد.

photo_2016-10-14_17-20-00
منظور شما از هیئت خوب چه هیئتی است؟

هیئتی که به دنبال هدفی روشن باشد. اصول تربیتی را مد نظر قرار دهد و در پی انسان‌سازی و یارگیری برای قیام امام زمان علیهم‌السلام باشد نه دنبال حواشی و منیت‌های مهلک.

به نظر شما نقش اتحاد و انسجام هیئات مذهبی و کار تشکیلاتی در شهرستان دلفان چگونه می‌تواند باشد؟

بر کسی پوشیده نیست که اگر همه هیئت‌ها دنبال یک هدف مشترک باشند و اسم خودشان یا هیئت‌شان برای‌شان مهم نباشد و فقط به هدف ائمه علیهم‌السلام از برگزاری مراسم مذهبی فکر کنند با کار تشکیلاتی و منسجم بهتر می‌شود به هدف رسید.

چه توصیه‌ای برای هم سن و سال های خود دارید؟

پس از انجام واجبات الهی و احترام به والدین، نسبت به شرکت در مراسمات مربوط به ائمه علیهم‌السلام اهتمام داشته باشند، البه باید مواظب باشند که به تحصیل‌شان لطمه وارد نشود. کسانی هم که به مداحی علاقه‌مند باشند ما آمادگی جهت برگزاری کلاس اموزش مداحی و نیز تشکیل اردو و تفریحات مختص نوجوانان را داریم.

photo_2016-10-15_13-00-46

چه توصیه ای برای مداحان شهرستان دارید؟

هدف خود را بشناسند و همیشه مراقب باشند که مبادا قدمی برخلاف هدف بردارند. برای هیئت خود برنامه داشته باشند. با هم متحد و منسجم باشند و در جهت تقریب و نزدیکی اهداف و افکار با یکدیگر، تلاش کنند.

نظر شما در خصوص قمه‌زنی و برهنه شدن در حین سینه‌زنی و لعن و نفرین چیست؟

اشتباه محض است. دین ما بزرگتر دارد. باید طبق فرمایشات علما عمل کنیم. خیلی از مردم از این حرکات متنفر می‌شوند. و از هیئت زده می‌شوند. فقط افراد خاص و معدودی از این اشتباهات استقبال می‌کنند.

به نظر شما در نورآباد هیئتی مرتبط با فرقه انگلیسی‌ها وجود دارد؟

اصلاً و ابداً وجود ندارد. قبلاً بر اساس بی خبری و ناآگاهی بعضی‌ها تفکرات شیعه انگلیسی را تبلیغ می‌کردند که بعداً از اهداف و برنامه‌های این گمراهان آگاه شدند و الآن دیگر از آن‌ها بیزار هستند.

در شهرستان هیئتی وجود دارد که شما حاضر نباشید آنجا مداحی کنید؟

خیر. بنده به همه هیئات می‌روم. هر هیئتی که دعوت کند می‌روم. در مراسمات هیئت محبیت اهل بیت ، هیئت سیدالشهدا، هیئت منتظران و دیگر هیئات هم توفیق مداحی ‌کردن نصیبم می‌شود.

به عنوان حرف آخر اگر صحبتی برای مخاطبان دارید بیان کنید

از خدا و اهل بیت علیهم‌السلام می‌خواهم که حتی یک لحظه ما را به خودمان وانگذارند، چرا که گمراه می‌شویم.

 

  1. نویسنده دیدگاه: قیاسی
    مهر ۲۶, ۱۳۹۵ در تاریخ ۰۶:۵۳

    آفرین حسین جان
    خدا حفظت کنه و ان شاالله هرچه زودتر به اهداف زیبات برسی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار