سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 9912
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » یادداشت » وظایف و مسئولیت های اقتصادی دولت اسلامی چیست؟
Print This Post
از دیدگاه اسلام، علاوه بر نظارت بر فعالیت های بخش خصوصی، دولت وظایف و مسئولیت های زیر را بر عهده دارد: 1- تأمین اجتماعی : گروهی از افراد جامعه را سالخوردگان، ...

از دیدگاه اسلام، علاوه بر نظارت بر فعالیت های بخش خصوصی، دولت وظایف و مسئولیت های زیر را بر عهده دارد:

1- تأمین اجتماعی : گروهی از افراد جامعه را سالخوردگان، معلولان و از کار افتادگان، عقب افتادگان ذهنی، خسارت دیدگان و… تشکیل می دهند که ادامه زندگی برای آنها بدون کمک دیگران میسر نیست.

مکتب اسلام رفع نیازمندی های افرادی را که درآمد کافی برای زندگی متعارف ندارد تحت اصل تکافل عمومی بر همه مسلمانان که امکانات بیشتری دارند لازم و واجب شمرده است. بنابراین از دید دولت به عنوان حافظ احکام اسلام و ناظر بر اجرای آن، علاوه بر تشویق مردم به این مسئله به طور مستقیم به رسیدگی و رفع نیاز هایشان می پردازد.

کفالت عمومی

در روایات پیشوایان دینی بر کفالت عمومی تأکید شده و کسانی که از این امر سر باز زنند مسئول عقاب و مجازات الهی می گردند. علاوه بر روایات، لزوم کفالت عمومی را از آیات قرآن نیز می توان استنباط کرد. در آیات قرآن، انسان خلیفه و جانشین خدا روی زمین معرفی شده است. قرآن همه اموال و ثروت طبیعی را به خداوند نسبت می دهند پس کسانی که از امکانات و اموال بیشتری در جامعه برخوردارند به عنوان وکلا و امانتداران از طرف خدا موظف به رسیدگی و رفع نیازهای ضروری دیگرانند.

کفالت دولت

دولت اسلامی علاوه بر اصل کفلت عمومی، عهده دار تأمین حد کفایت متناسب با شئون جامعه اسلامی برای همه افراد جامعه اسلامی است. بنابر این دولت اسلامی مکلف به رسیدگی به به وضعیت معیشتی افراد جامعه است تا آنچه از طریق کفالت عمومی در حد مطلوب بدست نیامده است با منابع مالی دیگری که در اختیار دارد جبران کند و سطح عمومی جامعه را به برخورداری از رفاه نسبی و توازن اقتصادی برساند.

2- ایجاد توازن اقتصادی : توازن اقتصادی به معنای نزدیک ساختن افق درآمد و هزینه تمام افراد جامعه است تا اختلافات طبقاتی در جامعه پدید نیاید و همه افراد جامعه از سطح قابل قبول زندگی و بدون اختلاف فاحش برخوردار شوند. از نظر اسلام یکی از وظایف دولت اسلامی ایجاد توازن اقتصادی است که با عواملی که در اختیار دارد به آن بپردازد.

راهکار های توازن اقتصادی

1-کنترل درآمد و هزینه : از دید اسلام دولت با نظارت بر حسن اجرای  ضوابطی که برای کلیه فعالیت های اقتصادی افراد جامعه تعیین شده سعی در ایجاد تعادل در درآمد های افراد دارد و کسب درآمد از راههای نامشروع را ممنوع ساخته است و بدین ترتیب کسب درآمد تحت کنترل دولت اسلامی قرار گرفته و بر پایه عدل و انصاف استوار گشته و در نتیجه مانع رشد کاذب درآمد ها وانباشته شدن ثروت در دست گروهی خاص می گردد. چنانکه با تحریم اتلاف و اسراف محدودیت هایی در مصرف و هزینه ثروت ها پدید می آورد.

2- تعدیل ثروت : راهکار دوم برای ایجادتوازن اقتصادی تعدیل ثروت است.

3- توزیع منابع مالی : مالکیت منابع طبیعی و ثروت های عمومی در صورتی پدید می آید که دولت اسلامی به عنوان مالک یا ناظر، اجازه فعالیت و کار برای آن ها را به صورت خاص یا عام صادر کرده باشد. همچنین درآمد های حاصل از کار و تلاش خدماتی یا تولیدی، تنها با نبودن ممنوعیت قانونی و شرعی به تملک افرا در می آیند.

4- فراهم ساختن زمینه های رشد و توسعه : از نظر اسلام، دولت مسئولیت دارد به منظور نیل به دیگر اهداف اقتصادی زمینه های رشد و توسعه در جامعه را فراهم آورد. افزایش درآمد جامعه در پرتو رشد و توسعه اقتصادی بر سطح درآمد دولت می افزاید و دست دولت را برای رسیدگی به نیازمندان و رساندن آنها به سطح عمومی جامعه باز می گذارد.

 

 1. نویسنده دیدگاه: ابراهیمی
  مرداد ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۳:۳۵

  ضمن تقدیر و تشکر از برادر کرمی :
  دو کلمه در متن نوشته ی شما نمکی بود بر زخم های درون ما که درد این زخم ها مرا بر آن داشت اشاره کوتاه و گذرایی به آنها داشته باشم : ۱ – درآمد مشروع ۲ – تعدیل ثروت
  ۱ – درآمد مشروع را چگونه باید شرح داد ، چگونه باید تفسیر کرد ، چگونه باید توجیه کرد ، چگونه باید کسب کرد ؟ ما به درآمد خرده موادفروشان ، قاچاقچیان گنده ، سارقان ، الکل فروشان ، که حسابشان با کرام الکاتبین است ؛ کاری نداریم ، روی سخن ما با بعضی از کسبه ی محترم است ؛ که بعضی از اجناس خود را با قیمتی چند برابر همان مغازه بغلی خود می فروشند ، اینان آنقدر بی انصاف اند که فکر میکنند هرچه سود از مشتری بگیرند، مشروع و درآمد حلالی دارند فارغ از اینکه همین سود اگر از حد معینی بگذرد تفاوتی با سود آن مواد فروش و یا الکل فروش نخواهد داشت . ویا کارمندانی که به بهانه حقوق کم ، واقعاً کم فروشی می کنند و به اندازه ی یک دهم حقوقی که می گیرند کار انجام نمی دهند ، و با همین توجیه به زعم خودشان درآمد مشروع و حلالی دارند .
  ۲ – یادت هست هفته قبل که نماز جمعه به پایان رسید و کمیته امداد امام یک صندوق برای افطاری ایتام در خروجی درب مصلا گذاشته بود ، چگونه راه خود را کج می کردیم که حتی چشممان به این صندوق نخورد که مبادا یه اسکناس هزار تومانی صدقه سر بچه هایمان کنیم تا یتیم نشوند . در حالیکه خداوند بیشتر از نمازی که می خوانیم در قرآن کریم سفارش به انفاق نموده است، اما ما چگونه از این نعمت بزرگ الهی غلافلیم و یا خودرا به غفلت می زنیم ؟؟ و چقدر به سرزنش ممسکان و بخیلان و ثروت اندوزان پرداخته و حتی وعده ی به آتش جهنم داده است ؟ ! خمس که به بهانه پر شدن جیب آخوندها ( با عرض معذرت از روحانیت محترم ) تعطیل شده است ، زکات هم چون خرج از دخل بیشتر است ، صرف نداره ، انفاق هم حاضریم جان بکنیم یه هزار تومنی صدقه ندهیم ، بعد هم انتظار داریم خداوند برکاتش را برما نازل کند ؟؟ کلی هم شبهه می سازیم که چرا در اروپا و آمریکا با همه ی بی دینیشان نزولات آسمانی زیاد است ؟ غافل از اینکه صفت رحمانیت خداوند اروپا و آسیا و مسلمان و غیر مسلمان نمی شناسد ؛ حالا هی بیا مقاله بنویس و از اقتصاد بگو و وظیفه دولت را بگو که چنین و چنان است ؛ در حالیکه ما حتی سر خوردن روی پوست موز را گردن دولت می گذاریم . بیا بساط دست فروشی خود را که هیچ مشتری و خریداری ندارد جمع کنیم .

 2. نویسنده دیدگاه: کرمی
  مرداد ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۱:۵۵

  با عرض سلام خدمت آقای ابراهیمی
  از حسن دقت و بررسی مو شکافانه شما از مطلب اینجانب بسیار سپاسگزارم. بیشتر مواردی که گوشزد فرمودید کاملا درست است و نظر شما را پذیرا هستم.اما اگر شما دقت کرده باشید در بحث مربوط به تعدیل ثروت هیچ گونه توضیحی داده نشده که نشان از وظیفه دولت در قبال این سیاست مهم اقتصادی باشد . پس زیاد به این موضوع نپرداخته ایم.اما نباید از تذکر این مورد چشم پوشی کرد.

 3. نویسنده دیدگاه: محمد احمدیان
  شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۲۲

  سلام بعد از خوندن این مطلب خیلی خوشحال شدم که همچین جوانان خلاقی در شهرمان وجود دارد
  امیدوارم آقای کرمی همیشه موفق و برای شهرمان همیشه مایع افتخار باشی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار