سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 10721
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » وقتی «ارزش‎های» برخی سیاسیون، با تغییر «روش‎» دولت‏ها متحول می‎شود توکلی: از کابینه روحانی حمایت می‏کنم/در این روزها کارآمدی نسبت به صلاحیت‎های فردی اولویت دارد/ با نیمی از وزرای پیشنهادی در محل کار یا خانه ام دیدار داشتم
Print This Post

شاید زمانی که نام احمد توکلی برای سخنرانی در موافقت کابینه حسن روحانی از سوی علی لاریجانی اعلام شد ، برخی از افراد حاضر در جلسه از این موضوع تعجب کردند، اما آنچه امروز در تاریخ سیاسی کشور ثبت شد این بود که توکلی که از سوی سایت خود به به عنوان طراز جریان اصولگرایی معرفی می شد برای دفاع از کابینه روحانی ثبت نام کرد و در نهایت توانست با درخواست از یکی از نمایندگان موافق و گرفتن زمان او ، نطق خود را به عنوان یکی از موافقین کابینه روحانی بیان کند و اظهارات وی در دفاع از کابینه یازدهم در مشروح مذاکرات مجلس ثبت شود.

 

به گزارش سلام دلفان به نقل از رجانیوز، این در حالی بود که با بررسی رفتار سیاسی نماینده مردم تهران و رئیس سابق مرکز پژوهش‎های مجلس در هفته منتهی به انتخابات و رسانه وابسته به او، این اقدام و دفاع توکلی از کلیات کابینه‏ی جدید کاملا قابل پیش بینی بود.

 

رسانه وابسته به توکلی که در طول هشت سال گذشته به عنوان یکی از منتقدین جدی دولت نهم و دهم محسوب شده و انتقادات خود را در برخی موارد تا حد تخریب و کینه ورزی پیش برده بود، در جریان انتخابات یازدهم نیز بدون دفاع علنی و جدی  از کاندیدایی خاص، تنها وجهه  همت خود را تبدیل شدن به یکی از رسانه های اصلی در تخریب و نفی گزینه جریان انقلابی قرار داد، موضوعی که با انتشار صدها یادداشت و اختصاص ستون ویژه در تخریب سعید جلیلی عینیت پیدا کرد.

 

این درحالی بود که پس از اعلام نتایج انتخابات یکی از یادداشت نویس های این سایت نیز با اشاره به تلاش خود در این زمینه نوشت: «این قلم از هیچ تلاشی برای رای نیاوردن سعید جلیلی فروگذار نکرده بود.»

 

با این حال بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات، نه تنها رویه رسانه وابسته به توکلی از یک رسانه منتقد دولت به رسانه‏ای حامی دولت جدید مبدل شد، بلکه توکلی در ساعات اولیه اعلام این نتایج در گفتگویی  از پیروزی روحانی استقبال کرده و در مصاحبه با روزنامه شرق اعلام کرد: «حضور روحانی نه‌تنها برای مردم که برای نیروهای معتدل نظام سرآغاز دوره‏ای جدید برای جبران آسیب‌هایی که در سال‌های گذشته به‌خصوص هشت سال اخیر ایجاد شده، است» تا باز هم موضوع تغییر «ارزش‎ها» بواسطه تغییر در «روش» طرف مقابل و نسبیت اخلاق برای برخی از سیاستمداران ایرانی به پیش کشیده شود.

 

 این در حالی است که اکنون ، نه تنها با گذشت دو ماه از برگزاری انتخابات، سایت الف تبدیل به یکی از رسانه های حامی روحانی شده است بلکه احمد توکلی که در سال های اخیر نطقی جز مخالفت او با دولت را شاهد نبودیم، نیز در حمایت از کابینه یازدهم به میدان آمد.

 

احمد توکلی در نطق امروز خود با بیان اینکه پیش از دفاع کلی از کابینه به چند نکته درباره انتخابات اشاره می‌کنم، گفت: علت عدم موفقیت نامزدهای اصولگرا در انتخابات این بود که اکثریت این جریان طی سال‌های گذشته هر چه رئیس جمهور وقت کرد، یا حمایت کردند یا با سکوت، مهر تایید زدند و یا لااقل نقدی در خور خطاها و لطمات دیده نشد. هر چه مردم نالیدند اینان به داد نرسیدند، بنابراین توجیه کننده و حتی مسبب وضع نامطلوب معیشتی موجود شناخته شدند.

 

وی افزود: مردم انتقاد حین انتخابات را هم باور نکردند، به ویژه آنکه رفتار انتخاباتی یکی از نامزدهای محترم اصولگرا بسیار شبیه رئیس جمهور وقت بود و بخشی از مردم نگران را از اصولگرایان می‌ترساند. تفرقه نامزدهای اصولگرا نیز مزید بر علت شد، چرا که تصویری از قدرت‌طلبی آنان را در اذهان تقویت می‌کرد، نه دلسوزی را.
نماینده مردم تهران در مجلس، دلیل دوم را عدم تمایل مردم به به اصلاح طلبان دانست و افزود: نامزد رسمی اصلاح طلبان نیز تا روز انصرافش، در تمام نظرسنجی‌ها جزء نفرات پراقبال نبود و مهمتر، حمایت صریح آقای خاتمی نیز رای شگفت‌انگیزی در پی نداشت.

 

“علت سوم، انتخاب آقای روحانی به خود وی مربوط است. ایشان عضو روحانیت مبارز و از مسئولان با سابقه نظام بود. هیچ پیشینه اصلاح طلبانه به معنای جناحی نداشت و کسی هم نسبت اصولگرایی به وی نداده بود. با دولت آقای احمدی نژاد هیچ نسبتی نداشت بلکه معزول آن دولت بود. ادعای اعتدال داشت و انتقاداتش نسبت به وضع موجود صریح بود و صادقانه تلقی شد. انتقادات به ویژه در زمینه سیاست خارجی این امید را برانگیخت که ایشان راه نویی برای حل تحریم ها خواهد گشود.”

 

توکلی در ادامه خاطرنشان کرد: تبدیل روحانی به نماد تغییر و مشی معتدلی که نوید داده شده بود، امید به تدبیر را برای تغییر وضع موجود و پرهیز از افراط و تفریط دو جناح بر انگیخت. به ویژه که انصراف آقای عارف به نفع وی و حمایت دو شخصیت غیر اصولگرا یا اصلاح طلب از ایشان، حاکی از عقلانیت طیف مقابل و نشان دیگری بود بر اینکه روحانی غیر اصلاح طلب، جزء اصولگرایان هم نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: این امر شعار اعتدال را باورکردنی‌تر کرد. بالاخره روحانی با رای کمی بیش از نصاب به ریاست جمهوری برگزیده شد و مردم و رهبری و تمام رقیبان تبریک گفتند و شادی و امید در کشور جلوه گر شد. به هر مقدار که این تحلیل از انتخابات را واقع‌بینانه بدانیم، مجلس اصولگرا در برخورد با کابینه، نزد افکار عمومی محدودیت هایی پیدا می‌کند؛ زیرا می پرسند چرا در برخورد با احمدی نژاد آن قدر سهل‌گیر بودید؟

 

وی با بیان اینکه در این زمان دو واقیعت، یکی تلخ و دیگری شیرین پیش روی ماست. تلخش وضعیت بسیار سخت و پیچیده معشیت مردم و اقتصاد کشور است، اظهار داشت: این وضعیت نامطلوب حاصل سیاست‌های نامتناسب و بعضا متعارض و سوء مدیریت سیاسی- اقتصادی سال‌های اخیر بوده که تحریم‌های ظالمانه آن را تشدید کرده است. این دولت در احاطه مشکلات و دشواری‌هاست، از جمله کسری بودجه عظیم، ناکافی بودن ارز در دسترس برای واردات، دشواری های پیچیده خرید و واردات، حتی دارو و برخی کالاهای حیاتی دیگر، مبهم بودن نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها، تورم کمر شکن همراه با بیکاری شدید جوانان به ویژه تحصیل‌کردگان، تعطیلی واحدهای تولیدی، درهم ریختگی هنجارها و ساختارهای سیاسی- اداری و مشکلات بسیار دیگر.

 

“در چنین موقعیتی اگر همه دست به دست هم بدهیم و برای نجات مردم و کشور پشت هم باشیم، امید غلبه بر مشکلات و دفع دشمنی استکبار کینه ورز وجود دارد. باید چنانکه مقام معظم رهبری فرمودند اتحاد و یکپارچگی را ضرورتی حتمی شمرد. چرا که دشمن تمام قد در برابر خواست ملت ایستاده است. از آن طرف امید به آینده، سرمایه اجتماعی گران‌بهایی است و باید قدرش دانسته شود؛ چرا که برای حل مشکلات به آن نیاز داریم. اگر رفتاری از مجلس یا دولت سر بزند که تقابل تلقی گردد، این سرمایه اجتماعی خدای ناخواسته از دست می‌رود و دشمن نیز در اعمال فشار جری‌تر می‌شود.”

 

به گفته وی، مهمترین دلیل موافقت خود با تشکیل این کابینه همین سختی وضعیت کشور و فشار شدید و یکپارچه دشمن بر مردم و اسلام است.

 

توکلی خاطرنشان کرد: پیروزی در برابر غرب سلطه‌جو و بیدادگر و غلبه بر مشکلات که به حول و قوه الهی مقدور است، شرایطی هم دارد که کابینه پیشنهادی تا حد قابل قبولی واجد آنهاست البته در برخی موارد نیز مراقبت و ایستادگی شخص رئیس جمهور محترم برای تامین آن شرایط ضروری است.

 

توکلی با بیان اینکه جلساتی در دفتر کاری‌ و منزلش با نیمی از وزرای پیشنهادی برگزار شده است گفت: در این ملاقات‌ها سوالات صریحی مطرح شد و درباره نقاط اشتراک و افتراق گفت‌وگو صورت گرفت و نکاتی نیز به آنها مطرح شد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به شروط تعیین شده خود در دیدار با وزرای پیشنهادی اشاره و تصریح کرد: اولین شرط این است که وزرای پیشنهادی به ساختار و مبانی و اهداف قانون اساسی که رئیس دولت به آن سوگند خورده است، وفادار باشند. این قاعده عقلی و همه جایی است و ربطی به اسلام و ایران ندارد.

 

توکلی ادامه داد: جمهوریت و اسلامیت، جان مایه قانون اساسی است و فتنه گری سال 88 اولا مصداق کاملی از عدم التزام به قانون اساسی و ثانیا تقابل با جمهوریت نظام و ثالثا اقدامی ضدامنیت ملی بود. بنابراین کسانی که در عرصه قدرت نه به قانون تمکین کردند و نه دستور ولی فقیه را حرمت نهادند و به قشون کشی خیابانی برای پیشبرد اهدافشان دست زدند یا کسانی که هنوز خود را در صف آنها بدانند برای عضویت در این کابینه صالح نیستند.

 

توکلی اضافه کرد: هر کس آزاد است در باره ناامنی‌ها و خیانت‌های پس از انتخابات که میدان را حتی برای منافقین روسیاه مهیا کرد، تحلیل خودش را داشته باشد، آن را فتنه گری بداند یا حق طلبی، ولی وقتی بخواهد به عنوان یک سیاستمدار در قدرت نقش ایفا کند، باید وفاداریش به ساختار قانونی نظام احراز گردد. البته از این بپرهیزیم که به هر کسی این انگ را بچسبانیم.

 

وی، شرط دوم را اعتقاد و ایستادگی بر سیاست‌های کلی اداره کشور عنوان و اظهار داشت: سال‌ها مخالفت منطقی ما با دولت های سازندگی و اصلاحات بر این مبتنی بود که مثلاً در عرصه اقتصاد پیگیری دستورات و سیاست های ابلاغی صندوق بین المللی پول به زیان توده های مردم و استقلال کشور است، ولی متاسفانه اعتنایی نمی شد. هر چند جمعی از وزرای پیشنهادی از همان کابینه‌ها هستند، ولی فرض من این است که امروز که سیاست‌های کلی طبق قانون اساسی تعیین و ابلاغ شده است؛ رئیس جمهور محترم و اعضای کابینه به آنها معتقد یا لااقل پایبند هستند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: رهبری، جان مایه این سیاست‌ها را که ما بر صحت آن استدلال مدون و علمی ارائه کرده‌ایم و از آن دفاع می‌کنیم چنین بیان فرموده‌اند: «هر روش، توصیه و نسخه ی اقتصادی که دو هدف افزایش ثروت ملی و عدالت اجتماعی را تامین کند، مورد قبول است و هر طرح و بحث دیگری که به این دو هدف بی توجه باشد، به درد کشور و مردم نمی خورد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی شرط سوم را کارآمدی دانست و افزود: دقت در سابقه تحصیلی، تخصصی و تجربی معرفی شدگان نشان می‌دهد که عمدتاً از تحصیلات مرتبط برخوردارند و اکثریت آنان از تجربه طولانی نیز بهره مندند.

 

توکلی، ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان خارجی بویژه در موضوع پرونده هسته‌ای را شرط چهارم  بیان داشت و ادامه داد: اینجانب یکی از ملاک‌های اساسی‌ام در موافقت کلی با دولت یازدهم، فرض استواری رئیس‌جمهور و دولت محترم بر دفاع کامل و قاطع از حقوق هسته‌ای ملت ایران است. آقای ظریف وزیر پیشنهادی امورخارجه نیز در ملاقات با اینجانب تصریح کرد که ذره‌ای از حقوق و منافع ملت ایران در عرصه جهانی کوتاه نخواهد آمد در عین حال تاکید می‌کرد که می‌توان با اتخاذ تدابیر معقول و منطقی، حداکثر منافع را به دست آورد و با کاستن از هزینه‌های غیر ضروری، مجری سیاست‌های خارجی نظام و رهبری معظم انقلاب بود.

 

وی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه به چند نکته ضروری اشاره می‌کنم، گفت: چرا به حداقل ها رضایت می‌دهیم؟ چون سختی روزگار و موقعیتی که کار در آن به این دولت تحویل داده می شود، چنان است که اصل کارآمدی وزن بیشتری نسبت به صلاحیت های فردی پیدا می کند. بحث آرمانگرایی واقع بینانه همیشه حق بوده است. ولی اینکه رهبر معظم انقلاب آن را در این اوضاع طرح می کنند، چراغ هدایتی است برای همه مردم، به ویژه برادران و خواهرانی که بر ارزش ها پافشاری بیشتری دارند. من همیشه مروج این فکر بوده ام و امروز آشکارتر بر آن پایبندی نشان می دهم.

 

توکلی تصریح کرد: اینجانب به اقتضای رشته تحصیلی و سابقه طولانی سیاسی و مطالعات علمی‌ام که بحمدالله تلاش دارم آن را مرتباً به روز نگه دارم، تاکید می‌کنم که بیرون آمدن از شرایط رکود تورمی موجود در بهترین شرایط یعنی نبودن تحریم، حاکمیت عقل و تدبیر و یکپارچگی سیاسی (ولو مقطعی و موردی) حداقل دو سه سال وقت می‌برد. پس باید به اقتضای موقعیت همان طور که رهبری فرمودند «مهلت داد تا کار بکنند». این اولین آزمون رابطه دولت جدید و مجلس است؛ طرفین باید خود را جای هم بگذارند.

 

“هم جامعه ایران نیاز دارد رفتار بالغانه‌ای در این ارتباط ببیند و هم نشان دادن این بلوغ امید دشمنان را در فشار آوردن کم می‌کند. اما از آن جهت که دولت در خط مقدم مقابله با مشکلات فراوان قرار دارد، می‌باید مجلس این را حس کند و همان فرصتی را که رهبری فرموده‌اند را بدهد. چنانکه مشاهده فرمودید اولین و مهمترین دلیل بنده در موافقت کلی همین جنبه مقابله با کوه مشکلات است. چنانکه در ابتدای دولت نهم نیز بیش از این همکاری کردم، ولی وقتی معلوم شد راه را اشتباه می‌روند و به هیچ استدلالی هم اعتنا نمی‌کنند و دولت وقت خودش را اساساً محتاج هیچ خیرخواهی نمی‌داند و قانون را قبول ندارد، چاره‌ای جز مخالفت برای مهار و کنترل باقی نماند.”

 

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مبنی بر اینکه ”  یاور برادرت باش؛ چه ظالم باشد چه مظلوم”، گفت: از دولت آقای روحانی تا جایی حمایت می‌کنیم که در مسیر عدالت، آزادی و استقلال و سایر ارزش‌ها به شکل قانونی گام بر می دارند و اگر در این مسیر، ضعفی دیدیم، برای رفعش کمک می‌کنیم و اگر خدای ناخواسته جور و ستمی بر مردم یا اسلام و ایران مشاهده کردیم، برای دفعش همت می ورزیم و همه این‌ها را نصرت برادران دینی خویش می‌شماریم.

 

نماینده مردم تهران خاطرنشانم کرد: رئیس‌جمهور تقریبا با نظر و رای نیمی از شرکت کنندگان در انتخابات توفیق خدمت یافته است. اما برای نجات و اعتلای کشور، نیازمند حمایت و یاری همه مردم‌اند. به این دلیل و نیز به خاطر آن که به درستی خود را رئیس‌جمهور همه مردم ایران خوانده‌اند، باید به خواسته‌ها و حساسیت‌های درست نیمه دیگر شرکت کنندگان که به وی رای نداده‌اند، به ویژه نیروهای متدین و انقلابی توجه کامل نشان داده شود. حتی شایسته آن است آن چنان عملکردی داشته باشد که ناامیدان از تغییر وضع موجود را به خیل امیدواران نظام اسلامی بیفزاید. مقصود آن نیست که همه خواسته ها قابل اجابت است ولی لااقل قابل اعتنا هست و مردم خوب وصبور ما عذرپذیران کریمی هستند.

 

توکلی در پایان با تاکید بر واقع‌بینی، گفت: واقع بینی را از همین جا آغاز کنیم. کابینه را رئیس‌جمهور معرفی کرده است نه مثلا علی لاریجانی یا حداد عادل؛ پس اقتضای شاکله و شخصیت معرفی کننده، تعهداتش، امکاناتش و محیطی را که در آن به سر می‌بریم در نظر بگیریم بعد قضاوت کنیم. قضاوت بنده و بسیاری از دوستان نماینده که با یک دیگرمشورت جمعی داشته‌ایم، مثبت و حمایت است. مخالفت و رای ندادن به معدود کسانی که صالح یا اهل نمی‌دانیم، اثری در این حمایت و دفاع ندارد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار