سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 128334
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » بیکاری؛ سوگواره‌ای برای جوانان سرزمینم
Print This Post
یاداشت وارده؛

متأسفانه اکنون مهاجرت قشر جوان از استان لرستان برای پیدا کردن شغل به چالشی اساسی برای این استان تبدیل‌شده و باید راهکاری اساسی برای حل‌وفصل این معضل اندیشیده شود.

به گزارش سلام دلفان، استان لرستان دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف همچون کشاورزی، دام‌پروری، صنعت، خدمات و گردشگری است و این دیار را باید معدود استان‌هایی در کشور دانست که تمامی این نعمت‌های خدادادی را در خود جای‌داده است.
باوجود تمامی پتانسیل‌های بی‌بدیل لرستان، اما از دیرباز تاکنون معضل بیکاری به‌عنوان مهم‌ترین چالش اساسی جوانان لرستانی محسوب شده است.
تا چند سال پیش لرستان در رتبه اول بیکاری کشور قرار داشت که اکنون مسئولان استان بر این عقیده‌اند که درصد بیکاری در لرستان کاهش‌یافته و شاهد بهبود چند پله‌ای رتبه بیکاری این استان هستیم.
اما بازهم لرستان در کنار سایر استان‌های زاگرس نشین همچنان در رده‌های برتر بیکاری در کشور قرار دارد.
 متأسفانه به دلیل نبود فرصت‌های شغلی جوانان مستعد لرستان نمی‌توانند به اهداف خود دست یابند و اکنون نیز در هر خانواده یک یا چند جوان بیکار وجود دارد که این موضوع را باید به‌عنوان درد بزرگی برای خانو‌اده‌‌ها دانست.
باید بپذیریم برای پدر و مادر یک جوان بیکار بسیار دردناک است که بالا رفتن سن جوانان خود را می‌بینند، اما نمی‌تواند اقدامی برای اشتغال و ازدواج آن‌ها انجام دهد، این در حالی است که بزرگ‌ترین آرزوی پدر و مادر خوشبخت شدن جوانانشان است.
برای همه ما دشوار است که جوان لرستانی پس از جنب‌وجوش‌های بسیار زیاد راهی جزء مهاجرت کردن به شهرها و استان‌های دیگر تنها برای گرفتن حداقل حقوق نداشته باشد.
متأسفانه سالانه تعداد زیادی از جوانان لرستانی اقدام به مهاجرت می‌کنند تا شاید برای نجات آینده خود راهی پیدا کنند.
برای همه ما سخت است که می‌بینیم نزدیکانمان برای پیدا کردن شغل مهاجرت می‌کنند.
برای مشاهده این موضوع نیازی به جست‌وجوی طولانی نیست و در بسیاری از خانواده‌ها مهاجرت قشر جوان را می‌توان مشاهده کرد.
 دلم برای والدینی می‌سوزد که باوجود علاقه بسیار زیاد خود، فرزندانشان را برای یافتن شغل به سایر مناطق کشور بدرقه می‌کنند، به‌راستی چه کسی پاسخگوی اشک‌های مادر پیری است که تاکنون با چند فرزندش خداحافظی کرده است؟
جوانان لرستان به دنبال شغل‌هایی با حقوق آن‌چنانی نیستند و می‌توان با ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و پرداخت حقوق و دستمزد معمولی آن‌ها را راضی کرد.
به‌راستی چه کسی در مقابل جوانان لرستانی مسئول است، آیا این جوانان کم و کاستی خاصی نسبت به جوانان استان‌های توسعه‌یافته دارند و یا شاهد بی‌توجهی بسیار زیاد دولت‌های گذشته به لرستان بوده‌ایم و اکنون پس از گذشت سال‌ها باید قشر جوان و تحصیل‌کرده لرستان تاوان آن را پس دهند.
بسیاری از کارشناسان اجتماعی بر این عقیده‌اند که مهاجرت کنونی جوانان لرستانی که اغلب آن‌ها افراد تحصیل‌کرده نیز هستند، در دهه‌های آینده به چالشی اساسی برای استان لرستان تبدیل خواهد شد و دود این اقدام به چشم آینده این دیار خواهد رفت.
مسئولان استان بارها و بارها اعلام کرده‌اند که راهکار کاهش معضل بیکاری در لرستان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که همه ما نیز این موضوع را می‌پذیریم.
اما به نظر می‌رسد در کنار حضور بخش خصوصی دولت نیز باید اعتبارات ویژه‌ای برای کاهش معضل بیکاری استان‌های زاگرس نشین در نظر گیرد، چراکه چالش کنونی حاکمیت حل‌وفصل معضل بیکاری برای جوانان دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ است و مطمئناً در چند سال آینده با عبور این قشر از سن کار، کم‌کم شاهد کاهش معضل بیکاری خواهیم بود.
اگر خواهان لرستانی توسعه‌یافته هستیم باید بتوان از مهاجرت جوانان تحصیل‌کرده که اغلب آن‌ها نیز هیچ‌گونه رغبتی برای رفتن از لرستان ندارند، جلوگیری به عمل آورد.
حال باید دید در کوتاه و میان‌مدت مسئولان دولتی چه راهکار اساسی برای کاهش این چالش اساسی می‌اندیشند و یا با ادامه یافتن این روند همچنان روزبه‌روز بر تعداد جوانان بیکار مهاجرت کننده لرستان اضافه خواهد شد.
بارها و بارها شاهد هستیم که مدیریت ارشد استان یکی از راهکارهای اساسی توسعه لرستان را تبدیل این دیار را تبدیل‌شدن آن به مقصد گردشگری اعلام کرده است، آیا با اقدامات کنونی می‌توان شاهد تحقق این هدف بود؟
در مورد سایر حوزه‌ها نیز چنین موضوعی را می‌توان مشاهده کرد، به همین دلیل انتظار می‌رود که در سال‌های پیشرو دولت توجه ویژه‌ای به لرستان و سایر استان‌های زاگرس نشین داشته باشد تا بتوان فرصت‌های شغلی مناسبی را برای جوانان تحصیل‌کرده این استان‌ها ایجاد و شاهد کند شدن روند مهاجرت باشیم./فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار