سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 1378
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۰
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » پیش به سوی مجلس آرمان‌گرا با حضور نخبگان خوش‌نام انقلاب
Print This Post
پایان ثبت نام کاندیداهای نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داد که انتخابات پیش‌رو، رقابتی جدی و تا حدودی درون گفتمانی خواهد بود و حضور نيافتن تجدیدنظرطلبان در عرصه ...

پایان ثبت نام کاندیداهای نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داد که انتخابات پیش‌رو، رقابتی جدی و تا حدودی درون گفتمانی خواهد بود و حضور نیافتن تجدیدنظرطلبان در عرصه ثبت نام و حضور کم رنگ عناصر وابسته به نفوذی های دولت دهم سبب نشد تا نخبگان و روشنگران فتنه ۸۸ غایب صحنه باشند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از رجانیوز، جبهه پایداری انقلاب اسلامی در روزهای قبل از ثبت نام از جمعی از نخبگان انقلاب اسلامی دعوت به ثبت نام کرد و تعدادی از آنها علی رغم امتناع اولیه با این استدلال که مشغول درس و بحث و روشن‌گری در عرصه فرهنگی و اجتماعی هستند، بالاخره در روزهای آخر به صحنه آمدند و کاندیدای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شدند.

حجت‌الاسلام و المسلیمن دکتر مرتضی آقاتهرانی از طلاب فعال مدرسه حقانی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است که پس از جدا شدن از این مدرسه نیز در مؤسسه‌ی “در راه حق” تحت نظارت آیت‌الله مصباح یزدی ادامه درس و بحث داد و پس از انقلاب نیز بارها در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور یافت.

در همان سال های ابتدای جنگ دو برادرش را از دست داد؛ شهید مصطفی ردانی پور که هم‌درس و هم فکر و رفیق صمیمی اش بود و شهید مصطفی آقا طهرانی، که برادر کوچک تر او بود. وی گذشته از فقه و اصول، در حوزه تفسیر قرآن را خدمت آیات خزعلی، جوادی آملی و بیش از همه استاد مصباح تلمذ کرده است. فلسفه را به طور عمده نزد آیت الله مصباح خواند. کلام را در شرح تجرید نزد مرحوم آقا طه کافی خوانده و خارج فقه را محضر آیت الله مظاهری بهره برد. از محضر بسیاری دیگر از فضلا همچون آیت الله بهجت، آیت الله صافی اصفهانی، آیت الله کشمیری، آیت الله پهلوانی و… بهره ها برد.

فوق لیسانس روانشناسی را از مؤسسه امام خمینی (که آن روزها به نام بنیاد باقر العلوم (ع) شناخته می شد) گرفت و با نظر آیت الله مصباح برای کسب علوم روز، به همراه زن و فرزند عازم غرب شد و دکترای فلسفه عرفان را از دانشگاه آمریکا گرفت. در کنار مطالعه سنگین و شبانه روزی، مسئولیت امامت جمعه و جماعت، اداره مؤسسه اسلامی نیویورک را هم به عهده داشت. مؤسسه اسلامی نیویورک در زمان حضور حاج شیخ مرتضی بسیار زنده و پررونق بود.

پس از بازگشت به قم، با راه اندازی واحد تربیت مربی اخلاق در مؤسسه امام خمینی فعالیت خود را آغاز کرد و در کنار آن به امر تألیف نیز پرداخت. وی در دوره دوم خرداد نقش مؤثری در پاسخ به شبهات جوانان و القائات جریان منحرف داشت و با حضور فعال در دوره‌های ولایت دانش‌آموزی و دانشجویی و منابر متعدد در تهران، قم و شهرستان‌ها به‌عنوان یک روحانی مجاهد و عالم ایفای نقش کرد.

در سال ۱۳۸۴ به دعوت ریاست جمهوری اسلامی ایران و به امر اساتید خود و تشخیص تکلیف، معلم اخلاق هیئت دولت شد. در سال ۸۶ بر مبنای تشخیص تکلیف و مشورت با اساتید و به ویژه استاد معظم حضرت آیت الله بهجت برای حوزه نمایندگی تهران کاندیدا شد و در انتخابات مجلس شرکت کرد و در حوزه انتخابیه تهران، حائز دومین رأی شد.

حجت الاسلام روح الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی و رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس نیز علی رغم آن که از مدت ها پیش اعلام کرده بود که در انتخابات کاندیدا نمی‌شود اما با اصرار و درخواست‌های فراوان دوست‌داران انقلاب اسلامی، بالاخره روز پنج‌شنبه گذشته ثبت نام کرد.

حسینیان نیز از طلاب فعال مدرسه حقانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسئولیت‌های متعدد قضایی داشت و در دوره دوم خرداد و در جریان قتل‌های زنجیره‌ای نیز با سخنرانی‌ها و برنامه‌های افشاگرانه‌اش، در زمینه خنثی کردن یک توطئه بزرگ علیه نظام نقش مؤثری داشت.

وی در طول دو دهه اخیر با حضور در مرکز اسناد انقلاب اسلامی تلاش زیادی در زمینه ثبت و ضبط تاریخ انقلاب و انتشار نظرات و روایت‌های نیروهای انقلاب کرد و در مجلس شورای اسلامی نیز در بزنگاه‌های حساس نقش مؤثری داشت. وی در تابستان سال ۸۸ در اعتراض به نحوه اداره مجلس و شخص رئیس مجلس از نمایندگی استعفا داد اما پس از چندی به‌دلیل رایزنی‌ها استعفایش را پس گرفت.

در میان ثبت نام کنندگان روز آخر نام دکتر محمدسلیمانی، دکتر مسعود میرکاظمی و مهندس سیدمهدی هاشمی و حجت اسلام و المسلمین دکتر ناصر سقای بی ریا نیز که سه عضو کابینه دولت نهم بودند، به چشم می‌خورد.

دکترمحمدسلیمانی استاد تمام رشته برق دانشگاه علم و صنعت که پدر دانش ماهواره در ایران لقب گرفته، در دولت نهم وزیر ارتباطات بود و منشأ خدمات گسترده ای در حوزه زیر ساخت، تلفن‌های ثابت و همراه و اینترنت شد. وی در عین اینکه، در رشته‌ی خود فول پروفسور است و در میان دانشجویان دانشکده دانشگاه علم و صنعت از نظر علمی به‌عنوان یک استاد سرآمد شناخته می‌شود، برادر دو شهید نیز هست و حساسیت‌های ویژه‌ای در حراست از گفتمان انقلاب اسلامی نیز دارد، به‌طوری که در دوره‌ی دوم خرداد که دانشگاه علم و صنعت و به‌ویژه دانشکده برق یکی از پاتوق‌های اصلی جریان حزب مشارکت بود، وی با همراهی تعداد دیگری از اساتید متعهد مقابل این جریان‌ها ایستادگی می‌کرد.

دکتر مسعود میرکاظمی عضو هیات علمی و مدرس دانشگاه های تربیت مدرس، امام صادق و امام حسین است که سابقه ریاست دانشگاه شاهد را نیز در کارنامه خود دارد. دکتر میرکاظمی در دولت نهم وزیر بازرگانی و در دولت دهم وزیر نفت بود که به خاطر مقاومت در برابر خرده فرمایشات برخی چهره های ناموجه برکنار شد. بیش از ۲۱۰ نماینده مجلس پس از کناره گیری دکتر میرکاظمی از وزارت نفت از او حمایت کردند.

میرکاظمی به کلان‌نگری و تیزهوشی معروف است و بخش عمده‌ای از دستاوردهای بزرگ حوزه انرژی ایران در شرایط تحریمی ناشی از همین تیزهوشی و مدیریت استراتژیک وی بود. “خودکفایی در تولید بنزین” یکی از همین شاهکارها بود که برنامه‌ی راهبردی امریکا مبنی بر فلج کردن ایران با “تحریم بنزین” و شعله‌ور شدن اعتراض‌ها و ناآرامی‌های داخلی را ناکام گذاشت.

در روزهای ابتدای سال جاری نیز رهبر معظم انقلاب پس از آنکه سال ۹۰ را به “جهاد اقتصادی” نام‌گذاری کردند، به عسلویه رفتند و از فازهای احداث شده و یا در حال ساخت “پارس جنوبی” بازدید و از وزیر و کارکنان تلاش‌گر نفت تقدیر کردند.

مهندس سیدمهدی هاشمی نیز از دوستان نزدیک دکتر احمدی نژاد پیش از دوران ریاست جمهوری بود که در شهرداری تهران معاونت امور مناطق را بر عهده داشت. او در دولت نهم، معاون امور عمرانی وزیر کشور و قائم مقام وزیر راه بود که مدتی نیز پس از برکناری مصطفی پورمحمدی از وزارت کشور، سرپرست این وزارتخانه شد.

هاشمی هم اکنون رئیس سازمان تخصصی نظام مهندسی و رئیس فدراسیون تیراندازی است که این فدراسیون با مدیریت قوی وی از یک فدراسیون فراموش شده به یکی از سه فدراسیون برتر کشور تبدیل شده است که بالاترین شانس مدال‌آوری را در المپیک ۲۰۱۲ لندن دارد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ناصر سقای بی‌ریا نیز استاد دانشگاه و حوزه است که همچون دکتر آقا تهرانی، تحصیلات حوزوی‎اش را در قم و تحصیلات دانشگاهی‎اش را در امریکا گذراند و امام جمعه ایالت واشنگتن بود. او در دولت نهم و بخشی از دولت دهم مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت بود اما به‌دلیل انتقادهایی که به جریان نفوذی داشت، در سال جاری از این مسئولیت استعفا داد و به دعوت آیت‌الله یزدی، مسئولیت مهم ریاست دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را بر عهده گرفت.

حضور اساتید حوزه و دانشگاه نیز در میان نخبگان برخاسته از جریان انقلاب اسلامی قابل توجه است.

دکتر علی اصغر زارعی استا دانشگاه، موسس واحد جنگ الکترونیک در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس سابق بسیج اساتید کشور که در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نیز نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود.

وی که در دولت نهم از گزینه‌های تصدی وزارت نفت بود، سوابق برجسته‌ای در مقابله با گروهک‌های ضد انقلاب و التقاطی در سال‌های اول انقلاب، راه‌اندازی سپاه خوزستان و حضور مؤثر در جبهه‌های دفاع مقدس داشت و در سال ۱۳۶۴ بنابه تدبیر مسئولین قرارگاه خاتم الانبیاء وارد یگان کاملا تخصصی و فنی جنگ الکترونیک شد و دراواخر ۱۳۶۵ فرماندهی یگان را عهده دار شده و تا سال ۱۳۷۰ ادامه داشت و در سال ۱۳۷۵ نیز ریاست دانشکده فنی دانشگاه امام حسین علیه السلام را برعهده گرفت.

اگرچه این روزها مدعیان برخورد با جریان انحرافی و نفوذی زیاد شده‌اند اما وی جزو پیش‎روترین افراد در مقابله با تحرکات این اعضای وابسته به این طیف است، به‌طوری که در سال ۸۷ با مشاهده اولین رگه‌های این تحرکات و توزیع پول در میان نمایندگان از سوی یکی از وابستگان این جریان، وی از فرد عامل فساد با سیلی استقبال کرد. زارعی اکنون مسئول کمیته استان‌های جبهه پایداری است و نیروهای انقلابی در استان‌ها وی را با تواضع، صداقت و تدبیر می‌شناسند.

دکتر محمدهادی زاهدی وفا استاد برجسته اقتصاد و رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام نیز یکی دیگر از نخبگان دانشگاهی است که برای کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده است. او که مدرک دکترایش را از دانشگاه اتاوا در کانادا اخذ کرده و در همین دانشگاه هم سابقه تدریس دارد، در دولت نهم معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و جانشین کارگروه تحول اقتصادی بود.

وی از سال ۱۳۸۲ رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام است و مطالعات و پژوهش‌های وی در زمینه “اقتصاد اسلامی” موجب شد که جزو یکی از چهره‌های اصلی اقتصادی در دولت نهم باشد اما وی نیز در زمره جریان متخصص انقلابی قرار گرفت که در دولت دهم تحمل نشد.

حضور وی در مذاکرات ژنو۳ (آبان ۸۹) در کنار دکتر سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد ایران، تحلیل‌های زیادی را در رسانه‌های بیگانه در پی داشت، این در حالی بود که تخصص و تسلط وی بر مباحث اقتصادی و اطمینانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی و نظام به وی داشت، حضور او را در مذاکره تثبیت کرده بود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمود نبویان و حجت الاسلام قاسم روانبخش نیز دو عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی هستند که در انتخابات مجلس حضور خواهند داشت.

دکتر نبویان به‌عنوان یکی از مبرزترین استادان این مؤسسه شناخته می‌شود که وی نیز در دانشگاه‌ها و محافل دانشجویی به‌عنوان یک روحانی دانشمند و قوی در پاسخ‌گویی به شبهات و به چالش کشیدن مبانی نظری جریان‌های سکولار، لبیرال و وابسته‌گرا شناخته می‌شود. بنیه علمی قوی فقهی او موجب شده است که هم اکنون در دبیرخانه فقهی مجلس خبرگان رهبری نقش مؤثری داشته باشد.

حجت‌الاسلام روانبخش نیز به‌عنوان یکی از اساتید شجاع مؤسسه امام خمینی شناخته می‌شود که تندروترین عناصر جریان فتنه نیز در مناظرات خود با وی معمولاً مغلوب جلسه را ترک می‌کردند. خاطره دو جلسه سه ساعته مناظره روانبخش با مصطفی تاج‌زاده قبل از انتخابات ریاست جمهوری دهم و مناظره‌هایش با محمد رضا خاتمی و صادق زیباکلام، یکی از شیرین‌ترین خاطره‌ها برای نیروهای انقلابی در دانشگاه‌هاست.

دکتر مهدی کوچک زاده عضو هیات علمی و استاد با رتبه دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس که سابقه دو دوره (هفتم و هشتم) نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی را در کارنامه دارد.

کوچک‌زاده در مجلس و محافل دانشجویی با صراحت و صداقتش شناخته می‌شود و تأکید دارد که برای کارهایش باید حجت داشته باشد. تعبد وی به ولایت فقیه و ابا نداشتن از اظهار آن، مثال زدنی است. وی نیز معمولاً پای ثابت جلسات سخنرانی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه است و در دوره فتنه نیز خار چشم ساکتین فتنه در مجلس و عوامل فتنه در بیرون از آن بود. اوج کینه جریان‌های ضد انقلاب از وی را شاید بتوان از هجونامه‌هایی دریافت که علیه وی در رسانه‌های ضد انقلاب دریافت. دکتر کوچک‌زاده جانباز دفاع مقدس نیز هست و خاطرات شنیدنی از آن روزهای طلایی دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید رسایی را می‌توان از فعال‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانست. وی مؤسس و مدیر دفتر جریان‌شناسی تاریخ معاصر ایران است که ۲۲ کتاب مستند و افشاگرانه این دفتر از عملکرد جریان برانداز دوم خرداد به تیراژ میلیونی رسید و برخی از آن‌ها مورد تفقد رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت.

وی که از روحانیون فعال قم در زمینه مقابله با جریان‌های منحرف بود، در دولت نهم و در دوره وزارت صفارهرندی با وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور وی و مدیرکل اداره ارشاد قم بود که نقش مؤثری در سالم‌سازی فضای فرهنگی و هنری این شهر داشت، به‌طوری که حتی دو جشنواره هنری در حرم حضرت معصومه برگزار شد و مورد عنایت مراجع عظام تقلید نیز قرار گرفت.

رسایی با حضور در مجلس هشتم، یکی از اصلی‎‌ترین مخالفان عناصر فتنه، ساکتین فتنه و جدی‌ترین منتقد ریاست مجلس بود. وی در ماجرای اعتراض به مصوبه وقف دانشگاه آزاد و یکشنبه سیاه مجلس و مخالفت با حقوق مادام العمر و ارائه طرح دو فوریتی برای لغو این قانون با همراهی نمایندگانی از جمله حسینیان، کوچک‌زاده و زارعی نقش محوری داشت.

این نماینده مجلس در قبال جریان نفوذی دولت نیز روشن‌گری‌های مؤثری داشت و در مناظره تلویزیونی با علی اکبر جوانفکر از عوامل این جریان حاضر شد. وی با راه‌اندازی هفته‌نامه ۹ دی به ظرفیت رسانه‌های جریان انقلاب افزود و با انتشار گزارش‌ها و گفت‌وگوهای مؤثر نقش مهمی در مقابله با جریان‌های فتنه و نفوذی در دولت داشته و دارد.

از بانوان انقلابی و تحصیلکرده نیز چهره های شاخصی همچون دکتر زهره طبیب زاده دندانپزشک و استاد دانشگاه شهید بهشتی و رئیس مرکز امور بانوان و خانواده در دولت نهم، فاطمه آلیا نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی از تهران، زهره لاجوردی استاد دانشگاه و فرزند شهید بزرگوار سیداسدالله لاجوردی و دکتر نامجو دیده می شود.

همچنین چهر های فرهنگی مانند نادر طالب زاده فیلم ساز و مستندساز و مجری -کارشناس برنامه راز، حسین استاد آقا مشاور سابق وزیرا رشاد و مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و دبیر جشنواره ملی کریمه اهل بیت، سردار حمیدزاده معاون سابق پارلمانی ستاد کل نیروهای مسلح و احسان جهاندیده دبیر شورای اطلاع رسانی در دولت نهم، معاون سابق دفتر رئیس جمهور نیز برای انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی از حوزه تهران ثبت نام کرده اند.

از سوی دیگر حضور برخی چهره های سرشناس و خوشنام انقلاب مانند دکتر غلامعلی حدادعادل، سردار ایثارگر محمد کوثری، دکتر مجتبی رحماندوست، دکتر علی رضا مرندی، مهندس مهرداد بذرپاش، حسین شیخ الاسلام، حجت الاسلام و المسلمین احمد سالک، حسین طلا و بیژن نوباوه نیز نشان‌گر قوت و استحکام فهرست های انتخاباتی است.

لازم به ذکر است برخی نخبگان و چهره های فرهنگی نیز علی رغم دعوت نیروهای انقلاب از جمله جبهه پایداری و استقبال اولیه از این دعوت به دلیل ترجیح دادن فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خارج از مجلس شورای اسلامی در انتخابات ثبت نام نکردند. از جمله این افراد می توان به دکتر کامران باقری لنکرانی، حجت الاسلام و المسلمین علی رضا پناهیان، حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری، دکتر غلامحسین الهام، مهندس سعید قاسمی، دکتر وحید یامین پور و دکتر جمیله علم الهدی اشاره کرد. اگرچه این افراد نظیر لنکرانی و پناهیان تأکید کرده بودند که در صورت کاندیداتوری به هیچ‌وجه به لیست ساکتین فتنه نخواهند پیوست.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار