سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 16236
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عکسهای کمیاب/ نخستین لژیونر تاریخ باشگاه پرسپولیس
Print This Post

مهدی عسگرخانی دروازه بان اسبق پرسپولیس و تیم ملی اولین لژیونر تاریخ باشگاه پرسپولیس و اولین دروازه بان لژیونر فوتبال ایران محسوب می شود.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق، مهدی عسگرخانی (حاجی عسگر خراسانی) دروازبان آماتورهای پرسپولیس برجسته‌ترین بازیکن آن تیم بود که بعداً به تیم اصلی رسید، به ابومسلم فروخته‌شد و به تیم ملی ایران نیز دعوت شد. در دربی دهم پایتخت در سال ۵۱ دروازه بان پرسپولیس بود.

عسگرخانی که متولد ۱۳۲۷ است، پس از حضور در پیکان و پرسپولیس در سال ۱۳۵۲ راهی تیم السالمیه کویت شد و دو سال در این تیم بازی کرد. او سپس به ایران بازگشت و به تیم ابومسلم مشهد پیوست و در جام ملت های ۱۹۷۶ آسیا نیز عضو تیم ملی ایران بود که به مقام قهرمانی رسید.
البته خبرآنلاین نوشت: گفته می شود حسینعلی خان سردار دروازه بان فوتبال ایران در دهه ۱۳۱۰، در تیم سروت ژنو سوئیس بازی می کرد که اگر این ادعا درست باشد، عسگرخانی دومین دروازه بان لژیونر فوتبال ایران است. نیما نکیسا و علیرضا حقیقی دیگر دروازه بان های لژیونر فوتبال ایران هستند که هر دو از پرسپولیس به اروپا رفتند.

به گزارش مشرق، عسگرخانی در تیم پرسپولیسی که در دی ماه ۱۳۴۷ به عنوان اولین تیم ایرانی در مسابقات جام باشگاه های آسیا شرکت کرد حضور داشت. عکس زیر بازیکنان پرسپولیس را در حین تماشای یک بازی از این تورنمنت نشان می دهد.

مرحوم پرویز دهداری، بیوک وطن خواه، جعفر کاشانی، مصطفی عرب(یار کمکی)، مهدی عسگرخانی(پیراهن مشکی)، رضا وطن خواه، مرحوم محراب شاهرخی، و کاظم رحیمی بازیکنان پرسپولیسی حاضر در عکس هستند.

به گزارش مشرق، عسگرخانی قبل از پرسپولیس هم در پیکان که متشکل از پرسپولیسی ها بود حضور داشت. در عکس تیمی زیر جعفر کاشانی، حمید جاسمیان، مهدی عسگرخانی، حسین کلانی، مهراب شاهرخی و آلن راجرز در ردیف ایستاده، فریدون معینی، ناظم گنجاپور، همایون بهزادی در ردیف وسط و رضا وطن خواه، ابراهیم آشتیانی و علی پروین در ردیف نشسته مشخص هستند.

پیکان ۱۳۴۸ یکی از بهترین تیم های باشگاهی تاریخ فوتبال ایران بود؛ این تیم که از ستارگان پرسپولیس تشکیل شده بود، در سال ۱۳۴۸ با اقتدار قهرمان جام باشگاه های تهران شد و چند روز بعد با شکست زسکا مسکو قهرمان جام دوستی تهران شد که یکی از معتبرترین تورنمنت های فوتبال ما در اواخر دهه چهل بود. پیکان که از امکانات حرفه ای مثل زمین و استادیوم اختصاصی سود می برد، آلن راجرز انگلیسی را نیز در اختیار داشت که بعدها به پرسپولیس و آمد و با شاگردان سابقش در پیکان، پرسپولیس زلزله را ساخت. پیکان اما در شهریور ماه ۱۳۴۹ منحل شد و ستارگان پرسپولیسی این تیم دوباره به تیم سابق شان بازگشتند.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار