سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 16618
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۷ نظر
خانه » یادداشت » دولت و تورم
Print This Post
سلام دلفان- اردشیر غلامیاری*: نرخ تورم اعلام شده اقتصاد ايران، برای سياست‌گزاران غير قابل قبول و برای مردم نرخی ناخوشايند است. اما از دلايل افزايش تورم، افزايش تورم ناشی از ...

سلام دلفان- اردشیر غلامیاری*: نرخ تورم اعلام شده اقتصاد ایران، برای سیاست‌گزاران غیر قابل قبول و برای مردم نرخی ناخوشایند است. اما از دلایل افزایش تورم، افزایش تورم ناشی از فشارتقاضا(افزایش حجم پول یکی از دلایل افزایش تورم ناشی از فشار تقاضا می‌باشد) و افزایش تورم ناشی از فشار هزینه است(تورم فشار هزینه ناشی از افزایش دستمزد، تورم فشار هزینه ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه). در شرایط فعلی درصدی از این افزایش تورم ناشی از افزایش تقاضا و درصدی ناشی از افزایش هزینه‌های تولید می‌باشد. قسمتی از تورم ناشی از افزایش هزینه‌های تولید، بدون شک در سال آخر دولت دهم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت نهاده‌های تولید(حامل‌های انرژی)‌ می‌باشد.

عملا سیاست‌های دنبال شده در دولت تدبیر و امید در این سه ماه، در جهت کاهش نقدینگی موجود در جامعه خلاصه شد، در صورتی‌که سیاست‌های پولی انقباضی (کاهش نقدینگی) زمانی‌که عامل اصلی ایجاد تورم افزایش دستمزد‌ها باشد در کاهش تورم تأثیر‌گذار است، نه ‌اینکه افزایش دستمزدها خود معلول افزایش قیمت حامل‌های انرژی (که نرخ‌گذاری شده‌اند) باشد. رویه‌ای که این روز‌ها، دولت برای کنترل یکی از متغیرهای کلان اقتصادی (تورم) در پیش‌گرفته به قیمت کاهش مهم‌ترین  متغیرکلان اقتصادی (رشد اقتصادی)می‌باشد. توقف دو طرح اقتصادی اجرا شده در دولت نهم و دهم (مسکن مهر، پرداخت تسهیلات اشتغال و ازدواج)  بر اساس آمارهای ارائه شده در گذشته، تقریبا دو میلیون نفر را بیکار می‌کند علاوه بر قابل تأمل بودن این رقم و بار روانی که این تصمیم در این شرایط که رقم بیکاری بسیار آزار دهنده است دارد، بحث کاهش رشد اقتصادی مهم‌ترین نتیجه توقف این طرح‌ها می باشد. امید است دولت تدبیر بنا به هر دلیلی که تصمیم به توقف این طرح‌ها گرفته‌، برنامه‌های جایگزینی برای جبران عواقب توقف طرح‌های دولت نهم و دهم ارائه نماید.

*فوق لیسانس اقتصاد

 1. آرمان می‌گه:

  ممنون بخاطر بحث تحلیلی و قشنگتون

 2. محمد رضا می‌گه:

  با تشکر از سایت سلام دلفان برای نشر مشکلات و موضواعات روز اقتصاد

 3. چه عجب سلام دلفان بجای گیر دادن، ایندفعه یه مطلب علمی و به درد بخور تو صفحه سایتش گذاشته

 4. عرفان می‌گه:

  آقای غلامیاری من پایان نامه رو تورم کار میکنم اگه لطف کنید آدرس ایمیلتون رو بذارین رو سایت

 5. ارشد اقتصاد می‌گه:

  ممنون از تحلیل زیباتون

 6. سالار می‌گه:

  ممنون خیلی زیبا بود تحلیلتون

 7. نام شما... می‌گه:

  تورا خدا کپی کردن از روی مطالب مردم بدون ذکر منبع درسته .

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار