سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17400
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ۱۰۰ روز گذشت؛ بازگشت همه به وعده‌هاست
Print This Post
خبرنامه دانشجویان ایران: از 14 مرداد 92 که سکان اجرایی کشور از دست احمدی نژاد خارج شد ودر اختیار دکتر روحانی قرار گرفت خیلی ها مشتاقانه منتظر گذشت 100 روز اول ...

خبرنامه دانشجویان ایران: از ۱۴ مرداد ۹۲ که سکان اجرایی کشور از دست احمدی نژاد خارج شد ودر اختیار دکتر روحانی قرار گرفت خیلی ها مشتاقانه منتظر گذشت ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم چه اتفاق بزرگی برای کشور رخ میدهد و الان که در آستانه به آذر ماه قرار داریم این ۱۰۰ روز پایان یافت. بررسی عملکرد دولت در فضایی منصفانه و غیر جناحی مسئله مهمی است تا خیل عظیم مدیران جدید کشور برآورد افکار عمومی درباره عملکردشان را به درستی مورد ارزیابی قرار دهند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ نکته مهم در ابتدای این مطلب اجمالی این است که رئیس جمهور در خلال رقابت های انتخاباتی خرداد امسال در چندین تریبون تلویزیونی و انتخاباتی تاکید کردند در صورت اینکه مردم به وی رای دهند در ۱۰۰ روز اول پیشرفت های محسوسی را ببینند.

روحانی گفته بود: «راه حلهای کوتاه مدتی یک ماه و ۱۰۰ روزه برای حل مشکلات ومعضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر وامید پیش بینی شده است که با این برنامه ما می‌توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم.» حالا اما دولت می‌گوید ما قرار است در پایان ۱۰۰ روز اول دولت می‌خواهیم گزارشی از وضعیت کشور ارائه دهیم. وقتی اولین بار روحانی و سخنگوی دولت این مسئله را مطرح کردند برای افکار عمومی این سوال پیش آمد که چرا این قدر زود وعده بزرگ انتخاباتی را فراموش کرد.

اقتصاد؛ هدفمندی، مسکن و…

دولت در این ۱۰۰ روز برنامه عملی خاصی برای اقتصاد ارائه نداده است ولی چند برنامه مهم توسط دولتمردان پیگیری شده است، شاید مهمترین آن بحث های سنگین درباره نحوه چگونگی هدفمندی یارانه ها بوده است تا جایی که طبق آخرین تصمیم ها قرار است بخشی از یارانه بگیران از لیست دولت حذف شوند. به صورت دقیق تر دولت قصد دارد ۳ دهک از یارانه بگیران را حذف کند تا بتواند از پس یارانه بر بیاید هرچند در رقابت های انتخاباتی دکتر روحانی گفته بود نه تنها کسی از لیست یارانه حذف نمی شود بلکه به میزان یارانه نقدی مردم هم اضافه میشود.

مسکن مهر هم تعطیل می‌شود! دولت البته بازهم قبل از انتخابات حرفی از تعطیلی آن به میان نیاورده بود و فقط حرف از ترمیم مشکلات آن می‌زد ولی در روزهای اخیر وزیر مسکن گفته است مسکن مهر تعطیل می‌شود و «مسکن اجتماعی» جایگزین میشود. مسکن اجتماعی طرح قدیمی دولت هاشمی بود که به گفته کارشناسان طرح شکست خورده ای است.

سیاست؛ مذاکره و دیگر هیچ!

در عرصه سیاست داخلی اتفاق مهمی رخ نداده است و شاید زوم دولت روی مذاکره با کشورهای غربی به خصوص امریکا نکته مهم ماجرا است؛ و جالبتر اینکه بعد از تماس تلفنی روحانی و اوباما امریکایی دست از تهدید ایران برنداشته اندر. روز جمعه اوباما گفته است همه گزینه ها روی میز است و جان کری هم تاکید کرده: بیش از ۹۵ درصد تحریم‌ها علیه ایران باقی خواهند ماند/ پیش از آنکه تحریم‌ها اثرگذار شوند ایران از فروش نفت سالانه ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیارد درآمد داشت اما اکنون این مبلغ به ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است/ هیچ اختلافی بین آمریکا و اسرائیل درباره برنامه اتمی ایران وجود ندارد.

درواقع باید منتظربود و دید راهبرد مذاکره با کدخدای دولت جواب می دهد یا نه؟!

فرهنگ؛ وزیر ارشاد و خواننده زن

در حوزه فرهنگ هم بحث ها هنوز جدی نشده است؛ وزیر انتخابی دولت گروه های حامی دولت را راضی نکرده است ولی جنتی وزیر ارشاد هم سعی می کند خود را وزیر خوبی نشان دهد برای همین است که پای خوانندگی یک خانم نشست و طرح عجیب و غریبی برای ممیزی کتاب داد. وزیر ارشاد گفت که طرحی دارد مبنی بر اینکه ناشران خودشان کتاب ها را ممیزی کنند ولی اگر کتابی خوب نبود در مرحله توزیع جلوگیری شود البته این طرح با مخالفت خیلی از ناشران روبرو شد.

دانشگاه؛ وزیر زدزیر قولش

در این روز ۱۰۰ بیش از هرچیزی در این حوزه به ۲ مسئله بر می گردد اولی تغییرات گسترده مدیریتی و زلزله سیاسی وحشتناک دولت در دانشگاه هاست تا جایی که کار به عزل رئیس دانشگاه آزاد هم رسید. دومی هم به بد قولی وزیر علوم به مجلس بر میگرددتا جایی که شاید وی استیضاح شود.

تغییرات اتوبوسی مدیران در دولت روحانی البته برخلاف ادعای پیشین در رقابتهای انتخاباتی کمی عجیب به نظر می رسد. ولی اینکه چرا وزیر علوم در کمتر از یک هفته قولش به مجلس را فراموش کرد را باید دولت پاسخگو باشد.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار