سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17607
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
خانه » اخبار برتر » نقدی بر تصمیم اخیر شرکت مخابرات مبنی بر حذف سرویس های نامحدود اینترنت
Print This Post
(11 نظر)

تدبیر و تصمیمی که نه تنها کوچکترین رضایتمندی شهروندان را در آن لحاظ نکرده اند بلکه به تنها موردی که فکر نکرده اند مردم بوده و چیزی جز سودآوری برای شرکت مخابرات در آن دیده نمی شود

سلام دلفان- نسیم دلفان نوشت: در نگاهی اجمالی به زندگی امروزه بشر و هزینه های آن می بینیم که غیر از خوراک و پوشاک ، مردم در چند چیز معمولأ مخارجی مشابه دارند از جمله آب ، برق ، گاز ، تلفن و با لحاظ کردن خودرو که در زندگی امروز جای خود را پیدا کرده بایستی سوخت بنزین یا گاز سی ان جی را هم به آن اضافه کرد.

این مخارج ثابت که اشاره شد در کشور ما به چند وزارتخانه جداگانه وابسته است ، مخابرات یکی از پر سود ترین شرکت های درآمدی کشور محسوب می گردد که در مقایسه با سایر وزارت ها و سازمان ها مانند وزارت نیرو ( آب ، برق ) و حتی وزارت نفت و شرکت گاز با پایین ترین هزینه بالاترین سودآوری را دارد.

البته اینکه می گوییم پایین ترین هزینه نه به معنی اینکه واقعأ هزینه هایش خیلی پایین باشد اما در مقایسه ای با وزارت و سازمان های همتراز خود هزینه هایش بسیار پایین تر است.

با یک حساب سر انگشتی و با نگاهی به فیش های تلفن ثابت ، همراه و همچنین اینترنت به واقعیت عرایض بنده خواهید رسید.

حتمأ بارها شنیده اید که تعداد ارسال پیامک های مناسبتی در روزهای خاص سر از رقم های نجومی در می آورد و با یک ضرب و تفریق ساده متوجه می شویم که چه سود کلانی به جیب مبارک اپراتورهای تلفن همراه خصوصأ همراه اول به عنوان پر مشترک ترین اپراتور خاورمیانه واریز می شود.

حالا کاری به این موضوع نداریم که هربار چه کلاه گشادی سر مردم می رود به واسطه پیامک هایی که باید به مقصد برسد ولی نمی رسد و پولش هم برگشت خوردنی نیست.

هر چند ماه یک بار، نوع محاسبه مکالمه های تلفن ثابت و همراه به نظر آقایان مخابراتی غیرمنصفانه به نظر می رسد و دستی به سر و گوش فرمول های محاسبه ای خود می کشند و مردم بی نوا را نوازشی جانانه می دهند و گاهأ هم این تغییرات محاسبه ای بی سر و صدا انجام می شود تا داد مردم به گوش همدیگر نرسد و اصلأ نداند که از کجا خورده اند.

در دولت جدید ، تدابیر اندیشیده شده برای محاسبه های رو به افزایش مخابراتی نمود بیشتری پیدا کرده و متاسفانه حتی از رسانه ای شدن آن هم به نوعی جلوگیری می شود.

جدیدترین روند تغییرات فرمول های محاسبه مخابرات که بیش از هر چیز نارضایتی مردم را به دنبال داشته است بحث اینترنت است.

اینترنت امروزه از پایه های رشد فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی هر کشور به شمار می رود و ارتباط مستقیمی با مباحث اشاره شده پیدا کرده و مردم را هم به صورت های گوناگون و به دلایل مختلف درگیر خود کرده است.

سازمان ها ، ادارات ، شرکت ها ، بانک ها ، دانشگاه ها ، دانشجویان ، مشاغل خصوصی و غیر خصوصی ، رسانه ها خصوصأ رسانه های مجازی و در کل اکثریت قریب به اتفاق مردم به طور مستقیم یا غیر مستقیم خواهان اینترنت هستند و کارشان به نوعی مرتبط با فضای مجازی است.

معضل هایی مانند سرعت بسیار کند اینترنت ، قطعی های گاه و بی گاه و خدمات بسیار ضعیف متولیان امر از عمده مشکلاتی بود که تا به حال مردم با آن درگیر بودند و هیچ وقت هم دادشان به جایی نرسید و به ناچار خود را با این معضلات وفق دادند و این مشکلات را جزئی از استرس ها و سوهان های اعصاب روزمره شان به حساب آوردند ، همانند مریضی که دلش بخواهد یا نخواهد با نوع بیماری اش بایستی کنار بیاید و به قول معروف آش کشک خاله ست بخوری پاته نخوری پاته!

ای کاش کار به همین جا ختم می شد!

• تدبیر جدید دولت ، تغییر نوع واگذاری اینترنت و فرمول های جدید محاسبه ای

تاکنون اینترنت برای مشترکان “بسته به نوع کارشان” به صورت های گوناگون از جمله سرویس نامحدود واگذار می شد ، به طور مثال مسئولین رسانه های مجازی با توجه به اینکه شغلشان فقط با ورود به فضای مجازی امکان پذیر بود از سرویس نامحدود استفاده می کردند و علی رغم سرعت بسیار پایین و قطعی های نا به هنگام ، کارشان تا حدودی راه میافتاد.

اما تدبیر جدیدی به کار گرفته شد که سرویس نامحدود حذف شده و بجای آن فقط سرویس محدود و به قول معروف “هجمی” واگذار شود.

تصمیمی که به شدت اعتراض مردمی را به دنبال داشته و باعث نارضایتی بیش از پیش مخاطبان فضای مجازی شده است خصوصأ آنهایی که بیشتر از دیگران به اینترنت وابسته هستند از جمله قشر خبرنگاران رسانه های خبری و همچنین دانشجویان و …

 این هم هدیه ای از سوی دولت عزیزمان به کاوشگران علم امروز یعنی فضای مجازی

تدبیر و تصمیمی که نه تنها کوچکترین رضایتمندی شهروندان را در آن لحاظ نکرده اند بلکه به تنها موردی که فکر نکرده اند مردم بوده و چیزی جز سودآوری برای شرکت مخابرات در آن دیده نمی شود و همچنین رفتن مردم به سوی شرکت های خصوصی واگذاری اینترنت و سود کلان آنها از این تصمیم

دقیقأ هزینه ای که برای مشترکان اینترنت با طرح جدید در نظر گرفته شده است ۱۰ برابر سابق است ، کسی که ۱۱ هزار تومان ( با سرویس ۱۲۸ کیلوبیت نامحدود یعنی پایین ترین سرویس و سرعت ممکن) در یک ماه هزینه میکرد با طرح جدید هزینه اش ماهی ۱۱۰ هزار تومان است  با همان سرویس ۱۲۸ کیلوبیت اما هجمی و محدود.

البته قبلأ اعلام کردند کسانی که تاکنون از اینترنت نامحدود استفاده کرده اند کماکان می توانند از همان سرویس استفاده کنند و این طرح برای مشترکین جدید است.

اما این گفته فقط در حد حرف باقی ماند و تمامی سرویس های نامحدود هم به محدود یا همان هجمی تبدیل شد.

حالا چرا کسی در این مملکت پیدا نمی شود جلوی این زیاده خواهی ها را بگیرد الله و اعلم !!!

از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عاجزانه درخواست داریم به این موضوع رسیدگی کنند و اجازه ندهند وزارتخانه های دولتی با تصمیمات این چنینی روز به روز نارضایتی ملت را سبب شوند و درآمد خود را افزایش دهند.

شما می بینید که مردم ما امروز چگونه با بحث گرانی و تورم و در کل مشکلات اقتصادی و معیشتی دست به گریبان هستند و نفس در سینه مردم به شماره افتاده است ، دیگر جای برای تحمل اینگونه تصمیمات غیر معقولانه نمانده است تصمیماتی که عواقبی جز نارضایتی و فریاد مردم را به دنبال نخواهد داشت.

در پایان شایان ذکر است که طرح جدید در مخابرات برخی از استان ها از جمله لرستان بکار گرفته شده است و اینکه این طرح در کل کشور اجرایی شده است یا خیر برای نگارنده به طور دقیق مشخص نشد اما شنیده ها حاکی از این است که برخی از استان ها فعلأ این طرح را اجرایی نکرده اند.

رضا محمدی

 1. نام شما... می‌گه:

  اقای تحلیلگر (!) که ذره ذره تحلیلت پر از عقده ست متولی مخابرات دولت نیست نمیدونی یا خودت رو به ندونستن زدی مخابرات خصوصیه بیشتر سهامشم متعلق به … است صحبتی هم با مسئولین سایت که هر تحلیل ابکی که در مخالفت با دولت پیدا کردید رو نذارید تو سایت اثر عکس داره مثل تمام ۴ سال تبلیغات صدا وسیما که نتیجش رو تو انتخابات ریاست جمهوری دیدید راستی به حاج حسین سلام برسونید!

 2. ناشناس می‌گه:

  ……. شرفشون.
  این همه پول ازما میگیرن ، اینترنتم محدود کردن که مثلاً سرعتش بره بالا اما روز به روز وضعیت سگی تر و افتضاح تر میشه.

 3. نام شما... می‌گه:

  پس بخش خصوصی هر کاری خواست باید انجام بده پس دولت چه کاره است بدون ارائه خدمت جدید که نمیشه نرخ محاسبه رو اینقدر بالا برد در دفاع از نویسنده محترم

 4. نام شما... می‌گه:

  اقای تحلیلگر عجب عکسی داره!!!!!!
  اگه من یه عکس اینجوری داشته باشم سلام دلفان اعدامم نمیکنه???????!!!!!

 5. دلسوز می‌گه:

  اولا خیلی خوشحال هستم که این تحلیلگر برجسته دلفانی از مسائل سیاسی در سطح جهان که واقعا صلاحیتش رو نداشت به مرتبه پایین تری تشریف آورده اند
  دوما در مورد این تحلیلتون هم همونطور که دوستان اشاره کردند و اگر توی سایت های خبری (توجه کنید حتی بدون نیاز به فیلتر شکن) می توانید ببینید که بین وزارت نیرو و مخابرات بحث و جدل های در مورد نرخ تعرفه ها وجود داره این یعنی اینکه دولت دغدغه مردم را دارد اما صاحب اصلی مخابرات که همون … هستش زیاد به فکر مردم نیست
  سوما با عرض معذرت باید به اطلاع تحلیل گر برسانم که با دریافت یک کارت زرد دیگر شما را به تحلیل در مسائل کوچکتر دعوت می کنم
  یادتون باشه که کلاس اول ابتدایی پایه ای برای دکتری است قرار نیست یک نفر یک شبه ره پانصد ساله بپیماید.

  • ر ضا محمدی می‌گه:

   از راهنمایی مدبرانه و حکیمانه تان بسیار خرسند شدم
   راستی که خداوند چقدر به ما لطف دارد که عالمان برجسته ای چون شما را به ما عطا فرمودند تا ما از نعمت راهنمایی هایشان بهره مند شویم
   اگر شما را نداشتیم چه خاکی بر سرمان می شد.
   فقط نظر شما بوی این را میدهد که دولت این وسط هیچ کاره هست.
   در حالی که شما در جریان نیستید ارگانی که به جاش نقطه چین گذاشتید در تعیین قیمت این فرایند که ما به اون پرداختیم دخالتی نداشته و توسط وزارت ارتباطات انجام گرفته
   این رو تحقیق کردیم بعد نوشتیم

   • دلسوز می‌گه:

    بابت تشکرتون نمیدونم چی بگم باورم نمیشه شما و دوستانتان قدرشناس باشید
    اما درباره لطف خداوند مطمئنا وجود من و امثال حتما لطف خداوندی است البته به شرطی که بنده های بهترتر خدا این اجازه رو به امثال من بدن که با بالاترین درجه تحصیلی اجازه اظهار نظر داشته باشیم.
    اگر هم ما را نداشتین مثل الان اتفاقا همه چی گل و بلبله تازه مطمئنم اگه به میل خودت بود دوست داشتی در کنار همه این خوبی ها دولت قبل بدون محدودیت قانونی میتونست ادامه بده
    نمیگم دولت هیچ کاره است نمیگم به قیمت اینترنت اعتراضی ندارم
    اما میگم که اون ارگان معروف مخابرات رو گرفته حالا دولت هم گرگ فرض کنیم اون که به قول شما گرگ نیست چرا ادامه میده؟
    در ضمن با کمال احترام باید بهتون بگم من مشکلم با شماست البته نه با شخص شما بلکه با افکارتون.
    برای من بی معناست که یک شخص عادی در شهر نورآباد شادی های مردم بعد از انتخابات ۹۲ و اخیرا همین دیروز در شهرهای مختلف کشور رو نبینید و اظهار نظر پیرمردهای حاضر در نماز جماعت مغرب و عشای مسجد جامع رو به خورد قشر تحصیلکرده نورآبادی که بیشترین مخاطبان شما هستند میدهید آقای محمدی من میگم اون بحث های سیاسی درون مسجد بین حاج…. و کربلایی … و بقیه رو بذارید برای خودشون اونا کار بزرگ دکتر ظریف رو نمیبینند
    طوری که من شنیدم همه دارن تحقیق و تفحص می کنند چرا ریش اینجوری میذاره؟ چرا ریشش رو با تیغ میزنه؟
    به همین خاطره که به انتقادات بعضا به جای شما هم گیر می دم چون میدونم از همون جا نشئت می گیره
    امیدوارم که علیرغم مخالفت شدیدم با افکار شما هیچ توهینی به جنابعالی نکرده باشم

    • رضا محمدی می‌گه:

     ببینم برادر من ، کجای چند کلام حرف من مربوط به چیزهایی هست که شما نوشتی؟
     واقعأ پیرمرد ها مخاطب سایت های ما شدن ؟ عجب
     موضوع ظریف چه ربطی به ماجرای ما داشت
     قاطی کردی برادر من
     خداوند متعال افراد بزرگواری همچون ظریف و دوستانش که تمام تلاش خودشون رو برای رفع تحریم ها با دادن کمترین امتیاز ممکن بکار گرفتند نگه دارد
     کور باد کسی که زحمت های شبانه روزی این تیم مستعد و عزیز را نبیند
     خدا شاهد قلبأ چنان علاقه ای به این تیم و در رأس آنها ظریف عزیز پیدا کردم که حسابش از دستم خارج هست
     چرا بی جهت حرف هایی میزنی که کوچکترین نشانه ای از واقعیت در آن نیست؟
     مسئله دین رو چرا با این قضایا قاطی کردی ؟
     سرت به جایی نخورده آقای با سواد

     • دلسوز می‌گه:

      از اینکه به حالت تمسخر جواب داده بودی منم مثل خودت جواب دادم
      حرف من اینه که تحلیل های تو بیشتر به درد اون جماعت پیرمردها میخوره نگفتم مخاطبت اونا هستند
      میگم غروبا میری مسجد حرفای اونا رو میاری برای قشر تحصیلکرده نورآباد مینویسی

 6. نام شما... می‌گه:

  ببینید آقای محمدی انتقاد روش خودش رو داره
  شما میتونید از یک مسئول نورآبادی انتقاد کنید اما نه اینکه افکار دینی و مذهبی خود رو وارد اون مسائل کنید
  ببینید در جامعه ای که ما زندگی می کنیم هم افراد مذهبی وجود دارند هم افراد بی دین
  و اما جامعه برای هردوی این گروه است رفاه اجتماعی ، قیمت اینترنت پایین، و … برای هردوگروه باید باشد
  حالا اگه این امکانات نیست خوشحال می شویم خبرنگاری مثل شما پیگیر این مسائل باشند اما خواهشا آن را به مسائل کلان کشوری، یا مثلا مسائل دینی و متافیزیکی نسبت ندهید
  بیاید از همین شهر و استان خودمون انتقاد کنیم
  ممنون

 7. شهروند می‌گه:

  سلام- من نه آقای محمدی رو میشناسم ونه بقیه ی دوستان ولی شماها چتون شده دارین باهم تصویه حساب میکنید؟؟؟ ولی حقیقتش اینه که از زمانی که اینترنت از حالت نامحدود خارج شد واقعا هزینه ی سرسام آوری برای مشترکینش به بار آورد
  اینو که دیگه قبول دارید؟؟؟؟

 8. ali می‌گه:

  وضع ما نویسنده های سایت ها خرابه مثلا می خواهیم یه نرم افزار یا بازی رو در سرور ها دانلود کنیم فرض کن بازی ۵ گییگ هست و هزینه هر گیگ ۴۰۰۰تومان هست یعنی من باید ۲۰۰۰۰ تومان بدم تا بازی رو کامل روی سایت بگذارم ان موقع به من چقدر می دهند ۳۵۰۰ خب این برای ما نمی صرفه ممکنه خیلی ها سایت هایشان را بردارند و کامل ورشکسته شوند و اینترنت ایران نابود بشه به نظر من باید دوباره سرویس نامحدود رو بگذارند وگرنه فرض کن ۱۰ میلیون سایت نه وبلاگ فقط سایت داشته باشد ایران حدود ۹۸۵۰۰۰۰ تاشون سایت هایشان را بروز نمی کنند و سایت هایشان را خذف می کنند

 9. shoghal می‌گه:

  …بر مخابرات. …

 10. امین می‌گه:

  این دیگه چه وضعیه اینترنت ما هم از دیرو حجمی شد من روزی ۱ گیگ دانلود می کنم با این وضعیت با ید چکار کنیم این …دروغگو دیگه داره شورشو در میاره همش می گه پهنای باندو بردیم بالا ما هم فکر می کریم قرار ۵۱۲ نامحدود بیاد زیر ۲۰ تومن اما حالا کامل جمشم می کنن حالا کجا باید بریم اعتراض کنیم؟

 11. behzad می‌گه:

  کجا اعتراض کنیم اه بگید؟؟/

 12. Armam می‌گه:

  بی نامحدود خیلی مسخرس اصن این خبر رو شنیدم یه شوک بهم وارد شد…..کی پاسخگووهِ فقط بلدین نظرات رو تایید کنین که یعنی یعنی خوندین….قثط به فکر خودتونین بخدا…

 13. هموطن بدبخت می‌گه:

  شما مردم میاید اینجا رو سر هم دیگه میزنید ؟ برید مخابرات اونجا بریزین به هم ……
  نه خیلی نامحدود سرعتش خوب بود اومدن دیگه بددترشم کردن .. همش زور و ستم تا کی ؟ چقدر دزدی ؟ خدا هم نگاه کنید خدا وجود داره

 14. رضا می‌گه:

  سلام بر مخابرات بر کسی که این تصمیم رو گرفته و بر کسانی که میبینن و میتونن برای بازگشت اینترنت نامحدود کاری کنن و نمیکنن لعنت. بجای درست کردنش … توش. من که ۱% هم راضی نیستم.

 15. مرتضی می‌گه:

  انصافا وقتی اعتراض کنید که چرا سرعت ۵۱۲ فرقی با سرعت ۱۲۸ نداره مسعولین باید چیکار کنن؟

 16. محمد می‌گه:

  دوستان به جای این اعتراض ها برید دستاتون را ببرید بالا و شکر کنید که دانلود شبانه را برندارن این رویی که اینا دارن مطمئنن سال بعد یواش یواش دانلود شبانه را هم بر می دارن

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار