سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17673
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تغییرات قیمت بنزین طی ۸ سال+جدول
Print This Post

قیمت بنزین یارانه ای و نیمه یارانه ای طی ۸ سال گذشته ۵ تا ۸٫۷۵ برابر شده است

به گزارش سلام دلفان به نقل از خبرآنلاین، به جرات می توان گفت استرتژیک‌ترین کالایی که دولت در مورد قیمت‌گذاری آن تصمیم‌گیری می‌کند، بنزین است.

از آنجا که هر گونه افزایش قیمت بنزین تاثیر مستقیم در زندگی مردم دارد، همواره دولت‌ها در تعیین قیمت بنزین با احتیاط پیش رفته‌اند و هر سال در مورد تعیین قیمت آن بیشترین بحث‌ها، چالش‌ها و مذاکرات را با نمایندگان مجلس داشته‌اند.

بنزین در سال ۸۴، یعنی زمانی که محمود احمدی‌نژاد اداره کشور را به دست گرفت، به ازای هر لیتر ۸۰ تومان عرضه می‌شد و حالا بعد از گذشت ۸ سال قیمت هر لیتر این فرآورده استراتژیک نفتی به ۴۰۰ تومان در حالت یارانه‌ای و در حالت نیمه یارانه ای به ۷۰۰ تومان رسیده است.

افزایش ۵ تا ۸٫۷۵ برابری قیمت بنزین در ۸ سال گذشته، حاکی از آن است که تحول عظیمی در کشور روی داده که بخشی از آن به اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و بخش دیگری نیز به رشد تورم در کشور مربوط می‌شود.

در میان حامل‌های انرژی، بنزین تنها موردی بود که پیش از آنکه یارانه آن حذف شود، مشمول طرح سهمیه‌بندی شد که بر اساس آمار و ارقام موجود، سهم بسزایی در کاهش مصرف بنزین در کشور نیز داشت.

از سال ۸۵ با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، قیمت بنزین سهمیه خودروها ۱۰۰ تومان و قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ تومان اعلام شد که این قیمت‌ها تا سال ۸۷ و پیش از اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها نیز ادامه داشت. پس از آن بود که قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای با یک افزایش ۴۰۰ درصدی به ۴۰۰ تومان و بنزین نیمه‌یارانه‌ای به ۷۰۰ تومان رسید.

این در حالی است که قیمت بنزین سوپر یارانه‌ای ۵۰۰ و آزاد آن لیتری ۸۰۰ تومان است.

گمانه‌زنی‌های زیادی درباره افزایش قیمت بنزین در سال ۹۲ نیز شده بود. حتی مجلس اجازه افزایش قیمت ۳۸ درصدی حامل‌های انرژی را نیز به دولت داده بود تا از این طریق، کسری بودجه خود را جبران کند. اما دولت دهم با هوشیاری این طرح را اجرا نکرد تا توپ را به زمین دولت یازدهم بیندازد.
قطعا افزایش قیمت بنزین در ابتدای کار دولتی که اقتصاد کشور را با تورم ۴۰ درصدی دریافت کرده بود، تصمیم درستی نبود.

به همین دلیل دولت تدبیر و امید، بار دیگر به شایعاتی که درباره افزایش قیمت بنزین در سال جاری پراکنده شده بود، پایان داد و فعلا برای افزایش قیمت این حامل انرژی پردردسر تصمیمی نگرفته است.
به نظر می‌رسد با نظر مجلس، این اتفاق در اواخر سال جاری و یا اوایل سال آینده خواهد افتاد و بار دیگر قیمت این حامل انرژی افزایش خواهد یافت.

سال

قیمت بنزین یارانه‌ای(ریال)

قیمت بنزین نیمه‌یارانه‌ای(ریال)

۸۴

۸۰۰

۸۵

۱۰۰۰

۴۰۰۰

۸۶

۱۰۰۰

۴۰۰۰

۸۷

۱۰۰۰

۴۰۰۰

۸۸

۴۰۰۰

۷۰۰۰

۸۹

۴۰۰۰

۷۰۰۰

۹۰

۴۰۰۰

۷۰۰۰

۹۱

۴۰۰۰

۷۰۰۰

۹۲

۴۰۰۰

۷۰۰۰

 

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار