سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 19481
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نقش امام کاظم(ع)درزنده نگه داشتن عاشورا
Print This Post

زنده نگه داشتن یاد و نام امام حسین علیه‏السلام و حماسه عاشورا به عنوان نماد مقاومت اهل بیت(ع) در برابر جبهه کفر و نفاق و مقابله با طغیان و ستمگری، یکی از مهم‏ترین دغدغه‏ های امامان معصوم(ع) بوده است.

به گزارش سلام دلفان به نقل باشگاه خبرنگاران زنده نگه داشتن یاد و نام امام حسین(ع) و حماسه عاشورا به عنوان نماد مقاومت اهل بیت(ع) در برابر جبهه کفر و نفاق و مقابله با طغیان و ستمگری، یکی از مهم‏ترین دغدغه‏ های امامان معصوم(ع) بوده است. آن بزرگواران می‏ کوشیدند تا قیام جاویدان عاشورا زند بماند و پیام پایداری و استواری اهل حق در مقابل باطل در بلندای تاریخ با نام مقدس حضرت امام حسین(ع) طنین‏ انداز شود.

از شیوه‏ هایی که حضرت موسی بن جعفر(ع) برای رساندن پیام استواری و مقاومت از آن بهره می‏برد، تداوم بخشیدن و زنده نگه‏داشتن یاد و خاطره جدّ بزگوارش حضرت سید الشهدا(ع) بود.

روایت ذیل بیانگر این حقیقت تاریخی است:
محدث نوری می‏نویسد: منصور دوانیقی در عید نوروز امام را مجبور کرد که در مجلس عمومی بنشیند و مردم برای عرض تبریک به محضرش بیایند و هدایا و تحفه‏ ها را به حضور آن حضرت بیاورند.

امام به ناچار در آن مجلس نشست و فرمانداران و فرماندهان و امرای لشکری و کشوری و عموم مردم برای تهنیت می‏ آمدند و هدایا و تحفه‏ های فراوانی می‏ آوردند و خادم منصور همه هدایا را ثبت می‏کرد. آخرین فردی که به حضور امام آمد، پیرمردی سالمند بود که به امام عرضه داشت: ای پسر دختر رسول خدا(ص)! من مرد فقیری هستم که از مال دنیا بی‏ بهره ‏ام، اما سه بیت شعری را که جدم در رثای جدّتان حضرت حسین بن علی(ع) سروده، به خدمتتان تقدیم می‏کنم:

یا ابا عبداللّه‏! من [از دشمنان تو تعجب نمی‏کنم که چرا تو را کشتند، بلکه] تعجب می‏کنم از شمشیری که بر بدن نازنین تو در روز عاشورا فرود آمد، در حالی که غبار کربلا بر بدن تو نشسته بود.
من شگفت زده هستم از آن تیرهایی که بر بدنت فرورفتند، در حالی که خانواده ات با چشمان اشکبار قتل تو را نظاره کرده و جدّت را صدا می‏زدند.
یا ابا عبداللّه‏! چرا بزرگی و جلالت تو مانع نشد از اینکه تیرها بر بدنت اصابت کنند و آن جسم پاک را مجروح نمایند!

امام فرمود: احسنت! بارک اللّه‏ فیک! هدیه‏ ات را پذیرفتم، بفرما بنشین! آن‏گاه به خادم گفت: از منصور بپرس در مورد این همه هدایا چه تصمیمی دارد؟ منصور گفت: همه آنها را به حضرت کاظم(ع) بخشیدم، هر طور دوست دارد مصرف کند. امام نیز تمام آن تحفه‏ ها را به آن پیرمرد شیعی که زیباترین اشعار را در مرثیه امام حسین(ع) خوانده بود، بخشید و او را تشویق نمود.

امام(ع) به این وسیله، از شاعران و احیاگران حماسه عاشورا تجلیل نمود و پیام پایداری اهل بیت (ع) را که در حرکت انقلابی امام حسین(ع) جلوه ‏گر شده بود، علنی ساخت

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار