سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 2020
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » یادداشت » یک شهر و یک کتابخانه عمومی
Print This Post
صعود به قله های بلند کمال و ارزش های والای انسانی،تنها در صورتی ممکن است که "علم و دانش" جایگاه واقعی خود را در میان ما بیابد و تأثیر گذاری ...

صعود به قله های بلند کمال و ارزش های والای انسانی،تنها در صورتی ممکن است که “علم و دانش” جایگاه واقعی خود را در میان ما بیابد و تأثیر گذاری عظیم آن در رسیدن به این هدف برایمان روشن شود.

 در این صورت، کتاب و مطالعه نیز به عنوان ابزار انتقال علم ، جایگاه خویش را بدست خواهد آورد و گرایش جامعه به آن بیشتر می شود. و چنانچه کتاب و کتابخوانی جزء فرهنگ جامعه شود، حرکت  به سوی  تمدن و پیشرفت امری اجتناب نا پذیر خواهد بود.

برای پیشگیری  از مفسده های اخلاقی ، رهایی از پوچ گرایی ، بالا بردن سطح تحصیلی نوجوانان و جوانان و نیز پیشرفت وضعیت فرهنگی خانواده ها، باید آنان را به مطالعه  هر چه بیشتر تشویق کنیم، چرا که پرورش ذهن خلاق و مبتکر دانش پژوهان و تقویت روحیه علمی و دینی مردمان این مرز و بوم و باز شدن افق دید آینده سازان برای مشاهده شگفتی های جهان، همه و همه در گرو مطالعه است.

در این راستا، کتابخانه های عمومی، نقش بسزایی دارند. به تعبیری، عزم این نهاد ،کمک به بالندگی و شکوفایی استعدادهای فردی و در راستای تولید اندیشه ، علم و غنای فرهنگ جامعه می باشد. کتابخانه نهادی است که با در اختیار داشتن بخش قابل توجهی از دانش ، زمینه بهره گیری مناسب از اندوخته های بشری را فراهم می آورد، و با این فرصت های لازم امکان آموختن همیشگی را برای اعضای جامعه مهیا ساخته و بر پیشرفت حیات اجتماعی می افزاید .

 اکنون بایستی نگاهی به میزان مطالعه شهرستان دلفان داشته باشیم. متأسفانه آمار دقیقی از مطالعه و کتاب خوانی در شهرستان موجود نمی باشد ولی می توان با استفاده از آمارهای استانی، به نتایجی دست یافت.

 مطابق آنچه اعلام شده است آمار سرانه مطالعه کتابهای غیر درسی چاپی در استان ۱۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه و سرانه مطالعه ادعیه در میان باسوادان ۱۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه و همچنین سرانه مطالعه روزنامه برای افراد باسواد ۴۶ دقیقه و ۱۱ ثانیه گزارش شده است.( به نقل از خبرگزاری مهر۲۵/۸/۱۳۹۰)

اما سؤالی که مطرح می شود و باید مسئولین جوابگوی آن باشند این است که میزان سرانه مطالعه در شهرستان دلفان چگونه است؟ آیا زیر ساخت های موجود برای مطالعه و کتاب خوانی در شهرستان مناسب است؟

با وجود۴ دانشگاه آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و دانشگاه تک جنسیتی و با تعداد ۸۰۰۰ دانشجو و ۳۰۰۰ داوطلب کنکور و ۷۰۰۰ دانش آموز و …. آیا تنها کتابخانه شهرستان (نواب صفوی) جوابگوی نیاز تمامی قشار جامعه خصوصاً قشر علمی شهرستان می باشد؟

مسئولین محترم عنایت داشته باشند برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه و داشتن فرهنگ غنی ، در گام اول بایستی اقدام به گسترش  کتابخانه های عمومی با امکانات مناسب نمایند تا شاهد آغاز رشد فرهنگی باشیم .

  1. محمد می‌گه:

    ضرورت مطالعه در جوامع امروزی بر همه واضح و روشن است و نیاز به کتابخانه و فضای مناسب که نویسنده اشاره کردند در درجه اول از اهمیت است اما نکته مهمی که در مورد آن غفلت شده این است که : اهل علم و اهل قلم و معلمان و مربیان عزیز بایستی پیشقراول تبلیغ کتابخوانی باشند به عنوان مثال اگر معلمی از روی کتاب غیر درسی یک نکته و مطلب جذاب برای دانش آموزان بخواند آن وقت شاهد التماس دانش آموزان برای معرفی بیشتر کتاب و عنوان کتاب …خواهد بود .
    مثلاً قرآن کریم فرموده اگر کسی یک نفر را به ناحق بکشد ( مثلا قاتل او بشود یا ترور شخصیت بکند و مثلاً اورا معتاد کند) انگار همه انسانها را کشته و اگر یکنفر را زنده کنده ( مثلاً درمان کند و یا از انحراف؛ اعتیاد و … برهاند) انگار همه انسانها را زنده کرده است.این آیه از قرآن مورد استفاده همه اقشار است و همه می خواهند بدانند قاتل کیست و منجی انسان کیست ؟ استاد و معلم خوب یا معلم بد ؟ پزشک خوب یا پزشک بد؟ دوست خوب یا دوست بد؟

  2. وحید می‌گه:

    انگار توی این شهر ارگان های مرتبط با این کار اصلا مسئولیت پذیر نیستند به هرکدام رجوع میکنی بهانه یا توجیهی دارند و فقط سرما ها بی کلاه میمونه انگار فقط وظیفه کتابخونه است که برای افراد مختلف سالن مطالعه داشته باشه نه ارشاد نه شهرداری نه دانشگاهها نه فرمانداری نه آموزش و ÷روش هیچکدوم به فکر نیستند متاسفم

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار