سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 2102
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
خانه » یادداشت » چالش نفت بین ایران و غرب به کجا ختم میشود؟
Print This Post
بسیاری از ما فراموش نکرده ایم زمانیکه یکی از رهبران اپوزیسیون خارج از کشور (در یکی از کشور های غربی ترور) گردید٬ سفراء اروپایی در ایران به رهبری دولت و ...

بسیاری از ما فراموش نکرده ایم زمانیکه یکی از رهبران اپوزیسیون خارج از کشور (در یکی از کشور های غربی ترور) گردید٬ سفراء اروپایی در ایران به رهبری دولت و سفیر آلمان٬ به نشانه اعتراض، ایران را ترک کردند و بلافاصله رهبر انقلاب در یکی از سخنرانیهای خود اعلام کردند چون دولت آلمان آغاز کننده این حرکت بوده است، حق ندارد پیش از دیگر دولت های اروپایی به ایران برگردد. لذا سایر دول اروپایی که قاطعیت ایران را در برخورد با موضوع دیدند، بدون فوت وقت یکی پس از دیگری و بدون سر و صدا به سوی ایران و سفارت خانه های خود در تهران روی آوردند و سفیر آلمان نیز که سفیر فرانسه او را همراهی می کرد آخرین سفرائی بودند که وارد خاک ایران شدند. نقل این مطلب به آن خاطر آمد که تجربه ثابت کرده است زمانیکه ایران در مقابل دیگران کوتاه آمده دول غربی همواره چند قدم جلو تر آمده و گستاخانه بر طبل توخالی تبلیغات خود کوبیده و با عملیات روانی همواره به خیال خود نوید بخش نوعی نابسامانی اجتماعی در جامعه ما بوده اند.
اما غافل از آن بوده که این جهت گیری ها نه تنها فرصت های فراوانی را برای ما فراهم نموده بلکه امروزه کار را به آنجا رسانده که حربه تهدید را به کلی کند نموده و دیگر با این گونه رفتار های سخیف نمی توان ریشه های محکم یک انقلاب مردمی را خدشه دار نمود.
شاید برای مخاطبان ارجمند این رسانه طرح سوال شود که مگر این همه کشمکش و تضاد بین غرب و ایران از کجا نشأت میگیرد که بعد از گذشت چند دهه هنوز از دامنه و حجم آن کاسته نشده است؟ چند نکته در پاسخ به این مهم وجود دارد که ذکر آنها خالی از فایده نخواهد بود.
اولاً انقلاب ایران در آغاز تولد و حتی پیش از آن توسط رهبران و بزرگان خود آرمانهایی همانند دفاع از مظلوم و استعمار ستیزی و مبارزه با خوی سلطه گری را برای خود تعریف کرده بود و مصداق عینی هرکدام را نیز پیش روی خود داشت. مردم فلسطین نمونه بارز مظلومیت در دنیا بودند که حضرت امام در آغاز مبارزات و بعدها در جریان پیروزی انقلاب همواره بر دفاع از آنها ابرام و اصرار می نمود.
ثانیاً امریکا و تفکر بر قراری نظم نوین جهانی و تلاش برای حضور در اقصی نقاط دنیا و استعمار دیگران مصداق روشنی برای بر انگیختن رهبران دینی ایران بر علیه نظام سلطه بود که تا بحال نیز این تلاش ها تداوم داشته و دارد و دشمن که هراز چند گاهی موقعیت جهانی خود را دچار تزلزل می بیند در صدد بکار بستن حیله و ترفند جدیدی بر می آید تا شاید به آنچه از دست داده است بار دیگر بتواند برسد.
این دو نکته بسیار مهم در استمرار خصومت بین ایران و دول غربی به رهبری امریکاست زیرا مردم ایران بر اساس آموزه های دینی نمی توانند از مظلومی که همکیش با دیگر مسلمانان جهان است، دفاع نکنند و در مقابل دول غربی نیز از حمایت رژیم غاصب و خود ساخته اسرائیل دست بر نمی دارند. لذا، مردم ایران و دیگر مسلمانان در یک سوی این پیوستار و دول غربی و امریکا در سوی دیگر آن قرار می گیرند که اجماع بین این دو امری محال خواهد بود مگر با کوتاه آمدن یک طرف از خواسته خود که آن نیز شکست محرزی در بین مردم جهان تلقی خواهد شد.
از طرف دیگر خوی سلطه گری غرب و یکه تازی امریکا پس از فروپاشی شوروی سابق این تصور را تقویت مینمود که دولت دیگری را توان تقابل با غرب نیست. امکانات مادی شوروی، نتوانسته بود راه نجاتی از فروپاشی را پیش روی آنها قرار دهد و ایدئولوژی مارکسیسم که امام خمینی پیش از فروپاشی توسط هیئتی شنیدن صدای شکسته شدن استخوانهای آنرا به رهبران شوروی گوشزد کرده بود، هم کاری از پیش نبرد.
انقلاب ایران امکانت مادی به اندازه شوروی در اختیار نداشت اما مردم در راستای تکوین آن، اعتقاد عمیق نسبت به خداوند پیدا کرده بودند و این خود نوید بخش ایدئولوژی جدیدی بود که رهبری آن را بزرگان دینی بر عهده داشتتند. و همین بس که اینها غیر از ذات والای احدیت هیچکس دیگر را در برابر او صاحب قدرت تلقی نمی کردند. و بر همین اساس بود که همواره در مقابل زور گویان جهان قد علم نموده اند.
استقلالی که مردم بدست آورده بودند کالای ارزانی نبود که براحتی از دست بدهند. بنابراین، حفظ استقلال امری نیست که به این راحتی اتفاق بیافتد زیرا محدود به یک کشور نخواهد شد و کالای ارزشمندی است که همه برای رسیدن به آن تلاش خواهند کرد و اگر چنین شود استعمارگران نیز بایستی در خانه خود بنشینند و خوی استعماری خود را از دست بدهند و همین برای آنها زیانهای گرانسنگ به دنبال دارد. ناچار بایستی بهر نحو ممکن از گسترش آن جلوگیری نمود تا موجب بیداری دیگران نشود و سالها بر این خوی ناجوانمردانه اصرار ورزید و از هر آنچه می توانستند انجام دهند٬ دریغ نکردند و ایران نیز برای حفظ این گهر ارزشمند بعد از دوران جنگ به فکر احداث نیروگاه اتمی بوشهر افتاد هر چند که قرار دادهایی پیش از آن به امضاء رسیده بود اماغرب نه تنها به تعهدات خود عمل نکرد بلکه از هرآنچه هم در توان داشت، تحت عناوین مختلف، برای متوقف ساختن روند کار نیرو گاه بوشهر بهره گرفت که ذکر آنها در این مقال نمی گنجد و خود حکایت مثنوی هفتاد من است.
اما غرب چرا در قبال ساخت نیرو گاه اتمی بوشهر این همه مخالفت می کند؟ پیش از پاسخ به این سوال خالی از فایده نخواهد بود که یاد آور شویم هم اکنون دهها نیروگاه هسته ای در دنیا وجود دارد و هزاران بمب اتم. اما چرا موضوع ایران حساسیت را صد چندان نموده و غرب، جهان را در آستانه بهم خوردن معادله بسود دیگران می بیند.
جهان بایستی بداند آنچه موجب نگرانی امریکا شده بمب اتم نیست بلکه چند هدف دیگر از ان مورد نظر است در وهله اول ترس از صدور تکنولوژی آن توسط ایران که هم قدرتهای جدیدی را در کنار ایران و در مقابل غرب قرار می دهد و هم خلق سرمایه های جدید در قبال فروش تکنولوژی است که وابستگی به نفت را کاهش و موجب رونق به دیگر بخش های اقتصادی نیز میشود که اگر این بعد هم لحاظ نشود از قبل ساخت قطعات آن در داخل کشور هم رونق اقتصادی خوبی حاصل می شود.
اما جان کلام اینجاست که اروپا برای خوشایند اسرائیل و نشان دادن اینکه هنوز از امنیت اسرائیل غافل نشده و یا نیستند٬ طرحی را برای تحریم خرید نفت ایران ارائه داده اند که شاید از این طریق به ایران بفهمانند تن ندادن به خواسته اروپا میتواند برای دولت ایران هزینه بردار باشد.
اینگونه تحریم ها انسان را به یاد تحریم های شعب ابیطالب می اندازد که در کتب تاریخی مکتوب بود و محمد(ص) پیامبر خداوند به فرستاده قریش فرمود اگر ماه را در دست چپ و خورشید را دردست دیگرم قرار دهند از هدف خود دست بر نمی دارم، فراموش نکنیم ما امت همان پیامبریم یکی از نقاط بسیار قوت نظام اسلامی همین خوی استکبار ستیزی آن است.
با تحریم نفت ایران چند احتمال وجود دارد. اولاً٬ در اروپا کمبود نفت ایجاد شود و موجب افزایش قیمت جهانی آن گردد. در شرایط بحرانی غرب، این گونه تحریم ها سم مهلک برای دول غربی محسوب میشود.
ثانیاً٬ احتمال پیش دستی ایران در توقف صادرات نفت به غرب و جود دارد که این نیز افزایش ناگهانی قیمت این محصول را به دنبال دارد.
ثالثاً٬ اگر ایران نتواند نفت خود را براحتی بفروش برساند٬ احتمال ایجاد مزاحمت برای تردد کشتیهای نفتکش که از تنگه هرمز عبور می کنند٬ وجود دارد که این گونه تهدیدها عدم تعادل جهانی قیمت ها را (حتی با تخطی عربستان در جبران کسری نفت اروپا) بدنبال خواهد داشت.
اگر در شرایط تحریم عربستان کمبود نفت ایران را جبران نماید که بر خلاف سهمیه تعیین شده او در اوپک می باشد٬ در این جا نه تنها افزایش قیمتی رخ نمی دهد بلکه با افزایش عرضه و پائین آمدن سطح قیمت های جهانی این کالای با ارزش مواجه خواهیم شد. که در هر صورت ایران بایستی هم برنامه خود را در قبال اروپا درست طراحی کند و هم در قبال عربستان (در صورت تخطی از قوانین اوپک و جریحه دار کردن احساسات مردم منطقه).
مضاف بر موارد مذکور روسیه و چین نیز تمایل زیادی به یکه تازی امریکا و غرب در عرصه جهانی ندارند و از اینکه قواعد بازی همواره به سود آنها رقم بخورد رضایت چندانی ندارند و این نیز فرصت های خنثی سازی توطئه های غرب در قبال ایران را بیشتر می کند ضمن اینکه دولت ایران نیز بایستی حرکت این دو دولت محتاط در روابط بین الملل را براحتی و با دقت رصد نماید تا در مواقع لازم از دور شدن و فاصله گرفتن های احتمالی صدمه و خدشه ای بر سیاست های نظام وارد نشود.
مضاف بر موارد مذکور دولت ایران نباید از انتخاب محورهای تبلیغاتی توسط غرب و جهت دادن به افکار عمومی جهان غافل شود. زیرا غرب بمنظور سرپوش گذاشتن بر خوی استکباری خود و جنگ های منطقه ای مانند جنگ با مردم عراق و افغانستان و تجارت جهانی کالاهای نظامی خود که از قبل اینگونه جنگ ها برای دول آنها حاصل می گردد٬ نیاز به محور های تبلیغاتی جدید مثل برنامه هسته ای شدن ایران و بالا بردن ضریب القاء آن با بهره گیری از رسانه های هماهنگ با خود در سطح دنیا دارد.
اینگونه سیاست ها و تاکتیک ها مردم جهان را از واقعیات موجود دور ساخته و دستیابی غرب به اهداف خود را آسانتر می نماید.
بنابراین آنچه را که خود به عنوان تهدید جهانی ایجاد کرده بودند با عنوان یک ضرورت نمایش میدهند و چیزی را که حق مردم دیگر کشور هاست همانند داشتن نیروگاه اتمی به عنوان تهدید جهانی قلمداد می سازند تا به اهداف چند وجهی خود دست یابند و این در صورتی است که آنها جنایت بزرگ بمب باران اتمی هیروشیما و ناکازاکی را در پروند خود دارند و هم اکنون نیز هزاران کلاهک هسته ای را در انبارهای خود نگه داری می نمایند. که آدم را یاد ضرب المثل معروف«دستنبو در دست خان خوش است» می اندازد.
لذا با اینگونه تاکتیک های تبلیغاتی فضای ذهن جهانیان را با مسائل دیگری مشغول می سازند تا از برانگیخته شدن مردم جهان بر علیه خود جلوگیری کرده باشند. هرچند که جنبش های بوجود آمده در غرب از جمله جنبش والستریت این گونه گمانه زنیها را نیز خنثی نموده است.

 1. امین می‌گه:

  آقای حسن زاده دارنده مدرک لیسانس علوم اجتماعی ، مطالبی که از ذهن مبارک شما تراوش شده قریب به سی سال است از دهن هر بچه بسیجی ، روحانی منبر رو و شبکه های رادیو و تلویزیون می شنویم اینها موضع گیری تبلیغاتی است نه تحلیل علمی ، جهت ارائه کار علمی باید مطالعه کرد و بروز شد سوادهای قدیمی کارای ندارد .
  خسته نباشید

  • حسن زاده می‌گه:

   با سلام و احترام
   امین آقا از اینکه لطف کرده و نظر داده اید متشکرم اما در مورد نظر حضرتعالی ذکر چند نکته خالی از فایده نخواهد بود امیدوارم دوستانه جواب فرمائید.
   ۱٫بنظر شما داشتن مدرک لیسانس ایرادی دارد؟
   ۲٫ آیا چیزی را که بسیجی یا روحانی بگوید دیگران حق گفتن آن را ندارند؟
   ۳٫ مشخص بفرمائید موضع گیری تبلیغاتی ما در قالب کدام یک از انواع آن قرار دارد؟ پروپاگاندا/ ادورتایزمنت/ رگلاند یا غیر آن در هر صورت نوع آن را معین فرمائید.
   ۴٫ آیا دفاع از حق یا حاکمیت ملی که ما مردم به انحاء مختلف از آن منتفع میشویم نامشرع تلقی میشود؟
   خداوکیلی هر کاری که در آن تحلیل علمی انجام داده اید از طریق همین رسانه ارائه دهید تا ذهن مخاطبان با تحلیل علمی جنابعالی پر شود نه موضع گیری تبلیغاتی ما در غیر اینصورت نظر خود را چگونه توجیه می فرمائید؟
   جهت کار علمی ما نیز قبول داریم باید مطالعه کرد اما بروز شدن را که از مفاهیم رایانه ای است بکار بردنش را توسط شما چندان منصفانه نمی بینم. زیرا به موضوع مورد بحث(چالش نفت) توجه نکرده اید که موضوع روز است ثانیا شما که از بروز شدن صحبت فرموده اید آیا به مبانی علوم در معنای پرینسیپال نه پسچوئل آن توجه نکرده اید آیا نمی دانید هم اکنون تبلیغات نیز با بهره گیری از علوم مختلف منجمله روانشناسی و جامعه شناسی جهت گیری میشود و تا کسی با آنها آشنا نباشد نمی تواند به این هم بپردازد این را در صورت درست بودن ادعای شما عرض می کنم که چشمان خود را بازتر نمائید و زیبائیها رابیشتر ببینید تا زشتیهای دیگران را مضاف بر این ها فرموده اید سواد های قدیمی. کاری به انواع آن ندارم اگر به قول شما بد باشد که نیست آنهائی که از سعدی حافظ فردوسی افلاطون ارسطو یاد می گیرند جدید است یا قدیم شما که از علوم جدید سخن میرانید چند مقاله علمی در آی اس ای به چاپ رسانده اید که با قلم خود قصد راندن ما تازه قلم به دستان را به جاده خاکی کرده اید در پایان نیز گفته اید خسته نباشید اگر ما کار علمی نکرده ایم برای کار نکرده نیز خستگی وجود ندارد هر چند که آرزو می کنم سلامتی خود را بدست آورید.

   • امین می‌گه:

    در جواب شما بر خود واجب دانستم با کمال احترام نظر خود را مجددا بیان کنم .
    ۱ – داشتن هر نوع مدرکی نه نشانه خرد و بزرگی برای کسی است و نه خدای نکرده نشانه ی از تحقیر و کوچک شمردن است (اگر شما اینطور برداشت کرده اید بنده عذرخواهی می کنم ) انسان های بزرگی بدون مدرک کارهای تحسین برانگیزی انجام داده اند ( ادیسون و شاملو و …..).
    ۲- بنده نگفته ام که هر چیزی را که روحانی یا بسیجی بگوید اشتباه است بلکه نظرم این است مطلب شما ده ها سال است توسط ذینفعان و وابستگانشان از تریبون های مختلف تکرار می شود الحمدالله از این بابت کمبودی در جامعه اسلامیان احساس نمی شود .
    ۳- آقای حسن زاده عزیز بهتر اینست که از زبان شیوا و فصیح فارسی استفاده کنیم هنگامی که مخاطب ما فارسی زبان است البته یادگیری زبان های بین المللی خالی از فایده نیست ( چو دانی و پرسی سوالت خطاست ) .
    ۴٫ مجددا لازم است ذکر کنم بنده با دفاع از حاکمیت ملی مخالف نیستم و تا حالا مقاله ای از شما با موضوع ؛ دفاع از سهم حداقل بیست درصدی ایران ار دریای خزر ، قراردادهای بسیار مضر اقتصادی با کشور چین و ورود اجناس بی کیفیت چینی به بازار داخلی که عامل ورشکستکی صنایع داخلی و بیکاری هزاران کارگر و کارفرمای ایرانی شده اند و عدم پرداخت غرامت دولت عراق به ایران (در حالی که به کویت پرداخت می شود ) را ندیده ام . و همچنین مقاله ی با موضوع دفاع از حقوق مسلمانان در چین ، کشمیر تحت اشغال هندوستان و چچن اشغال شده توسط روسیه ندیده ام( به امید نوشتن این مقالات توسط حضرتعالی ) .
    ۵٫ اما در مورد تحلیلی علمی ، امروزه در علوم انسانی مخصوصا علوم اجتماعی تحلیلی علمی محسوب می شود که ابطال پذیر و بر پایه یک نظریه صورت گیرد که بتوان با داده های موثق تجربی به محک آزمایش یا مشاهده درآید و در صورت عدم ابطال می توان به آن استناد نمود
    دو نظر از شما بدون استناد به واقعیات و داده های تجربی ( با تبدیل آنها به گزاره علمی )
    ۱-۵ با فروش تکنولوژی هسته ای می توان توسعه یافته شد . آیا این تنها راه توسعه یافتگی است ؟ کدام یک از کشورهای مالزی ، اندونزی ، سنگاپور ، ترکیه ، تایوان ، تایلند و کره جنوبی به صرف فروش تکنولوژی هسته ای توسعه یافته شده اند ؟
    ۲-۵ هر کشوری که از فلسطین حمایت کند مورد تحریم غرب و مخصوصا آمریکا قرار می گیرد . چرا دولت اسلامگرای ترکیه با اینکه از فلسطین حمایت می نماید مورد تحریم غرب واقع نشده است ؟
    ۶- از بنده تحلیل علمی چاپ شده خواسته اید (در جوامع ایدئولوژیکی تنها می توان موافق ایدئولوژی حاکم نوشت ) حتما تا حالا به رابطه سلطان محمود و ندیم فکر کرده اید .
    ۷- خسته نباشید لفظی مودبانه و محترمانه است در هر صورت بکاربردنش به نظر بنده خالی از لطف نیست .

    • حسن زاده می‌گه:

     ۱٫دوست گرامی در مورد بند اول از اینکه به واقعیت نزدیک شده اید قابل تمجید است.
     ۲٫در مورد بند دوم اگر تحلیل را قبول داشته باشید که دارید بایستی نقطه مقابل آن یعنی ترکیب را نیز بپذیرید. لذا چون نکته ای در جائی گفته شده پس نباید در جای دیگر و توسط کس دیگر بیان شود و یا اجزاء متفرق توسط کسی نباید با هم جمع شوند در این صورت انباشت علمی صورت نخواهد گرفت و انتقال علمی نیز اتفاق نمی افتد و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
     ۳٫در مورد بکار گیری زبان فارسی بله لازم است اما همیشه کافی نیست نمونه پزشکان ایرانی در بکار گیری زبان انگلیسی و ما مسلمانان در خواندن قرآن و اگر قرار براین میشد که غیر از فارسی چیزی نگوئیم قبول بفرمائید که می بایست از قرآن هم دست می کشیدیم که در آن صورت مسلمانی ما نیز معنائی نداشت.
     ۴٫در مورد بند چهار باید بگم قسمت اول این بند با بند شش که شما بیان فرمودید، در تناقض است. اگر در مورد شما با حاکمیت مشکلی وجود ندارد که انشاء ا… چنین است، چرا در آن بند تلویحا بیان کرده اید که حاضر نیستید موافق با ایدئولوژی حاکم بنویسید؟ آیا ایدئولوژی حاکم را خارج از اسلام تلقی می نمائید؟ یا موافق با ایدولوژی هائی هستید که در تعارض با ایدئولوژی حاکم بر جامعه ما هستند؟ جمع بین این دو اگر شفاف سازی شود موجب امتنان است.
     ۵٫دوست ارجمند فرموده اید که چرا در زمینه های مورد اشاره مقاله ای ننوشته ام و در پایان ابراز امیدواری کرده اید که روزی این مقالات توسط بنده نگاشته شود اگر معتقد به علمی نبودن مقالات حقیر بوده اید چگونه ابراز امیدواری برای نوشتن آن می کنید؟ بالاخره روشن بفرمائید تمایل به تحلیل علمی دارید یا ندارید؟ چون ساختار گفتمانی جنابعالی حاوی نوعی پارادکس می باشد که با تحلیل محتوای آن هنوز برای خود شما لاینحل باقی مانده است.
     در هر صورت از ابراز احساسات حضرتعالی متشکرم که به لحاظ احساسی ما را ترغیب به تحریر مقالات یاد شده کرده اید اگر عمری باقی باشد و خداوند ذره ای از دریای بیکران حکمت خویش را به این حقیر ارزانی نماید شاید با قلم خویش قدمی برداریم. ولی اگر جنا بعالی از آنها نوعی تحلیل علمی به عمل می آوردید بسیار زیباتر و برای ما آموزنده تر بود و این شائبه شکل نمی گرفت که قلم ما سیاق تبلیغاتی را تعقیب می کند و بزرگانی چون شما بر آن خرده بگیرند.
     ۶٫در مورد بند ۵ فرموده اید تحلیلی، علمی محسوب میشود؛ که ابطال پذیر باشد. جان برادر جان کلام ما نیز اینجاست، شما نوشته ما را به عنوان تحلیل علمی ابطال نمودید. اگر ابطال پذیری معیار علمی بودن است، چون شما گفته ما را با ادعای خود ابطال نموده اید پس خود بخود تایید می فرمائید که نوشته ما علمی است و و دیگر تبلیغاتی نیست. ما نیز تاکیدی بر اثبات پذیری آن نداشتیم که این نیز از ویژگی های فرضیات علمی نمی باشد نه تحلیلی که شما ادعا نموده اید. فرموده اید از نظریات علمی بایستی استفاده شود ضمن تایید نظر شما لازم به ذکر است که گفته شود چون در همه زمانها نظریات علمی وجود نداشته اند لذا نمی توان گفت بحثی که خارج از چارچوب نظریه باشد علمی نیست زیرا در غیر این صورت پای مدل های تئوریکی و قیاسهای منطقی به میان می آید که می تواند خلاء تئوریکی را پر نماید و همین قیاسها و تبیین های فکری است که منشاء بسیاری از نظریه ها تلقی می گردند و نیز منجر به نظریه پردازی می شوند اما نکته دیگر آنست که گفته شود مقالات خود انواعی دارند نوع خاصی از آنها به ویژگی مورد نظر شما را می طلبد. مضاف بر اینها در ابطال پذیری نمیگویند تحلیل ابطال پذیر است بلکه فرضیات را ابطال پذیر می گویند که اگر چنین باشند اعتبار علمی دارند در غیر این صورت اعتبار خود را از دست می دهند لذا معادل آن را هم فلسی فیکیشن می نامند که در این زمینه صاحبنظران نظرات شیوائی دارند. در ادامه فرموده اید در صورت عدم ابطال پذیری (یعنی اثبات آن که جمله داخل پرانتز از من است) قابل استناد است. جان برادر خوانده شما را به این طریق اصلاح می کنم که فرضیات علمی تا زمانی که ابطال پذیری آنها اثبات نشده قابل استناد می باشند حالا مشخص می شود شما چه برداشتی از تحلیل علمی دارید؟ چون پایه اندوخته ها یتان ترک برداشته در غیر این صو.رت بر دیوار محکم ما ترکه نمی زدید. در مورد داده ها نیز جای بحث فراوان است که نمی خواهم بحث دوستانه ما خستگی مخاطبان را به دنبال داشته باشد.
     ۷٫اما در مورد گزاره ها کاری به شیوه گزاره سازی شما ندارم که بحث مفصلی خواهد بود ولی من نوشته بودم به خلق سرمایه منجر می شود و این هم نیاز به گفتن ندارد که به تنهائی کل سرمایه کشور را تامین نمی کند لذا شما واژه توسعه را جایگزین خلق سرمایه کرده اید که نشان از امانت داری شما دارد که امیدواریم نام قشنگت را دچار خدشه نکند. لذا خود بخود به میان آوردن نام سایر کشور ها هم قدری خالی از فایده خواهد بود.
     ۸٫در بند ۲-۵ فرموده اید هر کسی از فلسطین حمایت کند مورد تحریم امریکا قرار می گیرد ما می گوئیم خدامحوری باید حاکم باشد نه امریکا، مهم رضایت خداست، نه خشم امریکا و دشمنی او با ما. امیدواریم به قول شهید بهشتی بر این خشم خود هم بمیرد در ادامه فرمودید چرا با ترکیه کاری ندارند عزیز من امریکا با کسی که نظام سلطه او را خدشه دار نکند کاری ندارد، ایران افتخار دیگری است زمانی بود ناصرالدین شاه می خواست شمال کشور مسافرت کند روسها اخم می کردند جنوب کشور می رفت انگلیسیها خشم می کردند ولی در جریان برجهای دوقلو بوش گفت هرکه با مانیست بر ماست تنها کشوری که اعلام کرد ما نه با شمائیم نه با تروریست کی بود مگر همین ایران خودمان نبود آنهم از لسان رهبر انقلاب کدام یک از اینها عزت به دنبال دارد؟
     به هرحال امین جان ما نیز می دانیم شما مقطع بالاتر تشریف دارید و علوم اجتماعی هم خوانده اید کتب و مقالات فراوانی در زمینه تحلیل و تحلیل علمی وجود دارد که ما نیز حدود دوازده سال پیش به برخی از آنها پرداخته ایم در نشریه شقایق استان اگر مزید انباشت علمی منابع بروزتری را معرفی فرمائید متشکر خواهیم شد از مخاطبان عزیز نیز پوزش می طلبم که بحث به درازا کشید هدف از اینگونه نوشتارها از سوی بنده در جواب امین آقا نوعی درس پس دادن در حضور اساتید بزرگواری چون شما هاست رسانه ها بایستی محل ایجاد آرامش روانی باشند نه القاء محرک برای برانگیختن دیگران همه ما مسلمانیم و ایرانی و کسی بر دیگری برتر نیست مگر در تقوی که امیدواریم خداوند این لباس زیبا را بر تن همه ی ما بیاراید.

    • شاغلام می‌گه:

     جناب امین اولاً از اینکه مطالب نقد گونه ی شما که کاملاً برگرفته از موضع اپوزیسیون خارج از کشور در شبکه های ماهواره ای ضد نظام جمهوری اسلامی است زیاد خرسند نیستیم ؛ متاسفانه این انتقادات شما وسیله ای برای گمراه کردن مردم از دیگر خدمات نظام جمهوری اسلامی و مشغول نمودن فکر و ذهن آنهابه این مسائل کم اهمیت است ؛ و این طرز تفکر درست در راستای شعار « نه غزه نه لبنان» در فتنه ی ۸۸ و« جمهوری ایرانی » می باشد که همیشه همسو با مخالفان نظام خارج نشین و خصوصاً در جهت منویات صهیونیستها بوده است . دوماً اگر تعقل و انصاف داشته باشید موضوع هسته ای ایران با غرب از نظر سیاسی به آوردگاه این دو جبهه تبدیل شده است و اصلاً بحث بر سر توسعه یافتگی یا عدم توسعه نیست ؛ که به خاطر آرامش خاطر جنابعالی و دیگر همفکرانتان از آن دست بکشیم، بلکه این موضوع نسبت مستقیم با تثبیت حاکمیت ملی و عزت و استقلال آن دارد و ثابت شده است با هر قدمی که ما عقب نشستیم آنها دو قدم جلو آمدند و موضوعات دیگری مانند مسئله ی حمایت از تروریسم و حقوق بشر را پیش می کشند ؛ که صد البته شما هم چون باسیاست های آنها هماهنگ اید ، این گفته را بر نمی تابید . البته برای هرکدام از دیگر شبهات مطرح شده پاسخ لازم را دارم اما دراین گفتار نمی گنجد .

  • محسن می‌گه:

   الحسود لا یسود

 2. محمد می‌گه:

  با تشکر از نویسنده مقاله این نکته را به فرمایشات ایشان اضافه کنیم که عادت غربیها این است که اگر به آنها پخ کنی ده کیلومتر فرار و عقب نشینی می کنند و ثابت شده اگر دولت ما از نظرات آنها اطاعت کند به او حمله خواهند کرد در دوره تنش زدائی بود که از شعار مرگ بر آمریکا جلوگیری شد و آنها ایران را به عنوان محور شرارت معرفی کردند

 3. ahmad می‌گه:

  جناب حسن زاده، ضمن عرض ارادت، اگربه فرمایشات مقام معظم رهبری درست توجه کرده باشید، ایشان باافتخار به پیشرفت ها و دستاوردهای انقلاب، وضعیت ایران پیشرفته امروزی راباشعب ابی طالب قابل قیاس ندانستند.

 4. احد شهبازی می‌گه:

  برادر حسن زاده، با تشکر از مقاله خوب و پاسخ مناسب شما ،واما شخصی که آب را زیر هفت طبقه زمین میبیند.ومدرک کار شناسی علوم اجتماعی در نظرش سواد قدیمی ومطالب فوق را تراوش دهان(دهن) میپندارد. شایسته است که مردم را از علوم جدید و بروز خویش آگاه کند.که آب در کوزه وما تشنه لبان می گردیم.

 5. کمال می‌گه:

  دهن نیست ذهنه جانم

 6. احد می‌گه:

  منظور من (دهن) آ خر جمله بود جانم.

  • يار دبستاني می‌گه:

   آقا احد، خواننده کاری با منظور شما نداره مطالب آقای حسن زاده را به دقت می خواند و بقیه مطالب را نیز همچنین و میبیند که آقا امین گفته : ” تراوش ذهن ” و خواسته یه مطلبی را به زیبایی بیان کنه پس چرا حرف تو دهان آقا امین ما (که مشخصه فرد با سوادیه همچنان که آقای حسن زاده با سوادند)میذارید ، اما شما چون اصولگرا هستید چاره ای جز تایید نظرات آقای حسن زاده را ندارید ولو این که حرف های آقا امین منطقی باشه ! و اما آقای حسن زاده در جواب آقا امین از عبارات بیگانه ای همچون : “پرنسیپال” (به معنی اصلی) استفاده کرده اند به زعم(گمان) ایشان به کار بردن این گونه کلمات یه داشتن سواد جدید

 7. امین می‌گه:

  بنده نه با دین مبین اسلام مخالفم و نه با نظام مقدس جمهوری اسلامی ( سوء تفاهم نشود) بلکه معتقدم هر کس باید در رشته تخصصی خود کار کند و در همان رشته گرهی از مشکلات جامعه باز نماید( اگر می خواهد و می تواند ) اظهار نظر در سایر رشته ها را به متخصصان با صلاحیت علمی لازم واگذار کند .

  • شاغلام می‌گه:

   باز هم دارید نعل وارونه می زنید ، اگه هدف شما باز شدن گره از مشکلات جامعه است و هدفتان انحراف افکار عمومی جامعه نیست مطرح کردن مسلمانان چچن و چین و کشمیر چه ربطی به مشکلات جامعه ی ما دارد ؟ شما بجز کاسه لیسی کشور های غرب و رسانه های آنها کار دیگری ندارید .

 8. عبدالله می‌گه:

  به نام خدا
  برای رفع شبه…….. اثبات گرایان منطقی با پذیرش منطق استقرایی علم در مقام گردآوری اطلاعات بر مشاهده و استقرا تاکید دارند و در مقام داوری، اثبات قطعی گزاره های علمی را با روش استقرایی امکان پذیر می دانند. در حالی که نخستین مرحله روش علمی نمی تواند مشاهده باشد و گزاره های حسی خطاپذیر هرگز نمی توانند اساس مطمئنی برای علم به شمار آیند و اصل استقرا هم بر اساس مبانی این مکتب توجیه ناپذیر است. به علاوه گزاره «صدق و معنای یک گزاره در گرو تحقیق پذیری آن است»، نه تحلیلی است و نه درستی آن با تجربه اثبات شده است.
  از نظر ابطال گرایا ن پژوهش علمی و هر سیستم نظری تنها در صورتی علمی است که بتواند در معرض نقد قرار گیرد و در برابر آن انتقادات پایداری کند؛ اما این معیار نیز پذیرفتنی نیست زیرا بر اساس آن، گزاره های وجودی باید غیرعلمی و متافیزیکی شمرده شوند و نیز ابطال قطعی نظریه ها به جهت خطا پذیری گزاره های مشاهدتی و مسبوقیت آنها به نظریه، غیرقابل حصول است. علاوه بر این تاریخ پیشرفت های علمی گواهی می دهد که دانشمندان هرگز با مشاهده موارد نقض از نظریه خود صرف نظر نمی کنند. لاکاتوش (lAKATOS)پیشنهاد می دهد برنامه های پژوهشی به شرط انسجام و داشتن برنامه ای برای ادامه تحقیقات و پیش بینی های بدیع، علمی تلقی شوند و بر اساس همین معیارها رو به پیش یا رو به زوال خوانده شوند.والسلام،خسته نباشید

 9. رضایی می‌گه:

  حسن زاده عزیز توجه کن تعبیر شما از شعب ابی طالب مربوط به جریان انحرافی در بانک مرکزی بود ولی مقام معظم رهبری فرمودند ما در شرایط بدر و خیبر هستیم نه شعب ابی طالب . لطفا دقت فرما .

 10. علی می‌گه:

  با سلام خدمت عزیزان که اظهار نظر کردنند.
  چرا کسی که باید منتقد خوبی برای رفع برخی ابهمات باشد برچسب اسرائیلی می زنید
  وکسی که توی این شهرستان حرفی می زند برچسب ضد ولایت می زند
  مگه از این حکومت اسلامی بعد از۳۳ به ما چه رسیده آیا انازه یه چینی که کشوری کمونیست است به ما سود رسیده
  آیا بعد از ۳۳ سال کی باید وضع شهر ما که بیش ۷۰درصد معتاد ومواد فروش شده اند چیزی به این شهرستان رسیده که سنگ چین وروسیه وسوریه را به سینه بزنیم
  با تشکر

 11. مطالب بسیار قشنگی در این مقاله و انتقادهای زیبای پشت سرش وجود داشت. اینکه کسی ایراد بگیرد و سوالی بپرسد دلیل بر اسرائیلی و یا ضد ولایت فقیه بودن ندارد و نباید به آن ها این برچسب ها را زد بلکه اگر جوابی و یا تحلیلی در این زمینه وجود دارد باید مطرح شود اما در مورد مطالبی که در این بحث ها من دیدم اشاره به چند تایی از آن ها خالی از لطف نیست. اولین مطلب درباره حقوق ۲۰ درصدی دریای خزر بود که آنچه به نظر این حقیر میرسد رو خدمتتون ارائه میکنم:
  می‌دانیم که تمام جهانیان دریای شمالی ایران را به نام یکی از کهن‌ترین اقوام ایرانی، یعنی «کاسپی‌ها» که در زمان باستان ساکن کرانه‌های این دریا بودند، «دریای کاسپین» می‌نامند. این را نیز می‌دانیم که در طول سده‌های بسیار تا به امروز، نام «مازندران» بر این دریا، بیش از هر نام دیگری به گوش فرزندان این سرزمین خوش آهنگ بوده است.
  در سال ۱۵۵۱ میلادی (۹۳۰ خورشیدی)، ایوان واسیلیویچ (۱۵۸۴-۱۵۳۳ م ۹۶۳- ۹۱۳خورشیدی) معروف به «ایوان مخوف»، حکم‌ران مسکو، با پیروزی بر خان قازان، خان‌نشین مزبور را برانداخت و دو سال بعد، بندر آستاراگان (استاراخان، هشترخان ) را گشود. در نتیجه، برای نخستین بار، پای روسیان به دریای مازندران باز شد.
  اما پیش از ظهور «پتر» در صحنه سیاسی روسیه (۱۷۵۲-۱۶۸۲ میلادی / ۱۱۰۴۱- ۱۰۴۱-خورشیدی) همیشه دریای مازندران، یک دریای ایرانی بود. بیش‌ترین بخش کناره‌های این دریا، در قلمرو دولت ایران قرار داشت. مهم‌تر این که در این بخش، ایران با مدعی یا مدعیانی روبرو نبود. ایران تا پیش از تاجگذاری پتر، هرگز از سوی دریای مازندران مورد تهدید جدی قرار نگرفته بود.پادشاهی پتر در روسیه، با دوران حکومت سلطان حسین صفوی (۱۱۰۱-۱۰۷۳ خورشیدی / ۱۷۲۳-۱۶۹۴ میلادی) در ایران، همزمان بود. پتر با تنظیم نوعی راهبرد ‹ تجاوز و توسعه› در پی یورش به سرزمین‌های همسایه و گسترش ارضی برآمد. استراتژی مزبور به منشور یا «وصیت‌نامه» پتر مشهور گشت. پتر، پس از چند تاخت و تاز در قلمرو عثمانی، متوجه ایران شد. اما، ایران که بارها توانسته بود نیرومندترین امپراتوری جهان یعنی عثمانی را شکست دهد، برای پتر بسیار مهیب می‌نمود. پتر، به دنبال گسیل دو فرستاده به دربار اصفهان و به دست آوردن اطلاعات لازم پیرامون اوضاع نابسامان ایران و یک بررسی همه‌جانبه که بیش از هشت سال به درازا کشید، در ماه مه ۱۷۲۳ میلادی (اردیبهشت ماه ۱۱۰۲ ) ، فرمان تهاجم به سوی سرزمین‌های ایران را صادر کرد. روس‌ها به سرعت دست اندرکار شدند و از راه ولگا خود را به دریای مازندران رسانیده و داغستان را متصرف شدند. سپس متوجه گیلان شده و شهر رشت را اشغال کردند. نیروهای محلی در گیلان به مقابله برخاستند، اما شکست خوردند. روس ها که از این پیروزی جری‌تر شده بودند، بادکوبه را نیز تسخیر کردند.بدین‌سان، برای اولین بار کشور ایران از سوی دریای مازندران مورد تهدید و هجوم قرار گرفت و در نتیجه، حاکمیت بلامعارض ایران در این دریا، به مخاطره افتاد.
  گرچه جانشینان پتر با یک اخطار ساده‌ی «نادر» نیروهای خود را از گیلان و قفقاز خارج کردند اما آنان هم‌چنان به دنبال فرصت برای اجرای منشور پتر بودند. با قتل آقامحمدخان قاجار، در قلعه شیشه (شوشی) در دهم خرداد ماه ۱۱۷۶ (۳۱ مه ۱۷۹۷ ) ، آخرین مانع در برابر تجاوز و گسترش ارضی روس ها از میان رفت.به دنبال سیزده سال نبرد و شکست ایران و تحمیل دو قرارداد گلستان (۱۸۱۳م / ۱۱۹۲خ )و ترکمن‌چای (۱۸۲۸م/۱۲۰۶خ) ، حاکمیت ایران بر دریای مازندران دچار خدشه‌ی کلی شد. بر اساس قرارداد ترکمنچای، حق کشتیرانی در دریای خزر از سوی ایران به روسیه واگذار شده‏ بود.
  در شانزدهم مارس ۱۹۱۷ میلادی (۲۵ اسفند ماه ۱۲۹۵ خورشیدی)، با کناره‌گیری نیکلای دوم تزار روس و خودداری «گرانددوک میشل» برادر وی از قبول تاج و تخت، امپراتوری روسیه از هم پاشید. ایرانیان از فروپاشی حکومت جبار و ستمگر روسیه غرق در سرور و شادمانی شدند.با فروپاشی امپراتوری تزاری، قراردادهای تحمیلی یعنی ترکمن چای از سوی حکومت مزبور، به خودی خود ملغی‌الاثر گردیدند.حکومت بلشویکی که جانشین رژیم تزاری شده بود در سال ۱۹۲۰ میلادی بار دیگر به ایران حمله کرد و رشت را به تصرف خود درآورد. در بیست و سوم آذر ماه ۱۳۰۰ / ۱۳ دسامبر ۱۹۲۱ )، مجلس شورای ملی، زیر فشار شدید روس‌ها که بخش‌هایی از شمال ایران را تصرف کرده بودند اجازه‌ی امضا و مبادله‌ی اسناد عهدنامه مودت میان ایران و جمهوری شوروی روسیه را صادر کرد.
  برپایه‌ی این عهدنامه، آن‌چه را که حکومت تزاری برپایه‌ی تحمیل قراردادهای «گلستان و ترکمان‌چای» و «آخال» از ایران تجزیه کرده بود، به حکومت بلشویکی منتقل گردید. اما حقوق ایران در دریای مازندران تا حدود زیادی ترمیم شد و ایران به اصطلاح حقوق برابر با اتحاد شوروی در دریای مازندران به دست آورد.در این میان، نظری کوتاه به بخش نخست فصل اول عهدنامه‌ی مودت میان دولت های ایران و جمهوری شوروی روسیه، بازگو کننده‌ی بسیاری از حقایق تاریخی است :
  “دولت شوروی روسیه مطابق بیانیه‌ی خود راجع به مبانی سیاست روسیه نسبت به ملت ایران مندرج در مراسلات ۱۴ یانوار (ژانویه) ۱۹۱۸ و ۲۶ ایوان (ژوئن) ۱۹۱۹، یک مرتبه دیگر رسما اعلان می‌نماید که از سیاست جابرانه‌ای که دولت های مستعمراتی روسیه که به اراده‌ی کارگران و دهاتین این مملکت سرنگون شدند نسبت به ایران تعقیب می‌نمودند قطعا صرف‌نظر می‌نماید (منظور قرداد ترکمن چای میباشد)… دولت شوروی روسیه تمام معاهدات و مقاولات و قراردادها راکه دولت تزاری روسیه با ایران منعقد نمود ،‌ و حقوق ملت ایران را تضییع می‌نمود، ‌ملغی و از درجه‌ی اعتبار ساقط شده اعلان می‌نماید.”
  در فصل یازدهم عهد نامه که اشاره به مسایل دریای مازندران دارد، می‌خوانیم :
  “نظر به این‌ که مطابق اصول بیان شده در فصل اول این عهد‌نامه ، عهدنامه‌ی منعقده در ۱۰ فوریه ۱۸۲۸ مابین ایران و روسیه در ترکمان‌چای نیز که فصل ۸ آن حق داشتن بحریه را در دریای مازندران از ایران سلب نموده بود ، از درجه اعتبار ساقط است . معهذا طرفین متعاهدین رضایت می‌دهند که از زمان امضای این معاهده،‌ هر دو بالسویه حق کشتی‌رانی آزاد را در زیر بیرق‌های خود در بحر خزر داشته باشد.”(این بندی از قرارداد می باشد که تعبیر به حقوق مساوی ایران و شوروی سابق از آن را منتقدان استخراج می کنند) اما بعد از آن یعنی تقریبا بیست سال بعد در روز پنجم فروردین ماه ۱۳۱۹(۲۵مارس ۱۹۴۰) ، قرارداد بازرگانی و بحرپیمایی میان دولت ایران و اتحاد شوروی بسته شد. در این قرارداد به حق بهره‌گیری و انحصاری دو دولت، از دریای مازندران، چه از نظر کشتی‌رانی (ماده۱۳) و چه از نظر استفاده از منابع طبیعی( بند ۴ ماده۱۲) ، به گونه روشن و غیر قابل تعبیر اشاره شده است :
  “طرفین متعاهدین بر طبق اصولی که در عهدنامه‌ب مورخ ۶ فوریه ۱۹۲۱ بین ایران و جمهوری متحد سوسیالیستی، شوروی روسیه اعلام گردیده است. موافقت دارند که در تمام دریای خزر کشتی‌هایی جز کشتی‌های متعلق به ایران یا اتحاد شوروی سوسیالیستی و یا متعلق به اتباع و بنگاه‌های بازرگانی و حمل و نقل کشوری یکی از طرفین متعاهدین که در زیر پرچم ایران یا زیر پرچم اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سیر می‌نمایند، نمی‌تواند وجود داشته باشد.” (آیا این بند منظورش این است که ایران سهم ۵۰ درصدی از منابع و کشتیرانی دارد؟ اما بند بعدی)
  بند ۴ ماده ۱۲ مقرر می دارد:
  هر یک از طرفین متعاهدین ماهی گیری را در سواحل خود در حد۱۰ میل دریایی به کشتی‌های خود اختصاص داده و این حق رابرای خود محفوظ می‌دارند … لازم به ذکر است در سال ۱۹۴۰ زمانی بود که ایران نه کشور ترکمنستان و نه دیگر کشورهای را که به شوری سابق داده بود را نداشت و عملا نزدیک به ۱۱ درصد از سواحل دریایی مازندران متعلق به ایران بود پس از این بند ما چگونه حق بهره برداری ۵۰ درصدی از دریایی خزر رو میتوانیم برداشت نماییم. اما تحول بعدی که بسیار تاثیر گذار بود فروپاشی شوروی بود. روز سی‌ام آذر ماه ۱۳۷۰ (۲۱ دسامبر ۱۹۹۱)، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی فرو پاشید با فروپاشی نظام اتحاد شوروی، دگرگونی ژرفی در مناطق قفقاز و آسیای میانه پدیدار گردید. در اثر فروپاشی مزبور، سه جمهوری در منطقه ی قفقاز و پنج جمهوری بر پهنه‌ی آسیای میانه ایجاد شدند. این جمهوری‌ها بر سرزمین‌هایی شکل گرفتند که موضوع قراردادهای گلستان، ترکمان‌چای و آخال بودند. در این میان، سه جمهوری از جمهوری‌های یاد شده، یعنی جمهوری‌های آذربایجان (اران)، قزاقستان و ترکمنستان، دارای مرز آبی در دریای مازندران‌اند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشورهای روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان در نشست آلماتی در ۱۹۹۱، پایبندی خود را به تعهدات شوروی سابق از جمله قراردادهای ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ اعلام کردند. قراردادهای ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰، مبنای خوبی برای پرداختن به مشترکات در زمینه مسائل حقوقی دریای خزر است. که طبق این قردادها با توجه به ورود کشورهای جدید در این دریاچه سهم هر کدام از این کشورها ۲۰ درصد محاسبه گردید (پس طبق ادعایی برخی بر سهم ۵۰ درصدی ایران و روسیه کشور روسیه یا شوروی سابق نیز متضرر شده که از سهم ۵۰ درصدی به ۲۰ درصدی رسیده است)کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه تا سال ۱۹۹۴ به توافقات خود در نشست ۱۹۹۱ آلماتی پایبند بودند، اما پس از آن، این کشورها و به‏ ویژه آذربایجان، شیطنت‏هایی را آغاز کرده (البته به تحریک آمریکا) و از محدوده خود تجاوز کردند که این کشورها بر حق داشتن منابع از دریایی خزر با توجه به مساحت ساحل آن معتقد شدند یعنی سهم ایران باید از ۲۰ درصد به ۱۱ درصد کاهش پیدا می کرد. لازم به ذکر است که ایران کمترین ساحل را در بین کشورهای ساحل نشین دریایی خزر دارد یعنی ۱۱ درصد ساحل دریایی خزر متعلق به ایران است اما استراتژی ایران در قبال دریایی خزر چه بوده است.
  استراتژی ایران
  از ابتدای فروپاشی شوروی استراتژی ایران در مورد مرزهای آبی و رژیم حقوقی دریای خزر، مقدم شمردن اصل شراکت و اعتقاد به رژیم حقوقی مشاع از ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷ (۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶)، مقدم شمردن اصل تقسیم بر اساس ۲۰ درصد برای همه از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ (۱۳۷۶تا۱۳۷۹) و بازگشت به رژیم مشارکت به دلیل عدم تمکین دیگر کشورها به اصل تساوی تقسیم از سال ۲۰۰۱ تاکنون است. همچنین جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که یک رژیم حقوقی واحد باید بر کل دریا حاکم باشد و این رژیم حقوقی باید با موافقت کشورهای ساحلی آن و بر پایه اتفاق آرا و بدون اعمال یکجانبه رژیم حقوقی از سوی هر یک از کشورهای ساحلی تعیین خواهد شد. بنابراین غیر نظامی کردن دریای خزر به منظور حفظ امنیت کشورهای ساحلی و رعایت اصل همکاری کامل با کشورهای ساحلی و اجتناب از هر گونه اعمالی که زمینه تشنج در روابط کشورهای ساحلی را فراهم می سازد. بنابراین در تبیین رژیم حقوقی دریای مازندران ملاحظه امنیت ملی کشورها و اعمال حاکمیت ملی و حفظ و تامین امنیت ملی جدی است.به این ترتیب نظر رسمی ایران راجع به رژیم حقوقی دریای خزر به صورت زیر فرموله خواهد شد:
  – لزوم اتفاق آراء
  – حمایت از حل و فصل مسائل از طریق گفت و گو
  – بی اعتباری توافقات دو جانبه
  – اعتبار عهدنامه ۱۹۲۱ وقرارداد ۱۹۴۰
  – اولویت رژیم مشاع از نظر ایران
  – در صورت تقسیم ، حاکم بودن رژیم واحد بر بستر و سطح دریا
  حداقل ۲۰ درصد از دریا سهم ایران است بدون آنکه الزاماً سهم دیگر کشورها مساوی در نظر گرفته شود. در حال حاضر دریای خزر همچنان با رژیم حقوقی مشاع منبعث از دو قرارداد بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ اداره می شود. هر چند که برخی از کشورها در مقام سخن از این قرارداد پیروی نمی کنند اما در مقام عمل آنچه در پهنه دریای خزر در بخش های شیلات، حمل و نقل و استفاده از فضای ماوراء آن انجام می شود زیر چتر نظام حقوقی مشترک است پیدایش نفت و گاز و هیاهوی آمریکا برای پیدا کردن جای پای مناسب در دریای خزر موجب شد که برخی از کشورها به دنبال منافع زود هنگام رفته و از حفظ این دریا ، منافع دیگران حتی منافع درازمدت کشور خود نیز بگذرند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا با رژیم حقوقی مشاع موافق بوده و آن را ترجیح می دهد.
  اما اینکه ایران درمورد حقوق مربوط به نفت کوتاه آمده است لازم است یادآور شوم که از نظر اقتصادی، اولاً حفاری در آب، سوای از عمق آن، نیازمند تکنولوژی پیشرفته ‏ای است که ما به دلیل فشار‏ها و تحریم‏های مختلف، از سرمایه‏ گذاری شرکت‏های نفتی بزرگ دنیا و همچنین از دستیابی به تکنولوژی آن، محروم بوده ‏ایم و ناچار خودمان کار را از صفر شروع کرده ‏ایم و تا جایی که من اطلاع دارم، مراحل اولیه کار برای استخراج نفت در حوزه دریایی خزر انجام شده‏ است. دوم اینکه کشور ایران با هزینه کمتر و با حفاری در خشکی با عمق کمتر، در جنوب، نفت را استخراج می‏ کند و برای ایران به‏ صرفه نیست که استخراج نفت جنوب که گاهی برخی از آنها از لحاظ منبع ذخیره با کشورهای عربی مشترک می باشد را با هزینه کمتر رها کرده و استخراج نفت شمال را در دستور کار خود قرار دهد. از نظر سیاسی هم سهم ۲۰ درصد ایران در دریای خزر، در منطقه‏ بین «حسین قلی‏خان» تا آستارا (که رأس آن، منطقه‏ ای به نام «البرز» است)، قرار دارد و کشتی‏ها و هواپیما‏های ایران در منطقه موردنظر حضور داشته و این محدوده در کنترل کامل ایران است.
  کسانی هم که بحث سهم ۵۰ درصد را مطرح می‏ کنند، توقعی بیجا را در اذهان عمومی ایجاد می‏ کنند. درعرصه خارجی نیز طرح این مسائل در مجامع بین‏ المللی، بدون مبانی قانونی و حقوقی، کاری است بیهوده و هرچقدر هم که مسئولان ما تلاش کنند که از سهم ۲۰ درصد ایران دفاع کنند، باز هم این تصور در اذهان عمومی شکل می‏ گیرد که مسئولان ما در این باره کوتاهی کرده ‏‏اند.
  اما در مورد موضوع بعدی یعنی حمایت بعضی از کشورها مثل ترکیه از فلسطین:
  بر کسی پوشیده نیست که این کار ترکیه صرفا کار سیاسی می باشد در این باره نظر شما را به تحلیل خبری یک روزنامه جلب می کنم. روزنامه لبنانی النهار، در یادداشتی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: دیپلماسی ترکیه در برابر تحولات خاورمیانه و دست بازی‌هایش به حوزه‌های مختلف منطقه‌ای تا کجا ادامه خواهد داشت و نتایج آن چه خواهد بود؟ این سوال پس از انتقادهای شدید ترکیه علیه اسرائیل بیش از پیش مطرح شده است به خصوص پس از آن که ترک‌ها سیاست قلع و قمعی نظام سوریه را به شدت محکوم کردند و به هم‌پیمانی سری با غرب و امریکا علیه ایران و دور نگه داشتنش از تحولات منطقه پیوستند.

  در ادامه این یادداشت آمده است: کاملا روشن است که رجب طیب اردوغان، از فلسطین برای بازسازی نقش منطقه‌ای کشورش استفاده می‌کند تا بدین ترتیب امپراتوری عثمانی را مجددا احیا کند. هنگامی که اعلام می‌کند که نیروی دریایی ترکیه از این به بعد کمک‌های انسان‌دوستانه به نوار غزه را حمایت می‌کند یا آن جا که می‌گوید ترکیه تدابیر لازم برای منع اسرائیل از سوء استفاده از امکانات دریایی را به طور یک‌جانبه اتخاذ می‌کند در حقیقت این هشدار را می‌دهد که اگر اسرائیل بر سر حمله خونینش به کشتی مرمره و ناوگان آزادی عذرخواهی نکند آمادگی دارد تا مرز رویارویی دریایی با اسرائیل پیش رود. در عین حال اشاره ترکیه به طور غیر مستقیم به ذخایر گازی که تا آب‌های لبنان، سوریه و قبرس امتداد دارد نیز معطوف می‌شود. از آنجا که موضوع معذرت خواهی رژیم صهیونیستی برای مقامات آنکارا به موضوعی حیثیتی تبدیل شده بود و از طرفی هم رژیم صهیونیستی، حاضر به معذرت خواهی از ترکیه نبود، سناریوی جدیدی طراحی شد که بر پایه آن، هم رژیم صهیونیستی از ترکیه عذرخواهی نکند، هم آبروی ترک‌ها محفوظ بماند و هم برنامه‌های غرب علیه ‌ایران در این پرونده عملی شود.
  بنابراین، طبق این سناریوی جدید،‌ ترکیه اعلام می‌کند که روابط خود با رژیم صهیونیستی را به سطوح پایین‌تر کاهش می‌دهد و سفیر این کشور را از اسراییل اخراج میکند؛ موضوعی که چندین ماه است از سوی رژیم صهیونیستی رخ داده بود و سفیر این رژیم ترکیه را ترک کرده بود و تاکنون هم به‌ این کشور بازنگشته است و برای همین، مقامات ترک مشخص نکردند که چه کسی را اخراج کرده اند. با این اوصاف، در قبال این موضوع، دولت این کشور پذیرای سپر دفاع موشکی ناتو در خاک خود شد؛ سپری که رسما اعلام شده علیه‌ ایران نصب خواهد شد و این به معنای انجام معامله‌ای میان غرب و ترکیه برای حفظ نمایشی حیثیت ترک‌ها و همچنین اعمال فشار بیشتر غرب با ایران با همراهی ترکیه است؛ بنابراین، کاری که دولت ترکیه انجام داده، قطعا می‌تواند رفتاری خصمانه علیه ‌ایران تلقی شود. امیدوارم که توانستی باشم گوشه ای از جواب بیشمار این سوالات را داده باشم

 12. حسن زاده می‌گه:

  آقای قدمی با سلام و احترام
  بدینوسیله از حضرتعالی (به خاطر درج مطالب مستند و تاریخی در ارتباط با موضوع دریای خزر و دیگر وقایع مرتبط با آن) صمیمانه تشکر مینمایم. بدون شک مطالب شما موجب افزایش آگاهی بسیاری از خوانندگان منجمله نگارنده خواهد بود.

 13. امین می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان ، نباید هر منتقدی را با انگ ضد نظام و ضد ولی فقیه خطاب کرد بنده کاملا وفادار به ولی فقیه عزیزمان می باشم ( البته شاید نحو بیان مطالب و عدم دقت در کاربرد بعضی کلمات مثل کلمه ایدئولوژی که منظور بنده غیر علمی بوده دوستان را به سوتفاهم واداشته ، از این بابت عذر خواهی می کنم ) .
  از توضیحات بندهای دوم و هفتم آقای حسن زاده عزیز قانع شدم . اما در مورد نظر آقای قدمی همانطوری که رهبر معظم انقلاب ( در نماز جمعه ۱۴ بهمن ماه ) فرمودند از هر کشور و یا گروهی که با رژیم صهیونیستی مخالفت کند باید پشتیبانی کرد ( از جمله ترکیه ) هرچند که ما با این کشور در بعضی موارد اختلافاتی داریم .

 14. روئین تن می‌گه:

  ای کاش به جای موضع گیریهای غیرمنطقی ، کمی به فکر انتخابات فعلی باشید که کاندیداهای سنتی بدون کوچکترین کارعلمی و عمرانی همچنان برشما و شهرتان حکمرانی و …. می کنند ! اگر می توانید نسبت به تنویر افکار عمومی اطلاع رسانی نمایید . سپاسگرار همه شما

 15. نام شما... می‌گه:

  درود برمردم فهیم شهرستان دلفان
  امیدواریم در روز ۱۲اسفندماه فردی شایسه ( اهل علم ، سخنور ، متعهد و مردمی ) انتخاب کنید .

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار