سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 23140
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آغاز نابودی ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران/ نامه‌نگاری با مسئولان ارشد دولتی ممنوع است
Print This Post

از امروز ۳۰ دی توافق ژنو اجرایی می‌شود. به‌رغم پنهان‌کاری تیم ایرانی و ادعای شفاهی بودن توافق فنی برای اجرای توافق ژنو اما اطلاعات منتشر شده توسط کاخ‌سفید درباره متن توافقنامه اجرایی حاکی از آن است که این توافق مکتوب بوده و ایران از امروز روند از بین بردن اورانیوم ۲۰ درصد خود را آغاز می‌کند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق – روزنامه‌های کشور، در لابه‌لای اخبار و مطالب تولیدی خود، به نکات، اخبار و مفاهیمی اشاره می‌کنند که انتخاب و بازنشر آنها می‌تواند مورد علاقه مخاطبان یک رسانه باشد. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از مطالب امروز روزنامه‌های کشور به انتخاب خبرنگاران گروه سیاسی مشرق است.
***

تکفیری‌ها و خطر آنها برای جامعه اسلامی

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز طی یادداشتی در روزنامه تهران امروز نوشت:  مسئله اسلام دعوت به وحدت است. این جزو اولین اقدامات پیامبر اکرم(ص) بوده است. اصل توحید هم دلالت بر وحدت دارد و هم بر یکتاپرستی. به همین دلیل است که قرآن غیرمسلمانان را نیز به توحید دعوت کرده است و از اولین اقدامات رسول گرامی اسلام نیز در پایه‌گذاری حکومت اسلامی که در مدینه شکل گرفت ایجاد اخوت میان مسلمانان بوده که در این میان ایجاد پیمان برادری میان دو قبیله «اوس» و «خزرج» که ۴۰ سال با یکدیگر در جنگ و نزاع بودند نمونه این امر محسوب می‌شود. بعد از آن هم پیامبر اسلام(ص) میان مهاجرین و انصار پیمان اخوت و برادری بستند و ایشان توانستند با ایجاد وحدت میان گروه‌ها و قبایل گوناگون دولت اسلامی را شکل دهند.

در ادامه این یادداشت آمده است: در برخی از احکام تکفیری‌ها آمده است که شیعیان باید جزیه دهند و از طرف دیگر کشتار مسلمانان را واجب می‌دانند. در همین رابطه رهبری می‌فرمایند آیا این مسلمانی است که یک مسلمان سینه مسلمان دیگر را بشکافد و جگر او را در انظار مردم بخورد؟ یا در برابر پدر و مادر بچه را سر می‌برند. چنین جنایاتی در طول تاریخ فقط مختص به خوارج بود. شیعه و سنی باید براساس اصول اسلامی با یکدیگر متحد شوند و با هرکس که خلاف آن عمل کند برخورد نمایند. گروهی که با قرآن، پیامبر و سنت وی مخالف هستند تکفیری محسوب می‌شوند و بر نخبگان، بزرگان و اندیشمندان اسلامی واجب است که در همایش‌ها و نشست‌های خود ماهیت تکفیری‌ها و عملکرد آنها را به مسلمانان معرفی کنند تا از این طریق کم‌کم از زمینه فعالیت آنها کاسته شود که در نهایت این امر می‌تواند به همزیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان بینجامد و شاهد رشد، بالندگی و شکوفایی مسلمانان و جامعه اسلامی و زدودن اختلافات از پیکره امت اسلام باشیم.

هولوکاست هسته‌ای

روزنامه “وطن امروز” شماره امروز (دوشنبه) خود را در اعتراض به آنچه “جزئیات تأسف‌بار منتشرشده از توافقنامه ژنو” خوانده شده است به رنگ سیاه و سفید و با لوگو مشکی به زیر چاپ برده است. شماره روز ۳۰ دی‌ماه این روزنامه عنوان “هولوکاست هسته‌ای” را بر پیشانی دارد و تیتر گزارش نیم‌تای پایین صفحه یک نیز “موافقت‌نامه یا زیارت‌نامه ژنو” است.

از امروز ۳۰ دی توافق ژنو اجرایی می‌شود. به‌رغم پنهان‌کاری تیم ایرانی و ادعای شفاهی بودن توافق فنی برای اجرای توافق ژنو اما اطلاعات منتشر شده توسط کاخ‌سفید درباره متن توافقنامه اجرایی حاکی از آن است که این توافق مکتوب بوده و ایران از امروز روند از بین بردن اورانیوم ۲۰ درصد خود را آغاز می‌کند. دولت ایران از امروز تولید اورانیوم ۲۰ درصد را نیز متوقف می‌کند. آنها همچنین دستور می‌دهند تنظیمات ساختار آبشار سانتریفیوژهای مرتبط با فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصد غیر‌فعال شود.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشور امروز دستور می‌دهد فرآیند رقیق‌سازی نیمی از ذخیره ۱۹۶ کیلوگرمی اورانیوم ۲۰ درصد کشور آغاز شود. فرآیندی که ۳ ماه ادامه خواهد داشت. نیم دیگر این ذخیره نیز باید طی ۶ ماه تبدیل به اکسید غیر‌مرتبط با غنی‌سازی شود.

امروز روز آغاز از بین رفتن ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران است. قطعا در سرزمین‌های اشغالی، امروز ۲۰ ژانویه یک روز فراموش ناشدنی خواهد بود. نابودی ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران، شاید بهترین خبری باشد که آنها طی سال‌های اخیر شنیده‌اند. نگرانی آنها از قرار گرفتن ایران در مرحله آستانه از بین رفت. آن نقاشی نتانیاهو در سازمان ملل که سوژه کارتونیست‌های دنیا شده بود؛ امروز به بخشی از تعهدات ایران تبدیل شد و دولت ایران امروز فرآیند از بین بردن ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد را کلید زد.

خطوط قرمز در دولت یازدهم تغییر کرده است

روزنامه تهران امروز نوشت: حمید رسایی نماینده مردم تهران با انتقاد از توقیف هفته‌نامه یالثارات اظهار داشت: متاسفانه ظاهرا خط قرمزها در دولت یازدهم تغییر کرده است. وی افزود: به نظر می‌رسد امروز زیر سوال بردن برخی احکام، توهین به برخی مقدسات و ایجاد تردید در بعضی از مبانی دینی و انقلابی به عنوان خط قرمز به حساب نمی‌آید اما انتقاد از قرارداد ژنو مثل هولوکاست می‌ماند یعنی اگر فردی از این قرارداد انتقاد کند یا به بررسی بندهای قرارداد ژنو بپردازد و آن را مورد نقد قرار دهد، این موضوع برای دولت یازدهم یک خط قرمز است و برخورد شدیدی با آن صورت می‌گیرد.

نماینده تهران در مجلس بر همین اساس یادآور شد: شاهد این موضوع هم آن است که مهم‌ترین دلیلی که باعث شد پرونده هفته‌نامه ۹ دی به قوه قضائیه ارجاع شود، نقد عالمانه قرارداد ژنو بوده است، همین‌طور برخوردهایی که با هفته‌نامه یالثارات شده عمدتا به خاطر نقد قرارداد ژنو و همچنین انتقاد از دولت بوده است. وی با بیان اینکه یک خط قرمز دیگر هم وجود دارد و آن هم صحبت درباره قرارداد کرسنت است، گفت: به نظر می‌رسد خط قرمزها در دولت جدید تغییر کرده و این موضوع جای نگرانی دارد در حالی که دولت باید از اینگونه نقدها استقبال کند. این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس همچنین گفت: جمعی از افرادی که در یک انجمن غیرقانونی مربوط به مطبوعات بودند، نزد آقای هاشمی می‌روند و وی چند روز پیش اعلام می‌کند «افرادی که از بیان حقایق می‌ترسند، از سانسور در رسانه‌ها استفاده می‌کنند»؛ آقای روحانی نیز همان روزی که وزارت ارشاد هفته‌نامه یالثارات را توقیف و به ۹ دی و وطن امروز تذکر می‌دهد، در جلسه با استانداران می‌گوید «دولت از نقد نمی‌ترسد و از آن استقبال می‌کند، جامعه باید آزاد باشد و فضای کشور نباید امنیتی شود.» رسایی گفت: باید پرسید چرا آقایان به ادعاهای خودشان عمل نمی‌کنند چرا وزیر ارشاد مثل روزنامه هتاک بهار نسبت به توقیف هفته‌نامه یالثارات ابراز تأسف و موضع‌گیری نکرد؟

روزشمار اجرای توافق ژنو به جریان افتاد

روز شمار اجرای توافق هسته ای ژنو که روی ۶ ماه تنظیم شده است از نخستین لحظات بامداد امروز رسما آغاز می شود. آن طور که پیشتر اعلام شده بود، سانتریفیوژهای ۲۰ درصد ایران که تا آخرین ثانیه های ۲۹ دی (شب گذشته) درحال چرخیدن بود، براساس این توافق قرار بود از نخستین دقایق امروز از چرخش بایستند تا ایران و ۱+۵ پس از ۱۰ سال وارد فاز جدیدی از اجرای یک توافق هسته ای شوند.

به گزارش روزنامه خراسان، توافقی که همه چیز برای اجرای آن فراهم شده است؛ بازرسان آژانس برای راستی آزمایی اقدامات داوطلبانه روز شنبه به ایران آمدند، اتحادیه اروپا امروز برای لغوتحریم ها جلسه دارد و مقامات ایران نیز برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده اند. دراین میان محمدجواد ظریف وزیرخارجه کشورمان در واکنش به انتشار بیانیه آمریکا درباره جزئیات اجرای توافق ژنو ضمن انتقاد از آمریکا در انتشار تفسیر ناقص از توافق ژنو، تاکید کرد: متاسفانه برخی کشورها به دلایل داخلی که دارند از همان ابتدا تلاش کردند به جای انتشار سند اصلی، چیزهای دیگری را منتشر کنند و یکی از کشورها [آمریکا] به هردلیلی خیلی تمایل ندارد اصل توافق را منتشر کند. وی افزود:«جزئیات مذاکرات شفاهی در اختیار مقامات کشور قرار گرفته است. »

 انتقاد دوباره دولت از صداوسیما

روزنامه آرمان روابط عمومی نوشت: آنطور که به نظر می‌آید هوای اعتدال هنوز از پاستور به جام جم نرسیده است. باز هم دولت از صداوسیما دلگیر شده البته این موضوع ارتباطی با روزهای پس از ۲۴خرداد تا امروز ندارد چنانکه پیش از آن هم یعنی در زمان تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری، رسانه ملی موجبات نارضایتی حسن روحانی و حامیان او را فراهم کرده بود. هنوز در اذهان برخی هست که حسن روحانی در یکی از مراسم‌های انتخاباتی خود اینگونه به انتقاد از صداوسیما پرداخت: «صداوسیما عجب اخلاقی نشان داد و از جمعیت ۴۰هزار نفری همایش ما در تهران! تنها تصویر من را در گوشه‌ای از سالن که چند خواهر نشسته بودند نشان داد. روحانی افزود: «حسن روحانی رئیس‌جمهور باشد یا نباشد، ملت به شما اجازه نخواهد داد که به این بی‌اخلاقی ادامه دهید.» و اکنون باز هم دولت گلایه دارد و این بار هم از اینکه صداوسیما میزان استقبال از دولت را نادیده گرفته است سخنگوی دولت اینچنین به انتقاد از رسانه ملی پرداخت: در خاتمه سفر آقای رئیس‌جمهور به خوزستان یک اجتماع پرافتخار و به‌یادماندنی از سوی مردم مقاوم، متدین، فهیم و مردمی که هر واژه‌ فضیلتی برای آنها به کار ببریم، کم گفته‌ایم در خرمشهر با حضور آبادانی‌های عزیز صورت گرفت که در آن جایگاهی که ما حضور داشتیم و تا آنجا که چشم کار می‌کرد مردم حضور داشتند و ای کاش رسانه ملی که در این سفر حاضر بود و زحماتی هم کشید می‌توانست این افتخار ملی را که مردم آن منطقه داشتند را هم به تصویر بکشد تا مردم خوب و پرعاطفه ایران هم از این که مردم قدرشناس و رنج‌دیده خرمشهر و آبادان از رئیس‌جمهور‌شان این چنین استقبال کردند باخبر می‌شدند ولی متاسفانه این صحنه‌ها به خوبی به تصویر کشیده نشد. البته محمدباقر نوبخت انتقادات دیگری هم داشت و درباره‌ برخی انتقادها نسبت به موضوع استقبال مردم خوزستان از رئیس‌جمهور گفت: برخی به دنبال افراط و تفریط هستند ولی نگاه ما اعتدال بوده و است و تا جایی که توانستیم اجرایش کرده‌ایم.

ناامنی سفارتخانه‌ها

روزنامه وطن امروز نوشت: به نظر می‌رسد سفارتخانه‌های ایران در منطقه ناامن شده است. بعد از حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت و شهادت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، این‌بار ابوالقاسم اسدی، دیپلمات ۵۷ ساله ایرانی در یمن توسط یک گروه تروریستی به شهادت رسید. این حمله ظهر روز شنبه توسط افراد یک گروه تروریستی در یکی از خیابان‌های شهر صنعا پایتخت یمن علیه دیپلمات سفارت کشورمان صورت گرفت که قصد ربودن وی را داشتند و در پی مقاومت او، تروریست‌ها مبادرت به تیراندازی کرده و متاسفانه به‌رغم انجام اقدامات پزشکی در یکی از بیمارستان‌های صنعا به شهادت رسید. حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ضمن تایید این خبر به تشریح شهادت ابوالقاسم اسدی دیپلمات ۵۷ ساله ایرانی پرداخت.

وی در این باره به فارس گفت: شهید ابوالقاسم اسدی دیپلمات کشورمان در یمن ظهر روز شنبه توسط یک گروه تروریستی مورد حمله قرار گرفت و این گروه درصدد ربایش او بود که با مقاومت وی روبه‌رو شد و اقدام به شلیک ۴ گلوله به سمت ایشان کردند که در ناحیه قفسه سینه بیشترین جراحات به وی وارد شد. امیرعبداللهیان با اشاره به انتقال این دیپلمات ایرانی به بیمارستانی در صنعا و انجام عمل جراحی برای خارج کردن گلوله‌ها، خاطرنشان کرد: تدابیری اندیشیده شده بود که پروازی اختصاصی با تیمی مجهز برای ادامه درمان این دیپلمات ایرانی به صنعا عزیمت کند که متأسفانه به‌‌رغم ۳ ساعت تلاش خستگی‌ناپذیر پزشکان، این دیپلمات ایرانی بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت رسید. مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز با محکومیت این اقدام علیه دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن، عنوان کرد: بررسی ابعاد این اقدام تروریستی به طور جدی با مقامات ذی‌ربط دولت یمن در دست پیگیری است.

 نامه لاریجانی به روحانی درباره صندوق توسعه ملی

خراسان نوشت: بر اساس نامه ای که اخیرا از سوی رییس مجلس برای رییس جمهور ارسال شده، علی لاریجانی با اشاره به وظایف قانونی و ارکان صندوق توسعه ملی، از روحانی خواسته است تعدادی از مصوبات دولت دهم مبنی بر تعیین وظایفی برای وزارت جهاد کشاورزی در استان های مختلف را به دلیل اخلال در صلاحیت های ارکان صندوق توسعه ملی اصلاح یا لغو کند.

 تفاوت‌های سفر استانی روحانی و احمدی نژاد از نگاه روزنامه اصلاح‌طلب

شرق نوشت: «میدونی عشیره یعنی چی، یه خونوادن ولی بزرگ؛ قانون داره همه اطاعت می‌کنن؛ یکی دعوا می‌کنه، همه جلو می‌رن؛ یکی خطا کنه همه تاوون می‌دن. خوب حواستو جمع کن. اگه این عشیره قراره زنده بمونه، قانونش باید زنده بمونه. اگه خون عشیره تو رگمونه ما باید تابع قانونش باشیم.» این عبارات، بخشی از دیالوگوهای فیلم «عروس آتش» ساخته خسرو سینایی است که سعی داشت فرهنگ عشیره را به تصویر بکشد. سفر حسن روحانی به خوزستان هر چند در خوزستان مورد استقبال اقوام و عشایر و مردم قرار گرفت اما در عرصه سیاست داخلی منتقدانی هم داشت. صادق زیباکلام در تحلیل این سفر گفت: «برخی سخنان روحانی در سفر استانی یادآور احمدی‌نژاد و پوپولیسم اصولگرایان بود.»

در سفر روحانی به خوزستان طرح‌ها یکی پس از دیگری تصویب و جلسه هیات‌دولت هم استان مقصد تصویب نشد. در حالی‌که پیش از سفر خبرهایی شنیده شد مبنی بر اینکه استقبال سازماندهی‌شده مردمی وجود نخواهد داشت، با این حال مسیر فرودگاه تا مصلای اهواز را صف‌های مردمی تشکیل می‌دادند که برای استقبال آمده بودند؛ مردمی که به‌دنبال ماشین رییس‌جمهوری می‌دویدند و خیل نامه‌های مردمی که به دست مسوولان و خبرنگاران می‌رسید همه و همه یادآور سفرهای استانی احمدی‌نژاد بود؛ اما وقتی در میان جمعیت حضور پیدا می‌کردی تفاوت‌ها احساس می‌شد. استقبال از روحانی چندساعته نبود. او در شهر با ماشین دور نزد، اما نمی‌توانست به مردمی که ساعت‌ها برای دیدن او در خیابان منتظر بودند بی‌تفاوت باشد.

نامه نگاری با مسئولان ارشد دولتی ممنوع است

روزنامه خراسان نوشت: بر اساس بخشنامه هایی که طی هفته های اخیر توسط برخی ادارات و سازمان های اجرایی خطاب به کارمندان و مدیران این دستگاه ها ابلاغ شده، از آنها خواسته شده است بنا به ضرورت رعایت سیاست های اجرایی و اداری، از هرگونه نامه نگاری مستقیم با هیئت وزیران، معاونان رییس جمهور و سایر مسئولان ارشد اجرایی خودداری شود و در صورت عدم توجه به این موضوع، طبق ضوابط قانونی با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

سیاست یک بام و دو هوا راه به کجا می‌برد؟!

«نمی‌توان در دولت مدعی آزادی و صریح‌القلم شدن ممنوع‌القلم‌ها شد اما از آن‌سو منتقدان را تاب نیاورد و تریبون‌هایشان را تعطیل کرد.»
به گزارش کیهان، پایگاه اینترنتی جهان‌نیوز در نقد مواضع متناقض وزیر ارشاد نوشت: وی اخیراً در گفت‌وگو با شبکه الجزیره خواستار رفع فیلتر فیس‌بوک در ایران و دسترسی همگان به این شبکه اجتماعی شده است. آقای جنتی گفته «تلاش ما بر این است که با همکاری سایر وزرایی که در دولت هستند بتوانیم شرایطی فراهم بکنیم که همه در ایران به فیس‌بوک دسترسی داشته باشند برای اینکه این فقط یک وسیله ارتباطی است که افراد می‌توانند با یکدیگر گفت‌وگو و مکاتبه کنند و دیدگاه‌هایشان را بیان کنند.»با این حال وزیر ارشاد دولت اعتدال درست در همان روزهایی که در مصاحبه با رسانه‌های خارجی خواستار رفع فیلتر فیس‌بوک در ایران شده بود، در مقام رئیس هیئت نظارت بر مطبوعات حکم به توقیف و تعطیلی هفته‌نامه «یالثارات» داد. او در بیان علت تعطیلی یالثارات می‌گوید «مجوز نشریه یالثارات می‌توانست لغو شود و این هفته‌نامه به دلیل نشر اکاذیب، توهین آشکار و استفاده از ادبیات لمپنیسم در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست. در این نشریه نوعی لمپنیسم در به‌کارگیری کلمات و ادبیاتی در سطح بسیار سخیف و زشت مشاهده می‌شود.»

«تساهل و تسامح وزیر ارشاد در قبال یک رسانه خارجی  و اشد مجازات در قبال یک هفته‌نامه داخلی»

آنچه مورد تعجب است، تساهل و تسامح وزیر ارشاد در قبال یک رسانه خارجی  و اشد مجازات در قبال یک هفته‌نامه داخلی است. آقای جنتی در قبال یالثارات نه حکم به تذکر یا توبیخ و نه فقط حکم به قضایی شدن بلکه حکم به توقیف آن داده‌اند. برخوردهای سخت علی جنتی در برابر یالثارات  و نیز دادگاهی کردن «وطن امروز» و «۹ دی» دو جریده دیگر منتقد دولت، در شرایطی است که «آزادی» جزء کلید واژه‌های دولت یازدهم بوده است از جمله خود وی در همان مصاحبه با الجزیره می‌گوید‌ «‌در شرایط جدید سیاست دولت ‌آقای دکتر حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهور، ایجاد آزادی‌های بیشتر در حوزه مطبوعات، در حوزه انتشار کتاب، در حوزه ساخت فیلم‌ها و تولید فیلم‌های سینمایی است. تلاش ما در حوزه وزارت فرهنگ این است که هیچ روزنامه‌ای توقیف نشود.»

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار