سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24619
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » کدام وزیر یا مسؤول دولتی باید استعفا دهد؟
Print This Post

چه کسی باید به دلیل کم‌کاری و ضعف اجرایی که باعث ایجاد صف‌های طولانی در کشور شده و به تبع آن سبب شکل‌گیری تصویر بد در ذهن افکار عمومی خارج از ایران شده است، استعفا بدهد؟ آیا رئیس جمهور را باید مقصر بدانیم یا کابینه دولت را و یا وزیر دولت را؟

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق – بعد از گذشت نزدیک به شش ماه از عمر دولت یازدهم، اولین طرح اقتصادی دولت برای حمایت از محرومین با انتقادات بسیاری روبه رو شده است. سردرگمی بسیاری از مردم برای اطلاع از نحوه اجرای این طرح، عدم انتخاب صحیح و تبعیض بین مردم و صف های طولانی برای دریافت کالا از انتقادات وارد به این طرح است.

اما اتفاقی که لزوم پیگیری دقیق و رسیدگی به چگونگی ادامه این طرح را دوچندان می کند، خبر مرگ دو نفر از هموطنان در فروشگاه‌های توزیع سبد کالا و سکته یک جوان هشترودی بعد از شنیدن عدم تعلق گرفتن سبد کالا به وی است.

روز گذشته پیرمردی هشتاد ساله در فروشگاه رفاه کرمانشاه دچار ایست قلبی شد و جان خود را از دست داد؛ بلافاصله شایعاتی در مورد کشته شدن این فرد به دلیل ازدحام جمعیت در صف توزیع سبد کالا در بین مردم پخش شد؛ در همین راستا حشمت الله کبودی، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: متوفی، پیرمردی حدود ۸۰ ساله بوده که دیروز در فروشگاه رفاه دچار ایست قلبی شده و در این مورد هم گواهی تاییدیه پزشکی قانونی کرمانشاه موجود است.

کدام وزیر دولتی باید استعفا دهد؟

وی هرگونه خبر و شایعه در مورد اینکه این فرد در صف دریافت سبد کالای خانوار درگذشته است را رد کرد و گفت: کارت این مرحوم شامل دریافت سبد کالای خانوار نبوده است.

قبل از این هم خبرهایی مبنی برکشته شدن یک نفر در محله تهرانسر به دلیل ازدحام جمعیت در صف توزیع کالا و سکته یک جوان ۲۵ ساله در هشترود بعد از اطلاع از عدم تعلق سبد کالا به وی منتشر شده بود.

 

اعتراض رسانه‌های حامی دولت

بی نظمی‌های صورت گرفته، از چشم رسانه‌های حامی دولت نیز دور نماند و اعتراض این رسانه ها را به دنبال داشت. در همین زمینه روزنامه آرمان با تیتر “صف طولانی سبد کالا در هوای سرد” به انتقاد از نحوه اجرای این طرح پرداخت:

“سبد کالای حمایتی به شما تعلق نمی‌گیرد.» این پیغامی است که اکثر سرپرستان خانوار اعم از کارگر، بازنشسته، طلبه و کارمند از سامانه پیامکی وزارت صنعت، معدن و تجارت و درگاه الکترونیکی سبد کالا دریافت کردند. بر اساس آمار ارائه شده از سوی کارشناسان اقتصادی، حدود ۹ تا ۱۰ میلیون نفر از سرپرستان خانوار مشمول دریافت سبد کالا شده و بسیاری از روستانشینان و اقشار آسیب‌پذیر از دریافت این سبد محروم شده‌اند.

کدام وزیر دولتی باید استعفا دهد؟

به هر حال نخستین گام دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، انتقاد کارشناسان را برانگیخت و به اعتقاد این افراد، توزیع نامناسب و غیراصولی سبد کالا، نمره ضعیفی را در کارنامه تیم اقتصادی دکتر روحانی ثبت کرد، چراکه بسیاری از این افراد معتقدند شیوه درستی برای ارائه سبد کالایی به کار گرفته نشده و باعث نارضایتی اقشار آسیب‌پذیر شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز با نادرست و عجولانه خواندن این تصمیم دولت می نویسد:

این تصمیم نادرست و عجولانه که مانند تمامی تصمیماتی از این دست با توجیهاتی از جنس کمک به اقشار محروم اتخاذ شد، در مرحله اجرا نیز پرده‌ای دیگر از ناپختگی دولتمردان را در آشکار ساختن سازوکارهای لازم برای آن وعده بزرگ را بالا زد تا مشخص شود اصرار بر جلب رضایت کوتاه مدت مردم یکی از معمول‌ترین عادت‌ها و تاکیدات دولت‌ها است حتی اگر این دولت‌ها، عناوین تدبیر و امید را یدک بکشند.

جمهوری اسلامی در پایان نتیجه می گیرد چندان بدبینانه نخواهد بود اگر نسبت به نیت پیشنهاد دهندگان اجرای این طرح به دولت خوشبین نباشیم کما اینکه از سوی دیگر باید به تدبیر دولتمردان شک کرد چرا که با هر متر و معیاری که بسنجیم، سبد کالایی پوست خربزه بزرگی است که زیر پای دولت تدبیر و امید گذاشته شده است

با این حال روزنامه اعتماد با قبول انتقادات وارده به این طرح، بیشتر مخالفت های صورت گرفته را سیاسی دانست و نوشت:

این سیاست از ابتدا مورد انتقاد گسترده قرار داشت، سیاستی که در روزهای سخت اقتصادی و باوجود کمبود منابع مالی کشور، در دستور کار قرار گرفت. اما فارغ از تبعات مالی و انتظارات اجتماعی حاصل از اجرای این سیاست، ماهیت این تصمیم، هدف برخی از انتقادات قرار دارد، براین اساس دولت به رویکردی روی آورده که بیش از هر چیز رنگ و بوی سیاست‌های توده‌گرایانه دارد، سیاست‌هایی که به نوعی منعکس‌کننده تجربه هشت سال اخیر است. اما به هر حال این سیاست چه درست و چه غلط، به ابزاری سیاسی برای برخی منتقدان دولت و گروه‌ها تبدیل شده که با استفاده از این ابزار سعی در تحت فشار قرار دادن دولت دارند.

روزنامه شرق نیز با تیتر “یک سبد یک دردسر” به انتقاد از بی تدبیری دولت در این زمینه پرداخت و نوشت:

روز نخست تخصیص سبد کالا نشان داد که دولت تدبیر و امید اولین طرح حمایت از اقشار ضعیف را بدون در نظرگرفتن شعار خود تخصیص داد. عدم اطلاع‌رسانی شفاف، کاهش تعداد مشمولان از ۱۷میلیون‌نفر به چهار‌ونیم‌میلیون‌نفر، عدم انتخاب صحیح افراد و آشفتگی‌ها در روز نخست تخصیص سبد کالا امیدها را از دولت امید کمرنگ کرد

کدام وزیر دولتی باید استعفا دهد؟.

 

رئیس جمهور مسؤول نابسامانی‌های بوجود آمده است یا کابینه؟

خسارت های ناشی از اجرای نادرست این طرح، این سؤال را در اذهان مطرح می کند که آیا رئیس جمهور که مستقیماً دستور رسیدگی به ماجرای جان باختن دو کارگر زن درآتش سوزی خیابان جمهوری را صادر کرده است، رسیدگی به خسارت‌های ناشی از این طرح را نیز دردستور کار قرار خواهد داد؟ و چرا اصلاح طلبانی که در ماجرای آتش سوزی خیابان جمهوری خواهان استعفای شهردار تهران بودند، سکوت کرده اند؟

کدام وزیر دولتی یا مسؤول دولتی باید استعفا دهد؟

 

باید از دولت سؤال پرسید چه کسی یا چه کسانی مسؤول نابسامانی‌های و ایجاد چنین فضای زشت و زننده‌ای برای اخذ سبد کالای ناچیزی در سطح کشور هستند؟

چه کسی باید به دلیل کم‌کاری و ضعف اجرایی که باعث ایجاد صف‌های طولانی در کشور شده و به تبع آن سبب شکل‌گیری تصویر بد در ذهن افکار عمومی خارج از ایران شده است، استعفا بدهد؟ آیا رئیس جمهور را باید مقصر بدانیم یا کابینه دولت را و یا وزیر دولت را؟

آیا روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران رأی بر استعفای رئیس‌جمهور یا وزیر مربوطه را صادر می‌کنند؟

رسانه‌های مدعی پاسخ دهند که جان مردم ایران و ارسال تصویر زشت از جامعه مهم تر است، یا خبر عدم رفع حصر کروبی؟

کدام وزیر یا مسؤول دولتی باید استعفا دهد؟

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار