سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24748
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » واکنش مطبوعات به بی‌سواد خواندن منتقدان توسط رئیس‌جمهور/ هولوکاست کار دست ظریف داد
Print This Post

دولت یازدهم نقد را تحمل نمی‌کند. رئیس دولت یازدهم بارها با اظهارات خود منتقدان را در معرض تهمت‌ها و توهین‌های سنگین قرار داده است. از تازه انقلابی و یک‌شبه انقلابی گرفته تا کاسب تحریم و این بار، او منتقدان محتوای توافق ژنو را «بی‌سواد» دانست.

به گزارش سلام دلفان- روزنامه‌های کشور، در لابه‌لای اخبار و مطالب تولیدی خود، به نکات، اخبار و مفاهیمی اشاره می‌کنند که انتخاب و بازنشر آنها می‌تواند مورد علاقه مخاطبان یک رسانه باشد. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از مطالب امروز روزنامه‌های کشور به انتخاب خبرنگاران گروه سیاسی مشرق است.
***

تنش زدایی یا امتیازدهی یکجانبه؟

به گزارش وطن امروز، این روزها دولت محترم علت بسیاری از رفتارهای بیگانه با ۳ اصل مهم «عزت، حکمت و مصلحت» در حوزه تعامل با چند کشور محدود در جهان را مرتبط با سیاست «تنش‌زدایی» معرفی می‌کند. تنش‌زدایی یعنی کاهش روابط تیره و تار! یعنی تلاش برای تشنج‌زدایی در روابط کشورهایی که از تعاملات عادی برخوردار نیستند .

در کشور ما این چندمین دوره تنش‌زدایی با غرب است که با رونویسی از تز سیاست خارجی هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا تلاش می‌شود روابط ایران و آمریکا به آشتی بینجامد. از دوره هاشمی‌رفسنجانی گرفته تا دوره خاتمی و اکنون هم نوبت به رجوع به صندوقچه قدیمی کارگزاران در دوره حسن روحانی رسیده است. حتی احمدی‌نژاد هم در دوره دوم بشدت در حال تلاش برای دستیابی به تفاهم با آمریکا بود! تا اندازه‌ای که میزان دیدارهای پنهانی دیپلمات‌های دو کشور در سطح وسیعی افزایش یافته بود. اما چرا «تنش‌زدایی» در برابر آمریکا تاکنون جواب نداده است؟ آیا نپذیرفته شدن ایران در باشگاه قدرت جهان ناشی از رفتارهای غلط ما است یا اشکال از انحصارگرایی طرف مقابل است؟ اصلا شروط یک تنش‌زدایی ایده‌آل چیست؟

توهین مستقیم رئیس‌جمهور به طیف وسیع جامعه منتقد محتوای توافقنامه ژنو

وطن امروز نوشت: دولت یازدهم نقد را تحمل نمی‌کند. رئیس دولت یازدهم بارها با اظهارات خود منتقدان را در معرض تهمت‌ها و توهین‌های سنگین قرار داده است. از تازه انقلابی و یک‌شبه انقلابی گرفته تا کاسب تحریم و این بار، او منتقدان محتوای توافق ژنو را «بی‌سواد» دانست. حسن روحانی دیروز در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و مدیران پارک‌های علم و فناوری به منتقدان محتوای توافقنامه ژنو تاخت. او که در جمع برخی اساتید دانشگاه سخن می‌گفت، همچنین گلایه‌هایی نیز به اساتید دانشگاه داشت. او گلایه کرد که چرا کسی از جامعه دانشگاهی از او و عملکرد وزارت امور خارجه‌اش در موضوع هسته‌ای و بویژه توافق ژنو علنا حمایت نمی‌کند. روحانی البته همین منتقدان به زعم او بی‌سواد را به دریافت پول از جاهای خاص نیز متهم کرد. به گزارش ایسنا، جملات جنجالی روحانی در این سخنرانی از این قرار است: «می‌خواهم یک نقد هم نسبت به دانشگاه بکنم؛ البته شما باید نقد کنید اما من می‌خواهم بگویم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط‌‌وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند». وی افزود: چرا فقط یک عده معدود که از جاهای معدودی تغذیه می‌شوند؛ صحبت می‌کنند؟ البته نمی‌گوییم آنها حرف نزنند ولی چرا فقط آنها صحبت می‌کنند؟ چرا فقط یک عده کم‌سواد صحبت کنند و اساتید دانشمند و بزرگان دانشگاه ما خصوصی حرف می‌زنند؟ چرا آنها به میدان نمی‌آیند؟ آینده تاریخ این را به ما نمی‌بخشد.

پیشنهاد شریعتمداری به روحانی

حسین شریعتمداری در یادداشت امروز کیهان نوشت:
به جناب آقای روحانی و برخی دیگر از دولتمردان محترم که توافقنامه ژنو را «بزرگترین توافق قرن»! و «نتیجه تسلیم قدرت‌های بزرگ»! می‌دانند پیشنهاد می‌کنیم زمینه‌ای برای یک نشست مشترک میان برخی از منتقدان و حامیان توافقنامه یاد‌شده فراهم آورند و هر دو طرف با این شرط که فقط به شواهد مستند از متن توافقنامه تکیه کنند، درباره آن به اظهارنظر بنشینند.

آقای رئیس‌جمهور در حالی منتقدان توافقنامه ژنو  یعنی بسیاری از علما، مراجع، دانشگاهیان، متخصصان حقوق بین‌الملل و دانش هسته‌ای را «کم‌سواد» معرفی کرده و به آنان اهانت می‌کند که پیش از این، بارها بر ضرورت انتقاد و حتی تشویق منتقدان تاکید ورزیده بود. به عنوان نمونه – و فقط نمونه – ایشان روز ۲۳ دی‌ماه در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با تأکید بر ضرورت تشویق منتقدان گفته بود «اگر نگذاریم اندیشه و نقد و پرسش بروز و ظهور پیدا کند، ناچار زیرزمینی می‌شود و این به‌نفع جامعه نیست.» آقای روحانی در جای دیگری گریز از نقد را زمینه‌ساز دیکتاتوری دانسته بود و نیز، در کتاب خود با عنوان «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» که چند سال قبل چاپ و منتشر شده است؛ آورده بود؛ «گاهی فکر می‌کنیم اعتراف به هرگونه اشتباهی به معنای شکست خواهد بود. این یکی از بزرگترین اشکالات در نظام تصمیم‌گیری کشور است و متأسفانه هنوز در جامعه ما انتقاد جایگاه خود را پیدا نکرده است… باید انتقاد به یک معروف و کار شایسته تبدیل شود و انتقادکننده در انتظار تشویق باشد و نه تنبیه… بزرگترین شجاعت، پذیرش اشتباه و خطا از طرف مسئولان است.»

سایه بلاتکلیفی بر سر یارانه نقدی

بر اساس گزارش روزنامه تهران امروز، نمایندگان مجلس دولت را ملزم کردند از اول تیر ۹۳ طرح اصلاح شده قانون هدفمندی را به مجلس ارائه کند

نمایندگان در جلسه علنی دیروز خود مصوبه‌ای داشتند که طبق آن اجرای قانون هدفمندی به شکل فعلی از اول تیر ماه متوقف خواهد شد. این مصوبه به جای طرح دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی از ابتدای سال ۹۳ به‌ دست آمد. دولت طی تبصره‌ای تکمیلی در کنار لایحه بودجه سال ۹۳ خواستار بودجه ۶۳ هزار میلیارد تومانی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی شده بود لیکن این طرح با موافقت مجلس مواجه نشد. از آن طرف طبق طرح یکی از نمایندگان که به تصویب مجلس رسید دولت برای اجرای قانون هدفمندی به شکل فعلی بودجه ۱۱هزار میلیارد تومانی دریافت کرده و ضمن آن موظف شد از اول تابستان به‌گونه‌ای عمل کند که نواقص فاز اول هدفمندی رفع شده و یارانه‌بگیران پولدار از اول تابستان حذف شوند. به این ترتیب تا تابستان سال ۹۳ اتفاقی در حوزه اجرای قانون هدفمندی رخ نخواهد داد اما از اول تابستان حذف یارانه‌بگیران و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در قالب فاز دوم انجام خواهد شدو البته ممکن است از اول فروردین برخی تغییرات قیمتی حامل‌های انرژی به‌صورت جزئی اعمال شود.

واکنش اعتراضی به سخنان رئیس‌جمهور

لطف‌الله فروزنده قائم‌مقام جمعیت ایثارگران با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور: اگر کسی را قبول نداریم نباید وی را متهم یا تحقیر کنیم. اگر این اصل رعایت شود آنگاه فضای کشور هم منطقی باقی می‌ماند. دولت باید از نقدها استفاده کند. حیات جامعه و نشاط آن منوط به وجود فضای نقد است و باید تفاوت میان نقد و تخریب قائل شد. حق نداریم منتقد خود را کم‌سواد خطاب کنیم

تهران امروز نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران صبح دیروز در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و مدیران پارک‌های علم و فن‌آوری منتقدان توافقنامه ژنو را عده معدودی «کم‌سواد» خواند و گفت: «چرا فقط یک عده معدود کم‌سواد که از جایی خاص تغذیه می‌شوند، باید از توافق ژنو حرف بزنند اما اساتید دانشگاه‌های ما خاموشند؟»

همزمان با سخنرانی حسن روحانی، اسحاق جهانگیری معاون اول وی نیز در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان میراث فرهنگی، همچون رئیس دولت به منتقدان توافقنامه ژنو تاخت و گفت: «مخالفت‌هایی که با اقدامات دولت در زمینه سیاست خارجی می‌شود از روی حسادت است.»

این اولین باری نیست که یاران دولت یازدهم منتقدان خود را کم‌سواد و حسود و… خطاب می‌کنند. این سخنان در حالی از سوی رئیس‌جمهور و معاونش بر زبان جاری شد که کمتر از یک ماه پیش حسن روحانی در اولین همایش استانداران «دولت تدبیر و امید» از مردان دولتش خواسته بود تا از نقد نهراسند: «یادمان باشد از نقد و انتقاد نباید بهراسیم و نباید ناراحت شویم، آزاد بگذاریم هرکس نقد دارد، مخصوصا نقد سالم، سازنده و دلسوزانه این بهترین کمک برای ماست.»

نکته اینجاست که حسن روحانی در هشت سالی که دستی در مدیریت اجرایی کشور نداشت، کتابی تحت عنوان «دیپلماسی هسته‌ای و امنیت ملی» نوشت و در آن صراحتا از جاهل دانستن یک منتقد یا خائن دانستن وی انتقاد کرده بود: «فکر می‌کنیم وارد آوردن اشکال به یک تصمیم، مساوی با جهل یا حتی خیانت تصمیم‌گیرنده است؛ در حالی که باید بپذیریم معمولا تصمیمات با نقص و خطا همراه است.»

وی در بخش دیگری از همین کتاب می‌نویسد: «اینکه بسیاری از قوانین مصوب به ناچار پس از چند ماه یا چند سال نیاز به اصلاح پیدا می‌کند، در بسیاری از موارد ناشی از مشکل تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در تصویب قوانین است. باید انتقاد به یک معروف و کار شایسته تبدیل شود و انتقادکننده در انتظار تشویق باشد و نه تنبیه.» روحانی در کتاب مذکور تاکید می‌کند: «تا به این نقطه نرسیم به ناچار باید شاهد ادامه تصمیمات اشتباه مسئولان باشیم. بزرگ‌ترین شجاعت پذیرش اشتباه و خطا از طرف مسئولان است. باید فرمایش امیرالمومنین(ع) را مدنظر قرار دهیم که فرمود: من در حدی نیستم که خطا نکنم یا از استماع نظرات دیگران بی‌نیاز باشم.»

 گلایه‌های رئیس‌جمهور میانه‌رو!

به گزارش روزنامه آرمان، دیروز رئیس‌جمهور درد دل‌ها و انتقادات زیادی داشت که تنها به موضوع تیم مذاکره‌کننده محدود نمی‌شد چنانکه در بخشی از سخنرانی خود در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی گفت: «برخی چه کاره‌اند که خود را متولی همه چیز می‌دانند؟» به هر حال دیروز این اجلاس محلی بود تا دکتر حسن روحانی آنچه در دل دارد را با علم به تبعات و واکنش طیف‌های تندرو بر زبان بیاورد. رئیس‌جمهور در این نشست با تاکید بر لزوم فراهم کردن فضایی امن در دانشگاه‌ها گفت: برخی افراد دانشگاه و دانشجو را یک تهدید می‌دانند ولی دولت تدبیر و امید چنین چیزی را نمی‌پذیرد بلکه معتقد است دانشگاه راه‌حل است نه مساله. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با تاکید بر اینکه اظهار کرد: این دولت محیط امن را برای دانشگاه می‌پسندد. وی افزود: یک عده شده‌اند متولی و همه مردم از نظر آنها شده‌اند مشکوک و همه مورد تردید و مورد شک هستند. شما چه کاره هستید که خود را متولی همه چیز می‌دانید؟ آیا تنها با یک شعار یا چهره، آدم متولی می‌شود؟ بگذارید محیط باز شود.

هولوکاست کار دست ظریف داد

به گزارش تهران امروز، صحبت‌های اخیر ظریف درباره هولوکاست و رژیم صهیونیستی باعث شد تا مجددا انتقاد نماینده ها به دستگاه دیپلماسی زیاد شود و آنها محمد جواد ظریف را برای پاسخ به سوالاتشان به مجلس دعوت کنند . به همین دلیل ۴۰ نماینده مجلس سوال خود از ظریف را به هیات رئیسه مجلس دادند تا زمان دعوت ظریف به صحن علنی مشخص شود. پیش از این نیز نمایندگان قصد داشتند پس از توافقنامه ژنو به دلیل عدم انتشار متن توافقنامه سوال از وزیر امور خارجه را به جریان بیندازند اما با مخالفت ریاست مجلس این سوال به تعویق افتاد که اظهارات وزیر امور خارجه در مورد رژیم صهیونیستی بالاخره عزم نمایندگان برای سوال از وزیر امور خارجه را جزم کرد.

جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از طرح سوال ۴۴ نماینده مجلس از وزیر امورخارجه خبر داد و گفت: ۴۴ نفر از نمایندگان مجلس از کمیسیون‌های مختلف مجلس طرح سوالی از محمدجواد ظریف وزیرخارجه را مطرح کرده‌اند. وی در تشریح علت طرح سوال از ظریف، افزود: اظهارات وزیر امور خارجه در زمینه رژیم صهیونیستی و موضوع هولوکاست از مهم‌ترین دلایل طرح سوال از وزیرخارجه است. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اظهارداشت: این سوال امروز با ۴۴ امضا تقدیم هیات رئیسه مجلس شد که با توجه به بررسی لایحه بودجه ۹۳ در صحن پارلمان، ظریف پس از بررسی این لایحه برای پاسخ به سوال نمایندگان مردم در خانه ملت، در صحن علنی مجلس حضور می‌یابد.همچنین قاسم جعفری عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در این باره گفته: «وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با شبکه‌های خارجی در خصوص به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی اظهار داشته که به رسمیت شناختن یا نشناختن اسرائیل به ما ربطی ندارد. اظهارات ظریف با اصول نظام مغایر است زیرا امام خمینی (ره)، رژیم صهیونیستی را غده سرطانی و مقام معظم رهبری حرامزاده می خوانند و تا امروز نظام هزینه های زیادی را برای مقابله با به رسمیت شناختن این رژیم متحمل شده است.» این موضوع سبب شد تا نمایندگان در صحن علنی مجلس نیز این موضوع را تذکر بدهند .ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس در تذکری در صحن علنی، گفت:« آقای ظریف در رسانه های خارجی درباره هولو کاست و رژیم صهیونیستی سخنانی بیان کرده که ‌اظهارات وی درباره این رژیم با مبانی جمهوری اسلامی ایران مغایر است.معلوم نیست که چرا آقای وزیر هیچگاه درباره موضوعاتی مانند هیروشیما صحبت نمی کند.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار