سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 24968
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » انگیزه دولت برای چینش مجری‌ها چیست؟
Print This Post

نجابت: نماینده دولت در جلسه شورای نظارت بر سازمان صداوسیما برای بررسی موضوع پوشش تلویزیونی گفت‌و‌‌گوهای سران قوا شرکت نکرد

به گزارش سلام دلفان، دومین حضور تلویزیونی حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور ایران با حاشیه بزرگی همراه شد که همچنان پس‌لرزه‌های آن ادامه دارد. ماجرا از آنجا آغاز شد که رئیس‌جمهوری در اقدامی غیر معمول خواستار حضور مجری خاصی در گفت‌وگوی تلویزیونی می‌شود و همین موضوع سبب کشمکش یکساعته صداو سیما و ریاست‌جمهوری می‌شود.

اگرچه مصاحبه تلویزیونی رئیس‌جمهوری با تاخیری یکساعته به روی دوربین رفت اما عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما همان شب در نامه‌ای به رئیس شورای نظارت بر سازمان صداوسیما خواستار تعیین تکلیف این موضوع شد که حق تعیین مجری در مصاحبه سران قوا با صداوسیماست یا با رئیس قوا؟صبح روز پنج شنبه نایب‌رئیس شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما در اظهارنظر غیر رسمی در خبرگزاری تسنیم انتخاب مجری را حق صداوسیما دانست.

نکته اینجاست که به گفته حسین نجابت نماینده مردم تهران شورای نظارت بر سازمان صداوسیما پیرو نامه عزت‌الله ضرغامی روز پنج‌شنبه تشکیل شد اما نماینده دولت حاضر به شرکت در این جلسه نشد و قرار بر برگزاری جلسه در زمان دیگری شد. این اولین باری است که در انتخاب مجری یک مصاحبه مرجعی غیر از صداوسیما خواستار دخالت مستقیم می‌شود. هنوز از انگیزه دولت در اصرار برای تعیین یک مجری خاص برای مصاحبه خبری در دست نیست اما تاکنون روال بر این بوده که مرجع تعیین مصاحبه رئیس‌جمهور در سال‌های گذشته صداوسیما بوده است. صداوسیما اغلب مجریانی را برای اینگونه مصاحبه‌ها به نهاد ریاست‌جمهوری معرفی می‌کند که دارای سابقه طولانی خدمت، آشنا به موضوعات روز و تسلط به فن اجرا هستند.

ضرغامی در نامه‌اش چه نوشت؟

ضرغامی در نامه خود خطاب به حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای نظارت بر سازمان صداوسیما نوشت: «احتراما با توجه به اهمیت تاخیری که در شروع مصاحبه زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور محترم پیش آمد، خواهشمند است در مورد انتخاب مجری توسط روسای محترم قوا و امتناع از پذیرش وظیفه قانونی و حرفه‌ای رسانه ملی اظهارنظر نمایید.»این در حالی است که شبکه اول سیما به هنگام پخش سریال «عصر پاییزی» که به‌جای گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور روی آنتن رفته بود، در قالب زیرنویس‌هایی ضمن عذرخواهی از مخاطبان،‌علت تاخیر در پخش سخنان روحانی را نقص فنی اعلام کرده و گفته بود به محض دریافت تصاویر از دفتر ریاست‌جمهوری، سریال را قطع و گفت‌وگوی زنده رئیس‌جمهور با مردم را پخش خواهد کرد.

واکنش اولیه دولت به اقدام صداوسیما

جنجال بر سر انتخاب مجری بین صداوسیما و ریاست‌جمهوری برای نخستین بار از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی دامن زده شد. این خبرگزاری قبل از آغاز برنامه زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور با انتشار خبری که بعدها از خروجی خود حذف کرد،‌مدعی شد رئیس صداوسیما مانع پخش گفت‌و‌گوی تلویزیونی رئیس‌جمهوری شده است.البته روحانی نیز بارها در خلال سخنانش به علت تاخیر در پخش گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش اشاره کرد.

او در ابتدای گفت‌وگوی شامگاه چهارشنبه از مردم به خاطر اینکه مدت مدیدی که پای تلویزیون منتظر این برنامه مانده بودند، تشکر کرد. رئیس‌جمهور همچنین در بخش دیگری از آغاز این برنامه خطاب به مجری خانم گفت: «خوشحالم که با این تاخیر شما را امشب در این برنامه داریم.» وی همچنین در پایان گفت‌وگویش بار دیگر به تاخیر در پخش این برنامه اشاره کرد و گفت: «یک مقدار در انجام این مصاحبه به دلایلی که نمی‌خواهم باز کنم تاخیر ایجاد شد و مردم منتظر ماندند. ان‌شاءالله در فرصت‌های بعدی در وقت مناسب با مردم صحبت می‌کنیم.»

جلسه شورای نظارت بر صداوسیما

با ارسال نامه ضرغامی خطاب به شورای نظارت بر صداوسیما،‌این شورا وارد بررسی این موضوع شد. بر همین اساس قرار بود روز پنج شنبه جلسه‌ای ویژه با حضور اعضای شورای نظارت بر صداوسیما برگزار شود. اما بر اساس اظهارات اعضای شورای نظارت بر صداوسیما این نشست به خاطر عدم حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی نماینده دولت در این شورا،لغو و به امروز موکول شد.رمضانعلی شجاعی‌کیاسری نایب‌رئیس شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما نیز اعلام کرده که نامه اخیر رئیس سازمان صداوسیما به شورای نظارت بر عملکرد این سازمان مبنی بر استقلال رسانه ملی در انتخاب مجری برنامه‌هایی که روسای قوا در آن حضور دارند، در اولین جلسه این شورا که عصر امروز(شنبه) برگزار می‌شود،‌بررسی می‌شود.

در عین حال شجاعی‌کیاسری با اشاره به جنجال اخیر بر سر انتخاب مجری برای برنامه زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور،‌ حق انتخاب مجری در برنامه‌های گفت‌وگو محور روسای قوا را از آن رسانه ملی دانست. وی در این زمینه گفت: هیچ‌کدام از روسای قوا برای گفت‌وگوهای زنده با مردم نمی‌توانند در انتخاب مجری برنامه دخل و تصرفی داشته باشند، بلکه این حق قانونی و اختیار رسانه ملی است.البته رسانه ملی نیز باید در انتخاب مجریان به تخصص و حرفه آنها توجه بیشتری داشته باشد.

نایب‌رئیس شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما که با تسنیم گفت‌وگو می‌کرد،‌همچنین به‌دلیل به کار نگرفتن مجریان تخصصی و حرفه‌ای در گفت‌وگوی زنده اخیر رئیس‌جمهور با مردم از صداوسیما انتقاد کرد و گفت: رسانه ملی و بخصوص سیما مجریان توانمند، متخصص و حرفه‌ای در حوزه کاری‌شان دارند که بنده معتقدم در گفت‌وگوی زنده رئیس‌جمهور با مردم می‌بایست از آنها استفاده می‌شد، اما شاهد بودیم که آقای روحانی‌نژاد و خانم پوریامین اجرای این برنامه را به‌عهده داشتند.

رفتار نامناسب برخی مشاوران رئیس‌جمهور، کار دست روحانی می دهد

درخصوص حاشیه اخیر گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور برخی منابع به نقش مشاورین رسانه‌ای روحانی اشاره داشته‌اند. سایت الف در این باره نوشت: در حالی که در دولت قبل، منتقدان و از جمله مشاوران رسانه‌ای فعلی رئیس‌جمهور، انتقاد می کردند که چرا سوالات گفت‌وگوهای تلویزیونی رئیس‌جمهور چالشی نیست و خواستار اصلاح رویه رسانه ملی می شدند، در دولت جدید، همین مشاوران، روی دست اطرافیان رئیس‌جمهور قبلی بلند شده و نه‌تنها خواستار تعیین سوالات، که خواستار تعیین مجری هم شده اند. طنز ماجرا در آنجاست که اساسا گفت‌وگوهای تلویزیونی روسای‌جمهور، از دولت‌های گذشته تاکنون، امکان چالش شدید را به تلویزیون نمی دهد و صداوسیما ناچار به رعایت شأن رئیس جمهور است. اما مشاوران روحانی، ظاهرا به «چالشی نبودن» نیز راضی نیستند و عملا به کمتر از شوی تلویزیونی رضایت نمی دهند.

البته تعیین مجری یا حتی سوالات گفت‌وگوهای تلویزیونی رئیس‌جمهور اهمیت چندانی ندارد و مخاطب باهوش، خود به فراست، برداشت‌های مناسب را از حرف های رئیس‌جمهور می‌کند، همانطور که در دوره احمدی نژاد نیز چنین می‌نمود. به‌هر صورت، آنچه که در ذوق می‌زند، رفتار آماتور و نابلدی مشاورین رسانه ای رئیس‌جمهور است که با «بلدم بلدم» کردن‌های بی حد و حصر، در گفت‌وگوهای پیشین با انتخاب مجریان و تعیین سوالات – در مصاحبه دوم به قرنطینه بردن آنها از اواسط روز – مسیر مصاحبه را به جایی رساندند که گاه تملق‌گویی بیش از حد و اندازه مجریان دل هر بیننده‌ای را می زد.

در ناموثر بودن و برعکس، تاثیر منفی داشتن این رفتارهای مشاوران رئیس‌جمهور همین بس که در هر گفت‌وگو مجبور به تعویض مجری شده اند. رفتارهای دیگری همانند تشکیل کنفرانس‌های خبری صرفا با حضور رسانه‌های دولتی و … از دیگر نابلدی‌های مشاوران کاربلدنمای رئیس‌جمهور است.

در حالی که بسیاری از خبرنگاران رسانه‌های حامی دولت در دولت جدید به مناصبی در ارگان‌های دولتی رسیده‌اند، کمترین کاری که مشاوران کاربلد رئیس‌جمهور می‌توانند انجام دهند، استفاده از پتانسیل این افراد است.

بیم آن می‌رود که با ادامه این روند، رئیس‌جمهور، بیش از گذشته در حاشیه فرو رود و نه‌تنها تدابیر و تلاش های دولت دیده نشود که بی تدبیری‌های آن بر سایر ابعاد عملکرد مجموعه دولت سایه افکند.

تهران امروز

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار