سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 25878
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حاتمی کیا در نقش “حاج کاظم”
Print This Post

شاید به قول حاج کاظم آژانس شیشه‌ای، حاتمی کیا بد موقعی را برای قصه گفتن انتخاب کرده است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از فردا – این روزها فضای سینمای کشور با سخنان ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان برجسته کشورمان داغ شده است. سخنان اخیر ابراهیم حاتمی کیا به مذاق عده ای خوش نیامده و با حمله های مکرر رسانه ای وی را متهم کرده اند که برای منافع خود انتقاد می کند و چون تقدیر و تشکری از او نشده معترض شده است. از یک طرف می گویند این هشت سال کجا بوده و ازطرف دیگر به ترور شخصیت وی می پردازند و می گویند « رفتار شناسی او نشان می دهد که دوست دارد هر جا که هست مورد توجه باشد و همه زبان به ستایش او بگشایند.» کسانی که ژست های روشنفکرانه می گیرند و همواره شعار زنده باد مخالف من را فریاد می زنند حالا در مقابل انتقادهای کارگردان «از کرخه تا راین» تاب تحمل از کف داده اند و تمام سایت سینمایی خود را مملو از مطالب اعتراضی به سخنان حاتمی کیا کرده اند.حالا شاید از دوجهت حاتمی کیا بسیار شبیه شخصیت ویژه اش در آژانس شیشه ای یعنی «‌حاج کاظم»  شده باشد. از یک طرف با سخنان آتشینش کام مخالفین را تلخ کرده و از طرف دیگر کسانی که تاب تحمل انتقادهای او را ندارد وی را انسان عقده ای می نامند که به دنبال ترحم  دیگران است!

متن انتقادی به سخنان حاتمی کیا پر از واژه های «جایزه» و «خودنمایی» است. بیش از بیست بار در یکی از متنهای تند اعتراضی از جایزه صحبت شده است تا به طور بچگانه ای اینگونه القا شود که حاتمی کیا  در جشنواره فیلم فجر جایزه نگرفته و از این موضوع ناراحت است! جالب اینجاست که نویسنده این متن اعتراضی، نسبت به آثار حاتمی کیا سر تعظیم فرود می آورد اما به واکاوی شخصیت وی می‌پردازد و در این زمینه دغدغه‌های وی را به عنوان یک فیلمساز ارزشی نادیده می گیرد.

انتساب موارد جناحی و سیاسی به افعال و افکار حاتمی کیا از دیگر موارد ترور شخصیتی اوست. می گویند حاتمی کیا این چند سال کجا بوده است؟ چرا مطالبات سیاسی و صنفی ما را پیگیری نکرده است. این سخنان نشان می دهد که این افراد از دغدغه سازنده آژانس شیشه ای بی خبرند که اینگونه دغدغه های ارزشی او را نادیده می گیرند و آنرا تا سطح مطالبات جناحی و صنفی خودشان پایین می آورند.

صبحت از این است که حاتمی‌کیا می‌خواهد دیده شود! از این رو با جنجال‌سازی فضای را برای خودنمایی خود آماده می‌کند. شاید به قول حاج کاظم آژانس شیشه‌ای، حاتمی کیا بد موقعی را برای قصه گفتن انتخاب کرده است و از این رو  با اعتراضات ایچنینی ازسوی جریانی خاص روبرو شده است. حاتمی کیا اعتقادی به فستیوال و جشنواره‌های خارجی ندارد و از این رو نیز مورد شماتت قرار می‌گیرد که اگر شما دوست ندارید ما دوست داریم! جالب اینجاست که در این زمینه از جام جهانی فوتبال سخنان به میان می‌آورند و می گویند هر چقدر جام جهانی افتخار آفرین است، برنده شدن جایزه اسکار و … هم برای ما افتخار آفرین است. صحبتی که منتقدینی چون «مسعود فراستی» با همین مثال سراغ ارزیابی جشنواره های خارجی رفته و بیان کرده اند که واقعیت این است که ارزش‌ جایزه‌های سیاسی هنری را نمی توان با ارزش مدالهای ورزشی یکسان دانست.

حاتمی کیا در این زمینه به صراحت می گوید که مقبول جریان سینمای ایران نیست و به شیوه برگزاری جشنواره فیلم فجر که از جشنواره های آن ور آبی و ردکارپت‌های غربی الگو گرفته است، انتقاد دارد. حال آیا باید نسبت به شخصیت وی در این زمینه معترض بود یا اینکه مساله نحوه برگزاری جشنواره فیلم فجر را مورد بررسی قرار داد. بسیاری از کارشناسان حوزه سینما در این زمینه بیان می کنند که جشنواره فیلم فجر تاکنون خط مشی مشخصی نداشته و به امضاء خاص خود نرسیده است و ملغمه ای از جشنواره‌های مختلف غربی بوده است.

سخن حاتمی کیا نیز این است که باید در چنین مواردی آسیب شناسی صورت گیرد و  در مورد نوع نگاه جشنواره به برخی فیلم ها می گوید: « من دیدم بعضی از دوستان هیات انتخاب آزرده شدند که چرا من موضوعی در مورد فیلم شیار ۱۴۳ مطرح کردم. ولی باید این موضوع را می گفتم چون این اتفاق آنجا باید رخ می داد و توجه می شد که اعتنایی به جریان فیلم های شیار ۱۴۳ نمی‌شود جریانی که می آید اولین جایزه را از دستان مردم می گیرد و همه داوران جشنواره متفق القول بر بازی مریلا زارعی در این فیلم تاکید دارند. بحث من در مورد همین نکته است که چه می شود که چنین اتفاقی می افتد و همین موضوع باید آسیب شناسی شود.»

به هر حال به نظر می‌رسد در این زمینه برخورد درست و منطقی با سخنان حاتمی‌کیا صورت نمی‌گیرد. این کارگردان برجسته ایرانی مطالبی را در مورد نحوه برگزاری جشنواره و نگرش حاکم در سینمای ایران مطرح کرده است. اینکه به جای بررسی سخنان او به شخصیت وی اینچنین حمله شود، شیوه مطلوب و انسانی نیست و رسالت رسانه‌ای ایجاب می‌کند که نویسندگان محترم اگرچه با سخنان مخالف خود مواجه می‌شوند اما جانب انصاف را در نقد افکار دیگران و نه واکاوی شخصیت آنها رعایت کنند. البته متن انتقادی باید فاقد توهین و برچسب زنی‌های اینچنینی باشد.

در ادامه برای آگاهی این افراد نسبت به نگرش حاتمی کیا در زمینه انتقاداتی که مطرح کرده است آنان را به مطالعه گوشه‌ای از دیالوگ زیبا و تاثیرگذار کارآکتر «حاج کاظم» در فیلم آژانس شیشه‌ای دعوت می نماییم.

«می دونم بد موقعی برای قصه شنیدنه، ولی من، می خوام براتون یه قصه بگم، وقت زیادی ازتون نمی گیرم…؛ یکی بود یکی نبود، یه شهری بود خوش قد و بالا، آدمایی داشت محکم و قرص؛ ایام، ایام جشن بود؛ جشن غیرت، همه تو اوج شادی بودن که یهو یه غول به این شهر حمله کرد. اون غول، غول گشنه ای بود که می خواست کلی ازین شهرو ببلعه ،همه نگران شدن، حرف افتاد با این غول چیکار کنیم؛ ما خمار جشنیم، بهتره سخت نگیریم… اما پیر مراد جمع گفت: باید تازه نفسا برن به جنگ، قرعه به نام جوونا افتاد، جوونایی که دوره کُرکُریشون بود رفتن به جنگ غول… غول، غول عجیبی بود؛ یه پاشو می زدی، دو تا پا اضافه می کرد؛ دستاشو قطع می کردی، چندتا سر اضافه می شد، خلاصه چه دردسر، بالاخره دست و پای آقا غوله رو قطع کردن و خسته و زخمی برگشتن به شهرشون که دیدن پیرشون سفر کرده… یکی از پیر جوونای زخم چشیده جاشو گرفته، اما یه اتفاق افتاده بـود؛ بعضیا، این جوونا رو یه طوری نگاشون می کردن که انگار، غریـبه می بینن، شایدم حق داشتن؛ آخه این جوونا، مدت ها دور ازین شهر با غول جنگیده بودن، جنگیدن با غول، آدابی داشت که اونا بهش خو کرده بودن؛ دست و پنجه نرم کردن با غول، زلالشون کرده بود؛ شده بودن عینهو اصحاب کهف، دیگه پولشون قیمت نداشت… اونایی که تونستن، خزیدن تو غار دلشون و اونایی که نتونستن، مجبور به معامله شدن… من شما رو نمی شناسم، اما اگه مثل ما فارسی حرف می زنین، پس معنی این غیرتو می فهمین؛ این غیرت داره خشک می شه، شاهرگ این غیرت… کمک کنید نذاریم این اتفاق بیفته… من برای صبرتون یه یا علی می خوام، همین!»

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار