سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 26065
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » فرمانده قرارگاه خاتم :آماده آغازعملیات ساخت بدنه اصلی سدمعشوره هستیم
Print This Post

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم انبیاء گفت: آمادگی لازم را برای انحراف آب رودخانه و آغاز عملیات بدنه اصلی سد معشوره (گاوشمار) را داریم .

به گزارش سلام دلفان سردار عبادلله عبدالهی روز دوشنبه در گفت و گوی  با ایرنا افزود: برای اجرای روند مطلوب این سد جلسه های متعددی با وزیر و معاونان وزارت نیرو تشکیل شده که قرار شد پس از یک بررسی کوتاه عملیات اجرایی این طرح به ادامه یابد.

وی، اظهار داشت : به رغم نداشتن تامین منابع مالی، عملیات اجرایی این پروژه در حال انجام است و تاکنون زیر ساخت های سد به اتمام رسیده است.

به گفته وی ، تونل انحرافی این طرح تکمیل و تونل جایگزین جاده احداث شده است .

سردارعبدالهی ،گفت: بیش از دوسال است که کارشناسان طرح ، روی مشخصات فنی این پروژه کار کرده و امید می رود که به نتیجه نهایی برسد.

وی بیان داشت: قرارگاه خاتم بدون دریافت اعتبارات دولتی یک جاده را بطول ۴۶ کیلومتر احداث کرده که در سال آینده آسفالت می شود این جاده هدیه ای است که قرارگاه، به مردم منطقه تقدیم می کند .

وی، با بیان اینکه در قرارداد این سد زمان بهره برداری از ۸ سال قید شده است تاکید کرد : در صورت تامین منابع مالی قرار گاه خاتم آمادگی دارد این طرح را طی ۵ سال تحویل دهد.

سردار عبدالهی تاکید کرد : به رغم تمام مشکلات و کمبود منابع مالی دولتی تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه هزینه شده است .

به گفته وی ، این طرح عظیم بزرگترین سد چند منظوره غرب کشور محسوب می شود که تولید ۲۰۰ گیگا بایت ساعت انرژی برق آبی در آن پیش بینی شده است .

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم انبیاء ، کنترل سیلاب و مدیریت سیلاب های رودخانه کشکان، اشتغال زایی ، توسعه گردشگری و تامین ۲۸۰ میلیون متر مکعب آب شرب و صنعتی را با توجه به کیفیت آب آن از دیگر اهداف این پروژه عنوان کرد و افزود: این طرح با بهره برداری آب مورد نیاز ۳۵ هزار هکتار از اراضی پایین دست را به میزان ۲۵۰ میلیون متر مکعب تامین می کند .

وی، اجرای بدنه سد تونل انحراف ، احداث نیروگاه و تونل آب را از مشخصات این پروژه عظیم عنوان کرد و بیان داشت: سد این طرح از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع از پی ۱۱۴ متر و طول تاج ۳۵۰ متر و عرض در پی ۱۸ متر می باشد.

وی ، طول تونل انحراف این طرح را ۲۲۳ متر با ۵/۵ متر قطر داخلی عنوان کرد و اظهار داشت : تونل آب بر این پروژه به قطر ۵/۵ متر و طول تونل ۹ هزار متر خواهد بود .

سردارعبدالهی ، نیروگاه این پروژه را از نوع نیروگاه زمینی از نوع ژنراتور و توربین با محور عمودی عنوان کرد و افزود : حجم بتن ریزی مورد نیاز جهت احداث سد ۳۰۰هزارمترمکعب پیش بینی شده است .

به گفته وی ، با آبگیری سد دریاچه ای با حجم یک میلیارد مترمکعب تشکیل می شود که امتداد آن در مسیر رودخانه کاکارضا ۲۳ کیلومتر و در مسیر رودخانه چم زکریا ۱۱کیلومتر است .

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار