سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 33283
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ایرانی ها چقدر عمر می کنند؟
Print This Post

سازمان بهداشت جهانی با انتشار جدیدترین گزارش خود درباره میزان امید به زندگی و طول عمر اعلام کرد: این میزان در سراسر جهان افزایش یافته و مردان و زنان کشورهای ایسلند و ژاپن بالاترین امید به زندگی را در جهان دارند.

 به گزارش سلام دلفان، در این گزارش آمده است در سراسر جهان، دختر و پسری که در سال ۲۰۱۲ به دنیا آمده باشند به طور متوسط به ترتیب می توانند ۷۳ و ۶۸ سال عمر کنند.

این میزان طول عمر شش سال بیش از متوسط جهانی طول عمر برای کودکی است که در سال ۱۹۹۰ به دنیا آمده باشد.

در صدر جدول کشورهایی که بالاترین طول عمر را دارند باید گفت زنان ژاپنی با ۸۷ سال و مردان ایسلندی با ۸۱ سال بیشترین طول عمر و امید به زندگی را در سراسر جهان به خود اختصاص داده اند.

پس از ژاپن، زنان کشورهای اسپانیا، سوئیس، سنگاپور و ایتالیا همگی با ۸۵ سال بیشترین طول عمر را در بین زنان دنیا دارند. در زمینه طول عمر مردان، پس از ایسلند، مردان کشورهای سوئیس، استرالیا و  سنگاپور بالاترین امید به زندگی را با ۸۰ سال سن دارند.

آمارهای ایران

ایران در سال ۲۰۱۲، ۷۶ میلیون و ۴۲۴ هزار نفر جمعیت داشته است و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی،  پسر و دختری که در سال ۲۰۱۲ در ایران به دنیا آمده است می توانند به ترتیب ۷۲ و ۷۶ سال عمر کنند.

در این گزارش آمده است به ازای هر هزار تولد در سال ۲۰۱۲ ، احتمال مرگ کودکان کمتر از پنج سال ۱۸ نفر و احتمال مرگ بین ۱۵ تا ۶۰ سالگی برای مردان و زنان به ترتیب ۱۵۶ و ۸۴ نفر است.

طول عمر در کشورهای ثروتمند و فقیر

برای دختری که در سال ۲۰۱۲ در یک کشور ثروتمند به دنیا آمده است طول عمر ۸۲ سال و برای دختری که در یک کشور کم درآمد به دنیا آمده باشد امید به زندگی ۶۳ سال است.

دکتر “تایز بورما” مدیر بخش آمار سلامت و سیستم های اطلاعاتی سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد: در کشورهای ثروتمند بخش عمده ای از افزایش طول عمر به خاطر موفقیت در مبارزه با بیماری های غیر واگیر مانند بیماری قلبی و دیابت است.

به گفته وی در این کشورها احتمال مرگ زنان و مردان ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی پیش از سن ۶۰ سالگی بسیار کمتر است. مثلا کشورهای ثروتمند عملکرد بهتری در زمینه نظارت و مدیریت فشار خون بالا از خود نشان داده اند.

یکی دیگر از عوامل افزایش طول عمر در بسیاری از کشورها، ترک استعمال سیگار و دخانیات اعلام شده است.

افزایش امید به زندگی در کشورهای کم درآمد

با این حال آمار سازمان بهداشت جهانی ۲۰۱۴ نشان می دهد بیشترین پیشرفت در کشورهای کم درآمد صورت گرفته که متوسط امید به زندگی بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲، ۹ سال افزایش یافته است.

در این بین از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲، بالاترین افزایش در طول عمر در کشورهای لیبریا (از ۴۲ به ۶۲ سال، اتیوپی (از ۴۵ به ۶۴ سال)،  مالدیو (از ۵۸ به ۷۷ سال)، کامبوج (از ۵۴ به ۷۲ سال)، تیمور شرقی (از ۵۰ به ۶۶ سال ) و رواندا (از ۴۸ به ۶۵ سال) بوده است.

“مارگارت چان” دبیرکل سازمان بهداشت جهانی می گوید: یک دلیل مهم برای اینکه چرا طول عمر جهانی این میزان بهبود یافته، کاهش مرگ و میر کودکان کمتر از پنج سال است.

وی افزود: اما هنوز شکاف عمیقی بین کشورهای فقیر و ثروتمند وجود دارد و شهروندان کشورهای ثروتمند هنوز شانس بیشتری برای زندگی طولانی تر دارند.

زنان بیش از مردان عمر می کنند

این آمار همچنین تاکید دارد زنان طول عمر بیشتری نسبت به مردان دارند. به طوریکه زنان در کشورهای پر درآمد به طور متوسط شش سال و در کشورهای کم درآمد به طور متوسط سه سال بیشتر از مردان زندگی می کنند.

طول عمر برای زنان و مردان هنوز در ۹ کشور جنوب صحرای آفریقا – آنگولا، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، لسوتو، موزامبیک، نیجریه و سیرالئون- کمتر از ۵۵ سال است.

عوامل کاهنده طول عمر

آمار سازمان بهداشت جهانی، نشان می دهد که سه عامل اصلی کاهش طول عمر و بروز مرگ پیش از موعد، ابتلا به بیماری قلبی عروق کرونر، عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی و سکته مغزی است.

با این حال در سراسر جهان، عوامل مرگ مختلف است. در ۲۲ کشور آفریقایی بیش از ۷۰ درصد مرگ و میر پیش از موعد، ناشی از ابتلا به بیماری های عفونی است. در مقابل در ۴۷ کشور پردرآمد بیماری های غیرمسری و آسیب دیدگی ها عامل ۹۰ درصد مرگ و میر پیش از موعد اعلام شده اند. بیماری های غیر واگیر مانند سرطان و بیماری قلبی در کشورهای ثروتمند عامل مرگ و میر پیش از موعد و زودهنگام هستند. مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر و آسیب دیدگی ها در بیش از ۱۰۰ کشور به سرعت در حال افزایش است.

منبع: مهر

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار